1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да најдам работа?

Дискусија во 'Барање работа' започната од natali25, 6 декември 2009.

  1. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    pa neznam dali mi e toa blesava ideja ili pametna :D si razmisluvav onaka,si velam ej da si zavrsev medicina sredno so ubavo ke bese...ama mozam da prasam zaso da ne,sto me kosta..mene ucenjeto ne mi e problem..problemot mi e vrabotuvanjeto..
    jas bi se zapisala i na post diplomski,ama so faklutetov ne najdov rabota,pa da aknam pari i vreme i za postdiplomski i pak da rabotam po prodavnici za 8-9 iljadi e togas bi se otepala :D
    pa i ti isto barca,mozes da otides kaj so si zavrsila sredno i da se raspitas,moze od tamu ke te upatat kaj so treba..
     
  2. barca

    barca Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    te razbiram,vo ista situacija sme :(( i jas sakav da odam na posdiplomski,no svativ deka ne vredi,samo edna titula plus,a vrabotuvanje nikakvo.ne znam sto da recam,koga imas maka site opcii ke gi koristis sto ti doagaat na pamet:))bev vo sredno medicinsko,no ednostavno ne sakaa da mi izlezat vo presret.Imalo novi zakoni,ova ona ednostavno ne sakaa ,ili sto znam.ako imas drugarki i rabotat kako sestri,pls prasaj gi vo vrska so problemov.pozz
     
  3. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    ok ke prasam,ako razberam nesto ke ti pisam.pozdravce
     
  4. barca

    barca Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    ti blagodaram,pozz i na tebe
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    Barca, не знам од каде си, па соодветно да ти одговорам на прашањето... за полагање државен испит за медицински сестри ќе се распрашаш во Управата на ЈЗУ Здравствен Дом во твојот град и тие ќе ти ги дадат сите потребни информации, па и таму ќе полагаш... а ако си од Скопје, не знам каде можеш да прашаш, пошто не знам каде се полага, а можеш и да отидеш и до средното медицинско училиште, па таму може да те упатат.... со среќа! ;)
     
  6. barca

    barca Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    ti blagodaram za informacijata,jas sum od Skopje,taka da ne znam kade da se rasprasam.Samo me teraat odi vamu,tamu no nikoj tocno ne znae da mi kaze.Se nadevam deka ke se snajdam nekako.Vo sekoj slucaj ti blagodaram
     
  7. barca

    barca Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    TANJA 6 se rasprasav za tvojava situacija,i mislam deka ova ke e super ideja za tebe.Vo rabotnicki univerzitet Koco Racin,ima kurs za med sestri koj trae 6 meseci i so toj kurs dobivas sertifikat za rabota.Mislam deka cini 20.000 iljadi den,no ne sum sigurna.Bi ti preporacala da odis tamu i da se rasprasas.So sreka,pozz golem
     
  8. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    fala mnogu za informacijata barca,ako razberam i jas za tvojot slucaj odma ke ti pisam..
     
  9. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    barca prasav edna prijatelka,mi rece da ides u zdrastven dom bit pazar,tamu dobro pominuvale na drzaven..idi rasprasaj se
     
  10. barca

    barca Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    ok,ti blagodaram
     
  11. enet

    enet Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво Друштво на невработени. :clap: Да ви се приклучам на „Нашиот“ заеднички проблем, за кој паѓаме во големи депресии. Имам големо искуство и ги завршив сите курсеви што постојат, почнувајќи од фризер,козметичар, грчки јазик, па дури и книговодство. :o Аплицирам каде што ке прочитам оглас, но?????? Ветувања од „пријатели“ од пред 4-5 год. (да дојде овој, да дојде оној.... и сите дојдоа,) но јас уште сум без работа, така годините си поминуваат....Сега ке одам на обуката за менаџери, па да видам. Но старите рекле: Волкот сам си ја врши работата и ако има добра волја од некој читател, ако се наоѓа некаде во овие професии, предлагам да се здружиме и да пробаме заедно :up: Надежта последна умира.
     
  12. Dusice

    Dusice Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    zdravo na site nevraboteni....si se pronajdov i jas vo temava, pa resiv da vi se pridruzam...Imam 25 god, zavrseno visoko obrazovanie(psihologija), uste eden ispit i magistratura(policiska akademija), solidno poznavanje na angliski,grcki, kompjuteri i sl. isprakam CV, na site mozni oglasi za sekretarka, administrativen rabotnik i sl. i se odi ok, dodeka na kraj ne mi recat zosto ne si baras rabota po strukata, ti ne si za ovde, ako te vrabotime za kratko vreme mozebi ke napustis stom zavrsis so magistraturata, ke si se vrabotis vo mvr i sl. platava sto ja nudime nema da ti odgovara i sl. i pokraj moite ubeduvanja deka sum zainteresirana za rabotata bi prifatila i za taa plata i sl. Imam zaprimeteno kako da se plasat rabotodavcite da vrabotat visoko obrazovani kadri, neznam si mislat deka za brzo vreme ke im izbegate....Ve molam pomognete mi, moze bi problemot e vo mene, neznam stvarno dali treba da odam na tie intervjua sto ne odgovaraat na mojata profesija ili ne, a onie pak za koi imam soodvetno obrazovanie voopsto gi nema, ili izleguvaat otkako nekoj veke e vraboten, ili pak neznam da ne treba slucajno od CV da go izbrisam obrazovanieto, i obukite, pa moze ke me primat nekade....
     
