1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лек за рак на дојка и други канцери - Како се создаваат?

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од Sania, 13 април 2010.

  1. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    Dvete opasni grupi VO SOVREMENATA ISHRANA na produkti predizvikuvaat sekakvi bolesti na biolosko i mentalno nivo

    I taa hrana e

    NAJGOLEMIOT NEPRIJATEL NA COVESTVOTO I NA SEKOJA CIVILIZACIJA VOOPSTO ZASTO DOVEDUVA DO BOLESTI I BIOLOSKI POTOP NA LICNO, SEMEJNO, OPSTESTVENO I PLANETARNO NIVO.
     
  2. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    ISHRANATA I LJUBOVTA

    Sto e LJUBOVTA ?

    LJUBOVTA za MAZOT znaci; " Ke ja jadam tvojata hrana !"
    Za ZENATA, LJUBOVTA znaci; " Ke go sledam tvojot son !"

    Zavetot na brakot ili zaednickiot zivot, znaci deka parot ke ja deli istata hrana ( visokokvalitetnata od rastitelno poteklo, makrobiotickata najdobro i nikako taa od zivotinsko poteklo i druga stetna hrana ). So delenje na istata hrana, so toj cin, NIVNATA KRV stanuva edno; togas moze da se razbiraat eden so drug, da imaat IST SON ( da sonuvat ili da bidat aktivni vo nasoka na svetski mir itn ) i taka ke bidat oslobodeni od nepotrebni kavgi. Toa e NAJREALNIOT, NAJPRAKTICNIOT SMISOL na ZIVOTOT. ( preku nacin na ishrana moze da se menuvat krvnite grupi ) So toa mozeme da ja procenime DLABOCINATA na LJUBOVTA na MAZOT; ako rece; " Te sakam!" a cesto jade von domot, NEGOVATA LJUBOV ne e VISTINSKA i naskoro takvata ljubov ke izbledi. Se dodeka mazot ja jade istata kvalitetna rastitelna hrana kako i negovata zena, NEGOVATA LJUBOV ke bide VISTINSKA i NEMA da se promeni. LJUBOVTA ne e ZRTVA, kako sto mnogumina mislat, tuku OVOJ mnogu EDNOSTAVEN - PRAKTICEN NACIN na DELENJE.

    Mozeme da ja PROSIRIME OVAA LJUBOV na cel svet. Koga ke go RASPODELITE Makrobiotickiot nacin na ishrana, mozete da sakate milioni luge. Mnogu religijski lideri, ucele deka treba da go sakame sekogo bez diskriminacija, no NE DALE PRAKTICEN NACIN za toa. Ljubovta znaci hranenje po isti humani principi. ( bez zivotni vo ishrana ili delovi od niv i produkti od niv koi sekogas se nasilno zemeni; zivotnite nisto ne davaat na lugeto a tie sosila im zemat zivot, meso, jajca, mleko. Jadenje zivotni e poddrska za matretiranje i kolenje zivotni. ) Bez principot na humanost i prisutnost na zitarki i zelencuk vo ishrana, zborovite za da gi sakame site lige i da bideme tolerantni se zaludni, a lugeto ne mozat da se razberat edni so drugi, zasto nivnata ljubov e razlicna. ( i ottamu moze da dojde do konflikti pa i vojni, poradi teritorii, patriotizam ili poradi religijata; ishrana so zivotni i produkti od niv sozdava fanatiza od sekakov vid. Lugeto sto jadat zivotni i druga stetna hrana se egoisti i ne se sposobni da sakaat bez posesivnost ili ljubomora, a ljubomorata e bolest i ne moize da bide ljubov. Ljubovta e posledica na zdrav nerven sistem i zdravo telo i duh, sostojba na svest, koja ide od zdrava rastitelna hrana. Ljubomorata e bolest i patoloska sostojba i posledica e na los nacin na ishrana. )

    "Centralniot aspekt na ucenjeto na Isus bilo veganstvoto ili ishrana so zitarki. "

    Najdobar nacin za lugeto da se zasakaat e da ja smenat nivnata bioloska sostojba so promena na nivniot nacin na ishrana; od ihrana so hrana od zivotinsko poteklo i druga hrana stetna za telo i duh, za nerven sistem i um.

    Znacenjeto na brakot ili zaednickiot zivot e da se od krvta na dvajca luge napravi edna ! Toa se POSTIGA so JADENJE ISTA HRANA i preku SEXUALEN KONTAKT. Preku sexualniot odnos razmenuvame TECNOSTI koi NE SE NISTO DRUGO osven IZMENET OBLIK NA KRV i kako rezultat nasata fizicka sostojba stanuva prilicno poinakva. Poradi toa, bi trebalo da bidete MNOGU VNIMATELNI kogo birate za partner - i bi trebalo da bidete mnogu vnimatelni vo vrska so svojata sopstvena sostojba. Brakot e, ednostavno kazano, VID na TRANSFUZIJA na KRV.

    od kniga " NAJPOZNATIJA UCENJA", Michio Kushi
     
  3. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    MAKROBIOTICKATA ISHRANA I GUBITOKOT NA TEZINATA
    KAKO DA OSLABITE NA NAJDOBAR NACIN

    Iako cesto se nudat mnogu SLOZENI objasnuvanja na prasanjata zosto i kako poedincite se debelat, toa e vsusvost e sosema EDNOSTAVNO. Tie JDATA PREMNOGU, i toa POGRESEN VID na HRANA i NE vezbaat dovolno ili se fizicki neaktivni. Sovremenata ishrana od 2te extremni kategorii na produkti - SODRZI okolu 42 % MASTI - pretezno ZASITENI ZIVOTINSKI MASTI - sto ima poveke otkolku udvostrucenite kalorii na proteinite i jaglenite hidrati. So PRERABOTKATA - RAFINIRANJETO - na hranata, istotaka se kondenzirani mnogu produkti koi lugeto gi konzumiraat. Bidejki sekoj golem del na nivnata masa - PRIRODNOTO DIETNO VLAKNO - se otklonuva - POLESNO e da se vnese vo zeludnikot POVEKE HRANA i KALORII za kratok period a toa se odrazuva na zgolemena tezina i vlosuvanje na zdravjeto.

    Vo Makrobiotickata ishrana, vo cie srediste se ZITARKITE i ZELENCUKOT kako SEKOJDNEVNA GLAVNA HRANA - do 10 % od prosecniot obrok, socinuva golema kolicina hrana, sprema 2 %, ili uste pomalku prerabotena hrana koja poveketo luge ja jadat denes. Pogolemite kolicini na PRIRODNI DIETNI VLAKNA davaat PRIJATNO CUSTVO na SITOST, bez dopolnitelni kalorii vo ishranata. Tie dietni vlakna mu pomagaat na organizmot POBRZO da ja isfrli hranata koja ne ja koristi. Hranata koja ja odreduvaat popularnite VISOKOPROTEINSKI DIETI za SLABEENJE ( kako taa so meso ili ' Atkinsonova dieta' i slicni besmisleni i opasni po zdravje dieti ), koja TEZI da ja CRPI ENERGIJATA i da ja STIMULIRA ZELBATA za SLATKI ( ako jadete extrem kako meso avtomatski ke se javi vo vas kopnez po sprotivniot extrem - rafiniran seker, slatko kafe, med, cokoladi i slatki ). NASPROTI VISOKOPROTEINSKITE DIETI - slozenite jagleni hidrati od zitarkite i zelencukot vo Makrobiotickata ishrana - ja NAMALUVAAT ZELBATA za SLATKI i druga kaloricna hrana koja zdebeluva. Slozenite jagleni hidrati go SNABDUVAAT ORGANIZMOT so GOLEMA ENERGIJA.

    Vo Makrobitoickata vegan ishrana ne e tesko da se izgubat NEPOTREBNITE KILOGRAMI, a potoa DA SE POSTIGNE SAKANATA TEZINA. Lugeto koi NE konzumiraat hrana so mnogu zasiteni masi - crvenoto meso, mesoto so loj i site vidovi meso, mlecnite proizvodi i zivinata i slicno i prostite sekeri - tie luge se slabi, so umerena tezina i skloni se takvi i da ostanat. Zavisno od toa kolku vi e telesnata tezina i vo kioja merka ste gi prifatile makrobiotickite principi, bi trebalo vasata tezina ZA NEKOLKU dena, nedeli ili meseci - da se NORMALIZIRA. Kako vo slucajot na William Dufty ( ' Slatkiot zivot na eden 'sekeroman'' ) - od okolu 23 kg, koj gi izgubil, vo period od nekolku meseci, potocno za samo 5 meseci. So zitarki i zelencuk toa ne e neobicno.

    Vo Makrobiotickata ishrana ako jadete dodeka ne se zasitite, 2va ili 3ri pati dnevno, ke gi ZADOVOLITE PREHRAMBENITE POTREBI na svojot organizam. Po pravilo, mozete da ocekuvate gubitok na tezina ili DA OSLABITE na okolu 1/2 do 1,4 kg - NEDELNO. Osven toa, ako ISTOVREMENO pocnete duri i umeren program na fizicki vezbi i humana aktivnost ili rabota - vasite rezultati ke bidat uste podobri a dopolnitelnata nagrada e NORMALIZIRANJE na SODRZINATA na MASTITE i NIVOTO NA HOLESTEROLOT vo KRVTA, kako i NORMALIZIRANJE na VASIOT KRVEN PRITISOK.

    INTEGRALNIOT ORIZ - isfrla neprekinat tok na GLIKOZA okolu 2 kalorii vo minuta;
    RAFINIRANIOT SEKER - osloboduva 30 kalorii vo minuta !!! Toa e nenormalno za organizmot i prdizvikuva gojaznost i bolesti koi odat so gojaznosta kako kardiovaskularnite bolesti, poveke vidovi na rak i drugi zaboluvanja.

    Makrobiotikata e Nauka a terminot 'Makrobiotika' go koristele Hipokrat, Galen , Avicena i mnogu drugi

    od kniga " The Macrobiotic Way", by Michio Kushi
     
  4. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    ISHRANATA I ZDRAVJETO
    SLATKIOT ZIVOT NA EDEN " SEKEROMAN"

    So godini mojot prijatel William Dufty, mediumska licnost i avtor na knigata " Lady Sings The Blues", sakase da jade rafiniren seker i slatki so rafiniran seker. William Dufty: " Izgleda deka zelbata za seker i slatko me opfatila mnogu rano, zatoa sto najranite spomeni na semejnite ruceci doma bea nekoj vid na cistilisete od meso i kompiri, niz koi morav da projdam i da 'propatam' za da stignam do 'neboto' - do slatkiot desert."

    Megutoa, toj svoj problem, Bil stanal svesen duri mnogu godini podocna, na edna pladnevna konferencija za stampa vo Njujork, dodeka sedel pokraj glumicata Gloria Swanson. Koga Bil sakal da frli kocka seker vo svooeto kafe, togas Gloria Swanson mu sepnala: " Toa e otrov, ne go sakam vo mojot dom a kamoli vo svojot organizam ! " Sledel razgovor na koj toj so denovi razmisluval. Bil pregojazen i se custvuval bedno. Otkako Bil ja sretnal Gloria Swanson i ja otkril Makrobiotikata, presranal da jade seker i prodolzil da pisuva za svoite iskustva. Vo uvodot na svojata kniga " Kopnez za seker " ( Sugar Blues ), toj pisuva:

    " Citav edna nok edna mala kniga vo koja mnogu ednostavno se tvrdi deka 'ste SAMITE vinovni ako ste bolni. Bolkata e krajno predupreduvanje. VIE znaete PODOBRO OD BILO KOJ DRUG kako go ZLOSTAVUVATE svojot organizam, pa zatoa prestanete toa da go pravite. Sekeror e otrov, posmrtonosen od opium i poopasen od atomski otpad. ' ( Toa bila kniga ' Makrobiotika' na Yukikazu Sak*razawa ili G. Ohsawa, ucitelot na Michio Kushi. ) Se prisetuvam na Gloria Swanson i kockata seker. Zar ne mi rece Gloria deka toa sekoj mora sam da go spoznae - i deka e toa tezok pat ? Nemav sto da izgubam osven bolkite. Slednoto utro bev cvrsto resen. Go isfrliv siot seker od svojata kujna. Potoa isfrliv se sto sodrzi rafiniran seker, cerealii i konzervi na ovosje i supi i bel leb. Me shokira toa koga vidov deka nabrzo policite za skladiranje na hrana bea prazni prazni, kako i friziderot.

