1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Pa kazav jas deka ve vodam na tikvesko vino em rakija po vas izbor se razbira :D :D ajde da bidne i ke ja redime. A inaku sekoja pomos mi e dobredojdena pa ako imas bilo kakov sovet kazuvaj ili tuka ili l.p i za jatagan vazi ( da potenciram da ne reces pa samo babyketi :mrgreen:)pozz
     
  2. Vasko-St

    Vasko-St Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Pozdrav

    Vi blagodaram za odgovorite. JATAGAN, se slozuvam potpolno so Vas okolu utvrduvanje na brzinata vrz osnova na tahografska lenta i matematicka presmetka, poveke od sigurno e deka vo predvid se zema presmetkata od strucnoto odnosno vesto lice.
    Pricina za mojata zagrizenost e toa sto slusnav deka povredenata sopatnicka ima namera da pokrene privatna tuzba protiv mene , za nadomeSt na steta. Poradio toa Ve zamoliv da mi objasnite dali ima moja vina. Inaku potpolno se slozuvam so ona sto Vie go napisavte okolu celata situacija.

    BABYKETI , Vi blagodaram za objasnuvanjeto i pravnite soveti, vo soobrakajot od iskustvo nekako se snaogam i imam osnovni poznavanja, dodeka vo pravoto ni malku. Vo sekoj slucaj dobro e sto postojat luge koi sakaat da pomognat.

    Pozdrav dop site.
     
  3. awek

    awek Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
     
  4. awek

    awek Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Mnogu mi e milo sto ovde moze da dojdeme do nekoi odgovori. Mene licno me interesira procedurata so alimentacija. Razvedena sum vece nekolku godini.Tatkoto e od Srbija i do sega nema plateno nisto. Od pred 2 meseca odam po site institucii i site si ja prefrlaat odgovornosta. Posledna informacija e deka treba da se obratam kaj izvrsitel. Ve molam posovetuvajte me kade treba da se obratam.
    Mnogu blagodaram
     
  5. JATAGAN

    JATAGAN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    154
    babyketi,

    Mojata mozi e grda, AMA NE E POGRDA OD TVOJATA


    hahahahaha
     
  6. JATAGAN

    JATAGAN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    154
    Vasko-St,

    Bez razlika na namerata od sopatnickata, ti nemas nikakvo gajle.
    Dokolku nema presuda protiv tebe , taja samo neka si go cuva lekarskoto.

    Pozdrav
     
  7. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Treba da imate dokaz -presuda koja ek bide pravosilna so koja ke se zadolzuva tatkoto da placa mesecna izdrska-alimentacija i kolku ke iznesuva istata.....
    Dokolku e zadolzen da placa ,pretpostavuvam deka e vraboten i ima imot...
    Ova pretpostavuvam posto ne ja znam tocno situacujata ,a najubavo e poopsirno da objasnite ovde ili na mene da mi pustite l.p,ako vi e nezgodno javno da go prezentirate vasiot problem.
    Koga ke znam poopsirno ke Vi kazam.
    Opsto zemeno ..i da otidete na izvrsitel,liceto-tatkoto ke mora da ima imot od koj ke se sprovede izvrsuvanjeto,ama samo ako postoi pravosilna presuda.
    Poz.i pisete poopsirno!
     
  8. JATAGAN

    JATAGAN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    154
    babyketi,

    Ajde za eden praven sovet.

    Imav podneseno baranje do drzaven organ (PIOM) pri sto vo prvstepena postapka posle 28 dena od podnesuvanjeto, bev odbien, posle toa podnesov zalba , no od vtorostepenata postapka i posle 60 dena seuste nemam nikakov odgovor.

    Moeto prasanje e :
    Dali PIOM e dolzen da odgovori na zalbata vo rok od 60 dena i sto dokolku ne odgovori?

    Dali molcenjeto na administracijata (PIOM) vo vtorostepena postapka, znaci pozitiven odgovor, i sto treba da se stori ako molcenjeto znaci pozitiven odgovor?

