1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лек за хемороиди

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од majamaja, 25 ноември 2009.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Хемороидите не се пречка за бременост, колку што знам јас :?:
     
  2. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    lek za malo dete za 5 god.stom se kaka i togas mu izleguvaat go bolat,koga bese bebe ne kakase po nekolku dena i taka mu se napravija odese ednas na 6 dena i kako od mecka goleme.
    dali moze nekoj od gorenavedenite lekovi
    a kakvo e toa oreovo maslo, mesano so kantariovo zaedno taka se kupuva
    kantariovo ima znam ama za oreovo neznam


    [mod-kirilica:3mi9vg4n][/mod-kirilica:3mi9vg4n]
     
  3. pin4e

    pin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    jas sum imala hemoroidi,ama sum stavala nekoja mast od aptekaama za 5 godisno dete neznam,mastite sodrzea salo kantarionovo maslo med.se sto e mrsno pomaga da znaes.Zemi mackajgo so pavloviceva od neven pogolem sloj ke stavis na dupeto>Srce 5 god.pa taka da mu izleguvaat srce:(probaj taka a za na bolnica samo hiruski ke go macat deteto.pozz

    [mod-kirilica:1ypcrlra][/mod-kirilica:1ypcrlra]
     
  4. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    каква болница, бевме ко беше помал го рошкаја да пиштит да се колит и од тогаш се заплаши многу,сега скоро и со курето имавме мака и пак кутрото како плачеше,му го отвораја и ништо пак му се залепи како ке се носит пак незнам
     
  5. majamaja

    majamaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Najdobro e da probate so ishranata da smenite za pocetok ubaci mu vo ishranata kivi bukvalno kako terapija tretiraj go kivito nasabajle i navecer po edno kivi i nema da ima nikakov problem.
    Mnoooogu voda
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    kakво киви не сака ни да проба не убаво му правело во устата :D само банана јаде морковче јаболче и краставиче ама тоа све по малку исто како да не јадел....сокови пие ама вода не баш
     
  7. majamaja

    majamaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    nema nemoze za negovo dobro e ke najdes nacin kako da mu dades samo kivito da e omeknato banana NIKAKO taa pravi zapek
     
  8. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    банана ретко јаде ипак е детенце неможиш да му забраниш штом бара греота е,тоа што не сака не можиш да го натераш па што сака нека биде, не па не штом рече и тоа е крај,со сила ако му дајш ке поврати
     
  9. Srnce22

    Srnce22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Хемороиди

    Помагајте.....досадни се овие хемороиди :sweat:
     
  10. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    ХЕМОРОИД

    Помош-на лекар. Нема друго чаре. Не чекај да се искомплицира работата, колку порано се почне со лечење, толку повеќе шанси да се излечиш без операција. Во меѓувреме, течна храна, супи, салати, овошје, не луто и зачинето, не чипсови и др. грицки, повеќе движење и физичка активност. И кажи си „мечка страв-мене не страв“ :) и на лекар, оти колку повеќе одложуваш, тоа се комплицира. И BTW на никој не му поминале сами од себе.
     
  11. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.832
    Хемороиди

    Хемороидите се проширени вени околу анусот.
    Може да бидат внатрешни или надворешни. Народната медицина препорачува кај надворешните хемороиди премачкување со сок од цвекло и мед во однос 1:1 .
    Кај внатрешните треба да се пие чај од подабиче ,ајдучка трева, овчарска торбичка, коњско опавче и црвен кантарион.
    Еднакви количини од билките се мешаат и две лажици од смесата врие две минути во половина литар вода.
    Се трга од огин и се остава да стои 10 мин. а потоа се цеди и се пие засладен со мед.
     