    NISTO DRUGO ne jadev OSVEN integralni ZITARKI i ZELENCUK.

    Mi bese mnogu tesko okolu 24 casa, no utroto predstavuvase 'otkrovenie'. ZASPAV so custvo na ISCRPENOST, POTENJE i TRESENJE a SE RAZBUDIV - PREPORODEN. Zitarkite i zelencukot imaa vkus na Bozji Dar. Narednite nekolku dena donesoa redica na cuda. Prestanaa krvarenjeto od debeloto crevo i zabite. Kozhata pocna da se cisti i pri dopir so voda, pri mienje, osetiv dopir na potpolno razlicen vid na koza. Gi 'otkriv' koskite, dotogas 'zakopani' pod mlitavite i zgoenite race i noze. Nautro vo cudni casovi skokav od krevet. Izgledase deka mozokot povtorno mi raboti. Nemav veke nikakvi problemi i bolki. Kosulite mi bea premnogu golemi a i kondurite. Edno utro ja 'otkriv' svojata vilica.

    Za 5 meseci - OSLABEV - od 93 kg na 61,5 kg i pocustvuvava deka su so NOVO TELO, NOVA GLAVA, NOV ZIVOT. " Sekeromanot Bil " se hranel na Mkarobioticki nacin dolgi godini. knigata koja go izmenila negoviot zivot bola taa na G. Ohsawa, 'Makrobiotika'.

    od kniga "Sugar Blues", 1975, William Dufty

    ova iskustvo e preneseno vo kniga " Makrobioticki Put", Michio Kushi
     
  5. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    NAsl*gI NA MASTI I VNESUVANJE HOLESTEROL VO ORGANIZMOT I ISHRANATA

    REDOVNOTO ili preteranoto VNESUVANJE vo organizmot HOLESTEROL i MASTI preku hranata od zivotinsko poteklo itn., prestavuva golem RIZIK za ZDRAVJETO. Kako sto e poznato, HOLESTEROLOT - supstancija SLICNA na MASTITE - igra vazna uloga vo KORORARNITE ZABOLUVANJA.

    Sirum svetot ima luge koi ja NAMALILE KONZUMACIJATA na ZASITENITE ZIVOTINSKI MASTI i taka go sprecile VNESUVANJE na HOLESTEROLOT vo organizmot. Megutoa, se ZGOLEMILA konzumacijata na mnogu RAFINIRANI RASTITELNI MASLA i VODORODNI RASTITELNI MASLA - masla zasiteni so vodorod - kako sto se; MARGARINOT i posebni vidovi na MAST za TESTO i KOLACI koi se koristat za da go napravat testoto sipkavo. I dodeka mnogu experti NEZASITENITE RASTITELNI MASNOTII gi smetaat mnogu POZDRAVI - vkupnata sodrzina na mastite vo prosecnata ishrana seuste e visok bez ogled na toa koja hrana e vo prasanje.

    Duri i nerafiniranite rastitelni masla - ako se koristat premnogu - moze da go ZGOLEMAT NIVOTO na MASTI i HOLESTEROL vo KRVTA. Najcest rezultat ili posledica e OSTETUVANJE na ARTERIITE ili ATEROSKLEROZA - vid na degenerativna bolest za koja e karakteristicno zakrcuvanje i oblozuvanje na arteriskite zidovi so vlaknesto tkivo - i vo poveketo slucai zacepuvanje. Srcevoto zaboluvanje, kako sto se narekuva taa sostojba, e ubiec broj 1 vo Amerika i drugite zemji kade ishranata so produkti od zivotinsko poteklo e na visoko nivo.

    Ishrana so zitarki i zelencuk - Makrobiotiockata ishrana - go SPRECUVA ili LECI srcevoto zaboluvanje.

    INTEGRALNIOT ORIZ - isfrla neprekinat tok na GLIKOZA okolu 2 kalorii vo minuta;
    RAFINIRANIOT SEKER - osloboduva 30 kalorii vo minuta !!! Toa e nenormalno za organizmot i predizvikuva gojaznost i bolesti koi odat so gojaznosta kako kardiovaskularnite bolesti, poveke vidovi na rak i drugi zaboluvanja. Produktite od zivotinsko poteklo kako mesoto i mlekoto zaedno so rafiniraniot seker i hemikalizirana i druga rafinirana hrana gi sozdavaat iste vidovi na zaboluvanja na bilosko, psihicko i mentalno nivo.

    Makrobiotikata e Nauka a terminot 'Makrobiotika' go koristele Hipokrat, Galen , Avicena i mnogu drugi

    od kniga " The Macrobiotic Way", by Michio Kushi
     
  6. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    CELTA NA MAKROBIOTIKATA E DA STANETE VEGAN

    Vo Amerikanskata industrija
    - SEKOJA SEKUNDA se UBIVAAT po 289 zivotni a toa znaci ;
    - 17.340 SEKOJA MINUTA-
    - 1. 040.400 SEKOJ CAS-
    - 24.969.600 SEKOJ DEN

    GODISNO se kolat za ishrana 1,6 milijardi zivotni i 22 ,5 milijardi zivina SEKOJ DEN.

    ISHRANA SO ZIVOTNI I DELOVI OD NIV I POSLEDICI
    ( prevzemeno i procitano od razni knigi i od internet. NAPOMENA'; Nikoj ne mora da se soglasi so ovie razmisluvanja )

    ISHRANATA so ZAKLANI i UBIENI ZIVOTNI predizvikuva STRAV i STRADANJE PRVO kaj zivotnite a POTOA i kaj LUGETO koi ZAEDNO so MESOTO go JADAT STRAVOT, ZALOSTA i STRADANJETO na ZIVOTNOTO i HORMONITE koi gi ISPUSTA ZIVOTNOTO pri KOLENJE kakov sto e ADRENALINOT. Osven toa, RAZNITE HEMIKALII ili RAFINIRANAT SOL koja ja VNESUVA KONZUMENTOT sozdava KARDIOVASKULARNI ZABOLUVANJA i RAK a na MENTALNO NIVO od MESOTO se dobiva PARANOJA. I kakva duhovnost ima kaj tie sto jadat ubieni zivotni i delovi od niv ?

    prevzemeno od razni izvori na istrazuvanja
     
  7. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    Makrobiotika

    Shiitake - Ispitivanja - Lekovitost-hrana i lek za 21 vek

    Ova ukusna pečurka ima odlične nutritivne vrednosti. Ona je zapravo dobar izvor minerala : kalcijuma(Ca), fosfora(P), gvožđa(Fe), kalijuma(K) i magnezijuma(Mg). Bogate su i vitaminima iz grupe B: B1 (tijamin), B2 (riboflavin), B3 (nijacin), B5 (pantenol), B6 (peridoksin), B11(folna kiselina), B12 (kobalamin), D (kalciferol) dok ostale sadrži u manjem procentu. Shiitake takođe sadrže sve esencijalne amino kiseline i biljna vlakna (deo biljnih ćelija koji ne podleže varenju) koja imaju važnu ulogu za probavni sistem. Azijski narodi koriste plod shiitake vekovima u narodnoj ili tradicionalnoj medicini. Savremena medicina koristi mnogo prečišćenije, koncentrovanije derivate shiitake. Među njima lentinan i LEM su najučestalije proučavana jedinjenja koja su pokazala antitumorna, antivirusna, antibakterijska i hepatoprotektivna dejstva. Visok sadržaj ergosterola u svežim shiitakama čini sušene veoma važnim izvorom D vitamina jer se ergosterol pretvara u provitamin D2 u prisutstvu sunčeve svetlosti. Naime, istraživanja su pokazala da izlaganje svežih pečuraka direktnom uticaju sunčeve svetlosti u trajanju od 3h dnevno povećava sadržaj provitamina D2 pet puta. Svega 2 g na suncu sušene shiitake sadrži gotovo punu u SAD preporučenu dnevnu količinu D vitamina.
    Izlaganje sunčevoj svetlosti takođe povećava sadržaj slobodne amino kiseline za oko 2,180mg/dl u sušenoj, čineći je ukusnijom (Kiribushi, 1991).
    Posebni su napori uloženi u izolaciju aktivnih komponenti iz gljiva s antitumornim efektima. Chihara je sa svojim saradnicima prvi iz shiitake izolovao lentinan (i još nekoliko drugih antitumornih supstanci), utvrdivši da taj čudesni polisaharid vrlo velike molekularne težine može, zavisno od doze, kočiti sarkom 180 od 90 - 100 % i dovesti do njegovog potpunog povlačenja.
    Glavni način delovanja lekovitih gljiva u prevenciji tumora ipak je imunostimulacijski: antitumorne supstance iz gljiva aktiviraju čitavu "mrežu" imunoloških reakcija, a naročito potenciraju obrambeno delovanje makrofaga, prirodnoubilačkih (NK) ćelija i limfocita T.
    Yamamura i Cochran su sredinom 70-ih iz shiitake izolovali AC2P, koji selektivno koči orthomyxoviruse (u koje spadaju i virusi influence), a otac i sin Mori su u shiitake pečurkama našli virusima slične čestice koje u organizmu podstiču lučenje interferona. F. Suzuki i njegov tim otkrili su da RNK iz spora shiitake takođe podstiče proizvodnju interferona, a zatim i da spoj KS-2, ekstrakovan iz micelijuma shiitake, pruža značajnu profilaktičku i terapijsku zaštitu protiv virusa influence...
     
  8. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    Makrobiotika

    Poklanjam vam ovu skriptu koju sam uradio na osnovu knjiga Mičio Kušia i raznih k*rseva
    SEDAM UNIVERZALNIH NAČELA BESKRAJNOG KOSMOSA

    Kako razumeti svet koji te okružuje?

    1. Sve što postoji nastaje diferencijacijom jedne beskonačnosti.
    2. Sve se menja.
    3. Svi antagonizmi su komplementarni.
    4. Ništa nije identično sa nečim drugim.
    5. Šta god ima pročelje, ima i začelje.
    6. Što je veće pročelje, to je veće i začelje.
    7. Šta ima početak, ima i kraj.
    DVANAEST ZAKONA PROMENA U BESKRAJNOM KOSMOSU

    1. Jedna beskonačnost se manifestuje u komplementarnim i antagonističkim tendencijama, Jinu i Jangu, u svojoj beskonačnoj smeni.
    2. Jin i Jang se neprekidno ispoljavaju kroz večito kretanje u beskonačnom kosmosu.
    3. Jin pretstavlja centrifugalnost, a Jang pretstavlja centripetalnost. Jin i Jang zajedno proizvode energiju i sve fenomene.
    4. Jin privlači Jang, Jang privlači Jin.
    5. Jin odbija Jin, a Jang odbija Jang.
    6. Jin i Jang kombinovani u promenjljivim proporcijama proizvode različite fenomene. Privlačenje i odbijanje među različiti, fenomenima je proporcionalno razlici između Jina i Janga.
    7. Svi fenomeni su efemerni, stalno menjajući svoj sastav Jin i Jang sila; Jin se menja u Jang, Jang se menja u Jin.
    8. Ništa nije samo Jin, niti je samo Jang. Sve se sastoji od obeju tendencija zastupljenih u različitim stepenima.
    9. Ništa nije neutralno. U svakoj pojavi ima u izobilju i Jina i Janga.
    10. Veliko Jin privlači malo Jin i veliko Jang privlači malo Jang.
    11. Krajnje Jin proizvodi Jang, a krajnje Jang proizvodi Jin.
    12. Sve fizičke manifestacije su Jang u središtu, a Jin na površini.
    ENERGETSKE KARAKTERISTIKE NAMIRNICA
     
  9. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    Makrobiotika

    Makrobiotičko kuvanje je zasnovano na uspostavljanju i održavanju ravnoteže sa našom prirodnom sredinom. Ishodište te ravnoteže predstavljaju dve fundamentalne sile, opozitne i komplementarne, koje nalazimo u čitavom kosmosu i koje upravljaju svim pojavama. to su: Jin i Jang.
    Kada kuvamo makrobiotički, mi koristimo kombinacije Jin i Jang činiolaca koje su prisutne u hrani s ciljem uspostavljanja ravnoteže. Međutim, u makrobiotici se izbegavaju krajnosti radi ostvarenja ravnoteže, mada uvek kada preteramo u jednom odmah se nameće njena suprotnost. Cilj makrobiotičkog kuvanja je postizanje ravnoteže ili harmonije, kako u nama samima, tako i između nas i sredine koja nas okružuje, što doprinosi mirnoći, opuštenosti i dobrom raspoloženju, za razliku od jako začinjene hrane i mesa koje nas čini napetim, agresivnim i nervoznim.
    MAKROBIOTIKA znači uravnoteženje, nalaženje sredine između Jina i Janga. NAJBOLjA JE ZA ISHRANU NEUTRALNA HRANA. IDEALAN, U TOM SMISLU, JE INTEGRALNI PIRINAČ! Međutim, neutralno se najteže zadržava jer se najlakše izbaci iz ravnoteže, ali je ključ zdravlja.
    Cilj takvog načina ishrane doprinosi da se organizam pročisti i vrate njegove odbrambene snage. Makrobiotičko spremanje hrane je ipak veština, i njoj treba pristupiti s dužnom pažnjom jer kuvanjem, a potom i jelom koje unosimo - kodiramo sebe. Uspešnost balansiranja namirnica, koju karakteriše odnosna energija predstavlja osnovu makrobiotike, a za to vam je potrebno neko da vas poduči.

