1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чипка

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Lovely, 9 јануари 2011.

  1. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    Е мене овдека ми се преврте ставот за 360 степени. :D
    До пред пола година да ме прашаше некој за чипка можев да реагирам вака :puke: . Неможев да сватам како мајка ми и тие генерации (од сликите што гледав) носеле такво нешто. Многу ама многу ми беше старомодно.:worried:

    Некако овој период наеднаш почна да ми изгледа дека не е толку лоша ^_^ , па почнав онака да подзагледувам чипкано и се повеќе ми се засвиѓа.
    другарките нема,нема ќе се пофалат дека нашле некое парче со чипка од мајките. :smirk: Баш корисно.
    Само што почна овој тренд, тек наскоро ќе бидеме чипкасти :D


    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  2. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Чипка ?? Па да би носела зашто да не, ипак ќе кажам се е до вкусот, како се комбинира и како се носи таа чипка :nod: ... Факт е дека моментално е тренд кај нас, НО низ град кога ќе видиш дали 10 % од девојките знаат како да ја комбинираат и носат, се друго е :puke: , а и повеќето од сликите постирани на темава ми се :puke: никогаш не би облекла такво нешто на мене ... Моментално немам такво парче облека во мојот плакар но можеби и ќе си купам ако видам некое штосно ;) ...


    *Кога ми носела и комбинирала тоа би било нешто вака :

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    ;)
     
    На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Да да, точно, реков и јас, има преубави фустанчиња што преубаво стоат. И алал да им е на девојките што го носеле и порано. Али сезонава катастрофа, се живо и диво во чипка. Е токму затоа ми се изгуби убавината, ни најмалку заради фустанчето, него поради луѓето....поточно поради оние што ја носата радиреда, разбрале тренд било и незнаат ни да ја искомбинираат ни да ја носат
    Вие што и онака си сакате чипка (без оглед на трендот моментално) почекајте некој месец и носете си ги овие ствари :) ќе изглеадаат далеку поелегантно
     
    На viki44e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Whatsername

    Whatsername Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    344
    Чипка? Хмм, одсекогаш ми се допаѓала, но кога се знае како да се искомбинира и кога не е претерана.
    Ми се допаѓаат чипкани машнички, без разлика дали се на шнола, на чевли или на маичка. Исто така, симпатични ми се чипканите хулахопки.

    Чипката пред се ми се допаѓа бидејќи е многу женствена и префинета. Не ми прилега на годините да облечам нешто со некој чипкаст дел, како на пример ова фустанче
    [​IMG]
    но верувам дека кога ќе пораснам ќе можам да носам и некои вакви работи. За сега ќе се задоволам со некоја чипкаста шноличка. :D
     
  5. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    88.071
    Пол:
    Женски
    Чипка сакам. Имам од мајка ми едно како наметка чипкано и си го носам веќе 2,3 години. На почеток сите ме гледаат ко што носи оваа, но мене ми се допаѓа. Еве сега сите ја носат. Но, не сакам да бидам цела во чипка.
     
    На rossonerka и Angelche им се допаѓа ова.
  6. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Да се потенцира ова :lol:
    Ја имам една обична близа на прерамчиња со чипка и црна постава. Ја носам некад, одамна не сум ја облекла додуше ама сите ме гледаа и викаат ееееееее измина модата на чипката. Ко божем идиоти се оние кои носат нешто што им се свиѓа и кога не е модерно (а кај нас се знае што се смета за модерно, она што цел град го носи) |(
    Епа од инат сега не носам, зашто сите носат, јас неќам :lol:

    Има луѓе што ја фрлаат облеката, јас си ја чувам и таа од пред 10 години, ако ме собира секако, се се враќа во мода кога тогаш :P
     
    На viki44e и marama им се допаѓа ова.
  7. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    Сакам чипка, но умерено да е, да не изгледа пренатрупано :)
    Сега кога чипката е во мода, сите носат такви фустанчиња, баш на фејсбук гледав едн куп девојчиња во чипка од кои повеќето се пренатрупале како новогодишни елки.

    Уште пред да излезе чипката во мода кај нас си зацртав дека кога ќе бидам невеста обавезно ќе носам венчаница со чипка, па и да и помине модата на чипката до тогаш. Преубави ми се венчаниците со чипка :)
     

    Прикачени фајлови:

    На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    И јас сакам венчаница од чипка....а сега нај ин ми се црни чипкасти хулахопки...со тесно едноставно фустанче.....и јак накит комбинација снова :D
     
  9. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    И јас исто. :) И пак не би носела нешто пренакинџурено, меѓутоа онака ситно и слатко - зошто да не. За нова год. си најдов чевли, пола гантени а нешто измеѓу некој материјал и со чипче одозгора. Воопшто не се забележува, но сепак дава некој ефект ;) :)
     
    На pink4ever му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.944
    Допаѓања:
    20.434
    Пол:
    Женски
    И јас сакам но не да е претерано :) и убаво ми е секси, за нова година си купив црно фустанче и имаше чипка само на едната страна на половината и многу е убаво :rofl:
     
  11. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Убавини!!!
    Да можам би купила се од чипка! Почнувајќи од фустани, панталони, чевли, ракавици, палта, СЕ!!
    Ептен ми е префинета, и прекрасна. Но, мора да се носи умерено, односно со друг, едноставен материјал, за да ја смири нејзинтата пренагласена текстура.

