1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Повреда на работно место

Дискусија во 'Правни совети' започната од aneta808, 23 март 2010.

  1. aneta808

    aneta808 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    ke ve molam ako moze da mi odgovorite na nekoi prasanja, sakam da znam,za povreda na rabota , dali e opredeleno so vreme za da ne mozam potoa da podnesam tuzba protiv firmata ,dali potocno zastaruva ili izminuva rokot sto treba da podnesam tuzba za povreda na rabota,. i dali jas kako povreden na rabotno mesto i osiguran vo osiguritelno drustvo mi sleduva otsteta od osiguritelnata kompanija i isto taka i od firmata vo koja rabotam dokolku podnesam tuzba i na dvete strani,,,, vi blagodaram odnapred i vi posakuvam uspeh vo rabotata,,,,ova e najdobro dosega mislam deka ke mi pomognete,,,cao
    [mod-kirilica:3su9kq3m][/mod-kirilica:3su9kq3m]
     
    На vergina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Alexsandrica

    Alexsandrica Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Znaci se nadevam deka ke Vi pomognam bidejki veke podolgo vreme go rabotam delot na kolektivnoto osiguruvanje vo rabotnite odnosi.....
    prvo...dokolku se sluci povreda na rabota, dokumentacijata do osiguritelnata kompanija se ispraka vo rok od tri meseci od nastanuvanjeto na povredata (otkako ke zavrsat site kontroli kaj lekar)...
    vtoro.....dali Vie ste osigurani i ako ste kompletnata dokumentacija sto ke ja dobiete (medicinska, kako i dokumenti povrzani so rabotnoto mesto), i prijava za povreda pri rabota e potrebno da dostavite do osiguritelnata kompanija, a vo slucaj da koristite i boleduvanje eden primerok od prijavata za povreda pri rabota e potrebno da dostavite i do Fondot za zdravstveno osiguruvanje do podracnata edinica od kade sto ste...
    treto...dali ste sigurni deka bi sakale da ja tuzite kompanijata vo koja rabotite?...i dokolku da.....dali za nedovolna zastita na rabota? zatoa sto vo toj slucaj ke vi trebaat kako dokaz svedoci...izjavi...itn....i kako se slucila povredata...... :)
    se nadevam deka Vi pomognav :)
    [mod-kirilica:2csccphq][/mod-kirilica:2csccphq]
     
  3. aneta808

    aneta808 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    vi blagodaram mn, sto mi pomognavte, jas ja povrediv kicmata digajki nekoi predmeti na rabotno mesto ,no ne na toa rabotno mesto kade sto sum postavena, i uste ednas sakam pojasen odgovor ako meze dali i dvete strani ke treba da mi isplatat obestetuvanje dokolku podnesam tuzba ili samo osiguritelnata kompanija ,,gi imam site dokumenti ,.
    [mod-kirilica:1q5g10i6][/mod-kirilica:1q5g10i6]
     
  4. Alexsandrica

    Alexsandrica Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    ....vaka....osiguritelnata kompanija bez poveduvanje na spor samo so podnesuvanje na dokumenti i prijava za nesrekata, obicno isplaka steti (ima slucai koga vo prv stepen mozat da odbijat - sto se nadevam nema da se sluci- togas imas pravo na prigovor do nivnata vtorostepena komisija, i posle toa ke mozes da gi tuzis, no prvo da dobies resenie po stetata).
    A sto se odnesuva do firmata kade sto rabotis...bez razlika sto nesrekata nastanala na mesto koe ne e tvoeto rabotno mesto, ti sepak si izvrsuvala rabotni zadaci na firmata, po nalog na nekoj pretpostaven...taka da toa nema da pretstavuva precka, bidejki povredata e na rabota...
    [mod-kirilica:35h7cx50][/mod-kirilica:35h7cx50]
     
  5. Alexsandrica

    Alexsandrica Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Znaci sega spor mozes da povedis samo protiv firmata...a pokasno po dobivanjeto na odgovorot na osiguruvanjeto, ako e negativen togas se zalis do vtorostepena i ako i yoa e negativno togas se poveduva spor
    [mod-kirilica:1c0lx17s][/mod-kirilica:1c0lx17s]
     
  6. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    во рок од 3 години треба да поднесш баранје за оштета :)
     
  7. mateo98

    mateo98 Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    повреда на работа

    поздрав...ако мозе некој да ми даде совет...одам на работа не пријавен и ја повредувам раката ...дали има некој основа за остета или тужба....
     
  8. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    184
    повреда на работа

    ех тоа ти е нашава ,,оазата на мирот Македонска ,, за жал ,за жал ! Прво ако одиш во министерство за труд и социјала можиш да го пријавиш ама и тебе ке те казнат затоа што не си пријавил работа на црно за тоа се плаќа казна ! После ако е газдата богат ке подмити ке потплат и ништо од бизнисот . Ако тужиш ке излезе на суд ама како доказ дека си работел дали имат таму некој документи потпишани со одредени датуми , а тие да ти се достапни да ги обезбедиш за да докажиш дека си работел таму во одреден термин кога се случила несреќата? и најпосле ако имаш се пак може да исгубиш ако твојот газда го потплати твојот ,,личен адвокат и тој намерно го изгуби делото,, и на крај ти да си ги платиш и судските трошоци ! Најпрво види со арно !Јас имав близок роднина кој не беше осигуран а возеше камион и умре под неразјаснети околности и неговата жена не зеде никаква оштета а сиротиот си остаде бебенце во лулка !
     