    Dali dokolku nema odgovor vo vtorostepena postapka , potrebno e da se zavede UPRAVEN SPOR, i sto toa bi znacelo, UPRAVEN SPOR bi se odnesuval na ponistuvanje na prvostepenoto resenie i donesuvanje na pozitivno resenie samo vrz osnova na molcenjeto na (PIOM) ili UPRAVNIOT SPOR ke se odnesuva na sudisko razgleduvanje na kompletnata dokumentacija i donesuvanje na presuda vrz osnova na faktite , i nema da bide zemeno vo predvid molcenjeto na PIOM vo vtorostepena postapka?

    Predmetot na mojot spor ne e biten za iznesuvanje, bidejki me interesiraat samo zakonskite odredbi vo prvostepena i vtorostepena postapka, molcenjeto na administracijata , potrebata od UPRAVEN SPOR, i ako mozi vo koi sluzbeni vesnici i zakoni go ima toa?

    Pozdrav
     
  9. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Pozdrav
    Ve molam da mi objasnite
    Svekor mi i svekrvata mu ja prepisaa kucata na mazot mi kako podarok kaj notar i sega e nanegovo ime . Maz mi ima uste dve sestri.Dali podarokot moze da bide osporuvan od negovite sestri podocna.
    Pozdrav i vi blagodaram
     
  10. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669

    Pocituvan kolega JATAGAN...
    Na tvoeto prasanje so zadovolstvo ke ti odgovoram,ama mislam deka se talentiran za pravo ,pa ke ti kazam vo koj zakon mozes da dzirnes,a posle ako nesto ne ti e jasno prasaj..
    Zakonite ,koi ke ti go dadat odgovorot se :
    Zakon za Upravna postapka
    Zakon za zdravstvena zastita i penzisko osiguruvanje.
    Citaj vo Upravnata postapka , kako odat tie raboti i mislam deka ke ti e jasno,ako naides na nedoumica ..javi.
    Poz.
     
  11. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Dogovorot za dar(podarok) moze da do raskine darodavacot(svekorot i svekrvata) dokolku:

    Оддел 4
    Отповикување на дарот и договорен поврат на дарот
    Член 563
    (1) Дарувачот може да го раскине договорот и да го отповика
    направениот дар, во случај кога даропримачот со своето однесување кон
    него или на нему блиско лице, покаже крајна неблагодарност.
    (2) Ова право преминува и на наследниците на дарувачот.
    (3) Ова право престанува со истекот најмногу на една година сметајќи
    од денот кога дарувачот дознал за неблагодарноста на даропримачот, а
    најмногу по истек на пет години од покажаната неблагодарност.
    (4) Во случај на отповикување заради неблагодарност, даропримачот
    е должен да врати се што примал на име дар.

    Isto taka:

    Отповикување на дар поради немање на средства за живот
    Член 564
    (1) Дарувачот кој нема доволно средства за живот, или за издржување
    на лицата кои по закон е должен да ги издржува, може да го раскине
    договорот, а ако предметот веќе го предал на даропримачот може дарот да
    го отповика и да бара даропримачот да му го врати она што од примениот
    дар се уште се наоѓа во имотот на даропримачот.
    (2) Даропримачот може да го избегне отповикувањето, доколку се
    обврзе дека на дарувачот, во адекватна мера ќе му дава средства што му
    недостасуваат.
    (3) Ако дарувачот направил повеќе дарови, отповикувањето се прави
    по обратен ред од настанувањето.

    Ova se odredbite od Zakonot za obligaciopni odnosi i se nadevam deka ke vi stane jasno ,po nivnoto citanje.
    Dokolku i posle ova imate prasanje ,povelete so uste prasanja.
    Pozdrav i sekoe dobro.
     