    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]


    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]


    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]



    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]

    ДОЛЕН ВЕШ:
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]


    ЧАНТИ, РАКАВИЦИ и ЧЕВЛИ:
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]



    И за крај оставив нешто што морам да го имам!!! Палто од чипка....
    Колку е само прекрасно:
    [​IMG] [​IMG]

    Да не ве заболеа очињата? :wasntme:
     
    На Strumfeta93, miss-bootylicius, macorcence и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    4.832
    Пол:
    Женски
    по малку болат :lol: :)
    Одличен избор старфиш!!!
     
  13. Persephonia

    Persephonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    0
    Обожавам чипка. За матура фустанот ми беше намерно направен во два слоја и нормално едниот беше чипка. Се сеќавам пред 2-3 години една другарка ми се смееше затоа што носев чипкано болеро, а пред некој ден бевме излезени носеше малтене исто такво. Секако дека мора да се внимава кога се носи чипка, не оди на пример и фустан, и чанта и чевли да се со чипка, ама убаво искомбинирана мене ми е многу елегантна, романтична, женствена. Единствено ме нервира што сите наеднаш почнаа да ја носат, па си ја оставив сега сета облека која на неа има чипка малку да одмора во плакар :)
     
  14. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Jас мислам дека чипката е безвременска. Oтсекогаш се носела и секогаш ќе се носи, само што во овој период и се даде поголем акцент.
    Чипкани венчаници секоја година гледам и секогаш ќе се во мода, чипкани ракавици одсекогаш се модерни ако убаво се искомбинираат, на многу фустани се ставало чипка како детал, и во минатото и денес, чипкано болеро отсекогаш било убаво парче....
    А тоа што сега на сите им текнало од глава до пети да бидат чипкани на мене не ми се допаѓа и затоа сега немам ништо освен кремасти чипкани хулахопки ( од пред 3 години) , и тоа баш поради оваа чипко-манија ми се на stand by :lol:
     
    На BoaVista му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ma4o4female

    ma4o4female Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    352
    Ја обожавам! :inlove: Посебно црната чипка. Дома веќе имам 3 црни блузи кои ги носам само за посебни прилики, како што е на пример вечерашното прославување. И долниот веш го сакам, често ќе си облечам чипкени танга гаќички, а кога ќе дојде редот тоа ќе го правам и за пред „човек“ :lol: :P Ми делува отмено, грациозно, женствено, свечено и кога немате што друго да облечете со чипка никогаш нема да погрешите. Еве гледам за оваа Нова година скоро сите се облечени така и изгледаат прекрасно. Чипка rules :rock: :D
     
    На Firegirll му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Обожавам чипка
     

    Прикачени фајлови:

  17. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Ми се допаѓа чипката, отсекогаш сум имала дол веш од чипка едноставно ги обожавам црвените и црните корсети цели од чипка, а и на мажот ми некако му паднаа во очи :lol: . Баш пред нова година пребарав низ алиштата на мајка ми и се обезбедив за сезонава на чипка, до фустани , блузи, ракавици и многу убаво палто крем боја со црна чипка од одозгора.
     
  18. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Како и повеќето од вас , ја обожавам , женствена е и елегантна.Многу ја сакав , уште пред да стане "тренд" :D но тогаш нели повеќето на долна облека :inlove:
     
  19. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    ФУСТАНИ
    [​IMG]
    *Овој модел најмногу ми се допаѓаше но целото да е чипка, а одоздола блеа или кремаста постава, штета што неможев да си најдам таков за НГ.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    ШТИКЛИ
    [​IMG]
    *Едноставно ги обожавам
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Бај д веј мислам дека таа сезона на мода е само црната чипка, чипка во друга боја ретко забележувам.
     
    На Tannaa13, Forgotten и Pain им се допаѓа ова.
  20. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Не бе Ловли грешка си, :) и многу други бои на чипка се модерни оваа сезона покрај црната... Бела, крем, нежно розева, сива, црвена, мастило боја, кафена...


    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Може кај нас не си видела да, ама остај не нас, имаме уште многу ние до вистинската мода и тренд :D ( чест на исклучоците :!: )
     
    На miss-bootylicius, mims-89 и macence85 им се допаѓа ова.