1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Затоа што анксиозните тахикардии не се опасни, сите ние овдека со години ги имаме ни сите фала богу сме зиви и здрави. А ти и госпгата или госпогицата со вашите коментари само допонително ја вознемиривте и и ја зголемивте тахикардијата. Колку пати сме отишле со висок притисок на доктор и ни кажуваат дека е од паничен напад и дека не е опасен. И сега некој што никогаш не доживеал вакво нешто ке се направи нај паметен и ке каже како се добива срцев и мозочен удар. А повекето жени од тука се сами дома со децата. Мислам без замерка секој треба да размисли што ке пише. Поздрав.
     
    На ivka-slivka, dzuls, andarina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Dr.Strangelove па ти човече и го допокачи пулсот со твојот коментер ,сепак треба малце да се внимава со коментарите што му се даваат на анксиозни особи ,не може да споредуваш напад на паника со мозочен инфаркт |( врска што нема .
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  3. andarina

    andarina Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    мхммм ... јас чуствувам, го испитав срцето и сум имала некое блокче на срцето демек од раѓање, уште се викало и срцев шум но не е ништо страшно само сметало при спортување многу заморувало, и демек од тоа боцкало а можело да значи и грчење на мускул од подгрбавено седење ..
     
  4. Dr.Strangelove

    Dr.Strangelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    151
    Нема врска тоа дали е од паника или било што. Срцето си го регистрира секое пореметување, секој напор, секое оптеретување. Промена на работа на срце е иста кај секого, а симптомите се исти т.е. гушење, без здив, мачнина, но има разлика тоа кога е од напад, а друго е кога имаш затнување на срчеви артерии.
     
  5. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Да симтомите кај нас анксиозните на пример гушењето не настанува како резултат на промената на работата на срцето и сигурно не ни се покачил притисокот поради затнување на срцеви артерии ,ако срцето го регистрира секој напор секоја промена на работата тогаш ние воопшто и да не бидеме физички активни зашто пулсот се забрзува при секоја физичка активност :)
     
  6. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Znaci da pojasnam ne ostavam bez zdiv ne de gusam nemam macnini i aj stvarno viekoi ne se soocuvate so anks ne komentirajte mislam deka ne ste ibas kompetentni.
     
    На ivka-slivka и elisabeta им се допаѓа ова.
  7. andarina

    andarina Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    Со согласувам со тебе ! Нема потреба да коментирате кога НИКОГАШ НЕ СТЕ ОСЕТИЛЕ КАКВО Е ТОА ЧУВСТВО, и недај боже да осетите, подалеку од темата да не ве фати и вас хихиих
     
    На kostadinka24 и natemila им се допаѓа ова.
  8. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    На lina.ina му/ѝ се допаѓа ова.
  9. fear

    fear Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2013
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    19
    Se izvinuvam za fontot od na tel sum.kako mozam jas da i pomognam na sestra mi?ona e anksiozna neslusa sovet od nikoj.veke dva 4meseci e vakva.za nisto nemoze da se napravi muabet osobeno ne za jadenje.ima 44kila a 23god 1.60visoka.jade premnogu malce,leb ne konzumira demek se hrani zdravo a ona ne jade nisto,jabolka,pie 2litri voda i + 2litri drugi tecnosti.samo e iscrpena,umorna,a pocelden e doma.koga ja baram za izleguvanje retko ide.samo se rasprava so roditelite i so mene, da ne ti se ide doma.nemozam da ja prepoznaam dali e taa ili ne. Ve molam pomognetemi.
     
  10. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Fear, од каде знаеш дека се работи за анксиозност во случајов со сестричката? Кажи ни нешто повеќе бидејќи по ова што го напиша, барем јас не можам ништо да ти кажам.
     
  11. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Ете ни го форумот во нова верзија :) досадно беше без него! Инаку добри сте? :)
     
    На be.positive му/ѝ се допаѓа ова.
  12. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Добри сме лејла, јас наминав да видам дали сме повторно тука и ете сме хаха. Како си ти?
     
  13. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    devojkiiiiiiii mi nadojde nov strav mnogu se isplasiv shto ovoj mesec dobiv dvapati menzis ednas normalno na 5 oktomvri a vtorpat na 26 i toa malku i sega sum izvadena od pamet i mi se vratija nekoj simptomi na anks leleeee ke poludam mislev deka sum bremena pa umot mi otide na vanmatericna bremenost pa posle se prefrliv na cista abe na sto uste ne pomisliv napraviv test za bremenost i mi pokaza deka ne sum bremena i sega sum vo dilema sto li ke e a strav mi e da odam na lekar
     
  14. Ogist

    Ogist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    Доколку сте во можност убеди ја да посетете нутриционист, а потоа и психолог чисто онака за совет и да ги разбие мислите и верувањата во главата.
     
  15. alehandro

    alehandro Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    madza ti isprativ Lp .pozzz
     
  16. alehandro

    alehandro Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    luge kaj e opcijata za kirilicno pismo ne mozam da go najdam
     
  17. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Јас сум супер, уште неколку дена треба уште повеќе да ги намалам апчината и одвај чекам. Мислев дека ќе биди тешко да се намалата ама замисли исто ми е мене, со помала доза уште поубаво ми е :) ај нека пиши некој АД колку време траба да се пијат??
     
  18. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    На тастатура смениси го фондот :)
     
  19. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Пиеш лекарства??? Ако пиеш можно е од нив така. Јас кога пиев еглонил така ми идеше, па и некој месеци воопшто не ми идеше, ништо страшно.
     
  20. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    И мене Ми се вратија симптомите на анксот и паничните напади кои се многу нагласени последнава недела.. како изгубен германец сум а еве денес ми кажуваат дека и на службено патување треба да се оди ,само господ здравје и сила да ми даде да издржам зошто стварно неможам повеќе преку глава ми е