  9. Advokatot

    Advokatot Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    6
    НЕ се сите адвокати подмитливи!!!!! Како зборите, како да нема за никого правда?! Едниствено може доказите да не се доволни или да има потреба од прибавување на уште некој доказ. За жал, некогаш може да претставува сериозен проблем, посебно кога СИТЕ докази ги има само „една од страните“.
     
  10. Hellokity12

    Hellokity12 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јули 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите, вака , сестра ми има проблем со работното место, односно со бившото работно место.работеше во една приватна фирма во која беше пријавена и се беше ок.тоа беше минатата година и самата напушти од фирмата поради х причини и оваа година во март повторно ја викнаа на работа и работеше до средина на јуни до кога доби инфаркт.проблемот е во тоа што овие четири месеци работеше непријавена зашто газдата ја лажеше денес утре, и и ја исплати платата за овие месеци три на рака и една преку трансакциска,она што е проблем е дека сега не сака газдата да ја врати на работа и дека не сака ништо да и плати за оштета.од кои пари сега сестра ми ќе купува лекови?
    дали може да се тужи газдата и колку е веројатноста да добие сестра ми.ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ
     
  11. vergina

    vergina Активен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Kако прво поздрав до вас.Многу ми се допадна вашиот сајт. И јас би сакал да поставам едно прашане поврзано со оваа тема.Пред 1,5 година дозивеав посериозна повреда на раката.Се направија записници од полиција и инспекторат на трудот.Ја цувам и медицинската документација.Од фирмата биле плаќани сите придонеси, освен колективното осигуруване(наводно не биле обврзани со закон за тоа).Ми ветија дека ќе ми го исплатат боловането(бидејќи било на терт на фирмата),и ќе ми платат обестетуване.Во мај 2012 напустив од таму ,со тоа сто ми бесе казано дека парите ќе ми ги исплатат.Во периодот после тоа тие ја затвараат фирмата под тоа име и регистрираат нова фирма но со истата дејност.Пред неколку дена се јавив повторно и добив одговор дека сега не мозат , но ке ми даделе парите во догледно време(наводно имале проблеми со банката-СЕ УСТЕ ,А ТОА Е ОКОЛУ 2-3 ГОД.а се однесува на затворената фирма).Би ве замолил за правна совет и помос.Однапред ви благодарам.
     
  12. bojanstojkovski.1992

    bojanstojkovski.1992 Нов член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo izvinete ako moeze edno prashanje do vas se nadevam deka ke mi pomognete

    Imav povreda na rabotno mesto pred eden mesec edna nedela imam raboteno i se povrediv padnav od 12 metri
    visina ne bev osiguran gazdata me osigura odkako padnav posle toa edna nedela me interesira kolku bi cinelo oshteta za mojata povreda ? (srekjni praznici se najubavo)
     
  13. BeastceMK

    BeastceMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2016
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Дали сеуште има некој активен на ова тема? Имам едно прашање до некој што се разбира и има искуство во врска со осигурителните компании..Позз
     
  14. CoCoGiiiRL

    CoCoGiiiRL Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    3.193
    Пол:
    Женски
    Имам неколку прашања во оваа тема ако може некој што има познавања да ми пиши лп :)
     
  15. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Имав повреда на работа и сум на боледување (седам дома и се доаадувам па излагам и скитам со автобус парк,Водно и слични места)
    Излезе дека ранава е посериозна и ке останам дома изгледа повеке.

    Сакам да прашам има ли некој кој би ми дал некои правнички или какви било совети зашто првиот месец ми плакаше фирмата а натака би требало завод за здравство.

    Кој било нека ми пише во ПП ке му дообјаснам зашто сум загрижен
     
    На WORRIED.BT, Nigredo Odor и Lejla8 им се допаѓа ова.
  16. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.971
    Допаѓања:
    233.193
    Ако си повреден на работа те следува боледување 100% како плата. Немај гајле за ништо. Повредата е пријавена нели?
    Мислам дека да, фондот исплаќа после првиот месец.
     
    На WORRIED.BT и Lejla8 им се допаѓа ова.
  17. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Да ама ме плаши фирмата дали ги презела сите обврски за да ми следува мене од фондот пари (пријава во трудова,записник од нив на лице место и а
    сл)
     
    На WORRIED.BT и Lejla8 им се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Е ако они не пријавиле, а пријавиш ти - го обраа бостанот :)
     
    На JuLleE, sanjaeva, Lejla8 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Би сакал да е така
     
    На Lejla8 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Во ИСР образецот што го доби од матичниот лекар дали е одбележано дека повредата е на работно место?
     
    На JuLleE и Lejla8 им се допаѓа ова.