1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и плодни денови

Дискусија во 'Бременост' започната од macence23, 7 април 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски

    Не се грижи за тоа, доволно сперма останува внатре, не истекува целата иако ти имаш такво чувство. И верувај, не треба многу за да забремениш. Ете, применувај го советот од блонд, после односот лежи на грб со нозете нагоре барем неколку минути.
     
    На pufi-cufi и blond им се допаѓа ова.
  2. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    jas si kupiv testovi za odreduvanje na ovulacija, bidejki imam redovna menstruacija na 27-28 dena bi trebalo toa da e 11 do 14 den.deneska mi bese 8 den pa od kaj 10 den do kaj 16 sekoj den ke pravam po eden tet i ke vidamkoj den e najploden...no jas i ne cekam plodni denovi veke si rabotam na slucajot bebe :D
    pozdrav do site!
     
  3. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Белуфче, ај да те утешам малку... Јас сега кога останав бремена, тој месец мм сврши во мене само 2 пати, од кои првиот пат беше во плоден ден (оној најплодниот) а вториот пат ден два пред да дознаам дека сум бремена... Значи кога треба да биде ќе си биде... А претходните месеци преку еден ден ми свршуваше внатре :lol:
    Сепак се е во рацете на дедо Боже, кога тој ќе си реши да ја нареди работата тогаш ќе биде...
    Гуд лак и не губи надеж :* :* :*
     
    На sweet.woman и Nine25 им се допаѓа ова.
  4. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    блонд во право си тоа така е кога сака Господ ке биде..но сепак тестовите не беа скапи 25 тестови за овулација плус гратис 5 тестови за бременост за 8€
    па нисто не губам ако ги направам
    поздрав
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Fikretka

    Fikretka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    2
    jas bi sakala da prasam dali ima sansi da ostanam bremena dodeka pijam apcinja za kontracepcija, samo da napomenam deka gi pijam po preporaka na lekarot zaradi cista na jajnicite a sakam da ostanam bremena ve molam podelete nekoe iskustvo???


    [mod-kirilica:1rl2k7b2][/mod-kirilica:1rl2k7b2]
     
  6. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    fikretka jas mislam ne mozi da zabremenis ako pies apcinja za kontracepcija..jas nemam takvo iskustvo no taka mislam.No najdobro da si go prasas tvojot ginekolog..
     
  7. caci-maci

    caci-maci Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Може ли да ми кажеш од каде ги купуваш тие тестови за одредување овулација, ги има ли овде во аптеките кај нас, бидејќи прочитав подолу велиш дека си ги купила во евра?
    фала однапред
     
  8. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    caci-maci jas ne ziveam vo MK, testovite ne se od Makedonija....no mislam deka bi trebalo da gi ima i vo MK
     
  9. Fikretka

    Fikretka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    2
    Зарем никој друг нема такво искуство, баш би сакала да знам дали постои и најмала шанса да останам бремена додека ги пијам апчињата за контрацепција :(
     
  10. ines86

    ines86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    14
    zdravo feminki,ve molam dali znae nekoj da mi odgovori dali ima sansi da ostanam bremena ako imam odnosi 2 dena posle menstruacijata a obicno imam redovna menstruacija na 29-30 dena....ve molam za odgovor zosto sum celata zbuneta :wasntme:

    [mod-kirilica:2ox0snw4][/mod-kirilica:2ox0snw4]
     
  11. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    118

    Постојат шанси да се забремени додека се пијат контрацептивни апчиња доколку се намали функцијата(дејството) на апчињата. Тоа се случува при користење други лекови, некои чаеви и сл. Контрацлептивните апчиња се нај не сигурни првата недела од нивната употреба, до дека да ссе навикне организмот на нив.
    Сепак доколку се случи бременост при нивна употреба многу е голема веројатноста да дојде до хормонално пореметување на плодот.
    Очигледно овие апчиња не ти се дадени без потреба, со оглед на тоа мене ми е многу не јасно како може да не си воопшто информирана за овие работи. Прво треба да знаеш дека со цисти на јајници потешко се останува бремена(значи шанси има меѓутоа се мали) , значи прво тие треба да се излечат. Второ која е целта на користење на контрацептивни апчиња а да може лесно да се остане бремена???? И трето за ова прашање да разговараш со твојот лекар, задолжително и да го запознаеш со твоите желби и намери,а притоа и да бараш објаснување за се што не ти е јасно.
     
  12. PufCe

    PufCe Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    6
    Ве молам за помош. Имам редовна менструација, на 28 дена. Никогаш не ми задоцила, освен сега.
    Имавме сексуален однос во текот на плодните денови (мажот ми гарантира дека тогаш ништо не се случило..), и имавме во две недели откако ми поминаа плодните денови. Направив тест, излезе позитивен. Дали е можно да забременив вон плодните денови, или претходниот месец (кога си добив редовна менструација)?!?!
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  13. amema

    amema Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    15
    pufce stom testot pokazal pozitiven togas cestito ti veke si bremena
    a toa dali se plodni ili ne denovite ne mozes da gi odredis ti sama oti za da se oplodi jajce kletkata potrebni i se mnogu uslovi i izgleda kaj tebe tie uslovi se ispolnile vo tvoite "nepolodni" denovtestot gresi ako pokaze negativen a ti da si bremena no sto otkril koncentacija na hormon mo urina togas si bremena.


    [mod-kirilica:1z02dnhe][/mod-kirilica:1z02dnhe]
     
  14. PufCe

    PufCe Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    6
    А дали е можно да сум забременила претходните месеци, кога веќе имав редовна менструација?
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Пуфче за бремена си 100%, а за да знаеш кој месец си иди си на гинеколог , ќе ти каже кој месец си, нека е со среќа, па и на моја глава :)
     
  16. nade60

    nade60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    dali poslen 10den mozes da daznaes so test za bremenost mislam dali ke pokaze deke e pozitiven ili negativen...ili treba da pomine odreden period za da doznam dali sum bremena...ve molam za odgovor zs ova prvpat mi se slucuva...fala.

    [mod-kirilica:38f1ow8v][/mod-kirilica:38f1ow8v]
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    10 ден после менструација, или 10 ден откако ти доцни менструација? Ако се работи за првиот случај, 10 дена откако ти завршила менструацијата, тешко дека тестот ќе покаже позитивен, се уште нема HCG во урината. А ако се работи за тест направен откако менструацијата ти доцни 10 дена, тогаш може да биде позитивен.
     
  18. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Можно е. Иди си на гинеколог и ќе ти каже која недела си, така ќе си знаеш се... Позз и честито... Ајде уште една мама на фемина... :*
     
  19. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    После десет дена од ризичниот однос? Јас по мене си знам за после 15 дена, а за после 10 не знам дали би имало доволно ХЦГ хормон.
     
  20. sweetrose

    sweetrose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Дали два дена од каснењето на менструација тестот за бременост мозе да биде позитивен.Зборувам за шур чек каде пишува и за ден после каснењето дека дава точни резултати.