    На Antebellum и snegce им се допаѓа ова.
  12. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    Леле аман и јас ги имам и сето тоа ми е поради лошата исхрана...јадам премногу суво, не внесувам доволно течности. Кога конзумирам течности го немам проблемот, но онака со тврда столица...А што чувствувате вие после дефекација...мене малку ме чеша и пецка...јас почнав да ставам една маст природна од бозел-мелем...па помага :) Пробајте
     
  13. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    И сакам да ве прашам всушност каде чувствувате болка? Дали ви е локализирана? Мене ме боли помалку на десната страна на анусот, крвта е свежа, не е помешана со фецесот, ако е помешана, фецесот ќе има црна боја тоа се нарекува мелена. Се јавуваат понекогаш, а некогаш ги нема...Се зависи од храната. Потребни се течности дефинитивно...Ваше мислење ве молам.
     
  14. vendeti

    vendeti Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
  15. infinity

    infinity Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    FACTU маст го има во сите аптеки со се пробав само ова ми помогна
     
  16. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    433
    ЈАс ќе ви кажам еден друг лек од кој најверојатно ќе се зачудите и ќе помислите дека сум лудача и тропам глупости ама не е така. Во Македонија од скоро време на мулти левел пазарот постојат ВЛОШКИ кои во себе содржат трака од АНЈОН. (за тие што незнаат анјоните се негативно наелектризирани честици)
    Баш денеска во Прилеп се одржа презентација за истите. Влошките се ставаат на задниот дел од гаќите и се носат 8часа,претходно попрскани со вода(како кога пегламе алишта) за да можат да се ослободат анјоните. Првите 2 до 3 недели се менуваат на 8 часа,значи 3 пати во денот,а отпосле секој ден се користи само по една влошка.
    Овие влошки загарантирано помагаат. За подетелни информации или набавка на истиве пишете ми ЛП со задоволство ќе ви објаснам.
    Еве ви линк од страницаа. http://www.winalite.com.mk/index.php?news&nid=3
     
  17. jokerce

    jokerce Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Prvo sto treba e da napravite razlika pommegu porodilni i post porodilni hemoroidi od edna strana i onie koi se aktivirani porano ili podocna i ne se povrzani so bremenost. Jas imam hemoroidi od moja 14-ta godina i za ovie 12 godini nema sto ne sum probal. HIGIENA- da, MAST-da, CAEVI-da, KANTARION-da. Od nekoi bilo podobro a od poveketo poloso. NEVENot go ima vo poveketo masti za hemorodi bideki se racuna deka e dosta efikasen vo namaluvanjeto na iritacijata - megutoa vo mojot slucaj nevenot e kako sol na rana. Moja preporaka e da ne go koristite ona sto pole 2 ili 3 pati nema efekt kaj vas. Probajte poveke masti dodeka ne ja najdete vistinskata. Jas posle dolgo vreme najdov nesto sto mi pomaga i toa HEPPATROMBIN - H mast za proshireni veni. Samo bidete sigurni deka vo poveketo slucai hemoroidite ne mozete da gi izlecite vo celost no mozete da gi kontrolirate kako sekoja hronicna bolest. MOETO ISKUSTVO MI GO GOVORI TOA. So sreka vo pronaoganjeto na lekot.

    [mod-kirilica:1n73ojl4][/mod-kirilica:1n73ojl4]
     
  18. dance.2

    dance.2 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    дали повторно се појавуваат надворешните хемороидите откако ке се излечат
     
  19. protonce

    protonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    5
    Probaj so mast i caj za hemoroidi od Bilna apteka Matija onde kaj Stara Rampa Kisela Voda. Vo poslednive 4-5 godini samo 2 pati mi se imaat pojaveno, a prethodno na sekoi 3 meseci si imav problemi so hemoroidi, doagase i do krvarenje pa eden doktor da ne go imenuvam pred Klinika ima ordinacija sakse duri i na operacija da me praka.

    Probaj si so ova sigurno ke imas efekt.

    Pozz
     
  20. protonce

    protonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    5
    Probajte so masta za hemoroidi od bilnana apteka matija kaj Kisela Voda....