1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средства за израмнување на коса без преса

Дискусија во 'Коса' започната од kristin4e, 19 јануари 2010.

  1. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    Значи имам виткана коса ама воошто не си ја сакам.
    Мојава коса ја пеглам со преса,ама сепак ако е малце влажно времето одма ми се извиткува,а и да не е, не ми трае нешто долго. А користам нон стоп и шампони за исправување, и регенератори и се !
    Долго време барав начин за трајно исправување на коса и сфатив дека најефективно е Бразилското исправување на коса со КЕРАТИН. Косата добива сјај, се регенерира а воедно и исправува и истата форма ја задржува до 5 месеци.
    Проблемот е што не знам каде во Македонија го има овој третман и дали воошто го има.
    Ако некој знае нешто ве молам нека каже оти навистина сум очајна! Имам потреба од права коса хехе
    Ми се смачи нон стоп да ја пеглам.
     
  2. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    хехе не си единствена со таков проблем само да знајш :) јас имам долга коса само на врвовите ми е прекрсена и многу сакам да ми е права постојано проблемот е во тоа со имам поретка коса лесна и на влажно време и мене ми се прекршва се нервирам за овај третман би сакала и јас да знам ако косата е права до 5 месеци вреди да се проба само да се најди :) инаку косата што не е скратена на делови е потешка коса побујна и подолго трае исправена ова е од мое искуство додека да ја пораснам косата маки мачев со степенеста и ретка коса...ако има некој повеке слушнато за третманот голема услуга ке ни напрај на сите ако ни пиши каде да го најдеме ;) .....
     
  3. natalina

    natalina Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    5
    Дали може некој да ми каже каде да најдам убава четка за фенирање ама не од дебелите големите туку од тие помалите потенките?
     
  4. MeLL

    MeLL Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    85
    Воопшто не си ја сакам косата. На врвовите ми е права долу брановидна катастрофа :D порано се пеглав секој ден но сега почнав поретко бидејќи ми е многу изгорена. Пред пеглање се фенирам или ако ме мрзи само се сушам со фенот, но никако неможам со фенирање убаво да ја исправам мора да ја поминам со пеглата да ја замазнам малку :D
     
  5. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Што се немам користено за исправување...шампони, маски, восоци и сфатив се додека не заигра пегла на косата, кај мене барем ништо не ја испавува. Сум ја испавувала и со големи витлери, ама не ми држат многу време. Така да пегла си е пегла, е сега нормално дека се оштетува, ама има селиконски капки, и треба почесто шишање на врвовите.
     
  6. trendy

    trendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    172
    за израмнуванје имам користено маски,специјален чешел ама ич не бев задоволна не изгледаше косата права , тогаш сватив дека треба само преса за израмнуванјје
     
  7. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Има вакво нешто во афродита и силуете козметичките салони и е околу 6000 ден. Најголем ефект има кај оштетена коса зошто многу ја обновувало :?:
     
    На soncicko му/ѝ се допаѓа ова.
  8. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Се е гола вода..досега кое ли срество не го пробав,ама без добра преса се е џабе. До некаде тафт ми ја олеснуваше работата ама без добро фенирање и пеглање пак не личеше на ништо. Мојата коса е многу густа прилично долга и згора на се кадрава..е сега замислете... Порано ја убивав од пеглање, сега малце ја скратив па ја одмарам ;) се надевам ќе ме држи одморов :lol:
     
  9. soncicko

    soncicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    73
    malku skapicko e 6000 za tie pari ke si kupis presa profesionalna i ke si ja imas cel zivot
     
  10. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    во право си скап е тој третман и не за 6 можеш за 3 000 ден да си купиш пегла која без проблем ке ти ја исправа косата и јас имам кадрава коса и пред да ја испеглам поминувам со четка ја фенирам ама ептен малку зависи каква ти е косата и потоа пеглата а понекогаш и само пегла веднаш ја исправува и одкако ми е израмнета косата поубаво се пегла од оние степени никако не се пеглаше цела се разлетува.
     
  11. toptrend

    toptrend Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    jas znam nacin za trajno ispravuvanje na kosata megutoa malce ja ostetuva a toa ne e brazilkoto ispravuvanje a sepak e mnogu uspesno

    [mod-kirilica:3tz12ok4][/mod-kirilica:3tz12ok4]
     
    На cacahuates му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Cvet1

    Cvet1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    6
    Види во Космо, имаш да избираш
     
  13. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Ако сакате да ја заштитите косата од пеглање ви препорачувам (може да ги порачате преку интернет, нормално ако сте во можност) :
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  14. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    како можат да се порачат?линк нешто? :)
     
  15. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
  16. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    А зошто не го споделиш со нас?? :)
     
  17. Gkatzopulu

    Gkatzopulu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9
    Neznam dali kevise veruva imav svilena kosa prava dogla.Toa bese koga ziveav vo Makedonia otidov da ziveam vo Grcia pocnaa golemi promeni.Promenite se toa sto od prava kosa posle tolku godini mi stana tolku vitkana koj nemozam daja isceslam.Koga odam na flizer mi se cudat i dodeka daja ispravat povtorno se izvitkuva.Prasav poveke flizerki od sto mise taka slucilo.Mi kazaa deka e od vodata,klimata i od samponite koj doktorot mi gi prepisuva.Sega se macam daja isravam.1pat vo nedelata ja susam so fem ne koristam pegli za peglanje na kosata.Najgolemo resenie e da ja imas fateno so stegac kosata.Non stop ako ja fakas rep kosata taka se ispravuva.Na vitkanata kosa potrebno e da se mie so maska ili regenerator za kosa,uste ne e loso da ja miete so svaren caj od kamilica za da bide po jaka i posjajna.Postojat samponi koj se ispravuva kosata,tocno negi znam ama mi imat kazano flizerki koj.Izbegnuvaje gi peglite za kosa taka ja izgoruva kosta.Pozdrav,probajte gi moite soveti

    [mod-kirilica:3a9csafk][/mod-kirilica:3a9csafk]
     
  18. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.709
    Допаѓања:
    150.479
    Освен оние погоре спрејови за заштита на косата што се порачуваат преку интернет,дали има кај нас нешто слично и колку чини?!
    Некако не ми се порачува,не ми се чека,плус ѓавол и пол ќе испадне.Си сакам пари на рака,Мара за рака.
     
  19. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    [​IMG]
    Ефтин е,100 и нешо денари мислам дека беше.
    Можеби не е како некои убер професионални спрејови за коса,но мене ми помага колку толку :)
     
  20. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Јас исто како и сите вие имам виткана коса (како црнец)и имам пробано скоро се па дури и исправување со киселина и разни други препарати (frizz easy колекција од Америка и можеби пола од она што се нуди кај нас).Проблемот го решив со тоа што пред одприлика 5 -6 години купив фен на Rowenta - Stilissima кој има еден додаток како чешал и служи како за сушење така и за исправување на косата. Користењето е многу едноставно односно само чешлате прамени и како ги поминувате косата се исправува.