1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kрварење

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mackice, 17 октомври 2010.

  1. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Вчера многу се уплашив кога видов крв пред мокренје ,а имав добиено пред 10 дена,од што може да биде дали зане некој нека ми помогне многу ми е страв,а одамна имам некој болки во десниот бубрег бев на лекар ми рекоја некој застој во 4 чашка ми дадоја некој апчинја пиев и увин чај,па дали може е од тоа или неззз што да правам што се не помислив дека ми е,нека ми каже некој ако знае од што се мозе да има крваренје :( :( :( :( :( :(
     
  2. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Kрваренје

    Една замерка не е крварејне туку крварење.
    Не знам што ќе биде, никој тука не може да нагаѓа тоа само на доктор повторен преглед и ќе знаеш.Можеда е од бубрезите може да е од јајници...Се надевам не е ништо лошо.
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.097
    Kрваренје

    Ако во урината има крв,не е од јајници,туку ти е од бубрегот.
    Обично застој има од камен во бубрег или песок,па кога се поместуваат,буквално ги гребат бубрезите или мочниот меур и крварат,па има и во урината.
    Ќе си одиш пак на лекар,нека ти направат ехо да ти кажат за што точно се работи и не го оставај така.Бубрезите се многу важен орган.
     
    На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
  4. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Kрваренје

    се согласувам со лилит оди на лекар и не си играј со здравјето ... не се паничи ... ств е глупаво што никаков друг совет за утеха не можеме тука да ти дадеме ама мораш да отидеш на лекар и да се средиш ... да видиш што е проблемот ... со бубрезите ни со јаниците не си играј ... се надевам не е нешто страшно . :*

    едит... џули не мислеше ништо лошо сфаќам дека си повредена и нервозна ради ситуацијата ... ама мораш да се смириш .
     
  5. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Kрваренје

    јас си помислив сеешто дека ми е,дека сум болна од нешто на зенските органи ,ама сега сватив не мора да значи може да е од бубрезите,утре одам на ехо фала вии
    претходниот пат кога бев на ехо,ми кажаја застој дека имам во 4 чашка во бубрегот и ми дадоја лидаприм апчиња и увин чај да пијам ,али мене многу му гат од тој чај не можам во уста да го ставам ;(
     
  6. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Kрваренје

    Мачкице, смири се малку, Џули најдобронамерно ти го кажа тоа. Нема потреба од нервозни коментари.

    Би ти советувала да одиш на лекар под итно, јас имав ваков сличен проблем и открија дека имам воспаление на бубрегот кое за среќа брзо помина со помош на антибиотици. Ама јас имав и температура, не знам дали имаш и ти?! Што значи кај тебе може да е друг проблемот. Сепак би отишла на лекар на твое место. Не се плаши можеби не е ништо сериозно. Само храбро и ќе биде во ред ;)
     
  7. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Kрваренје

    Не сум воопшто нервозна за јулие,туку и укажав за друг пат да не наоѓа ситни замерки пошто се дешава секој да направи грешка ,јас не приметив воопшто дека има грешка зошто си мислам на проблемов што го имам а не на замерките за буква
     
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.097
    Kрваренје

    Не сум сигурна,ама мислам дека имаше тема крв во урината,побарајте ја.
     
  9. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Kрваренје

    најверојатно е од бубрегот ,али ќе видиме утре ;(
     
  10. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Бев на ехо немам ништо бубрезите ми се како солза чисти ми рекоја , :angel:
    може да е од некоја бактерија или прелада ама утре одам крв да испитам и мокрача се надевам дека ќе бидат позитивни резултатите :rofl:
     
  11. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    И мене ми се случи истото денес. Вчера имав болка долу како кога овулирам, и сабајле гледам капка крв на гаќичките. Следната недела одам на гинеколог, али мора барем отприлика да знам што би можело да е. Ако знае некој нека пише. Сега се плашам од резултатите на гинеколог кога ќе појдам. :/
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Да не ти е сега овулацијата? Може и од тоа да е, кај некои жени и девојки може да се јави капка-две крв при овулацијата.
     
  13. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Епа заради тоа и се чудев, рачунав на календар и испадна дека ми беше пред некој ден. Чудно.
     
  14. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Jaс баш вчера приметив и како некои парченца кафеави а и крв..........што би можело да биде дали инфекција дали знае некој што е од прилика,одам на гинеколог обавезно сакам во систина како посигурно дали знае некој колку земаат за преглед.
     
  15. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Pl epitel

    денес бев испитав крв и мокрача и на резултатот пишува pl.epitel i 4.5 leukociti,а не знам што е тоа ако знае некој нека ми каже ве молам :(
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Велиш дека си испитала крв и урина, од кај да знаеме каде ти го пишувало ова, и како, дури и дали точно си го напишала. Никој не може да ти каже вака. Ќе одиш кај матичниот доктор и тој ќе ти ги протолкува резултатите.
     
  17. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    па ова не се однесува на тебе ако знаеш пиши ако не знаеш не пишувај ,можда да има некоја докторка на форумов па да ме упати :D
     
  18. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    мислам дека во систина со се крв и урина и целосен преглед е околу 4000 ден