1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сам свој мајстор

Дискусија во 'Дом' започната од Octopus, 22 декември 2009.

  1. Man.eater

    Man.eater Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    9
    сјајчето е многу убаво, не дека јас го направив но мислам дека поубаво не сум имала. :D Треба да ме вработат во Авон или Орифлејм хахаха :D
     
  2. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Охо, јас сум “do it yourself„ манијак!!! Ма што све не правам сама.
    Почнувајќи од накит: обетки ми се пасија, ланчиња поретко и прстени од некои стари брошеви :)
    Во последно време правам цветови, они што може да се носат во коса, закачени на палто, како украс итн... знам да правам повеќе видови, и да се пофалам дека ептен се убави :$
    Понатаму... сакам да шијам гардероба. Не сум толку извежбана на машина ама сама си стеснувам панталони, правам топови и некои полесни фуснтачиња. Се е до материјалот па така некои едноставни може да изгледаат многу убави.
    Низ дома не сум менувала на своја рака нешто. Претежно во својата соба си менувам работи. Распоредот на елементите(тие што не се статични), додавам слики, завеси кои сама ги украсувам, правам некои слатки мали вазнички(рачно цртани)....
    Ептен сум ангажирана за такви мали ситници и најголем дел од ремето ми поминува во правење нешто ново, креативно....кога ќе имам можнос ќе ви прикачам слики за да видите и вие дел од тоа што го имам направено :)
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Сама знам да си сошијам летни ташни, а ги украсувам со монистри, школки, камчиња во бои... исто од стар накит некои стари ѓердани што не ги носам, комбинирам и правам алки.
    Кога бев средно се носеа еден перод ѓердани, шарени во многу бои и си ги правев со глина и преубави испаѓаа. Ја декорирав и рамката на огледалото во соба со пердуфчиња бели и црни камчиња исто и марама си направив со парички и монистри.
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  4. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    Направи сам

    Дали правите самостојни декорации за домот и што најчесто? Сакате ли сами да ги уредувате собите притоа смислувајки некои интересни детали?
    Еве нешто:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На SunnyGirl2, Shoe-Gal, la-chicka и 4 други им се допаѓа ова.
  5. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    Како да направите јајце-срце
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На anste, Sunshine88 и Hipica им се допаѓа ова.
  6. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.742
    Пол:
    Женски
    Сеуште не можете да ја најдете вашата омилена нараквица бидејќи е заплеткана со останатиот накит на дното од вреќичката со накит... За да ја избегнете оваа и слични ситуации може да направите рамка-излог за накит кој ќе овозможи накитот секогаш да ви биде на око и при рака.
    [​IMG]
    Материјал и прибор:

    • дрвена кутија за чување прибор за јадење
    • хартија за брусење со фина гранулација 200
    • бела акрилна боја
    • остатоци од тапети за ѕид (неколку мотиви)
    • лепило за дрво
    • четкичка за нанесување на лепилото
    • декоративни кружни рачки за мебел
    [​IMG]
    Постапка на изработка:

    1. Добро избрусете ја кутијата со фина хартија за брусење и во горниот дел на секој нејзин оддел издупчете отвор за рачките.

    2. За секој оддел искроите различен тапет и залепете го со лепило за дрво. Тапетот е мек, што ќе овозможи лесно да утврдите каде е отворот за рачките. Кога сè ќе се исуши (за околу 1 час) прицврстете ги рачките. Не заборавајте на опачината да ставите кукичка за закачување на ѕид.
    [​IMG]
    Мали совети:

    • Во подолгите оддели редете ги ланчињата, а во покусите нараквиците.

    • На ист начин може да уредите и стара, дрвена фиока на тој начин што во внатрешноста ќе залепите искроена плоча од плута.

    • Излогот закачете го на ѕидот во бањата или во спалната соба покрај огледалото; искористете ги и неговите бочни страни каде може да ги закачите најдолгите парчиња на накит.

    • Под долната страна на излогот може да се закачат неколку “L” клинчиња и на тој начин да се добие дополнителен простор за закачување.

    • Внатрешноста може да ја обоите во неколку бои, а за оваа намена може да послужат и обични темперни бои, но не заборавајте после сушењето да ги прелакирате со обичен проѕирен лак во спреј.
    превземено од sezadomot.com.mk
     
  7. Podarok

    Podarok Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    76
    Браво за вас девојки супер ви се работите,преубави идеа,би сакала да ве прашам дали некој знае некој линк или некоја продавница каде може да се симнат или купат шаблони за цртање на ѕид?
    Поздрав4е
     
  8. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    :?: Се надевам дека не сум ООФффТопик со неколкуте линкови ако сум сакам да ме инфоо 8) :x
    сепак ми даде мнн мнн инспирација видеово:
    http://www.youtube.com/watch?v=nHwHIoN2 ... re=related

