1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

„Играње“ (треперење) на окото

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од enca.69, 8 јануари 2010.

  1. Fairybell

    Fairybell Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    37
    Devojko nemoj da se plasis ako ti treperi okoto,ete ako si sueverna ke ti kazam deka mene od sekogas dvete babi mi vikaa deka treperelo za ubavo,dali ke si videl ili saka nekoj da te vidi,bitno za ubavo.I nemoj da go kazuvas oti ti koga gledas nekogo skrisno toa ne te izdava,zatoa i toa koga ke zatreperi ne go kazuvaj,ke ti se luti,taka mi vikase baba :D I sekogas misli pozitivno,toa mnogu e vazno.Pozdrav:*
     
    На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    истото и јас го кажав :D :D :D
     
  3. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234

    I jas imam primeteno deka se slucuva vo stresen period,eve bas sega mi se slucuva,a sega imam ispitna sesija :) Znaci treba samo da se opustis i da mislis pozitivno.Pozz...
     
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.208
    Пол:
    Женски
    Enca.69 pa ne ni pisa sto bidna so treperenjeto? valjda nemase nekoi posledici neli? :)
     
  5. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    У па на моево незнам шо му е станато. Можда скоро недела има, не престанува да ми игра. Десното. :lol:
     
  6. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    I jas ke ti recam da ne kazuvas a ako tolku te plasi kuti si i skrisno prekrsti si go tri pati i tolku :)
     
  7. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    Па сега за сега не...и молам бога така да остане...престана да ми игра но сепак во континуитет ми играше долго време, престанува па пак , па ке престане па пак...и како што пишав после се тоа ми се случи таа трагедија, и од тогаш сум преплашена...значи не дека веднаш нешто ке се случи, тогаш ми играше цела година, со прекини па се случи тоа што се случи...сега проблеми како проблеми...има многу :( но ке туркаме и ќе се хрбриме, ке наоѓаме начини...ништо не е страшно се додека е со помин, додека се сите живи и здрави...поздрав до сите
     
  8. femina12345

    femina12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    mamicka, sekoja cest...
    daj boze da ste zivi i zdravi celo semejstvo.
    golem pozdrav do vas
     
  9. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Eee dragi moi jas izgleda docna ve vidov...ma ne veruvam i jas vo babini devetini, no sepak istoto go imam slusnato od postarite za ovaa...i sekogas si molcam.Nikogas treperenjeto ne mi pretskazalo nesto, a da znam deka treperi koga sum pod stres.
    Pozdravce do site i mislete pozitivno za da istoto vi se sluci...vo to asum siguran,,,isprobano.
     
  10. Lady-Sweet

    Lady-Sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    90
    ...имам јас еден соновник огромен-во него има се па дури и трепетник...
    кажете се што треба,ќе погледнам и ќе ви кажам ;)
     
  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Што значи да сонуваш дека возиш кола?
     
  12. Lady-Sweet

    Lady-Sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    90
    :arrow:да сонуваш дека возиш кола,тоа ја означува твојата амбиција и способност да се движиш од една фаза во твојот живот кон друга фаза.Ако го возиш автомобилот, тогаш преземаш активна улога во начинот на кој твојот живот се случува. Меѓутоа, ако си патник, тогаш преземаш една пасивна улога. :roll:
    се надевам дека ме свати нешто бидејќи соновникот е на српски а јас се обидувам на македонски да преведам... :?
     
  13. Lady-Sweet

    Lady-Sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    90

    ако ти *игра* десното око-тоа значи дека што и да помислиш,по воља ќе ти се исполни... :D
    ...па сега мисли и...хххххх
     
  14. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Фала многу Лејди-Свиит. Ќе се фрлам на мислење :lol: :lol:
     
  15. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    lele srcka pisuvaaaaaj molimte ....jas se mrdnav od strav...uste mu igra okoto....najcesto e desnoto....retko levoto............pisi sto pisuva vo toa knigata za treperenjeto.... :lol: mene dooooooolgo vreme mi igra...... :?
     
  16. vericka

    vericka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Zdravo!!Jas sum medicinar,i vo vrska so temava"treperenje"na oko sme razgovarale so ass.po ochno koja ni objasni deka toa najchesto se slucuvalo od stres,ako prethodniot period bil stresen treperel samiot muskul na okoto( no ne kaj site) i spored nea edinstveniot lek za toa e pienje na vitamin B6 .Pozdrav :)
     
  17. Lady-Sweet

    Lady-Sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    90
    за десното-што и да помислиш,по воља ќе ти се исполни :)
    а за левото-лоши вести ќе слушнеш :?
    Ама морам да ви кажам дека има различно мислење наведено ако ти *игра* само левото или десното око,друго мислење има ако ти *заигра* левото око со левата веѓа;Друго е ако ти *заигра* крајот од левото или десното око...
    Има и за горната и долната трепка...има за се
    а јас верувам во ова-и затоа и ви кажувам ;)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lady-Sweet

    Lady-Sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    90
    Не верувам во тоа бидејќи нормално е да постои некој медицински термин,но мене лично ми се има случено долната уста да ми заигра...мнооогу ми играше и и кажав на мајка ми(во то време сеуште незнаев дека имаме некаков соновник-трепетник дома) таа ми го донесе,ми кажа дека е стар,дека е од баба ми,но дека е доста точен.
    Нормално дека не верував,но ако ти *заигра* долната уста-радост од некој познаник ќе имам;
    Не поверував,но ми се случи...
    Друга случка...бев нешто ко без врска тој ден,станав можеби на лева нога-од ко се разбудив цело време ми *играше*
    2от прст од едната рака...-тоа значи---ќе се скараш со некој клет,злопамтило,но ќе смирите за брзо;
    Со комшивката(стара вештерка-баба) неможам да ја поднесам...
    одев до продавница и разговарав на мобилен-а таа ми довикна дека сум разговарала со *швалерот*(ова е нејзин израз)
    и што да ви кажувам-малце ми фалеше да ја истепам... :x :lol: но набрзина ми помина лутината и тоа...
    Има и други работи,не ми текнува се...
    но нема врска дека е од некаков стрес...Летово одмарав малце на село кај баба ми,додека бев таму...на 2,3,пати ми заиграа двете усни едноподруго.......за жал не го носев трепетникот со мене,и незнаев што значи
    Вечерта на гости кај баба ми дојде другарка ми со брат и и мајка и...бев изненадена :P
    по неколку дена-Кога си појдов дома,бев смирена одморена..бидејќи на село беше мирно,тивко-а градот е нешто друго.
    видов во трепетникот и пишуваше дека--------со некој пријател ќе се поздравиш;
    Ете-другарка ми помина,се поздрави со мене и замина на одмор со нејзиното семејство ;)

    немав стресна ситуација за да верувам во тоа :)
     
  19. Mija

    Mija Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    25
    Lady-Sweet можели во твојот соновни да пронајдеш нешто поврзано со пагањето на заби во сонот :?: :?: Неколки пати до сега имам сонувано дека ми пагаат забите и дека чувствувам голема болка а сонот ми е толку многу реален што и кога се разбудам одам да се видам на огледало или пипкам со јазикот дали сите заби ми стојат.Фала однапред поздрав :)
     
    На AnGeL4e009 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски


    Колку што имам јас слушано, паѓањето заби во сон означува болест (не дај Боже такво нешто)

    Ама искрено, јас не верувам многу во тие работи, а може и во соновникот на LadySweet пишува поинаку....