    Zapamtite koji fenomeni se vezuju za odnosnu energiju:

    JIN zima, noć, hladno, voda, širenje, penjanje, lako, ljubičasto, biljke, žensko, ljuto, kiselo, slano.

    JANG leto, dan, toplo, vatra, skupljanje, spuštanje, teško, crveno, životinje, muško, slatko, gorko.

    Kako iskoristiti princip Jina i Janga?
    Ako si mirovao – radi.
    Ako si radio – odmori se.
    VARIJANTE ISHRANE:

    1. BLAGA VARIJANTA VEGETARIJANSTVA (S RIBOM I BELIM MESOM)
    2. KLASIČNO VEGETARIJANSTVO
    3. KLASIČNA MAKROBIOTIKA – PREVENTIVA PROTIV SVIH BOLESTI
    4. MAKROBIOTIKA KOD SLUČAJEVA POJAVE RAKA.

    U zavisnosti za koju se varijantu odlučite moraćete primeniti preporučena pravila. U tom smislu bilo bi uputno da konsultujete odnosne stručnjake, a ovaj pregled prihvatite kao inicijalni.

    RIGOROZNA DIJETA:
    IZBACITI: bez izuzetka:

    1. Namirnice životinjskog porekla.
    2. sve vrste mesa i mesnih prerađevina i jaja.
    3. sve oblike mlečnih proizvoda.
    4. Sve konzervisane i prerađene namirnice.
    5. Začini, konzervansi, emulgatori, aditivi.
    6. Pića: kafa, alkohol, sirupi i sokovi.
    7. Šećeri: Beli i žuti, kao i kvasac.
    8. Sve vrste masti i ulja.
    9. Sva hrana iz zamrzivača.
    10. Sva hrana iz mikrotalasne pećnice.
    11. Cigare, cigarete, droge i stimulanse.
    MAKROBIOTIČKA ISHRANA

    OSNOVNA HRANA: Čine je integralne žitarice, proizvodi od integralnog brašna, povrće, supe, mahunarke, alge.
    POVREMENA: Ribe i plodovi mora, sezonsko voće, orašasti plodovi, semenke, prirodni začini, napitci.
    Svaki dan tri obroka.

    Kako početi?
    Najbolje je usvojiti makrobiotički način ishrane kada čovek stekne poverenje u njega i veruje da mu može pomoći – tek tada će mu stvarno i pomoći. Početi postepeno s uvođenjem namirnica koje su najpoznatije, i birati što jednostavnije i raznovrsnije. Nikada ne mešati više od dve-tri namirnice po obroku, jer poput religije i filozofije, i makrobiotička ishrana se zasniva na filozofskim principima ravnoteže i sklada, Jina i Janga.

    Ključ dugovečnosti: (6:1) energija-gradivne materije

    75% kalorija treba obezbediti iz složenih ugljenih hidrata (žitarice)
    25% kalorija iz proteina i masti

    U proseku, makrobiotička ishrana trebalo bi da ima sledeću energetsko-kaloričnu sliku:
    12% od proteina
    15% od masnoća
    73% od složenih ugljenih hidrata.
    OPŠTE PROPORCIJE U MAKROBIOTIČKOJ ISHRANI:

    50-60% - INTEGRALNE ŽITARICE
    20-30% - POVĆE
    5-10% . MAHUNARKE I MORSKE ALGE
    5-10% SUPE
    5% ZAČINI, DODACI, NAPITCI, RIBA, SLATKIŠI
    (voće se konzumira povremeno i nikada zajedno s povrćem)

    Doručak Ručak Večera
    Ponedeljak proja pirinač leblebije
    Utorak sočivo ječam zob.pahulj
    Sreda proja pirinač sejtan
    Četvrtak dajkon proso klice ječma
    Petak sočivo-gljive pirinač kuv.povrće
    Subota dajkon proso korenasto
    Nedelja azuki ovas zob.pahuljice

    ŠTA VAM TO GOVORI? - INTEGRALNE ŽITARICE SE SASTOJE IZ SVEGA ŠTO JE POTREBNO LjUDSKOKM ORGANIZMU, I TO U IDEALNIM PROPORCIJAMA.

    Evo i tih namirnica: Ječam, pirinač, rezanci od heljde, integralno kuk*ruzno brašno, proso, kaša od ovsenih pahuljica, kokice, raž, pšenica, Prokelj, kupus, šargarepa, karfiol, celer, sladak kuk*ruz, dajkon, kelj, zelena salata, pečurke, crni luk, peršun, paškanat, grašak, bundeva, boranija, tikva, repa, potočarka, Azuki, leblebije, sočivo. Ako ih koristimo, obezbeđuje se manji rad jetre i bubgrega uz najmanje otpadaka. Ustvari, poenta je u dobijanju energije a ne gradivnih materija, koje su važnije za mišićnu masu, razvoj, za vitalni rast i obnovu. To se pre svega odnosi na proteine iz kojih se stvaraju amino kiseline, zatim za razvoj ćelija rasta i metaboličkih procesa. Energetske namirnice, složeni ugljeni hidrati treba da zamenjuju proste ugljene hidrate koji sporije sagorevaju i bez oscilacija, dok prosti šećeri, slatkiši (tu spada i med), očas pređu u krv. I sada se vraćamo na skrob koji se nalazi u integralnom zrnu, i koji je idealan u tom smislu i najbolja hrana koja se može jesti jer prosti ugljeni hidrati oštećuju zdravlje!

    Treba znati da naglo ili isključivo, uzimanje ugljenih hidrata proizvodi veliku količinu masti u krvi i dovodi do srčanog udara. Makrobiotičkom ishranom kontrolisano se skladišti glikogen bez šoka po organizam, jer su žitarice energetski izbalansirane, u svakom pogledu.

    PROTEINI se nalaze i u: žitaricama, mahunarkama, povrću, algama, semenkama, jezgrastim plodovima, voća, ribe, bela mesa. Problem nastaje zbog jednoličnosti ishrane i paralelno visok procenat masti u tim namirnicama. A proteina ima i u : crvenom mesu, živini, i mleku koje imaju visok nivo supstanci koje doprinose koronarnim i drugim bolestima, holesterolu. Visoko proteinska hrana umanjuje: gvožđe, magnezijum, kalcijum, cink, fosfor, i povećava rizik od raka.

    No, bez obzira na usvojenu varijantu naglašavam sledeće:

    Za opštu prevenciju preporučuju se tri osnovne stvari: vitamini «A» i «C» i «vlakna» pre svega od povrća najviše preporučujem kupus. A dan neka vam počne ceđenom pomorandžom. I probajte da izbacite mleko i mlečne proizvode kao i sva mesa, a ribu svesti na minimum. Naravno, veza beba-majčino mleko se izuzima.

    Vitamin «A», (karotin): najviše se nalazi u: breskvama, brokoliju, kajsijama, paradajzu, dinji, spanaću, šargarepi, špargli, tamno-zelenom, kelj, lisnatom, peršun, zelena paprika. Vitamin se lako ne razgrađuje u vodi, ako treba sve kuvati, treba to raditi što kraće, i stavljati ga u kipuću vodu. Drugi način je sveže, ceđenjem soka, sušene kajsije. 100 grama sledećeg povrća ima ovu količinu vitamina «A»:
    - šargarepa – 2 miligrama
    - spanać – 1 miligram
    - kajsija – 0,6
    - paradajz - 0,1
    - džigerica, žumance, mleko ...

    Vlakna: U povrću, nazivaju se pektinima, koja sprečavaju visok nivo holesterola i regulišu kolebanje šećera u krvi. Potrebno je uneti oko 30 grama dnevno. Vlakna su ugljovodonici, i najpoznatije su mekinje i integralno brašno, beli pasulj, grašak, kupine, paškanat. Nešto manje ih ima u: Jabuci, krušci, šljivi, jagodi, brokoliju, paradajzu, tikvicama. Vlakna vezuju Cink i Bakar, i apsorbuju ih iz organizma. Uzimanjem ingegralnih žitarica ovaj se nedostatak kompenzuje. Vlakna pomažu organizmu da izbaci lako iz sebe one materije koje mu nisu potrebne, u tom smislu olakšava prolaz fekalija kroz creva i izbacivanje bakterija, sprečavaju gasove i truljenje. Mekinje su «zakon», zatim, ljuske mahunarki, celuloza, semenke, jezgrasti plodovi, neoljušteno. Ali mekinje ne koristiti redovno jer mogu da blokiraju apsorpciju hranljivih sastojaka hrane. Šta se dešava? Eliminacijom otpadaka, sredina postaje kisela što sprečava razvoj štetnih bakterija na račun onih korisnih za varenje. Zato je dobro jesti kiseo kupus koji je dobar laksativ, turšiju, tamari, miso, umeboši šljive, kisela testa i ostale fermentisane namirnice.

    mekinje 44%
    bademi 15%
    soja 14%
    grašak 12%
    pšenica 10%
    integralni hleb 8%
    kikiriki 8%
    suvo gerožđe 7%
    sočivo 4%
    šargarepa 3%
    jabuke 2%

    Vitamin «C»: je antioksidant, i potrebna dnevna doza je 30 miligrama. Dosta je nepostojan, i jako je osetljiv na svetlost, toplotu i kiseonik. Najviše ga ima u: ananasu, brokoliju, crnoj ribizli, grašku, grejpfrutu, jagodi, karfiolu, kelerabi, kupusu, limunu, pomorandži, paradajzu (takođe ga ima mnogo u paprici, ali se u makrobiotici ona ne koristi).

    Inhibitori: sprečavaju štetno delovanje supstance uzročnika raka. To su pre svih: brokoli, karfiol, kelj, kupus, kineski kupus, ren, keleraba, bela repa, rotkva, slačica.

    Skrob: ljudi ga nepravedno podcenjuju, jer namirnice koje ga imaju u sebi sadrže zajedno i «B» vitamin, belančevine, gvožđe, minerale, vlakna, imaju malo masnoća. Zato – jedite hleb i testenine, ali ih ne «filujte» previše.

