1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поткожни влакна

Дискусија во 'Тело' започната од irena, 10 ноември 2009.

  1. ragazzamacedone

    ragazzamacedone Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Леле нешто што најмногу мразам се поткожните влакна :envy: имам од колената надолу и ужасно ме нервират! Имам една другарка од депилацијата почнале да и излегуваат поткожни и она едно по едно земала да ги вади и нозите си ги направила лом. Сега има многу флеки, девојчето уште што не направило. И на дерматолог беше, има испробано многу кремови и масти ама резултат нема. Цело лето си е во фармерки, а има прекрасни нозе за на сукна. Кога ќе ја видам сред лето во фармерки, хеланки, панталони толку ми е жал, ама незнам како да и помогнам. Да не знае некој нешто за флеки? Јас ќе го пробам пилингот со кафе се надевам дека ќе помогне :)
     
    На StefiNikola му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ragazzamacedone

    ragazzamacedone Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Јас го имам користено, ми беше препорачан од дерматолог ама јас не забележав некои подобрувања од него и престанав да го користам. Сега бидејќи сум решена на секој можен начин да ставам крај на овие поткожни влакна што ужасно ме нервираат пак почнав да го користам со уште триста други работи па може ке ми се посреќи :D
     
  3. mishulence

    mishulence Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    16

    Не не,само дадов пример дека имам читано дека избелува флеки на лицето,а сакам да пробам на нозете,да видам дали ќе се избелат флеките од поткожните....Со лицето не правам такви експерименти :)
     
  4. pinkgirl92

    pinkgirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    2
    И јас планирам да си го направам овој пилинг со кафе и шеќер па да видам што ќе биде... инаку со што ја масираш кожата со раце или некоја ракавица (јас имам една ракавица за чистење лице со тоник, ама не ја користам, од едната страна е погруба од другата помека, планирам со нема да пробам)
     
  5. Katiija

    Katiija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    10
    немам време да развртам низ темиве но случајно синоќа си мислев каде да побарам совет. јас во друга тема барав совет. еве вака имам поткожни влакна но станати ми се како брунки по цело тело. и се се депилирав до лани често т.е. месечно кога пораснуваат. и ми излезе чир на ногата луѓе малку фалеше до сечење на ногата - верувајте 5 дена лежев во болница и еве сега имам белег и многу ме боли коската и дури се плашам како велат старите понатаму стара болка да не ми биде ова. ама ајде. после една недела ми излезе долу до вагиналниот отвор веднаш чир голем страшно и тоа ме боли. и од страв не се депилирам, а кога се бричам а бе што да ви зборам крв насекаде ако треба да одам некаде се бричам 3 часа претходно или сл. за да не ми се знае. срам ми е да излезам, лето сега а јас осакатена во нозите од овие чирови. и на доктор ми рекоја на секоја 5та депилација морало брич дека влакното со депилација не излегувало а со бричот излегувало. дајте помогнете ми што да направам да си ја вратам старата кожа - мазна и сл. а бе срам ми е од дечко ми шо се вели...не сум била мазна...навистина ми е проблем.
     
  6. StefiNikola

    StefiNikola Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    57
    оди на депилација каде што восокот го отвараат пред тебе пр. Афордита и немас гајле, малце е поскапо али се исплати :rofl: :rofl: :rofl:
     
  7. Katiija

    Katiija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    10
    сум одела по многу козметички салони а јас да се кренам од тука за Скопје е сигурно.... не гледам смешно ништо. во мојот град нема такви брендирани козметички салони. се се кој чул за козметичар отишол на курс си заврил и така, нема врска не сакам да потценувам, ама јас проблем си имам со кожата.
     