  12. awek

    awek Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    jas se izvinuvam sto ne bev pokonkretna so prasanjeto, no eve ce vi napisam poopsirno.Jas sum od Makedonija, tatkoto e od Srbija.Brakot e sklucen vo Srbija a razvodot vo Makedonija.Deteto e dodeleno na mene.Presudata e pravosilna vece 6 godini no tatkoto ne placa alimentacija.Od pred nekolku meseci pocnav da odam i da baram nacin kako tatkoto bi pocnal da dava pomos za deteto. Najprvo bev vo ministerstvoto za nadvoresni raboti - konzularen oddel.Tie mi rekoa deka treba da odam vo centarot za socijalni raboti. Sekako bev vo Skopje od tamu otidov vo ministerstvoto za pravda a tie pak me upatija deka treba da povedam postapka vo sudot a sudot po sluzbena dolznost predmetot ce im go dostavi vo ministerstvoto za pravda i togas tie ce povedat postapka. Posle toa bev vo centarot za socijalni raboti, tie pak mi odgovorija deka ovie raboti ne bile pod nivna nadleznost, tuku za mojot problem treba da se obratam vo sudot, kako sto rekoa i od ministerstvoto za pravda. Site dokumenti gi dostaviv do sudot, no posle nekoj den mi odgovorija deka naplatata ne e vece nivna rabota tuku da se obratam kaj izvrsitel. Prasav i kaj izvrsitelite. Eden mi rece da si fatam advokat vo Srbija a drugiot deka najdobro ce bide da gi pratam dokumentite jas licno vo sudot vo Srbija.
    Za tatkoto znam deka odi na rabota no ne znam dali e osiguran. No kako i da e i toj bi trebalo da placa za deteto.
    Do sega bev luta na nego no sega sum luta i na celata nasa drzava i site nasi institucii. Ni edna ne funkcionira kako treba i nikoj ne gi stiti pravata na graganite. Po seto ova sto go pominav zakluciv deka vo mojot slucaj se stiti tatkoto koj e i stran drzavljanin a za interesite na deteto nikoj ne se grizi.
    Mislam deka ovoj pat bev pojasna, pa ce moze da mi odgovorite.
    Odnapred mnogu vi blagodaram.
     
  13. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
     
  14. JATAGAN

    JATAGAN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    154
    awek,

    Samo da dopolnam , mozebi babyketi zaboravi, NEPLAKANJETO NA ALIMENTACIJA po pravosilna pesuda predstavuva KRIVICNO DELO, za koe e mozno izrekuvanje na zatvorska kazna.

    Otkako dobro ke se rasprasas za imotot na tvojot bivs MAZ, dokolku nema imot pa duri i da ima, za da mu zazezi malku , mozez da mu podneses KRIVICNA PRIJAVA, no dali toa treba da se podnesi vo Makedonija ne neznam, a ustvari bitno e i toa dali Vasata presuda e od Makedonija ili od Srbija .

    Pozdrav
     
  15. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Неплаќање издршка
    Член 202
    (1)Тој што одбегнува да дава издршка определена врз основа на извршна
    судска одлука или порамнување, ќе се казни со парична казна или со
    затвор до една година.
    (2)При изрекувањето условна осуда, судот може на сторителот да му
    наложи да ги исплати пристигнатите обврски и во иднина уредно да ја
    плаќа издршката.
     
  16. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Blagodaram na odgovorot.
    Se ve razbrav vo odnosite darodavac i daroprimac , no ke bidam konkretna
    Imaat li pravo da baraat del od kucata, sestrite na mazot mi, posle smrtta na nivnite roditeli, bidejci tie ne dobija nikakov del od nea, celata e podarena na maz mi od strana na dvajcata roditeli koi toj gi pocituva i gi ispolnuva uslovite od dogovorot..Sto se slucuva so podarokot po smrtta na roditelite?? ali e mozno povtorno da bide stavena na podelba kako nasledstvo, da se deli pomedju site troica ili podarokot ostanuva na daroprimacot?

