1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шминка - колку ја обожавате и колку ја користите?

Дискусија во 'Лице' започната од doll, 15 декември 2009.

  1. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    Shminka....=my opsesion ! :lol: Mislam...premnogu obozavam da se sreduvam,da se shminkam....mislam deka ne postoel den vo mojot zivot koga ne sum bila nasminkana! I vo sredno, i na fax i na rabota....Samouvereno se custvuvam koga sum nasminkana i mnogu mi e ubavo koga znam deka site onie mali fleki,crnki aknicki i sl. raboti se naednas nevidlivi ! :) Koga se raboti za cistenje na liceto, t.e. vadenje na sminkata koristam alkohol bidejki smetam deka temelno ja cisti kozhata i deluva dezinfekciski.Dobro,postoi mislenje deka ja sushi kozhata megutoa,posle upotrebata na alkoholot obavezno go trijam liceto so vazelin namenet za lice,i posle toa kozhata svetka ! :P Se na se uzivam pred ogledaloto, i prosecno sigurno pominuvam okolu eden cas dnevno shminkajki se ili koregirajki ja shminkata! :) E,seaga najprvo gledam liceto da mi bide cisto,a i racete isto.Go trijam liceto so pomada,potoa nanesuvam lesna tecna pudra i ubavo ja razmackuvam niz celoto lice da bide ednakvo nanesena.Posle preminuvam na ocite: senki ( najcesto koristam neutralni nijansi,a najmnogu gi obozavam kafeno zlatnata i maslinesto zelenata!) obavezno tush, maskara, crno molivce.Na krajot lagano pominuvam ili so sungerce ili so golema cetka niz obrazite i liceto so pudra vo prav-za fiksiranje na shminkata! nanesuvam nezno rozovo rumenilo,i na krajot usnite-ili sjaj ili karmin vo bledo rozova nijansa-i toa e toa! :P Me interesira kakvi se vasite stavovi vo vrska so shminkata,kolku ja sakate i dali ja sakate ili preferirate pojke priroden izgled? Kolku vodite nega na vaseto lice? ;)
     
  2. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Па вака и јас многу сакам да се шминкам и средувам. За на школо ствам подлога, која одговарн на моето суво лице, течна пудра и на крајот пудра во прав. Секагаш ставам ла бело и римел, некогш и креон.
    За на изледување или за на кафе освен што ставам пудра, нанесувам најчесто сива или кафеава сенка и ставам туш на горниот капак, на крај си ставам и римел. Најмногу проблеми имам со лицето и пошо брумчињата ми се познават и лицето ми е толку суво што некогаш ми се појавуваат како лушпи, за никаде.
     
  3. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Aufff..nekoj so ista opsesija kako mene ! Mmmmm prosto obozafam shminka...da visam pred ogledalo da se smnikam i sto uste ne ! Dobro da ne go zaboravime i stilot..no ovde zboruvame za shminkata ne za oblekata....Znachi vaka jas sekugash ja brisam sminkata so vlazni maramchinja no pose toa mi se pojavuvaat akni koi potoa pak moram da gi pokrifam so pudra... koga ne nanesuvam sminka 2 dena tia akni gi nema...pa bash bi sakala da znam kakof e toj vazelin namenet za lice,i posle toa kozhata svetka ! A i od kade mozam da go nabavam... inaku te podrzuvam za sminkata i mislam deka taa navistina ja zgolemuva samodoverbata ! Pozz mwa :** :)
     
  4. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    BARBIEE :D vaka...najprvo milo mi e sto ja obozavas shminkata isto kolku i mene iii..ne znam kako moze nekoi devojki VOOPSTO da ne se shminkaaat??? :?
    ok ok..vaka znaci, ke odis vo apteka ke pobaras vazelin za lice spakuvan e vo malo belo kutivce isto kao pomada, voopsto ne e skap i veruvaj cuda pravi ! :) Ne bi ti preporacala liceto da go cistis so nekoi specijalni kremi bidejki tie nikogas ne ja cistat kozhata dlabinski tuku samo povrsinski :? Istoto vazi i za vlaznite maram4inja ....znaci probaj so spirt i vazelinov za koj zboruvam ke vidis-cuda pravi! Povremeno podgotvi si maska vrz baza na limon, go osvezuva liceto i ubavo e za tenot ;)