    Fermentacija: sve vrste fermentisane hrane treba izbegavati, a to se pre svega odnosi na kvasac, jer pod njegovim uticajem, naknadno, dolazi do formiranja etil-karbonata, koji je dosta «nezgodan». Dozvoljena i kontrolisana fermentisana hrana: miso, tempeh, tamari soja sos, umeboši šljiva i turšija.
    MINERALI

    Njih, prirodno ima u hrani, i priroda ih kombinuje sa amino-kiselinama. Treba biti jako obazriv sa njima, jer minerali znaju da naprave zbrku u organizmu, da uopšte ne pomognu, jer može da nastupi lančana reakcija koja izbacuje iz ravnoteže ostale minerale i doprinosi razvoju neke bolesti.
    Evo primera: Neko leči anemiju uzimanjem pilula gvožđa – nivo natrijuma raste usled adrenalnog sistema, povišen natrijum spušta magnezijum, a to snižava kalcijum i podiže kalijum, a snižava se bakar i cink – konačno: smanjuje se gvožđe još više! JER SVI MINETRALI DEJSTVUJU U HARMONIJI DA BI JEDAN DRUGOG IZBALANSIRALI. Ekstremne dijete i patološka stanja doprinose da dođe do debalansa. Samo izbalansirana hrana održava minerale u pravilnom odnosu i našu krv koja je neznatno alkalna, sa rN 7. Ispod je kisela, iznad je alkalna.
    Primer: Što je hrana kiselija to je manje kalcijuma u organizmu, što prouzrokuje slabljenje kostiju i kvar zuba. Nasuprot tipičnoj hrani, makrobiotička doprinosi višem nivou energije, imunost na prehlade i grip, dobar rad želuca, jače kosti i zubi. MORSKE ALGE SU NAJVEĆI IZVOR MINERALA.

    Kalcijum: Gradi zdrave zube, i kosti, pomaže zgrušavanju krvi, reguliše otkucaje srca, i ravnotežu minerala. Badem, dajkon, alge dulse, zeleno lisnato, jezgrasti plodovi, peršun, alge, susam, proizvodi soje, potočarka, banča čaj, susam, kelj, prokelj, semenke suncokreta, leblebije, tofu.

    Hlor: Potpomaže varenje i pražnjenje, podržava normalan rad srca. Celer, zeleni kupus, kelj, zelena salata, paškanat, rotkvice, morske alge, povrće.

    Jod: Stimuliše tiroidnu žljezdu koja reguliše tempo varenja. Važan je za rast i razvoj. Ribe, zeleno lisnato, morske alge.

    Gvožđe: Potpomaže stvaranje hemoglobina i mioglobina, dovod kiseonika do ćelija i sprečava anemiju. Dnevna potreba je 10 mg. Sočivo, žitarice, sušene: kajsije šljive, grožđe, orasi, pšenične klice, džigerica.

    Fosfor: Gradi i održava zube, kosti, kosu i nervno tkivo. Pomaže ćelijama u apsorpciji masnoća i ugljenih hidrata. Mahunarke, jezgra, semenke tikve, morske alge, susam, sincokret, povrće, integralne žitarice.

    Kalijum: Održava ravnotežu minerala i telesne težine, jača mišiće, doprinosi raspoloženju i lepoti. Mahunarke, kupus, kesten, suvo voće, alge dulse, voće, zeleno lisnato, jezgra.

    Natrijum: Potpomaže varenje, ubrzava eliminaciju ugljen-dioksida, reguliše telesne tečnosti i rad srca. Krastavci, ren, zeleno lisnato, miso, korenasto, morske alge, susam, tamari.

    Magnezijum: Lisnato: kelj, blitva

    Selen: Alge, morska hrana, žitarice, špargle, pečurke, beli luk.

    ALGE (mg) Kalc Fosf Gvožđ Natr Kalij
    Agar 567 22 6
    Arame 1170 150 12
    Dulse 296 267 2085 8060
    Hadžiki 1400 56 29
    irska mahov. 885 157 9 2892 2844
    Kelp 1093 240 3007 5273
    Kombu 800 150 2500
    Nori 260 510 12 600
    Vakame 1300 260 13 2500

    VITAMINI U INTEGRALNIM ŽITARICAMA:

    Vitamini su hranljivi sastojci u organizmu, ne zbog energije, već zbog svoje sposobnosti da regulišu potrebne hemijske procese i reakcije u ornizmu. Doprinose da se iskoristi energija hrane koju unosimo u organizam. Bez njih bismo ostali gladni iako bismo se «siti» najeli. Ali i prevelike količine mogu biti štetne, kao npr: C,D,E. Ali ako se hranimo makrobiotički o tome ne treba da brinemo ukoliko obezbedimo raznovrsnost ishrane ovim namirnicama.
    Makrobiotička ishrana nas snabdeva svim neophodnim vitaminima u količini koja je apsolutno dovoljna za naše dnevne potrebe.

    «A» - karotin, potpomaže rast, reprodukciju i razvoj. Ima uticaja na kožu, zube, sluzokožu i niormanlan vid. Održava otpornost prema infekcijama: nalazi se u žutom, narandžastom, zelenom lisnatom, i vidi gore.

    «B» je grupa vitamina koja potpomaže u procesu varenja i korišćenja energije iz ugljenih hidrata i podstiču otpornost organizma prema infekcijama. Naravno, ima ih u integralnim žitaricama.
    B1 – tiamin : potpomaže asimilaciju skroba i šećera; stvara apetit i energiju. Pomaže varenju, funkciji srca i jetre. Mahunarke, zeleno lisnato, jezgrasti plodovi, semenke, povrće, integralne žitarice.
    B2 – riboflavin: poboljšava otpornost prema bolestima. Poboljšava normalan rast i razvoj. Poboljšava zdravlje kože i vid. Badem, zeleno lisnato, pečurke, sojini proizvodi, povrće, integralne žitarice
    B12 je potreban u sićušnim količinama i doprinosi sprečavanju degeneracije nervnog sistema i ćelija. Takođe potpomaže u stvaranju crvenih krvnih zrnaca. Uglavnom se nalazi u biljnom tkivu, pa ga nadomešćujemo kroz alge, kombu alga, ljuskare, belu ribu, klice mahunarki, tempeh i miso, proizvodi od soje.

    «Niacin – AB vitamin»: koristan za mentalno zdravlje i nervni sistem. Pomaže održavanju apetita i zdravlju adrenalnog sistema. Zeleno lisnato, pečurke kikiriki, mahunarske, jezgrasto, semenke susama, suncokreta, integralne žitarice.

    «C» o ovom vitaminu postoji pogrešna predstava da leči razne prehlade, potpomaže otpornosti prema infekciji. On pre svega, štiti nervni sistem, žlezde i vezivna tkiva od oksidacije i potpomaže apsorpciju gvožđa. Makrobiotička ishrana apsolutno zadovoljava dnevnu potrebu od 50 miligrama. Nalazi se u zelenom lisnatom povrću, prokelju, kelju, voću, peršunu, klicama, potočarka, svežem voću i povrću.

    «D» zapravo i nije vitamin, jer se on sintetizuje u organizmu. Igra ulogu u apsorpciji kalcijuma u organizmu i važan je za održavanje zdravih kostiju i zuba. Njegova potrebna doza nije moguće zadovoljiti kroz hranu, već se stvara izlaganjem tela i kože suncu oko 15-20 minuta dnevno, ima ga najviše u ribi.

    «E»: nalaze se u nerafinisanim uljima: susamovo, kuk*ruzno, maslinovo, semenke, jezgrasti plodovi. Veruje se da je antioksidans, supstanca koja ne dopušta da kiseonik ošteti važne molekule i strukture ćelije, pa je koristan za reprodukciju, rad srca, i iskorišćavanju masnih kiselina. Nema dokaza da produžuje život i da deluje na seksualnu moć. Preporučljiva dnevna doza je 10 miligrama i nadomešćuje se konzumiranjem šolje zelenog lisnatog povrća, jezgrastih plodova, semenki.

    «K»: važan je za zgrušavanje krvi i sprečavanje krvavljenja. Nalazi se u zeleno lisnatom, klicama, morskim algama, povrću i integralnim žitaricama.

    ALGE (čistači organizma)

    Nekada su ljudi uzimali kamen iz potoka i stavljali ga u pasulj koji su kuvali da ne bi nadimao, a danas se koriste alge koje u sebi sadrže znatnu količinu Selena koji sa Stroncijumom grade topiva jedinjenja. Stroncijum istiskuje kalcijum iz kostiju i teško ga je izbaciti iz organizma – sa Selenom se jedino može vezati – i izbaciti iz organizma. Bogate su kalcijumom, fosforom, magnezijumom, gvožđem, jodom, natrijumom, vitaminima: A, B1, B12, C. Zahvaljujući sadržaju minerala pročišćavaju naš organizam, uklanjanjem kiselosti doprinose blagoj alka-lnosti krvi. Delotvorne su kod povišenog pritiska, artritisa, arterioskleroze, alergija, nervnim poremećajima. Razlažu masne i sluzne nasl*ge nastale preteranim uzimanjem mesa, mlečni hproizvoda i šećera.

    KOMBU ALGA: Doprinosi dugovečnosti, inteligenciji i bistrini uma. Tamni kosu. Ako se kuva sa tamarijem 1:2, povećava seksualnu moć. Korisna je kod proširenih vena, hemoroida i drugih vaskularnih bolesti. Kuva se obavezno zajedno sa žitaricama i pasuljem jer ubrzava kuvanje i da ne bi došlo do nadimanja, a može i VAKAME koja je svarljivija. Zajedno se stavljaju u vodu i ne mora se pojesti po završenom kuvanju. Obično se stavlja na dno, pošto se predhodno potopi da nabubri nekoliko minuta, (ne bacaj tu vodu već je sipaj u taj lonac kada kuvaš). Primenjuje se kod:

    1. čorbe od povrća.
    2. variva (u pećnicu: sa susamom i šargarepom)
    3. variva u rerni: luk, šargarepa, kupus, so , voda, 180 stepeni, ½ sata, sve staviti u vatrostalnu posudu.
    4. samo šargarepa ili dajkon.
    5. kuvanja: luk, šargarepa, voda, ½ sata, zatim dodaj tamari sos i ostavi još 10 min.

    VAKAME: Obara pritisak i korisna je alga kod srčanih tegoba, tamni kosa od nje.
    1. SUPA: luk, alaga, pa kuvaj ½ sata, onda dodaj tamari sos, pa kuvaj još 10 min.
    2. SUPA: sa šargarepom. Ostalo isto kao prethodna supa.


    NORI: se prodaje u tablama. Crna alga koja pečenjem pozeleni. Koristi se kao dodatak supama i varivima. Ima najviše proteina. Dobra za varenje i čišćenje krvi. Može se kuvati u vodi ili tamariju da bi se dobila kaša kojom se preliva varivo, ili da se od nje pravi suši. Koristi se i kao začin, tako što se ispeče na toploti i samelje u suribačiju, ili sa susamom kao posip za sva jela.

    ARAME ALGE: je blaga alga crne boje, i koristi se svuda kao i druge, lepo je seći na trougliće. Ima Selena, minerala, koriste se kada je toplije: u gulašu ili šargarepi.
    1. ulje, luk, natopljena arame, šargarepa, krčkaj, stavi tamari, pa još 20 min.

    HAĐIKI ALGE: ima više kalcijuma od mleka. Jede se uz sočivo i pasulj. 1. kao i 1 od arame.

    DULSE: imaju jak ukus: prilog jelima, sastojak salata, za miso supu.

    AGAR-AGAR: je bela alga koja kuvanjem daje želatinsku masu bez boje i mirisa - KANTEN. Za spremanje aspika i za deserte.

    KANTEN nije hranljiv, ali podstiče pražnjenje creva u slučaju konstipacije tipa Jang.

    FUNORI: uklanja toksine od pečuraka.

    Sa Fe «A» «B» «C» prot
    gr mgr m.j. m.j m.j gr
    Arame 1,1 12 50 2,6 0 7,5
    Hadžiki 1,4 29 150 4 0 5,6
    Vakame 1,3 13 140 10 15 12,7
    Kombu 0,8 - 430 1,8 11 7,3
    Nori 0,26 12 11ooo 10 20 35
    Dulse 0,56 6,3 - - -
    Agar-agar 0,4 5 - - - 2,3

    VOĆE

    Sveže vođe se ne preoručuje svakodnevno, a naročito ne ono koje je mnogo kiselo. Voće je Jin, a i SOKOVI. Jabuka se jede pre jela. Jako je zdravo: jesti rendane jabuke i šargarepu.
    Nije preporučljiva: banana
    SUVO VOĆE

    Koristi se jer je bogato mineralima, a pre svih:
    - Kajsije
    - Grožđe
    - Šljive
    - Kineske urme. Možeš dnevno pojesti oko 5 kineskih sušenih urmi, dobre su za želudac.