     
  9. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    и јас сум до некаде сам свој мајстор за некои работи
    (изработка на обетки, алки, герданчиња) ама на пазар за откупување и продажба малку потешко оди, оти има силна конкуренција
    а инаку си ја декорирам собата со панделки, и некои други мои изработки(постојано нешто ново и креативно) само што незнам да шијам-немам од кого да научам

    (инаку знам да заковам шајки, да заштрафам страфчиња, и некои такви работи-од гледање се научив)
    па така да кога имам време, вршам и мали поправки по дома :lol:
     
  10. accipiter82

    accipiter82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    21
    Еве за секоидневно ефтино туширање како да си направите соларен панел за топла вода :)
    http://energetskaefikasnost.info/?p=105
     
  11. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    бравос девојки секоја чест јас гледам на ТВ Германците чуда прават од неколку штички што се вели прават цели мебели имам гледано како прават полици регалчиња маса баш убаво изгледаат
     
  12. lovelife

    lovelife Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.722
    Значи прочитав милион вакви слични теми ама во ниту една не најдов тоа што ме интересираше...или сите сме премалку запознаени со тие работи или...незнам искрено.
    Значи во слободно време многу често размислувам како од најобични работи што ги имам дома да направам нешто што ќе ми користи.Како од мали работи да направам нешто преубаво.Епа ајде девојки :) Eве од мене нешто :
    http://www.youtube.com/watch?v=qha2dOt1s_8

    Исто така и ова е интересно :)
    http://littlebirdiesecrets.blogspot.com ... lates.html
     
    На d.Darla му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Ова го направив сама јас го смислив :!: не е кој знае што мене ми е добро мислам малку сакав собата да ми пошаренка а не само кремаста па земав постави и лепак и имам ново шкафче... :D
     
  14. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    и ова го правев денеска :D
     
  15. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Кога некогаш ке си имам своја куќа дефинитивно овие 3 несхта има да ги направам
    мислам цел мој досегашен живот сум сакала да имам место за седење на прозор...како по некои филмови///обожавам такво нешто ....... Ајде слики да ставам убиваат милијарда зборови :rofl: :rofl:
     

    Прикачени фајлови:

  16. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    На oneday му/ѝ се допаѓа ова.
  17. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    неможам да редактирам па ке се ставам во нов пост
    http://www.glamglassgifts.com/
    доста убави работи изнагледав тука , како работи за инспирација
    да не кажам крадење/позајмување на идеа
     
  18. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    3 проекта за дома со штампи:
    Јабалкови принтове
    Измијте и подсушете една јаболка. Разрежете ја на 2 во средина. Со четка нанесете бојата - боја за ткани (плат), латекс или маслена боја. Ако нанесужате пожеке штампи, правете ги една по една и почекајте бојата да се исуши. Ако неќаш да е многу наситена бојата, предварително нанеси ја на парче хартија и така на јаболката. Може да се нанесува на плат, стени, мебели...
    [​IMG]

    Лисја врз завесите

    Нај добро е да се користат готови штампи, кои можат да се најдат во специализирани магазини, но може да се користи парче дарво на кое да се стави гума, стеропор (она морска пена дето се вика уште, дето кога отвориш кутијата со примерно машинка за шишање, внатре има стеропор. Незнам како се вика на македонски, сори.) може и парче дунапрен (foam). Потребни се готови изработени рачно штампи во форма во која сакате, хартија, ножици, памучни или ленени завеси и боја за ткани (плат)
    Користете исушени лисја или изрежани форми, и ставете ја на основата. Со четка нанесете тонак пласт боја и штамповајте на хартија. Изберете си тоа, кое ви се допаѓа најмногу врз хартијата. Ставете хартијата под завесата за да се ориентирате како да ги поставите за да изгледат поубаво. И така ставајте штампата со бојата врз завесата на местото кајто се формите од хартиената матрица. оставете да се исуши.
    [​IMG]
    [​IMG]

    Штамповане на скали
    Користете готова гумена штампа или направете си сами мотиви од стереопор, гума или дунапрен. Залепени врз дрвена основа. Со четка нанесете боја на штампата и штамповајте по скалите..Оставете да се исуши и накрај нанесете безбоен лак за дрво.
    [​IMG]
     
    На butterfly33, angelce1 и figgiMK им се допаѓа ова.
  19. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    http://kakonapraviti.net/Hobiji-Igre-Igračke/Pletenje-rogoza.html
    Некоја плус идеа... може кога ке имам слободно време да го пробам ова со парче облека
    и да си направам некоја подлошка за седенје или нешто како перничка полнета ... но да имам малку повеке слободно време и секако помош
     
  20. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Ова го направив вчера со помош на дечко ми

    [​IMG]

    [​IMG]