1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природни регенератори и маски за коса

Дискусија во 'Коса' започната од manevska.mila, 28 февруари 2010.

  1. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    edanas nedelno stavete na kosata maslinovo maslo i cuvajte go okolu 30 minuti. Potoa normalno izmijte ja kosata. Za ostetena kosa prekrasno e :)
     
  2. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    Природни регенератори

    svarete nekolku domati, iscedete gi i so vodata plaknete go samponot... :)

    se koristi kako zamena za regenerator no sepak prirodnoto e neizbezno i nezamenlivo i dava sjaj na kosata i ja neguva !
     
  3. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    Решение за сува коса

    Решение за сува коса:

    Maslinovo maslo, istolcena banana, majonez, zolcka, kokosovo maslo. Site ovie proizvodi se nanesuvaat na kosata pred mienjeto, gi cuvate na kosata po praviloto sto podolgo toa podobro, potoa ja miete neormalno kosata.
     
    На GymGirl❤ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    Лекување на оштетена коса

    Napravi go slednovo: Medot i zolckata se mesaat zaedno, a smesata se nanesuva na prethodno izmiena kosa, vlazna kosa izbrisana samo so krpa.
    -zavitkaj ja kosata vo krpa ili kapa za da ne se razlee smesata.
    -drzi ja taka zavitkana 15 minuti, a potoa ubavo izmij ja.Moze da se primenuva ednas nedelno bez nikakvi stetni posledici.

    SOVET: Zavitkajte ja vo kapa ili kesa zatoa sto stvara pogolema toplina, a vo lekuvanjeto toa e poefikasno!
    :)
     
    На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Deni-f

    Deni-f Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    а колку мед и жолчки е потребно за една смеса?? :) поздрав
     
  6. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    ne e ograniceno kolku treba znaci ako imate podolga kosata stavete edno jajce i edna lazica med ako imate pokratka a mnogu suva isto taka stavete tolku
    seto toa e na prirodna baza i ne steti na kosata
    poozz
     
  7. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Edna zolcka, edno i pol lazi4e med, nekolku kapki maslinovo maslo extra virgin.........se stava na skalpot, a i na vrvovite! Dosta e efikasna, a rezlutatite odli4ni! Isto od moe li4no iskustvo virgin kokosovo maslo! Najdobri efekti se postignuvaat so pienje na vitamini posebno B6, i Omega 3(zadolzitelno). A za opaganje na kosa se pie zelezo! :up:
    Od starinskite recepti :mrgreen: mozam da go preporacam svinskiot sapun...ne i4 shteten a nema miris na svinja hehehe...zna4i mn dobar e!!! Sakam da potenciram deka samo so med, maslinovo maslo i kokosovo maslo najdelotvorni se efektite! Za nase podnebje :mrgreen: ! Inace isto taka dosta dobar efekt se postignuva so koristenje na organski samponi...sto vo makedonija retko..ili i4 nemozes da najdis! Se nadevam pomognav :P :D :D :D :D :D
     
  8. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Мене косата ми се менува на периоди и некогаш ми е сува, а некогаш нормална. Кога ќе приметам дека ми е сува, го менувам шампонот бидејќи ми се презаситила косата со тој и ми се регенерира одма, или пак еднаш неделно ставам масло за коса што служи како маска и тоа ја ревитализира.
     
  9. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Еве една ефикасна домашна маска :

    Намена: За коса со расцветани врвови. Ги откинува оштетените врвови и ги обновува оштетените места на врвовите.
    Потребни состојки: 1 јајце и неколку лажици јогурт (зависно од должината на косата - за кратка коса 2-3 лажици јогурт, за долга коса до 1 филџан јогурт)

    Начин на подготовка: изматете го јајцето и измешајте го со јогуртот

    Начин на користење: Нанесете ја маската на целата коса со благо масирање, особено втријте ја на врвовите. Завиткајте ја косата со најлонска капа или кеса и оставете да дејствува 10-15 минути. Потоа измијте ја косата со шампон.
     