    - URME: Zelena urma uklanja glavobolju od alkohola, sprečava zakrečenje arterija. Sušena: Neutrališe toksine morske hrane. Prokuva se 10-tak grama urme i popije se kao čaj. Inače može još da zaustavi i kašljanje i štucanje.
    SOKOVI

    SOKOVI SU JIN, ALI SVEŽE OCEĐEN SOK JE JANG. On inače neutračiše stanje nastalo prekomernim unošenjem soli. Sokove nikada ne treba piti hladne jer parališu probavni trakt. Svi koji imaju Jin stanje treba da ga izbegavaju. Jako je zdravo: piti oceđenu bokvicu i hajdučku travu, koje treba na specijalnim mašinicama cediti i pomalo piti. I oceđen list mlade pšenice je izuzetno zdrav.

    SOK OD JAGODA: odstranjuje žuticu, malokrvnost, slaboću, nervozu, dobar je za bubrege, kamen u njima i reumatizam.
    MASLINOV SOK: protiv groznice i šarlaha
    RIBIZLOV SOK: pospešuje rad bubrega, i koristan je protiv kostobolje

    SOK OD ZOVE: pospešuje znojenje i spavanje, sa limunom je dobar protiv kijavice

    SOK OD KAJSIJA: deluje na celo telo

    SOK OD GROŽĐA: deluje protiv malokrvnosti i slabosti

    SOK OD JABUKA: protiv crevnih bolesti, reumatizma, čisti mehur i bubrege i umiruje živce.
    POVRĆE

    NE KORISTITI :

    - PAPRIKA: je jako Jin, uopšte se izbegava – pogotovu ne zaprška!
    - PARADAJZ: Svaka biljka koja je jestiva, jestivo je i stablo, ali paradajz nije. On se generalno izbegava, a jede se uvek sa mesom jer je meso Jang, a pradajz je crven i Jin. Jedi ga živog, nikako kuvanog , niti zimi. Sem «O» grupe. Paradajz ima puno kalijuma i dobar je za srce, a uveče kada popiješ čašu soka ujutro lako iskašlješ sluz nakupljenu u plućima.
    - KROMPIR: je Jin, vrlo brzo ogladniš posle njega, i tera ti lučenje insulina. Ne koristi se. Dobar je kad se slučajno pojede ekser jer ga skuvan krompir lakše sprovede kroz creva.
    – PLAVI PATLIDžAN: osim vrha ploda, peteljke, koja se koristi za lek.
    - BANANE nikako.

    NE JEDE SE ALI...

    - SPANAĆ, je JIN, i ne jede se po pravilu, ima mnogo oksalne kiseline, ali potpomaže kod rastapanja mokraćne kiseline prilikom gihta ili reumatizma. Treba ga jesti po malo i kratko ga kuvati.
    - PARADAJZ: ne jede se, ali služi da razlaže masnoće kod začepnjenih arterija, kod tegoba sa jetrom, korisna je mala količina kuvanog paradajza. Primetio sam da posle večernje šolje kuvanog paradajza, ujutro lakše iskašljavaš. Ima dosta kalijuma, što je dobro za srce.
    - SMOKVE su isuviše JIN pa se ne jedu. U većim količinama izazivaju proliv, ali pobonjšavaju varelje ako se prejedemo mesa.
    - ŠPARGLA ne ide u makrobiotiku ali je dobra za mokrelje, bubrežne tegobe, neutrališe toksičnost namirnica životiljskog porekla.

    OVO SE KORISTI:

    LIST MASLAČKA: ne koristi se cvet, sve ostalo da. Za sticalje vitalnosti, da jača želudac i creva.Koristi se za variva ili osušen za čaj.
    LIST SALATE: samo ne iz staklenika
    LIST ZELjA: za čorbe i sarmice
    LIST BLITVA i beli deo stabla: za čorbe i sarmice ili kao varivo, kuva se oko 1 minut.
    LIST KOPRIVE: može i čaj i u čorbe.
    LIST ŠARGAREPE: može se pohovati
    LIST PERŠUNA: kao začin, dobar je kao čaj za mokraćne puteve
    LIST LOVORA: kao začin
    LIST VLAŠCA: ima ukus belog luka, prijatan je, za supe, čorbe, zaustavlja proliv.
    LjUTIKA: poboljšava cirkulaciju krvi,poništava toksičnost mesa,povećava temperaturu, stimuliše varenje. Dobra je u miso supi.

    GLAVICA KUPUS: je po meni jedna od najkorisnijih biljaka; treba ga jesti svaki dan
    GLAVICA KINESKI KUPUS: kuva se u ključaloj vodi sa umeboši šljivom par minuta.
    GLAVICA RAŠTAN: sprema se kao kupus.
    GLAVICA KELj: pere se list po list i skida srednja žila, a seče se pod 90 stepeni u odnosu na vlakna i kuva se par minuta – kao i sve drugo – kratko. I bez soli da ne bi bio gorak! Može da se kuva sa šargarepom i tamarijem.
    GLAVICA KARFIOL: pohuj ili za čorbe
    GLAVICA BROKOLI: Izuzetno korisna biljka. Kratko ga popari u ključaloj vodi, do tri minuta da ne izgubi boju, iseckaj, dodaj čenj belog luka seckanog, maslinovo ulje, limun.
    GLAVICA PROKELj-PROKULE: kuva se u ključaloj vodi par minuta.
    TIKVA-BUNDEVA: u čorbe i uz razne žitarice.
    TIKVICE: Koristiti samo u sezoni i spremaj kao ćušpaiz.

    ŽEN-ŠEN (GINSENG), 99% istočljaka ga uopšte nikada u životu ne koristi, sem ako mu to prepiše lekar i to pod kontrolom jer je koren veoma JANG. On može da dovede do sužavalja krvnih sudova i stezanja u organizmu.

    KOREN PAŠKANAT: umereno jesti. Dobar u pasulju.
    KOREN ŠARGAREPA: ima dosta «A» vitamnina. U slučaju anemije, veoma je korisno jesti kuvanu šargarepu, pomaže lečenju bubrega kad oni izazivaju oticanje nogu.
    KOREN PERŠUN: ukusan za supe i ostala variva.
    KOREN CELER: Lepa salata: rendan na «jabuku» sa kiselim kupusom. Koristi se svuda.
    DžINENDžO, japanski planinski krompir (discorea esculenta), povećava životnu i seksualnu snagu, kao i probavu.
    KOREN BELI LUK: DA- dobar za snižavanje pritiska, ali ga ne jedi svaki dan. Ne treba preterivati. Izbacuje gliste, povećava polnu vitalnost, leči jetru.
    KOREN CRNI LUK: Zdravo je jesti svaki dan, naravno kuvan. Smiruje nervni sistem, smaljuje tonus mišića, zamor. Protiv nesanice iseci luk na pola i stavi ispod jastuka!!!!!! Probaj! Priprema: Malo vode i susamovog ulja, dinsta se dok ne postane staklast. Luk dinstan samo na vodi je drugačije energije nego na ulju.
    KOREN KELERABA kao varivo.
    KOREN RENA je koristan, naročito muškarcima.
    KOREN BAMBUSA: kupuje se osušen i stavnja se u supe i variva.
    KOREN LOTOSA: iseca se na kriške ili se suv predhodno potopi. Kuva se oko 20 min, dodaj tamari pa još 10 min. Pomaže kod otapanja sluzi u organizmu, naročito disajnih organa.
    KOREN DAJKON: (Raphanus sativus), duga bela rotkva: blagotvoran je za odstranjivanje iz organizma suvišne sluzi, masnoća, proteina i vode, naročito posle konzumiranja veoma masne hrane, u tom smislu je dobro na kašiku rendane repe pomešati par kapi tamarija.
    1. potopi kombu algu 10`i iznad stavi dajkon na kolutove, na tiho 40 min, dok kombu ne omekša, dodaj tamari pa još 2-3 min dok se voda ne ukuva. Ovo možeš jesti svaki dan, sve do odstranjivanja masnoća. Može i sušeni dajkon.
    2. Potopi osušeni dajkon dok ne omekša, 10 min. prospi vodu. dodaj tamari.
    3. Narendaj ga i dodaj nekoliko kapi tamarija.

    KOREN MASLAČKA: kuvan je dobar za sticanje vitaliteta, jača želudac i creva. Može i sušen i kao čaj. Koristi se sve osim cveta.
    KOREN ROTKVICA: za turšiju, a list može da se pohuje.
    KOREN ČIČKA (Arctium lappa),: potpomaže uriniranje, i kod poremećaja tipa JIN, potpomaže fizičku vitalnost i okrepljuje. Dobar je za supe, gulaše, jela od algi, ili dinstan sa šargarepom.

    KRASTAVAC se može koristiti i svež i kuvan. Doprinosi ubrzanom mokrelju, a dobar je i protiv želudačnih tegoba.
    BORANIJA U SEZONI da kao vativo ili salata.
    GRAŠAK U SEZONI da

    PEČURKE: Bukovače, Šampinjoni, Vrganj.
    ŠITAKE PEČURKE: stavljaju se u čorbu 1-2 cele ili seckane, ali predhodno potopljene 10-20`.
    MAHUNARKE

    (ONE NIKADA NE TREBA DA BUDU GLAVNO JELO NEGO SAMO KAO PRILOG)

    SOJA: kao celovito zrno ima neke supstance koje nisu najpogodnije za čoveka. Koristi se u obliku: brašna, mrvica, kockica i šnicli i pravi se sir, mleko itd. JAKO JE KORISNA U: začinu MISO, TAMARI sosu, TOFU siru. Koristi se na razne načine: mrvice za ćufte s mesom, kockice ili šnicle. Oko nje se vodi polemika, jer je izgleda dokazano da u njoj ima nekih štetnih sastojaka po čoveka, ali su proizvodi od nje OK.

    TOFU sir pravi se od soje, dodaje se na kockice u supu i uveče se jede po jedna kašika za hemoroide. Čuva se u frižideru do 20 dana uz svakodnevno menjanje vode.

    OKARA je pulpa pošto se iz tofua istisne tečnost.

    MISO: fermentisan proizvod soje, sa eventualnim dodatkom ječma, služi za namaze, supe – ne kuva se jer se gube enzimi koji su važni za varenje. (Sa, Fe, «B»). Njegova energija teče na gore, polako, zato je dobar za poboljšanje probave i snabdevanje energijom. Jako je važan za proces čišćenja organizma. Sadrži niz korisnih enzima, sprečava osećaj hladnoće zimi, povećava izdržnjivost, za pravilan metabolizam, za pobonjšalje varelja, koristan je za lepotu jer hrani kosu i krv, ubrzava gradlju ćelija, jača kosu i ljen sjaj kao i gipkost i svežinu. Kod srčanih obonjelja ljena linolinska kiselina rastvara holesterol i omekšava krvne sudove, smaljuje pritisak, ublažava efekte pušelja i konzumiralja alkohola, sprečava alergije i tuberkolozu. Prvenstveno se koristi kao supa. Razmućena u šonjici tople vode, ne preko 60 stepeni jer toplota uništava ljene enzime. Mugi-miso, Kome, Hačo se razlikuju po sastojcima, ali je svima svojstveno da fermentiraju duže vreme. Mugi se koristi cele godine. Miso supa se služi obično jednom dnevno.

    TEKA, jača organizam, srce, krv, okrepljuje, leči astmu i proliv, glavobolju.

    TAMARI je vrsta začinskog sosa koji nastaje u procesu pravljenja misoa. Dobar je za varenje jer svojim enzimina stimuliše lučenje probavnih sokova. Neutrališe ekstreme kiselosti i alkalnosti krvi. Nadomešćuje svojim aminokiseline, povećava moć kontrakcije srčanog mišića. Daje prijatan ukus varivima.