    На ljubicicaa и sonuvacka им се допаѓа ова.
  13. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    8.092
    Пол:
    Женски
    Tреба да се оди еден месец интерно,еден месец хирургија,по пола месец на инфективно и детско одделение и три месеци во здравствен дом.Ова ако стажираш регуларно или ако немаш пријател за да ти собере потписи. :) Само,и да ги земеш потписите во еден ден треба(мислам дека мора) да чекаш 6 месеци за да полагаш државен,6 месеци од денот кога ти се смета дека почнало стажирањето,датумот кој ти е заверен во стажантската книшка.За пари колку се плаќаше ич не сум сигурна,можеби 6 илјади или така нешто,ама да не те лажам прашај си најсигурно.Јас не сум од СК,а прашав на болница кај главата сестра и се таа ми објасни.Во однос на материјалите,учебниците од средно или побарај скрипти нешто од некој што полагал,како што памтам главната сестра ми даде и прашања кои се паѓаат на испитот,па и по нив си учев,си ги барав одговорите во учебниците и така... :)
     
  14. barca

    barca Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    Fala ti najmnogu Renata.Sekoe dobro i golem pozz do tebe.
     
  15. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    3.679
    Пол:
    Женски
    sakav da ve prasav dali nekogas koga ste barale rabota ste go pravele toa preku vrabotuvanje.com i kakvo iskustvo imate? dali prvo tie vrsat selekcija pa davaat potesen krug na aplikanti na firmite..ne znam jas mislam deka najdobro e koga firmata kade konkuriras go pravi intervjuto..
     
  16. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Јас веќе навистина не знам што да правам! Секој ден сум на интернет и пребарувам по огласи... Секој ден испраќам CV и секој ден одново се разочарувам! Немам повеќе ни надеж, ни верба ни желба за работа. И таа самодоверба малку што ја имав дека сум способна и ефективна повеќе ја немам! Излез не гледам никаде. Се е со врски, се е преку некој, се е работа за без пари, сите само лажат, веќе ми е смачено! Гледам дека не сум единствена и тоа уште повеќе ме разочарува... Толку млади и способни девојки кои седат дома и се чудат како да го поминат денот кој се повеќе изгледа долг, депресивен и бесмилен. Јас вака се чувствувам и сочувствувам со сите вас. Се надевам дека ќе не огрее сонце, се надевам за некое време сите ќе се пофалиме со новата работа. Се надевам дека ќе се жалиме колку обврски имаме и дека немаме време ни на интернет да седнеме. Се надевам дека ќе го добиеме тоа што навистина сме го заслужиле. Искрено, се надевам...
     
  17. barca

    barca Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    Pozz do site posebno do BOKICKA.Navistina se sto napisa e taka,i zatoa eve me potikna da pisam i jas.Isto se cuvstvuvam i jas,bezpolezno,depresivno i glupavo.Da zavrsis fah e samo edna faza,naoganje na rabota druga faza uste poteska.Jas veke nemam ni zelba da se otvaram po oglasi kako najdi rabota i vrabotuvanje(koi se vaka najlegitimni,drugite mi se somnitelni)bidejki mislam deka toa e kolku da se rece eve dadodve oglas,a veke odnapred se znae koj ke ja dobie rabotata.Definitivno svativ deka bez vrski dzabe se nadevas.Ne znam sto da kazam navistina,veke nisto ne me iznenaduva.Kolku trud,pot ,nervozi ke vlozis vo obrazovanie ,ke si reces konecno postignav nesto,akademski graganin stanav,no izgleda DIPLOMATA e samo da ja uramis na zid da ti sobira prasina.Samo zdravje da ne si narusime,no so ovie nervozi se somnevam.
     
  18. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    И нема ли нема... Уффффф! Девојки стварно ми е тешко, мислам дека ќе полудам веќе... Секој божји ден висам на најдиработа или вработување.com и нема ништо. Ќе пуштам CV и не ми се јавува никој. Само чекам да ми заѕвони телефонот ама џабе ми е се. Многу се нервирам. Почнува и на здравје да ми се одразува. Во тотален стрес сум и нормално дека организмот почнува да си реагира. Знам дека сите сте во иста ситуација и не можете да ми помогнете, но сепак јас пак да си се пожалам ;( ;( ;( Поздрав до сите невработени и со Господ напред...
     
  19. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Добредојдов и јас во клубот. Нема па нема. Туку ај сега проверив на маил ми пратиле термин за полагање стручен испит за државни службеници туку за што кога и така тие се предвреме партиски примени :( :( :(
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. FuriousBaby

    FuriousBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Дечки да се приклучам на темава со моето мало проблемче :) Сакам да прашам дали знае некој како можам да најдам работа во Охрид за летово со платено сместување? :| Јас сум од Скопје а дечко ми е од Охрид и нема шанси да останам цело лето во Скопје да работам :( А ако плаќам сместување цела плата за тоа ке ми иде :| :? Помош? Фала однапред ;)