    Pa,pozz.mwa :P
     
  5. Aphrodite

    Aphrodite Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    12
    И јас сакам да се шминкам. Но, не претерано.
    Нешто кое не можам, не смеам и никогаш нема да го изоставам е - eyeliner. Многу ми е битно да имам на мене креон.
    Исто така, многу често ставам маскара. Обожувам долги и бујни трепки. И плус изгледам поубафко со маскара ^^
    Кармин ставам мноооогу ретко, 2-3 пати во живот имам кармин ставено.
    Место кармин ставам лабело или сјај.
    Црно и розево - бест комбинација.
    А, исто така ставам црна сенка.

    Поздравче,
    Ане :3
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.213
    Пол:
    Женски
    Pa jas sum edna od tie devojki koi voopsto ne se sminkaat( dobro osven kreon priznavam :) ) voopsto ne sakam sminka tuku si preferiram prirodna ubavina. Ne mozam da zamislam da stanam od sabajle i da se sminkam pola saat. Toa e za mene izgubeno vreme...
     
  7. ketrina53

    ketrina53 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    PRIRODNO SI E PRIRODNO
     
  8. Sandra-Di

    Sandra-Di Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2009
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    70
    znaci se sminkam sekoj den obavezno.
    Odam na rabota i nema sansi da odam nenasminkana, prvo samata rabota mi nalaga da bidam doterana konstantno, na stikli, pa ne bi ni mozela da odam nenasminkana. ali sepak sekogas sum nezno nasminkana, se od sminka stavam ali vo nezni nijansi, nisto prenapadno. (osven za vecerni zileguvanja koga dozvoleno e jaka sminka).

    Koga odev na faks isto se sminkav, onaka lezerno, sredno koga bev, minimalno i toa 3-4 godina pred toa ne bas
    Vo sekoj slucaj sum ZA sminka!! :)
     
  9. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    I JA SAKAM SMINKAAAAAAAAAAAAAAA!!!Jas pak si mislev sum edinstvena koja saka sminka ili koja pominuva nekoe vreme pred ogledalo,abe ja so vikam da ne si zensko,ete ke pocnes da se sminkas,da se nacrtas,pa ova,ona i se zaboravas.Stavam krema na liceto,pa potoa tecna pudra i pudra vo prav.Od senki koristam pretezno kafeava ili svetla nijansa,ponekogas vo zavisnost od oblekata,sto nosam,molivce za oci obavezno,kako i rimel,pa ke go preporacam Miss sporti rimelot e stvarno dobar,nemoras da gi dvois trepkite so cackalica iako i toa sum go pravela koga sum koristela drugi rimeli,kako Golden Rose,i sjaj za usni obavezno.Sepak mislam deka kako zensko treba da si sredena,nemoras mnogu da se sminkas,no barem malce,kolku boja da imas na liceto,a ne kako nekoj avet,sega dobro sekoj si ima razlicno mislenje,moeto mislenje e toa.
     
  10. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Mene ne mi e jasna taa kafeava senka za oci!koga ke stvam nisto od senkata ne se poznava a znam deka mnogu devojki so kafeava senka se sminkat i plus oti imam zeleni oci bi trtebalo da mi odgovara ama senkata totalno mi se poklopuva so kozata i ne se posnava....? :roll:
     
