1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка кај јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од karenin, 2 април 2010.

  1. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    decki prashanjevo ne e neznam sto ne ni znam dali na ok mesto go pisuvam, ali mn. me boli stomaceto potocno mislam deka se jajnicite - dali nekoj moze da mi opise kako bolat jajnici, deka prvpat vakva bolka imam, a se tusirav so ladna voda :( i sea neznam dali e od toa. do sea ne me bolele jajnici pa neznam. i dali brgu pominuvaaat deka navistina me bolat. pozz!
     
  2. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Може да се работи за настинка..Стави на улошка ракија малку или бело вино..Па после види како ке ти биде и можеш да се напиеш парацетамол, јас тоа обично знам да се напијам..А ако е нешто што не поминува оди на доктор.
     
  3. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    Blagodaram mislam deka ovoj pat lesno se izvlekov, se toplev so kebence i se istusirav so topla voda i kako nova. Ama za bolenje mnogu me bolese, duri ii se isplasiv. Se e vo red sega. Blagodaram :)!
     
  4. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    sega pak ne me boli stomaceto tuku koga (se izvinuvam) mockam :worried: sekogas pri krajot bas pocnuva da me zapeckuva, ama mn. silmo, od sto e toa? zagrisena sum da ne e Escherichia coli? e sega sovet??? jas idam vo remedika na ginekolog i bev pred mesec ipol pa pak da idam nemozam skapo mi e mn.? dali moze preku proverka na mokraca i krv da se utvrdi kakva infekcija imam - ako ja imam :( ili pak dali ima nekoi minimalni sansi toa da e sto mi e nastinato mestoto deka se banjav so navistina ladna voda??? pls mn. sum zagrizena.
     
  5. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Па направи си крвна слика и испитување на мокрача, тоа чини 100 или 150 денари.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Ако чувствуваш пецкање при мокрење, може да е некоја инфекција, најдобро е да одиш кај матичен лекар, па тој ќе те упати кај што треба - мислам дека брис треба да ти земат, за да утврдат дали има инфекција... утре обавезно на лекар!
     
  7. studentka55

    studentka55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Imam skoro 20god.i go imav istiot problem i toa dolgo vreme,i doktorite nastojuvaa da odam na operacija za slepo crevo.No koga se resiv da odam na ginekolog izleze deka mi bile vospaleni jajnicite i toa poveke od kolku sto trebalo.No piev lekarstva i sega cuvstvuvam takvi bolki samo pred doaganjeto na menstruacija.
     
    На majaivan му/ѝ се допаѓа ова.
  8. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    Mi pominaa bolkite nekade pred 2 nedeli. Imam samo eden sovet za site devojki bez razlika dali nesto gi boli ili ne: Pijte mnogu tecnosti - voda, caevi (po moznost ne ovosni), jadete citroni i pijte limonada :D. Seto toa pomaga za organizmot da bide ok, a i ima mnogu vlijanie za mnogu nesta.
     
  9. H0neY

    H0neY Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Веке неколку дена ме болат јајниците, имам зголемено бело прање ( вероватно имам закачено кандида ) и како најлошо ми касни менструација 10 дена ... Дали сето ова е поврзано?
    Да... бев настината овие дена и примав антибиотици.
    Има некој со такво искуство? :envy:

    Поздрав, Нова сум :P :D
     
  10. nadus2222

    nadus2222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    jas isto taka mnogu cesto imam bolki vo jajnicite t.e vo dolniot del na stomakot custvuvam malku da mi zaladi odma pocnuvaat da me stegaat i posle nekoe vreme posle nekolku dena pominuva bolkata bez pienje nekoi lekarstva.bev ednas na ginekolog koga me bolea t.e vieja no mi rece ne e nisto strasno obicna prelada i me pregleda no ne mo prepisa nikakvi antibiotici znam deka ne e nesto opasno no me fajka panika oti mn cesto me fakaat. dali znae nekoj vo vakov slucaj kakvi antibiotici se pijat fala odnapred
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски

    Не се пијат антибиотици, само треба да се пазиш од настинки, од прелада, како што ја викаш. При такви болки помага затоплување на долниот дел од стомакот, повеќе течности и витамини.
     
  12. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    и јас имам проблем со десниот јајник малку ми е зголемен дали некој од вас има некое такво искуство
     
  13. girl17

    girl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    i jas isto taka imam zgolemuvanje na desniot jajnik bev na ginekolog me gledaa na eho i mi go utvrdija toa mi dadoa nekoi lkarstva i possle dve nedeli treba da odam na kontrola dokolku nema podobruvane rekoa deka ke mi dadt druga terapija...dokolku nekoj znae nesto vo vrska so ova neka pise plssss
     
  14. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.605
    Допаѓања:
    250.863
    Пол:
    Женски
    Од антибиотиците, ако биле јаки, имаш закачено кандида. А дали поради тоа и ти доцни незнам ;)
     
  15. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    дали можеш да ми кажеш каква терапија ти дадоа.мене гинекологот не ми даде ништо па ме интересира се во врска со тоа.фала однапред
     
  16. girl17

    girl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    ednite tableti bea "reciproks" a drugite "chymoral"


    [mod-kirilica:1kbdh2u5][/mod-kirilica:1kbdh2u5]
     
  17. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    За прв пат вака ме болат јајниците...Имам и некој жолто-зеленикав секрет...мајка ми ми вели дека е лоша прелада, а пецкање или отежнатост при мокрење немам...го имал ли некој овој проблем и што направивте? Фала :)
     
  18. irence20

    irence20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    imam bolka vo predelot na jajnicite i dolniot del od stomakot..bev na lekar i mi rekoa deka e slepo crevo bidejki na pocetokot me bolese samo desnata strana no podocna toa pomina i se javi bolka vo predelot na jajnicite..dali prethodno nekoj imal vakov problem?
     
  19. irence20

    irence20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0


    ti sovetuvam da odis na ginekolog...istiot problem go imav jas..pa mi najdoa kandida,..da ne te plasam ne e niso strasno ke it dadat samo vaginalni tableti


    [mod-kirilica:2eecixnp][/mod-kirilica:2eecixnp]
     
  20. olexxx

    olexxx Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    LELE POMAGAJTE STO E RABOTAVA SO JAJNICIVE MN ME BOLAT A IMAM I PECKANJE PRI MOKRENJE ????VE MOLAM ZA SOVET :worried:


    [mod-kirilica:217jfycm][/mod-kirilica:217jfycm]