1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Надградба на нокти

Дискусија во 'Тело' започната од Mireto, 20 ноември 2009.

  1. Mireto

    Mireto Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    22
    За 2 и пол недели сум на свадба и сакав да си ставам надградба на ноктите. Никогаш немам пробано оти ми беше страв да не ми се оштетат ноктите. Моите природни нокти се многу тенки, постојано се виткат и кршат и зато ми е страв да не останам и без нив :lol: :lol: :lol: Кажете ми дали надградбата многу ги оштетува ноктите и дали ми препорачувате да си ставам или не? Поздрав
     
    На Mace salon, HelloKityy, Nelyy и 2 други им се допаѓа ова.
  2. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    јас еднаш имам ставано твоите нокти ги стружат за да се залепат поуубаво вештачките откако ги извадов мене ноктите ми беа многу меки ми се виткаја и требаше долго време да се обноват јас не би ставила повеќе надградба подобро ке си купам вештачки нокти ке си ги залепам сама отколку надградба ама ако ти е ќеф тебе стави си и мене ми велеа дека не се убави и ноктите се оштетуваат ама јас сакав и си ставив добро е ако ставиш надградба ама потоа редовно одиш на корекциија секогаш во ноктите средена убаво ама за еднаш ставање не знам јас имав такво искуство можеби некој друг поинаку секој различно
     
    На ana.97 и lile.1972 им се допаѓа ова.
  3. kate

    kate Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    29
    Јас не ти препорачувам да си ставиш надградба. Имав направено надградба пред 1 месец. Ноктите ми траеја 5 дена и потоа почнаа да паѓаат, моите природни нокти омекнаа и се уште не можам да ги вратам во нормала.
     
    На angieangie, TeaRock, Floyd12 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. srcule

    srcule Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    18
    Вака, значи се зависи од тоа какви нокти ќе ставиш и се разбира колку ќе ги платиш. Јас неколку пати сум ставала надградба на ноктите. И вистина е тоа дека треба да ги исчистат твоите нокти на кои потоа ќе се стави надградбата. Два пати ставав нокти во Сандра и се ужас ( затоа и се 500 ден.).
    Последниот пат ставив акрилни нокти и се супер и ми траеа 2 месеци се разбира со корекции.
    Ако имаш мерак стави си нокти ама барај препорака од блиски пријателки кои досега ставале нокти и кои се задоволни.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  5. prasence

    prasence Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    I jas sum stavila poveke pati. Posledniot posledniot pat staviv akrilni i gi nosev 4 meseci se razbira so korekcija na sekoj mesec.Sve zavisi kako ti rastat noktite i kade gi pravis. Jas gi nosev 4 meseci i otkako gi izvadiv uste 4 nemozev da gi opravam moite. Ubavo izgledaat i pokraj toa loso iskustvo pak bi stavila, sepak nie zenite trpime sve za ubavina :)
     
    На MagdePetar му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Пред 2 месеци имав надградба на ноктиве, 2 месец ми траеа.. потоа се израдував дека ете конечно ми пораснале, ама многу ми беа меки.. буквално катастрофа. Користам едни пластични нокти, 180 денари се, ама баш се убави - ги лакираш како шо сакаш, во паковката има посебен лепак и доста траат. Најважно е што не се оштетуваат ноктите ниту пак стануваат тенки и кршливи. :)
     
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.097
    Пред два месеци ставив гелна надградба и ...траеа што траеа,убаво изгледаа три недели,ама затоа сега сеуште не можам да ги опоравам.Рапави се,кршливи,се расслојуваат,ужас! :?
     
    На angieangie му/ѝ се допаѓа ова.
  8. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    166
    jas rabotam so toa , pa zavisi od mnogu faktori prvicno od profesionalnosta na personalot t.e. kozmeticarot i kvalitetot na materijalite koi se koristat , zasto za ostetuvanje na prirodnite nokti ne e glavno samo struzenjeto , vo golem del ima doprines i lepakot koj se koristi , preporacuvam da stavis no da ne zalis pari ,,veruvaj ke se isplati ako se kvalitetni ke gi nosis okolu 1 mesec a potoa se pravi korekcija koja nema da te cini mnogu :)
     
    На petreska16 и sabin4e им се допаѓа ова.
  9. Sandra-Di

    Sandra-Di Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2009
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    70
    sum ZA.
    Nekolku pati stavam i toa konstantno, so korekcii, pa pak ke stavam novi, i veke se naviknav na niv..
    tocno deka koga ke gi izvadis, malku krs se tvote nokti ali brgu toa pominuva.
    Ete sega otkako gi izvaiv posledniot pat veke mesec pomina i nemam staveno novi( od nemukaet, nikako da najdam vreme da odam)
    i ete veke moite sto mi rastat skroz si se normalni, nisto posebno ne se ostetni iako postojano stavav akrilni...

    definitivno podobro izlgedaat nktite ako imas nadgradba ali ne mora da znaci. Ima i nokti koi preubavo zigledaat prirodno, taka sto relativno e, sekoj si znae za sebe.
     