  11. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Се шминкам за излегување обавезно, не познавам девојка што има шминки, пудри, маскари, креони и не знам што уште колку што имам јас. :)
    Меѓутоа, сметам дека убавината доаѓа од лицето под шминката, а не од шминката. Сепак, природно си е природно и ако некој те сака каква што си, тогаш кога си убаво средена ќе ти се воодушевува, а ако те сака заради убавината од шминката, џабе е, ќе дојдат години кога ништо нема да може да ја покрие твојата старост.
    Инаку, бидејќи сум навикната, се шминкам само 15тина минути (подлога, пудра, руменило, креон, сенка, маскара, сјај/кармин.).
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Не се шминкам многу од проста причина што немам таква навика, дури и за излегување. Мразам темна и нападна шминка затоа што сум убедена дека не ми одговара на лицето, а и си имам мал проблем со сенките: незнам за што се работи, можеби е до кожата, но кога ќе ставам сенка воопшто и да не ми се познава, како да се впива внатре :lol: . Стварно незнам што е работата. Поради тоа најмногу трошам на маскари, особено такви кои ги издолжуваат трепките, затоа што и онака трепките ми се прилично долги, па убаво стои. Сјаеви за усни ретко користам, претежно сум на лабело, али некогаш така имам ќеф да ставам некое џиш карминче. Пудра во живот не сум ставила, само антибактериско хидратантно кремче против акни.
     
    На Ragazzina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. marti.cookie

    marti.cookie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    21
    Јас искрено не користам многу шминка. Памтам додека бев во средно бев излудена и не само јас него сите другарки пред излагање доаѓаа кај мене за да ги шминкам. Дури кога ќе ми текне експериментирав преку недела по дома разни варијанти за во петок и сабота да бидам спремна и уходана....Уфффф.... Не ми се верува како сум имала живци... :D
    Сега избегавам шмина зашто некако повеќе си се свиѓам онака природна.... може да ставам течна пудра ко подлога и малку руменило, сјај или лабело... и тоа е тоа.... единствено што најмногу немам живци е чистењето на шминката....посебно после искачање....за искачање ставам плус и римел и мн. ретко сенка... на дечко ми исто така му се свиѓам повеќе без шминка.... некао шминката ме прави да изгледам постара....незнам....
     
  14. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Истото го правам и јас сега само ми треба помош малце Секогаш кога ставам Туш морам да го уплескам ;(
    Или ќе го направам подебело од потребното или ќе ја искривам линијата или пак на крајот нема завршетокот да ми биде ист на двете очи. :? Знам дека треба да се оптегне капакот и да се направи права линија ама пусто ниако да ми успее ;( хелп плис ;(
     
  15. MarijaS

    MarijaS Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Понекогаш тоа е и проблемот, ако премногу го оптегнеш капакот, откако ќе отпуштиш изгледа збрчкан. Јас лично досега не сум користела туш, па затоа мој совет е : оди на YouTube, напиши how to apply liquid eye liner или liquid eye liner tutorial, сигурно ќе најдеш техника што ќе ти помогне.
     
  16. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Фала многу :D
     
  17. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    маскара секој ден,а се останато како што доликува на моментот :)
     
  18. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    срце,види вака: тоа е супер ти што се чувствуваш убаво со шминка и сето тоа,но размисли..не знам јас колку години имаш ти,но си се прашала ли некогаш дали има потреба од толку многу шминка и тоа секојдневно...за кожата е подобро да се спречи отколку да се лекува,затоа што се што е претерано не е добро..затоа што кожата до 35-тата се негува,а потоа се лекува..плус,јас познавам многу машки кои многу повеќе сакаат девојки кои користат колку што е можно помалку шминка...сигурна сум дека и не изгледаш лошо и без шминка...пробај еден ден без шминка...можеби и ќе ти се допадне... :) овоа добронамерен совет...
     
  19. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ми се свиѓа советов од мистириус. И јас истото би и го препорачала. Природно си е природно ;)
     
  20. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    практикувам лесна шминка преку ден креон и римел,а додека за вечерни излегувања ставам црна сенка,црн молив за очи,пудра,перли....обожавам шминка иако не сум нон стоп нашминкана