  8. StefiNikola

    StefiNikola Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    57

    После бањање избриши ги нозете со пешкир, потоа земи некој многу крут пешкир т.е не пеглан и триј ги нозете едно 5 минути. Одма излегуваат :lol: :lol: :lol:

    Таму каде што одиш кажи им да те депилираат со нов вокок ќе си платиш повеќе (ако си во таква можност) , неможе да е до кожата, како до тогаш не ти се десило такво нешто (после 5 депилации) туку после незнам ти колкуу
     
  9. Katiija

    Katiija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    10
    благодарам многу, читајќи тука видов и тоа со кафето да пробам, не ми е испробано. така ми рече докторката на секоја 5та депилација морало брич :D ... уште сега си варам кафе :D
     
  10. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    738
    Не се вари кафето, не треба талог од кафе туку кафе. Прво ако имаш чирови разранети, не ти го препорачувам овој пилинг дури не ти заздрави кожата, а за тоа ти треба дерматолог. Прво чиревите се прават од инфекција, тебе ти треба антибиотик, или локално или орално. Второ, дали си проверила маснотии во крвта, тие чиреви најчесто се прават ако имаш повишени маснотии. Пилингот со кафе има и една лажица сол, а сол на рана - НИКАКО!
     
  11. StefiNikola

    StefiNikola Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    57
    Кафето ти е само пилинг на кожата. Веќе ако сакаш да пилинг раствори 2 лажички мед со 2 лажички сол. Мнооооооооооогу добар пилинг поготово за лице бидејќи медот не е растворувач за да ја стопи солта а солта пак е многу добра за кожата
     
  12. christina

    christina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Тие поткожни влакна се виткаат под кожата,и создаваат акна.Тоа може да го отстрани козметичар или лекар...Ама ако се како чиреви???
     
  13. StefiNikola

    StefiNikola Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    57
    Кога се создава поткожно влакно се појавува црвенило кое исчезнува за максимум 1 недела. Потоа ти треба пилинг или третман со пешкир. Не се чиреви зашто чир боли ненормално и гнои како 10 бубулици заедно да ти растат значи ОГРОМНО е
     
  14. nutellce

    nutellce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Мене неколку пати ми се создадоа такви чирови и стварно беше голем, загноен, одвратен :envy: ама за недела и пол ми помина. Ќе ти препорачам само да не ги чепкаш зашто ќе останат рани, дупки па после ни пилинг ни свети пилинг не може да помогне :)
     
  15. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Пред некој ден бев на депилација на интимната зона со топол восок, и еве веќе денес забележав неколку поткожни влакна. Значи одвратни се, ги мразам! :@ И со бричење е исто, дури и полошо, тоа ми е решение само за два-три дена и ништо повеќе. На местата каде што сум имала поткожни, откако ќе излезат ми останува белег. Има ли начин да се ослободам од нив и може ли да бидат опасни?
     
  16. Melissa7

    Melissa7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    и мене истото ми се случува, имам и поткожни блакна и црвено е и бубулици... не знам што да правам.. помогна нешто кај тебе?
     
  17. Reny

    Reny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Јас го имам истиот проблем со поткожните влакна, ми се појавуваат флеки и сл. Користев крема од невен која доста ми помогна, пилинг со кафе и сол, исто така кога бев на депилација ми препорачаа да користам маст кутерид. Па се надевам ке помогне... нешто друго да не користите а помага? многу се нервирам кога си ги гледам вака нозеве :@
     
  18. Melissa7

    Melissa7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    имам слушнато за паста од аспирин, неколку аспирини ги дробиш и ги раствораш во вода или чист алкохол колку да се направи паста.. ја нанесуваш на местото и чекаш околу 20 мин. после го миеш со млака вода... имам пробано два пати до сега , ама пак имам многу флеки :/
     
  19. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Моментално имам таков проблем,на интимната регија.Беа неколку,ги скубнав со пинцета и местото го премачкав со Гарамицин маст , многу помага против инфекција на фоликулот.
     
  20. Melissa7

    Melissa7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    дали тоа е посебна маст за такви нешта? од каде можам да ја купам и колку пари е? оти јас не само поткожни туку после и лузни ми останува или црвенило