    На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.
  10. FortuneTeller.xD

    FortuneTeller.xD Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    655
    Допаѓања:
    381
    ^ А колку време треба да се нанесува? Сигурна е? Имам слушнато дека од јогуртот се собирале сите маснотии во косата и тешко се миела косата, ко залепена била.. :^)
     
  11. thesunshinestuff

    thesunshinestuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Луѓе, нема потреба од било какви маски, рецепти, и такви работи. Ќе ви отккријам тајна,

    речиси во сите супермаркети, како што се Тинекс, Веро, Рамстор и Сп-Маркети, има Рицинусово масло или на англиски, Castor Oil.63 денари кошта, и многу помага за „давање на тежина“ на косата, бидејќи е по-густо масло, а и скалпот го негува.

    Само еден совет, пред користење на Руцинусовото масло, малечкото шишенце ставете го во Микробранова печка, загревајте го за 15 секунди (колку да се раздвижат молекулите на маслото, и полесно длабински да дејствува на вашата коса, бидејќи без да го загреете, личи на мед, и не се раздвижува многу), ставете го маслото на коса, и почекајте минимум еден час пред да се туширате. Пожелно е да користите бебешки шампон при туширање, бидејќи сите други шампони, скоро го уништуваат благотворното делување на маслото.

    Еве го линкот,

    http://galafarm.tc.com.mk/shopping/gala-ricinusovo-maslo/3422/1
     
  12. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    хехе, тоа пробав јас.
    И лично ви гарантирам за тоа !
    ама по втората употреба, веќе се изгуби ефектетот, па дури и малку првут имав, ама тоа веднаш се среди со шампон.
    Значи треба да се загрее а...
    е тоа ке пробам :) :)
     
  13. fierce

    fierce Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    179

    Сакам и јас да пробам со кокосово масло :) Имам читано многу позитивни работи за него. Но не знам кај можам да го купам. Претпоставувам го има во аптеки :?: или можеби не...?

    Знае некој кај може да се купи и колку чини? :)

    Иначе јас користам бадемово и рицинусово масло. Обично ставам навечер пред да легнам и наутро ја мијам косата. ;)
     
  14. Dejana.M

    Dejana.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    411
    Можеби е глупо но ај ќе кажам....
    Јас неколку пати во месецот во текот на летото собирам коприви,ги варам во вода,ја цедам водата ја чекам да се излади потоа после миењето на косата нанесувам од течноста.Значи ова не се користи како маска или регенератор туку ја освежува косата и го враќа сјајот....ефикасен и лесен начин за убав изглед на косата во летните денови ;)
     
  15. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Ја пробав таа маската со јајце и јогурт ...
    и што знам ... чудна некако
    косата ми мирисаше на јајце :wasntme:
    јогуртот не се размачкува, погоден е за миење
    нели дека со благ шампон ја измив за да не го уништи дејството на производиве,
    регенератор не и ставив и беше како го*но што би рекла трендафилка
    потоа ми беше многу остра, како четка не знам што ефект ќе имаше :^)
    ама веќе не ја ставам :lol:
     
  16. mishulence

    mishulence Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    16
    Многу добар ефект за сјајна коса дава пивото,немора да се мие,може само да се стави,
    не мириса (дали дека тоа беше малку изветреано),но и да се измие истот ефект ќе го има.
    А со јајце и мене не ми се допаѓа,мириса после ...
    Сите масла се екстра,со комбинација мед и сл.
     
  17. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Зелени коприви сварете ги и нека постојат така едно 30 мин и со течноста послем бањане исплакнете си ја косата има неверојате резултат се зајакнува коренот и косата има прекрасен сјај
     
  18. aleksandrappo

    aleksandrappo Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    12
    Природна маска за коса со мајонес мн е ефикасна ја прави косата сијајна и мека и е ротив обаѓајне.Една кеса мајонес се мачка врз мокра коса и се остава 30минути и с емија со шампон
     
  19. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    а ме интересира дали после тоа се плакни косата со вода или тоа се право со течноста од копривите??
     
  20. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Не се плакне со вода значи послем миење на косата ја плакнеш со течноста од копривите и завршена работа