    NATO: je bogat izbor proteina i ima zagrevajuće dejstvo. Pomaže varenju i pražnjenju creva, poboljšava funkciju bubrega, i suvoću vagine u toku snošaja. To je vrsta začina-paste! Od soje. Dobro ga je pomešati s tamarijem i ljutikom ili narendisanim dajkonom i služiti preko pirinča, dodati u miso supu. Nato se u Japanu obično jede sa malo tamarija ili pomešan sa pirinčem.

    CRNA SOJA koristi se kod asmatičara i kašlja, i za poboljšanje funkcija reproduktivnih organa oba pola.

    AZUKI PASULj: Jača bubrege, reguliše vitalnost, šećer u krvi i olakšava pražnjenje creva. Takođe izbacuje otrove iz organizma, pomaže kod ujeda životinja. Jede se samleven pasulj pomešan sa vrelom vodom – tada se jede 4-5 dana. Normalizuje menstrualni ciklus, a nekoliko celih zrna odlaže ga.

    PINTO PASULj: sa dodavanjem vode, a možeš dodati šargarepu i luk pa još 1 sat.

    NAŠ PASULj: isto kao pinto, a može i miso.

    LEBLEBIJE: potapaju se preko noći i sa tom vodom kuvati.
    1. 1:3, 1-1½ sat se kuva, pa dodaj so i kuvaj još 1 sat.
    2. dodaj kombu 8 cm.
    3. posle 1 sat dodaj luk, šargarepu.

    SOČIVO: (Fe), teže se vari, više je Jang, kao i beli pasulj. Dodaje se voda.
    Priprema: Alge vakame, arame, seckana šargarepa, 1 sat, miso.
     
  10. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    Makrobiotika
    KUVANjE

    VAŽNA NAPOMENA !
    JEDNO JE HRANLjIVA VREDNOST NAMIRNICE, ALI NEŠTO SASVIM DRUGO JE NjENA ENERGETSKO ISPOLjAVANjE, PA NIJE ISTO DA LI JEDEMO SVEŽE, KUVANO, MNOGO KUVANO, DONjI DEO ILI GORNjI, ILI PRŽENO DO UGLjENISANjA. ZATO SE STROGO TREBA PRIDRŽAVATI UPUTSTAVA O NAČINU PRIPREME

    KUVANjEM HRANA POSTAJE JANG. KUVA SE UGLAVNOM U EKSPRES LONCU JER SE IZVLAČI SLATKOĆA IZ ŽITARICA. ALI IZBEGAVAJ ALUMINIJUMSKO POSUĐE I TEFLON, A MIKROTALASNU PEĆNICU NIKAKO KORISTITI.

    Pošto treba da jedeš pristupi kuhinji smireno i zaboravi na sve probleme jer: JAKO JE VAŽNO DA SE PRISTUPI KUVANjU SMIRENO, S RASPLOŽENjEM, OPUŠTENO I S LjUBAVLjU, POŠTO GA ČOVEK SVOJIM RASPOLOŽENjEM KODIRA. PRIPREMANjEM HRANE ONA POPRIMA NAŠU MENTALNU ENERGIJU.

    U svakoj situaciji, čovek mora biti svestan svake svoje aktivnosti i kontrolisati je.

    ŽVAKANjE: i voda se žvaće, a pravilno je žvakati 30-40 puta svaki zalogaj. Enzimi iz pljuvačke doprinose da se ugljeni hidrati još u ustima vare. Žvakati dok hrana ne bude kašasta.
    PIRJANjENjE (dinstanje):

    1. malo ulja, rendano povrće, so, 10`, tamari pa još 3`
    2. sa uljem i vodom: prvo se na ulju oko 5` pa se doda voda dok ne ispari:
    3. samo na vodi – što je vrlo važno – probaj – uradi tako. I uvek nekako ide: kombu, povrće, so, pa vri. pa začin: so, miso, tamari.
    4. Na pari: poklopljeno oko 7`.
    5. Nišime: kombu, razno povrće, voda do povrća, so, malo tamarija. 20 minuta
    6. Knpira: zagrej malo ulja, čičak i šargarepa, malo soli, prži 2-3 minuta, , tak malo vode i tamarija, i dok voda ne ispari.
    POHOVANjE (TEMPURA):

    SMESA ZA POHOVANjE: ½ kuk*ruzno ili ječmeno brašno, a isto toliko belog običnog, ako imaš dodaj malo kuzua i doda se voda da bude gušće nego za plačinke i stoji 2-3 sata. Ovde se ne dodaje crno brašno jer više ulja upije nego belo – od dva zla izaberi manje!
    A POHUJE SE SVE ŠTO SE SKUVA, MALO: karfiol, luk, šargarepa, paštrnak, tofu, list šargarepe i list rotkvice.

    ŠARGAREPA NIŠIME: iseckana ukoso je najizbalansiranija, a naizmenično sada i skuva se. Ohladi se . Ubaci se u smesu za pohovanje i pohuje kao mekike u puno ulja. A može i list šargarepe.

    KARFIOL: isto kao i šargarepa, kuva se sa malo soli i na cvetiće – i kratko.

    CRNI LUK: iseckan na veće kolutove i prokuvan na kraju sveg povrća.

    TOFU SIR: kockice usoli i uvaljaj u brašno pa u tempuru pa pohuj.

    KOMBINACIJE POVRĆA:

    - kelj+šargarepa ili krompir
    - šargarepa+luk
    - kupus+šargarepa+luk
    - tikva+luk
    - celer+pečurke.
    - kelj+šargarepa
    - kupus+seitan
    - prokule
    - paškanat+luk
    - kineski kupus+pečurke+tofu
    - prokule+karfiol
    - grašak+ljutika
    - kineski kupus+celer
    - artičoke+tofu
    - kuk*ruz+luk
    - luk+kuk*ruz+kupus

    SUPE (dva puta dnevno)

    SUPE: peršun, praziluk, šargarepa, paštrnak, kockice tofua, vakame. Povrće se ne ljušti niti struže već čisti trljanjem sa četkom, očiste se samo vrhovi i odbace oštećeni delovi nožem. Pošto je supa Jin, povrće se secka na kockice sitnije – kolutići pa na četiri dela. Kuvaj. Kada provri dodaj praziluk, a kada je gotovo, posle 15 min. pospi seckanim peršunom i dodaj MISO – van vatre.
    Kada se kuva supa, pa i sve drugo, treba težiti da se ne meša da ne bi unosili spoljne vibracije i da bi se dobila harmronična kombinacija.
    Generalno ređati: alga, luk, šargarepa, žitarice. Znači na dno idu Jin, a na vrh Jang.
    Zeleniš ide u zadnjih 10 min jer tada zadržava zelenu boju.
    SUPA TREBA UVEK DA BUDE JEDNOSTAVNA – NE KOMPLIKUJ.

    1. Osnovna miso supa: vakame, luk, ½ voda, od vrenja, tiho 15 min. Sipaj razmućeni miso (1 kašičica na tanjir supe), posluži seckanim mladim lukom ili peršunom.
    2. isto, plus tofu, zeleni deo dajkona ili šargarepa.
    3. vakame, luk, tofu.
    4. ili: šargarepa i tikva.
    5. ili: kineski kupus i šargarepa.
    6. ili: luk i bundeva
    7. ili: kupus i šargarepa
    8. Miso 5: provrela voda, ljutika; garniraj sa ½ lista norija, miso.
    9. Miso 6: provrela voda, šargarepa, kineski kupus, tofu, miso, nori/ljutika.
    10. Miso 7: ½ šolje dajkona na režnjeve 5 min, vakame, pa dok ne omekša. miso + seckani mladi luk.
    11. Miso 8: povrće, alge, stavi u ključalu vodu.
    12. Miso sa poočarom: Voda neka provri, stavi potočaru i kuvaj jedan minut. Dodaj miso, garniraj ljutikom, artičokom ili norijem.
    13. Miso sa kinekim kupusom i tofuom: voda neka ključa pa dodaj šargarepu, kineski kupus i tofu. Kuvaj na tihoj vatri 15 min. Dodaj miso, garniraj ljutikom ili norijem.
    14. Miso sa dajkonom i algama: dodaj i celer pa kuvaj dok ne omekšaju. Dodaj miso i ostavi još 2 minuta na vatri.
    15. Od prosa: luk, šargarepa, proso, so. Uz dodavanje vode, a zadnjih 10 min celer, pri kraju lišće, pa miso.
    16. Od prosa 2: opran proso proprži. U lonac, sloj po sloj: celer stablo, luk, eventualno ostalo povrće, pa proso. Voda se dodaje i ne meša se. Miso. Pre posluženja nori alga za ukras i peršun
    17. Od prosa 3: luk, šargarepa, čičak, proso, malo soli. Jak plamen, pa smanji vatru, nalivaj vodu dok proso ne omekša i pretvori se u kašu. Tad dodaj 4 čaše vode, pa kuvaj još 20 minuta. Pred kraj dodaj koren celera ili zeleni, garniraj ljutikom ili peršunom, celerom.
    18. Umesto prosa: ječam, pirinač, heljda, ovas, pšenica
    19. od ječma: luk, šargarepa, celer
    20. Pirinač i bundeva: luk, bundeva, pirinač, so, 1 sat.
    21. Ječam i sočivo: 2:1, luk, ječam, sočivo, so, posle celer, pečurke, pa još 20 min.
    22. Ječam i pasulj.
    23. Tamari bistra supa: šitake se natope oko 20 min. Kombu, šitake, i 5`možeš ih izvaditi i za nešto drugo iskoristi, pa dodaj tofu dok ne ispliva na površinu. Tofu ne sme biti tvrd. Tamari oko 2-3 min. Garnirati mladim lukom i nori algom.
    24. Sve isto a umesto tofua upotrebiti drugo povrće.
    25. Bistra supa: kombu, tamari, 15 min, ljutika, nori.
    26. Supa od tofua: Kombu i šitake kuvaj par minuta. Iseckaj ih. Dodaj tofu na kocke i tamari, pa kuvaj još 15 minuta. Garniraj ljutikom i norijem.
    27. Ostale miso supe: šargarepa, dajkon, kineski kupus.
    28. Brza miso supa: stavi vodu da vri pa dodaj ljutiku i miso. Kuvaj još minut pa odaj nori.
    ČORBE se ne preporučuju puno - pre supa.

    1. Kuk*ruzna krem supa: skuvaj sveža zrna pa ostavi. Na ulju luk dinstaj sa kuk*ruzom, so, kuk*ruzno brašno, kocke celera. Mešaj da se ne zgrudva, ½ sata pa dodaj peršun.
    2. Tamari čorba: sve isto kao i predhodno samo nema kuk*ruznog brašna.
    3. Kuk*ruzna čorba: celer, luk, kuk*ruz okrunjen, so. Tamari, peršun, mladi luk, nori alga.
    4. Čorba od sočiva: luk, šargarepa, čičak, sočivo, so, ¾ sata, pa peršun, a može se dodati i Tamari
    5. Čorba od sočiva 2: sve isto, ali se povrće izdinsta na ulju, ako smeš.
    6. Hranljiva čorba od ječma: list celera, luk, šargarepa, pa ječam. so . krčkaj, tamari sos, , garniraj nopri algom i peršunom.
    7. Hranljiva čorba od ječma 2: možeš predhodno skuvati ječam 1:1, ½ sata .
    8. Čorba od ječma i sočiva: luk, ječam, sočivo (2:1), krčkaj. Pri kraju list celera, pečurke na listiće, so, pa još
    20`.
    9. Čorba od ječma i pasulja. Isto kao gore.
    10. Čorba od pasulja: kuvaj pasulj sat vremena, pa dodaj šargarepu ukoso sečenu, kuk*ruz, luk i so, pa još ½ sata, na kraju tamari.
    11. Čorba od pasulja 2: kao gore, samo sa lukom i celerom.
    12. Čorba od pasulja 3: kao gore samo na kraj dodati makarone.
    13. Od pirinča: obariti šitaki pečurke i kombu algu 2-3`pa iseckaj i vrati, pa pirinač i kuvaj ½ sata pa celer još 5` i garniraj mladim lukom. A možeš i dodati miso koji će ti zagrejati organizam.
    14. Čorba od azukija: kombu iseckana, azuki, da provri pa 1 sat dok ne omekša. U drugu posudu luk i šargarepa pa azuki i na vrh kombu, so. Još 20`dok povrće ne omekša, pa tamari, pa 5`, garniraj mladim lukom.
    15. Čorba od azukija 2: umesto Š i luka može bundeva.
    16. Čorba od sušenog graška isto kao gore.
    17. Čorba od sušenog graška 2: luk, Š, vakame, 1:4, so, pa dok ne bude gusta.
    18. Čorba od leblebija, natopi ih preko noći. Kombu pa u ekspres 1 sat, Pre*aci u običan, dodaj luk, čičak, šargarepu, so, pa ½ sata, pa ukrasi sa peršun/ljutika.
    19. Od povrća: natopi pečurke šitake. Kombu, šitake, pa da provri, pa izvadi i na rezance ih iseckaj, pa vrati, luk, so, celer, tamari; garniraj mrvicama.
    20. Od tikve krem supa: tikva na kockice, so, pa dok ne omekša, pa propasiraj i vrati, pa 20 min i peršun.
    21. Čorba bundeve: luk, bundeva, ½ , ispasiraj, još 20`, garnirajmladim lukom ili peršunom.
    22. Od povrća 2: kombu, Š, čičak, so, luk, 1 sat, tamari, pa još 15-20 min.
    23. Čorba os crnog pasulja: skuvaj pasulj u eksprresu 1 sat, pre*aci u običan i dodaj luk i so, pa još pola sata. Potom dodaj šargarepu, pri kraju i tamari, garniraj sa peršunovim listom i ljutikom.
    24. Čorba od luka: potopljene kombu i šitake prokuvaj dok ne provri, izvati ih i iseckaj na štapiće i vrati i h, dodaj luk i krčakaj pola sata. Dodaj tamari i celer, pa još 10'min. Garniraj hlebnim mrvicama prženim na ulju ili ljutikom.
    G O T O V A J E L A

