1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Верувате ли во хороскоп?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од kiki, 10 ноември 2009.

  1. kiki

    kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2009
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    18
    Јас лично сум опседната со хороскоп. Секое утро прво нешто што правам е читањето на хороскопот. Не знам дали тоа влијае потсвесно и поради тоа ми се случуваат некои работи или има вистина во хороскопот.
    Познавам многу луѓе што не веруваат или се прават дека не веруваат ама пак сакаат да прочитаат што им пише во дневен хороскоп :) :)
     
    На Petrans, sweet.cookie и kosmar4e им се допаѓа ова.
  2. Mireto

    Mireto Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    22
    Јас вервам само дека сите претставници на еден знак имат нешто заедничко. Пример ние шкорпиите сме многу љубоморни... нема да го оспорвам то :lol: . Исто и со подзнакот... ама во дневен хороскоп не вервам оти до сега ништо не ми имат погодено :lol:
     
  3. eli13

    eli13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    хороскопот е многу интересна работа, ама ако се прави од човек што си ја разбира работата. инаку во хороскоп од типот ---денес ќе бидете среќни, затоа што ќе ви се случи нешто што ќе ве израдува- не верувам.
    се согласувам со mireto дека сите претставници на еден знак имат нешто заедничко :P
     
  4. mareto

    mareto Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    Jas mislam deka horoskopot e samo uste eden biznis vo koj mnogu se zarabotuva. Mene nitu edna karakteristika na oven ne mi odgovara na karakterot.
     
  5. kiki

    kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2009
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    18
    Ајде види пресметај си го подзнакот и провери дали ќе го смени тоа твоето мислење. Познакот е многу поважен од знакот, кога станува збор за тоа каква си всушност.
     
  6. mareto

    mareto Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    E toa nikogas go nemam napraveno, no ne mislam deka nesto ke smeni. Aj ke te poslusam :D Treba prvo da se rasprasam vo kolku satot sum rodena zatoa sto ne znam tocno.
     
  7. Dona

    Dona Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    19
    horoskopite shto se pisuvaat po vesnici ne se tocni od pricina shto se mnogu opshti... Za da se uverite deka horoskopot ima vrska i navistina e tocen,otidete kaj obrazovan astrolog koj ke vi napravi natalna karta licno za vas i samo za vas :) taa natalna karta e mnogu konkretna i moze da vi kaze mnogu za vashiot karakter i za tekot na vashiot zivot. mene vo nea mi pogodija se :)
     
  8. kate

    kate Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    29
    Да, ама има некои од тие кои прават натални карти кои знаат да ти навлезат во психата и да те убедат дека тоа е така дури и да не е. Една моја пријателка си правеше натална карта и разговараа со „астрологот“ можеби 2 часа. Кога мене ми раскажуваше ме убеди дека тоа е точно, дека се и погодил и да сум си направела и јас. Среќа што јас не сум толку лесно убедлива :lol: „Астрологот“ и се јави по 2 дена и и кажа дека и дал грешна натална карта, да се најдат за да и ја даде точната. :lol: :lol: :lol: Потоа пријателката ме убедуваше дека нешто не и одговарало во првата натална карта и дека оваа е точна, но јас никогаш нема да поверувам хахаха
    Не велам дека нема астролози кои си ја знаат работата и кои се добри во она што го прават. Но, од лажговци луѓето ја губат довербата во нив.
     
  9. Claudia

    Claudia Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    32
    За да прочитам хороскоп треба ептен да немам што да правам, некој да ми отвори или наметливо да ми излезе на некој сајт. Некој имаше спомнато за тоа колку хороскопите се општи и тоа е една од причините поради која не верувам во хороскоп. Откако наутро ќе прочитам дневен хороскоп, на крајот на денот обавезно ќе си спојам нешто што ми се случило со нешто што сум прочитала па колку и тоа да нема врска :) Всушност нема ништо конкретно напишано и можеш да си го протолкуваш на 67458 начини. Што се однесува до тие поволни /неповолни денови исто мислам дека е перење мозок иако еден мој познајник тврди дека ги положувал испитите секогаш кога денот на пологање му бил поволен :lol: Не дека сум нешто против, ама некои искуства едноставно ме замислиле дали треба да верувам. Кога сум веќе кај познајникот, и нему исто така му правеа натална карта, му кажаа (наводно) дури и кога е родена неговата потенцијална девојка, како ќе му оди факултетот, колку деца ќе има и се што може друго да ви текне и... после само недела / две во неговиот живот се случи таков пресврт што го оневозможи развитокот и можноста за остварување на било кој од предвидените настани :lol: А астрологот бил експерт ;)
     