    На deni-meni му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Debora

    Debora Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Искрено ќе дадам мислење јас лично ставан надградби на нокти,но навистина се оштетуваат твоите нокти,но зависи колку често ставаш,и многу е лошо ако ги корнеш :) самата,како што јас имав неколку случаи сами си ја вадеа надградбата па ноктите им беа катастрофа,инаку супер изгледаат и и даваат посебна убавина на ноктите,али природно си е природно,па ако имаш убави свои нокти,а сакаш да ти бидат средени за подолг период може и само гел,но не многу често.
     
  11. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]+

    [​IMG]

    убави се на изглед :) сакам да ставам ама некако се двоумам читајќи ги искуствата на девојкиве од форумот
     
  12. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Јас носев и вештачки и надградба мислам дека повеќе никогаш нема да ставам освен кога ке бидам невеста хаха па од кога ги извадив и така ноктитеми беа за никаде ама после кога си ги погледнав целите ми беа со вдлабнатини страшно не ставајте туку гледајте некако вашите да ги управит сепак природно си е природно ;)
     
    На SummerGirl12 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    Не ставај надградба никако ! Јас еднаш ставив и никогаш повеќе ! Ми се уништија ноктите имав дупки на сред нокт вдлабнатини и ми станаа кршливи.Откако самите паднаа по 2 недели ми требаа 4 месеци додека да се опорават едвај ги вадев рацете не маса не беа за гледање.Затоа користи креми или нешто за раст на ноктите и оди во салон да ти ги средат со циркончиња или да ти ги нацртаат со нешто.Макар и француски маникир да ти направат ќе биде убаво
     
  14. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45
    Природно си е природно ... јас сум голем љубител на долги нокти и од кога знам за себе си носам долги нокти, по малку ги скратувам, колку да им ја одржам формата ама сепак никогаш не сум ги исекла скроз :) а за надградбата шознам убаво изгледаат а после тоа од кога ќе ги извадиш незнам ;) :)
     
  15. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    Зависи каде ке ставиш, на пример во Сандра ставив еднаш и никогаш повеќе :? стварно се никакви ( и тоа демек акрил како не!) инаку една другарка таму стави гелни 700 денари мислам и супер и беа... а за тоа дека се оштетувале твоите нокти нема врска, ок зависи но не е тоолку страшно, никој не останал без нокти! значи ако сакаш стави и ич да не се секираш за твоите, ништо нема да им се случи :D само глеј да ставиш негде на асално место... има за пристојна цена супер нокти што ќе ти траат ;)
     
    На Ela777 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    tvoite nokti potoa sekako deka ke se unistat poradi lepakot,ke ti bidat slabi i krslivi.no nadgradbata mozes da si ja nosis i so meseci ako redovno odis na popolnuvanje na izrasnatiot del od noktot.jas porano stavav,no sreka moite nekako stanaa pocrvsti pa nemam potreba.
     
    На freebich му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zver

    zver Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    4
    Јас имам ставано многу пати нокти и сега пак ке ставам. Ги обожавам гелните нокти. Најубаво е кога на твоите нокти ти стават гел. А тоа дека се помеки и повеке се кршат подоцна не е точно.Не е убаво ако самата си ги вадиш, тогаш остануваат со дупки, а ако отидеш тие таму да ти ги извадат ке ти ги истурпијат и ке ти ги дотераат ке ти ги измазнат одозгора.Напротив моите сега се поцврсти. Така да мој совет ти е да си ставиш воопшто да не се двоумиш. И ако ти се засвиѓаат ке немаш потреба да ги вадиш ке си одиш само редовно на корекции. Една моја другарка 2 и пол години ги носи, откако ги стави се уште не ги е извадила само редовно си оди на корекции на месец оди. А ако не ти се засвиѓаат извади ги во секој случај ништо не губиш.
     
    На freebich му/ѝ се допаѓа ова.
  18. natuska85

    natuska85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0

    Од кај ги купуваш пластичните нокти???
     
  19. macence23

    macence23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    i jas imam mnogu meki i krslivi nokti ama eve sega momentalno imam nadgradba i imam stavano i poveke pati.mozebi ke imas malo ostetuvaje na noktite ali ne e strasno
     
  20. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Јас ти предлагам да си ставиш затоа што убаво изгледаат. Е сега има акрилни и гелни надоградби на нокти. А исто така има опција на твоите природни нокти да ти стават гел, значи не ти ставаат вештачки типсови, туку врз твоите нокти. За да ти стават така само гел на твоите нокти, без надоградба, пожелно е твоите нокти да бидат со просечна должина, затоа шо ако се многу кратки нема да може. Ако ти се многу кратки тогаш ке мора надоградба акрилна или гелна. И двете убаво стојат, само мислам дека гелната е малку подобра затоа шо со акрилната е поголема можноста откога ќе ја тргнеш твоите нокти да бидат пооштетени. Ама па кога веќе еднаш ќе ставиш, убаво ти е да си ги одрржуваш, а не после една недела да ти помине меракот па да ги тргнеш. После ќе одиш на 2-3 недели на корекција и дополнување, и така ќе ти бидат секогаш средени.
     
    На Lolaaaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.