    SUŠI: Nori algu stavi iznad plamena da pozeleni i stavi na asuru. Na to rasprostri skuvani pirinač, skuvanu šargarepu na trake, umeboši pastu, trake listova ljutike, a može i prženi tofu. Uvij i seckaj mokrim nožem, serviraj okrenuto na gore.

    GULAŠ OD SEJTANA: iscedi, nareži ga, pa u brašno o proprži u malo ulja da porumeni, ostavi sa strane. Izdinstaj luk, sitno sečen na kolutove, dodaj sejtan, malo ulja, vode i krčkaj poklopljeno. Dodaj trnjine, đumbir i celerov list. Serviraj na listu salate.

    DURUM TESTO I KUPUS: skuvaju se 250 gr rezanci u slanoj vodi, isperi ladnom vodom. Tiganj s kašikom ulja (ili dve kašike vode), kupus, a povrh rezanci, poklopi. Kada se rezanci, posle 5` zagreju, ½ kašike tamarija ili so, i mladi luk. služi se toplo ili hladno.

    DURUM TESTO 2: Šargarepa i luk, mladi luk i pečurke, kupus i tofu. Rezanci i tamari.

    AZUKI: Dodaj vodu da nabubri, onda dodaj još vode da ogrezne i kuvaj dodajući povremeno vode. Kad omekša dodaj so i kuvaj još 20 minuta. Kuva se skoro 2 sata, a pred kraj dodaj bundevu. (Azuki se kuva sa algom kombu uz stalno dodavanje vode, dok nije 80%, pa so, pa još 20`; ukupno 2 sata. )

    AZUKI 2. Potopi ga oko 6 sati, pa smekšanu algu na dno, pa pasulj, kada provri smanji i krčkaj 40`. Stavo od gore bundevu ili šargarepu ili paštrnak, pa joŠ ½ don svi ne omekšaju i dodaj vode ako treba. Pri kraju Tamari ili so, pa još malo.

    SEKSI-KLOPA. Kuvaj sojino zrno s algom kombu, dok ne omekša. Dodaj luk, šargarepu i nastavi još 1-2 sata. Dodati Tamarija i misoa. Ovo je vrlo energetski jaka hrna. E, a kod seksualnih slabića dodaj mu u sve to glavu lososa dok ne počne da se topi!!!!

    SOČIVO se kuva oko jedan sat, a pred kraj se doda so i ukuva se.

    LEBLEBIJE: potopi ih preko noći i kuvaj u ekspres loncu 1:3 oko sat vremena. Onda dodaj so i još pola sata ga krčkaj. Može i sa kombu algom, a može i sa lukom i šargarepom pri kraju.

    PINTO PASULj, isto kao leblebije.

    BELI PASULj, isto kao gore, samo umesto soli može tamari.

    CRNA SOJA, se kuva oko 2 sata kao i pasulj, i nikako u ekspres loncu jer zagori i šačepi ga.

    DINSTAN TOFU, ulje, luk, kupus ili kombinacije, malo soli ili tamarija.

    PEČENjE OD POVRĆA: u tepsiju naređaj luk, šargarepu i kupus odvojeno, a kombu stavi na dno. Nali vodom i posoli. Poklopljeno peći na 190, oko pola sata.
    MOJI ISPROBANI RECEPTI

    PEČURKE S MAKARONIMA: dinstaj luk i pečurke na malo ulja, dodaj testo i po malo vode; pri kraju tamari - đumbir.

    BROKOLI S MAKARONAMA: skuvaj brokoli, a u tu vodu i testo. Izmešaj sa maslinovim uljem, belim lukom, tofuom (sirom), tamarijem. Može i sutra da se jede.

    PROKELj S MASLINAMA: skuvaj prokelj 10 min, ocedi. Dodaj maslinovo ulje, seckane crne masline, tamari. Dobro je kao prilog ili salata i sutra.

    SPANAĆ/BLITVA/KUPUS S MAKARONAMA: skuvaj makarone, pa povrće. Izmešaj ih s malo maslinovog ulja, belim lukom i tamarijem, a možeš dodati i tofu na kocke.

    SOČIVO: kuvaj ga s lukom i malo šargarepe na kocke, dok ne omekša, do 1 sat. Dodaj beli luk, tamari, celerov list.

    POHOVANI TOFU: iseci tofu na kriške debljine 1 cm, uvaljaj u kuk*ruzno brašno i prži na ulju, tri puta okreni. Prilog neko varivo od povrća.

    ĆUFTE OD PROSA: dobro skuvaj proso. Izmešaj ga sa rendanom šargarepom i celerom, seckanim prazilukom, dodaj tamari. Ako nije kompaktno dodaj malo integralnog brašna. Uvaljaj u kuk*ruzno brašno i prži na ulju.

    VARIVO OD KUPUSA I KIKIRIKIJA: na ulju stavi dosta praziluka, seckanog kupusa, na kockice krastavac i posoli. Mešaj i posle par minuta nalij sa belim vinom. Poklopi i krčkaj pazeći da nezagori jer nema puno vode. Ko voli nek doda malo kečapa. Kad je skoro gotovo dodaj šaku pečenog kikirikija i tamari. A može se dodati ispržene pileće kockice ili riba. Posluži sa ingegralnim pirinčem.

    SARMA OD KISELOG KUPUSA: spremi listove, a nadev je: kuvani pirinač, kuvani proso, luk, praziluk, šargarepa, celer, peršunov i celerov list, tamari. Uvi sarme, nali vodu i kuvaj oko 1 sat.

    SARMICE OD SLATKOG KUPUSA: prokuvaj četiri lista kupusa da omekšaju. Nadev: krčkaj 20 min na susamovom ulju: šolju heljde, pola šolje luka, šargarepe rendane, kockice pečurke, celera i 2 šonje vode. Uvij sarmice, poređaji dodaj do pola vode. Sve oko ½ sata. Uvij sarmice dodaj Tamari i krčkaj još 20 min.

    ĆUŠPAJZ OD ŠARGAREPE 1: Šargarepa sa Arame algama: Namoči alge, a šargarepu iseci ukoso na kolutiće, a potom na rezance, kratko je propži na malo ulja i dodaj algu. Dinstaj, pa dodaj tamari.

    ĆUŠPAJZ OD ŠARGAREPE 2: ulje, luk, šargarepa, malo vode. pola sata, pa peršunov list.

    DORUČAK:

    PALENTA SA KISELIM KUPUSOM: skuvaj kačamak. Kada se malo prohladi stavi sitno seckan kiseli kupus i malo ulja.

    KAŠA OD OVSA: skuvaj ovas, najmanje 1 sat, pri kraju dodaj šaku suvog grožđa i ako imaš i drugo vođe i smrvljene koštice. Možeš dodati cimet ili mleko od soje. Može i sutra da se jede, ali ne i duže jer prokisne. Jak je doručak i osećaš se sit. Žvaći polako.
    HLEB I PECIVA

    HLEB OD INTEGRALNOG BRAŠNA: Pomešaj pola kašičice soli, 8 šolja brašna, 2 kašike ulja i vode da bi se formirala kugla koju gnječiš oko 300 puta. Stavi u podmazani pleh testo i ostavi 10 sati da naraste. Peći 15 minuta u rerni na 150 stepeni a potom još oko sat vremen na 180.

    HLEB SA DODATKOM PIRINČA integralnog i može i suvog grožđa.

    KUk*rUZNI HLEB: Izmešaj 3 čaše vode i 1 šolju brašna za kolače. Dodaj malo soli, dve kašičice kuk*ruznog ulja i 2-3 šolje vode. Pleh podmaži uljem i zagrej pa tek onda stavi testo i peci na 190 oko 1:45 sati.

    PROJA: 3 šolje kuk*ruznog brašna, so, ½ šolje ulja od kuk*ruza, 1 šolja kisele vode, tofu sir, ½ šolje zeleno lisnato (spanać, blitva...). Stavi u kalup. Pospi susamom. 190 stepeni oko 20 min.
    SOSOVI

    (obično za umakanje ispohovanog) – KRČKAJ 1-7 min. Na kraju pospi s` algama, zdrobljenim, pečenim susamom.

    1. od dajkona: ¼ kašičice struganog dajkona, supena kašika Tamari, 1 supena vode.
    2. Od đumbira: 1/8 kašičice, 1 supena Tamari, 1 supena vode.
    3. od limuna: 2 kašike Miso, 6 kašičica limuna ili mandarine.
    4. tikva, luk, miso
    5. tikva, jabuka
    6. ljutika, peršun, susamovo ulje, umeboši.
    NAMAZI

    NAMAZ 1: tofu prokuvaj, ocedi i izgnječi sa peršunom, miso i malo tamarija. Može i sa mladim lukom ili crnim lukom. Čuvaj u frižideru u teglici.
    SALATE

    SALATA 1: kiseo kupus iseckan na štapiće, celer rendan, ulje od maslina, celerov list.

    (PRESOVANjEM): izrendaj, posoli, izgnječi, da stoji preko noći, da bi fermentiralo, ili posle 2 sata ili sutra jedi. Možeš dodati i sirće.

    SALATA 2: KUPUS I LIST PERŠUNA

    SALATA 3: KUPUS I ŠARGAREPA

    SALATA 4: ŠARGAREPA I CVEKLA
    TURŠIJA

    Kao prirodno fermentisana hrana jako pomaže varenju.

    - OD DAJKONA: redom: so listovi, so kolutići, vrh pritisni. Pokrij gazom. Može da traje 1 do 2 nedelje.
    - isto samo šargarepa ili karfiol
    - OD TAMARIJA: isnjeckati povrće: repa, rotkvica, prelij istom količinom vode 1:1, može do 2 nedelje.
    - OD MEKINjA: pržiti mekinje dok ne dobiju aromu oraha. Ohladiti i dodaj so. Sloj mekinja, sloj seckanog povrća, poslednji su mekinje. Dodaj vodu, koliko pola mekinja. fermentiše. Pre upotrebe oprati so i mekinje
    DEZERTI

    KUGLICE od suvih šljiva: 1 kg. namočene u vodi bez koštica sitno se iseckaju, ½ kg. oraha iseckanih, 300 gr malteksa, 200 gr pšeničnih klica. Oblikuj kuglice i valjaj ih u mlevene orahe.