  10. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Јас само сум приметила дека луѓето од ист знак имаат слични карактеристики,однесување и сл.А дека нешто верувам...не! Па дури и тие општи карактеристики што ги претставуваат како обележје на некој знак не ми се интересни затоа што постојат во секој човек...само повеќе или помалку изразени! По вероватно ми е дека тоа е до средината во која живееме и стилот на живеење :!:
     
  11. Mistik

    Mistik Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    40
    DALI NEKOJ VI IMA NA SITE VAS NAPRAVENO NATALNA KARTA????????????????
    E toa e ona vo sto treba da se veruva..a ne na sekoj-sekade napisan horoskop.
    Jas imam licno iskustvo so natal...pa toa e covece HAOS.I da sakas da ne veruvas- ke poveruvas!!!!!!!!!!
    Ama treba da ja pravi nekoja soodvetna sto ima za toa uceno a ne na koj so mu doslo pri raka knigi i sega ce rabotime za pari.
    Mojata ASTROLOG E OD SRBIJA.Zenskava e zkon!
    POZDRAV
     
  12. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.888
    Дневните хороскопи многу ретко ги читам бидејки не верувам во нив.
    Ама во хороскопите што има општо за знакот,за карактерот има многу точни работи.
     
  13. skorpija1992

    skorpija1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    36
    dada nie skorpiite sem ponekogash mnogu ljubomorni no i monu tvrdoglavi i strastveni a za dneven horoskop mi pogoduvaat i toa mnogu cesto kako napr trebashe da odam za ohrid a cekav izveshtaj vo vrska so toa patuvanje i mi pishuvashe: "cekate izveshtaj za nekoe patuvanje" i kako da ne veruvash :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol:
     
  14. AnnaSSnape21

    AnnaSSnape21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Apsolutno se soglasuvam so ova.Luge kako mozete da veruvate do dneven horoskop koga da receme samo vo Makedonija ima na pr. okolu 100000 skorpii.Na site istoto ke im se sluci?!?Abe ajde!
    Ama od druga strana horoskopskite karakteristiki se do negde tocni.Presudete sami.
     
  15. bil33

    bil33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Vo zaednickite karakteristiki na znakovite DA a dnevni, mesecni horoskopi NE iako se slucuva nekogas da pogodat :)
     
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Se soglasuvam so ova. Jas sum tipicen bik i mnogu od karakteristikite se tocni...
     
  17. cvet957

    cvet957 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    38
    Da,ako treba vo nesto da se veruva a toa e astrologijata,megutoa ako se napravi natalna karta na individuata togas ke se vidi deka mnogu raboti koi se imaat sluceno vo zivotot se poklopuvaat so predviduvanjata na astrologijata.
     
  18. bumbi

    bumbi Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Vo dnevniot ne veruvam mnogu mnogu, gi ima sekakvi. Natalna karta nemam praveno, a bi sakala, ako moze nekoj da mi kaze kako toa da go napravam. Mesecniot nekogas se poklopuva, a za karakteristikite na znacite, barem za mojot, mozam da kazam deka se 99% tocni :D
     
  19. celebrity

    celebrity Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    0
    Колку треба да му веруваме на хороскопот?!

    jas vo princip veruvam vo horoskopi i im pridavam golemo zna4enje...
    mojot godi6en horoskop veli deka ke raskinam so de4koto i ke zapo4nam nova intimna vrska, a negoviot godi6en veli deka ke zapo4ne nova vrska 6to ke vodi do brak. breeeeejjjjjjjjj......... odime skoro 4 godini!! nije mogu4e!! nejkam da veruvam vo ova, a kako za inaet, em ne si mislam na toa, se naopaku po4na da ni odi... lele umiram po nego....
     
  20. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    ne se zamoruvaj tolku so toa..znaci site sto se vo vasiot znak ke zapocnat novi vrski??? ako otvoris razlicni dnevni, nedelni, mesecni, godisni horoskopi ke vidis deka sekade e razlicno, sekoj nesto si dodava ili odzema. vo horoskop veruvam samo na toa sto kazuva za osobini i karakteri, a na tie predviduvanja-ni najmalku. sekoj denes moze da si zeme za pravo da bide astrolog...