    Pozdrav i odnapred Vi blagodaram
     
  17. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    zdravo babyketi golem pozdrav za temata i zelbata za pomosh na onie koj im e potrebna praven sovet vo koj sum i jas ,kaj mene se raboi za prodazba na stan,t.e jas kako prodavach.Znachi na 20 dekmvri so kupuvachot napravivme dogovor vo agencija i toj ostavi 1900 e kapar so toa shto dogovorot beshe ostanatata isplata da ja izvrshi na 20 januari zaradi orocheni sretstava so koe jas se sloziv,no toj vo rok od dva dena se javuva vo agenacija i veli deka se predomisluva za kupuvanje na stanot i deka treba da mu go vratam kaparot ,zatoa sto stanot nema imoten za koe jas prethodno go obavestiv i toj se slozi zatoa sto rece deka ne mu se braza bidejki cenata na stanot besh relativno eftina ,posle nekolku dena se javil pak vo agencija i im rekol deka ima informacija za losha gradba na stanot taka gi menuvashe prichinite .a jas isto taka od kaparot za stanot ja plativ i agencijata i sega toj me dal na sud .ve molam za sovet
     
  18. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Zavisi sto ste pisale vo preddogovorot koj se potpisal pri davanje na kaparot.Dokolku imate pisano deka:Prodavacot go zadrzuva kaparot ,dokolku kupuvacot se predomislil ,togas Vie imate pravo da go zadrzite kaparot.Procitajte vo predogovorot ,kako e opredeleno ova ,pe ke mi pisete pak.
    Toa sto Ve tuzi navodniot kupuvac ke se dokazuva na sud,pod pretpostavka deka vo predogovorot ste precizirale ,kako pogore.
    Agencijata za prodazba ja placa prodavacot,a ne kupuvacot.
    Videte vo preddogovorot i pisete.Isto taka videte vo tuzbata sto e tuzbenoto baranje ,pa ke mozam da Vi kazam podetalno.
    Poz.
     
  19. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Sestrite na Vasiot maz imaat pravo na nuzen del od ostavinata na roditelite na mazot Vi ,bez razlika sto se raboti za dogovor za dar.
    Vo prodolzenie ke vi go postiram i clenot ,pa ke mozete da vidite.POZ.
    Нужен дел
    Член 31
    Нужните наследници имаат право на дел од оставината кој се вика нужен
    дел и кој им припаѓа во случај кога оставителот располагал со оставината.
    Нужниот дел на потомците, посвоениците и нивните потомци и на брачниот
    другар изнесува една половина, а нужниот дел на другите наследници
    една третина од оној дел што на секој наследник би му припаднал според
    законскиот ред на наследувањето без оглед на тоа што некој од нужните
    наследници не бара дел од оставината, или пак е исклучен од наследство
    или е недостоен да наследи. Притоа, не се применуваат одредбите од овој
    закон за зголемување, односно намалување на наследниот дел на
    брачниот другар, односно на родителите.

    Повреда на нужниот дел

    Подароци и располагање со тестаментот извршени во корист на
    нужните наследници
    Член 38
    Кога е повреден нужниот дел, располагањата со тестаментот ќе се
    намалат, а подароците сторени во последните 90 дена од животот на
    оставителот ќе се вратат колку што е потребно, за да се дополни нужниот
    дел.
    10
    Нужниот дел е повреден кога нужниот наследник уште за животот на
    оставителот и со тестаменталните располагања не примил од имотот на
    оставителот подароци и наследен дел во висина на вредноста на нужниот
    дел.
    При утврдувањето на вкупната вредност на тестаменталните располагања
    и на подароците се земаат предвид и оние подароци и располагања со
    тестаментот за кои оставителот наредил да не му се засметуваат на
    нужниот наследник во неговиот наследен дел.
    Од овие подароци и тестаментални располагања што му се засметуваат на
    нужниот наследник во неговиот наследен дел при утврдувањето на
    вкупната вредност на тестаменталните располагања и на подароците се
    зема предвид само онолку за колку тие го надминуваат неговиот нужен
    дел.
     
  20. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    znaci vo dogovorot e pishano ako se predomisli jas go zadrzuvam kaparot i se ima potpisano on i jas a svedoci se site od agencijata megutoa on se povikuva na neuredni dokumenti i negira deka sme mu kazale a istoto i go pishuva vo dogovorot i jas neznam kako on za rok od 10 dena svati deka dokumentite ke bidam neuredni a ina ce jas ja plativ agencijata ne on fala unapret