    OSNOVNO TESTO: 4 šolje integralnog brašna, malo soli, ¼ ulja, šolja vode. Izmešaj i oklagijom razvuci po dasci posutoj brašnom. Testo ne sme da se lepi, inače dodaj još brašna. Peče se na 190, ½ sata. Ako imaš i gornju koru, pospi je orasima.

    TESTO OD OVSENIH PAHULjICA: 3 šolje pahuljica, 1,5 običnog brašna, 3 kašike ulja, malo soli, 2 vode, sve to izmešaj. U podmazanom plehu peci na 190 oko 10 min. Dodaj fil i nastavi da pečeš još pola sata.

    NADEV OD SUVOG GROŽĐA: šolja suvog grožđa i/ili pola šolje seckanih oraha. Razmesti fil da bude debljine 1 cm. i peci pola sata.

    NADEV JABUKE: jabuke možeš rendati ili na kolutove, pola kašičice cimeta, pola šolje pirinčanog sirupa, suvo grožđe.
    ČAJEVI

    Od jedne iste biljke se prave tri vrste: Od lišća je zeleni čaj koji ima najviše kofeina. Od grančica se sprema kukiča čaj, a od stabla se pravi banča, za koji se kaže da je najlošiji ali i najkorisniji.

    ANGELIKA: za lečenje disajnih organa, želudac, protiv nadimanja. ANIS: protiv grčeva u stomaku, čišćenje krvi.
    BANČA ČAJ: je neutralan – stabilizuje ceo organizam. Ako nemaš, suvi listovi kupine, jagode ili maline su zamena za banča čaj. Ima tri puta više kalcijuma od mleka. Priprema: ispeče se 2-3 min. uz stalno mešanje. Ide 2 supene kašike na 1 lit hladne vode i može opet da se koristi dodavanjem novog, do 7 dana. Kuvaj ga do ključanja. Piti ga između obroka jer može da smeta varenju.
    BANČA I TAMARI, topao se uzima za cirkulaciju, nadimanje, kod menstrualnih grčeva, reumatizma, intoksinacije. Može i malo nastruganog đumbira. Pije se samo 3-4 dana.
    BANČA I GOMASIO, slični efekti.
    BOKVICA: astma, veliki kašalj, bubrežna oboljenja, mokrenje u krevetu, glavobolja, srčana oboljenja, zatvor, neuroza, vitalitet, hemotroidi, očne ebolesti, zubobolja.
    BOČA ČAJ spremaj kako hoćeš. Može se koristiti u svakoj situaciji.
    BREZIN LIST: za išijas
    BELI SLEZ: je neutralan i dobar je za podmazivanje i iskašljavanje.
    GOSPINA TRAVA (kantarion): protiv glavobolje, grčeva u želucu, svih vrsta rana.
    GLOG: kora ili koren.
    DIVIZMA: protiv plućnih bolesti, astme, bronhijalnog katra.
    ĐUMBIR: prokuvaj izrendan, jača želudac, dobar za astmu i prehladu, kao i za cirkulaciju.
    ZOVA: protiv prehlade i tvrde stolice.
    IĐIROT: protiv malarije, kamena u bubrezima, želučanioh bolesti.
    JAGORČEVINA: protiv lupanja srca, bronhitisa, navale krvi u glavu.
    KOPRIVA: protiv malokrvnosti, groznice.
    KUk*rUZNA SVILA: sveža ili sušena, protiv šećerne bolesti, mokraćnih kanala, bolova u krstima, dobra je za mokrenje i kad preterano koristiš so.
    KAMILICA: blagotvorna za nerve, pomaže dobrom raspoloženju, leči nesanicu, i razdražljivost, i rastvara kamen u bubregu.
    KUKIČA: se kuva 10 min. Ima alkalizirajući efekat i nema kofeina.
    KADULjA: je gorka trava, koristi se za ispiranje kao antiseptik za grlo.
    KUPINA: protiv anemije.
    LANENO SEME: dve supene kašike staviti na šolju vode i krčkaj 20 minuta. On je blago Jin. Dobar je za astmu, kašalj, artritis, reumatizam, laksativ.
    LIST CRNOG DUDA: protiv šećerne bolesti i tvrde stolice.
    LIST MALINE: sprečava pobačaj, pojačava mlečne žlezde i smanjuje mučninu. Opušta mišiće karličnog pojasa.
    LAVANDULA: za bolesti srca, ublažavanje grčeva.
    LAZARKINjA: protiv bolesti živaca, lupanja srca, žutice, peska u mokraćnom mehuru.
    LIPA: protiv prehlade, kašlja, upale grla, nesanice.
    LOTOSOV KOREN: Sok od svežeg korena, malo tamarija i nekoliko kapi đumbira, ista količina vode i malo prokuvaj. Ili, dodaj koren pa kuvaj 15 minuta. Može i direktno od praha. Lotos uklanja višak sekreta, probleme sa sinusima, bronhitis, astmu.
    MU ČAJ: ženski čaj), je mešavina raznih trava i korenja, on je Jang. Kuva se sa tri šolje vode. Može da se podgreva. Ublažava zamor. Dobar je za Jin stanja, kašalj, želudac, menstrualne probleme, očne probleme.
    MAJČINA DUŠICA: protiv reume, neuredne probave, upale jajnika, za urednu menstruaciju, za disajne organe.
    MASLAČAK: protiv groznice, bolesti jetre, čireva i šuljeva.
    METVICA, menta: protiv prehlade, ako te boli glava, rđavu probavu.
    NEVEN: i cvet se kooristi. Pije se i grgoće, a sok je dobar kod bradavica.
    NANA se izbegava zbog mente, ali tanak čaj je dobar za creva i donji stomak.
    ORAHOV LIST: za jačanje krvi, dobru probavu.
    RUZMARIN: protiv bolesti srca, i bubrega.
    SUSAMOVE SEMENKE: Izdrobi dve supene kašike na šolju vode, krčkaj 20 minuta. Procedi i popi 2-3 puta dnevno. Od njega kosa potamni posle 2-3 nedelje. Poboljšava vid.
    HAJDUČKA TRAVA: dobra za ženske reproduktivne organe. Neutralan je kao banča. Može se piti u neograničenim količinama.
    HMELj: protiv zapaljenja bubrega, bolesti jetre, kamena u žuči zapaljenja bešike i slezine.
    ŠIPAK: čuva od prehlade, dobar za disajne puteve, deluje izvanredno na rad bubrega, i žučnog mehura.
    ZELENI ČAJ: je Jin i treba ga piti leti.
    BILjKE LjUBAVI

    ČUBAR (Saturela hortensis) – podstiče želju i maštu.
    MAJČINA DUŠICA – podstiče maštu.
    ANIS I METVICA - pomešani posle ručka.
    DIVLjA ANĐELIKA - naročito kora i seme.
    BOLESTI, POVREDE I PRIRODNI LEKOVI
    RAN-ŠO napitak, za one koji su na samrti zbog JIN uzroka. Napitak je izuzetno Jang. Koristiti ga u ekstremnim okolnostima, ali NIKAKO ako je u pitanju nepravilan i neritmičan rad srca ili kod bolova u grudima. Izmutiti žumance i kašiku tamarija, dodaj mu kašičicu po kašičicu. To ponovi tri puta dnevno. JETRA-ŽUČNA KESICA JIN UZROK: umeboši, umeboši-kuzu. JANG UZROK: sok jabuke i kuzua, pirinčano ili ume sirće, napitak od ječmenog slada, kuvane ili pečene jabuke u rerni. Sveža ljutika u miso supi.

    SRCE-TANKO CREVO JIN UZROK: tamari-banča, gomasio-banča, umeboši čaj od šljive, tamarija i banče, ran-šo. JANG UZROK: (uzrok srčanog udara): kuvan jabukov sok, zeleni čaj, kuvati izrendan dajkon s pečurkom i malo tamarija.

    SLEZINA/PANKREAS - ŽELUDAC
    JIN UZROK: (dijabetes): umeboši, umeboši sa rastopljenim kuzuom, kuvati nori sa sojinim sosom, kuvati arame sa tamrarijem.
    JANG UZROK: Pirinčani sirup u kuzu, Amazake, kuvati šitake, kombu i tamari sa vodom.

    PLUĆA-DEBELO CREVO
    JIN UZROK: lotosov koren i kuzu, Gomašio, prah umebošija iz rerne sa bančom.
    JANG UZROK: izrendaj dajkon, malo đumbira i tamarija, sok od lotosa.

    BUBREZI-MOKRAĆNA BEŠIKA
    JIN UZROK: teka, kombu kuvan sa tamarijem, čaj od azukija.
    JANG UZROK: Izrendisati dajkon, pržena nori, tamari, anča čaj, kombu čaj, kombu-šitake čaj sa tamarijem.

    ČAJ OD ŠITAKE PROTIV HIPERTENZIJE: veoma je JIN, pa se ne daje JIN osobama. Zdravi koriste samo jednu pečurku dnevno. Potopi je jedan sat pa je iseci na 4 dela. Kuvaj sa dve šolje vode. Ne stavljaj ni malo soli,a kuvaj dok ne ostane vode samo za jednu šolju. Popi samo pola šolje. Izbacuje so iz organizma, razlaže i odstranjuje holesterol iz krvi, relaksira kod napetosti i stresnih stanja.

    ZA TEMPERATURU I HIPERTENZIJU: 2 šitake i kombu potopi pola sata. Dodaj ¼ šolje dajkona i potom 2 šolje vode. Kad proključa neka se krčka 20 minuta. Odmah se pije samo pola.

    ZA CIRKULACIJU I POČETAK PREHLADE: koliko sveže ljutike toliko i miso paste preli vrelom vodom. Popi, ali lezi odmah jer izaziva znojenje.

    PROTIV TEMPERATURE I UPALE SLEPOG CREVA: tri supene kašike dajkona ili rotkve, ¼ izrendanog đumbira , 1 supena kašika tamarija, ili ½ čajne kašike morske soli, preli ih banča čajem. Trba odmah leći i zamotati se ćebetom. Ako si JIN nemoj piti, i možeš ga piti samo ako si jak. Čaj je jak i pije se samo jednom dnevno.
    - Kuvaj jestive pečurke ili šitake u banča čaju. Dodaj malo nastruganog đumbira i nešto tamarija ili soli.
    - Pomešaj jabukov sok sa istom količinom vode i limunovog soka.

    SKIDANjE TEMPERATURE: To rade već 1000 godina. Popije se krv živog šarana i stavi se na leđa meso. Ali pazi! Temperatura nesme da ti padne ispod 36,7.

    OTOK NOGU, OSLOBAĐANjE OD TEČNOSTI: Jednom dnevno, na dva dana i samo tri puta tako! Šolju rotkve ili dajkona izrendaj i iscedi. 2 kašike tog soka stavi u 6 kašika vrele vode i malo tamarija. Neka provri 1 minut. Popi dok je toplo.

    OPEKOTINE: OBLOGA OD TOFU BRAŠNA I ĐUMBIRA je jin, rashlađuje i smiruje zapaljenske procese, visoku temperaturu, opekotine, sprečava pojavu otoka na zglobovima, sprečava zgrušavanje krvi, menjaj ga na pola sata.

    OPEKOTINE 2: SUSAMOVO ULjE (za opekotine, svetlo ulje za oči, može i za uho, crvenilo ruku). Kada se opečeš prvo stavi deo tela u slanu vodu, pa premaži uljem.

    OTEKLINE: RENDISANI DAJKON ILI BELA REPA, direktno stavi na oteklinu, modricu.

    UDARCI: Đumbir je Jin ali je obloga Jang pa raspršuju stagniranu JIN energiju, stanje koje izaziva tenziju i bol. Obloge od đumbira ne koristi kod visoke temperature, nikada na stomak, mozak i osobe koje su JANG. Obloge od đumbira su dobre da rasprše JIN situaciju.

    ŽULj: presečen limun staviti na žulj koji otpada za nekoliko dana.

    DUBINSKO ČIŠĆENjE OD MASNIH NAsl*gA. Izrendaj dajkon i šargarepu, dve šolje vode, malo tamarija i kuvaj 5 minutamin. Popi.

    SREĐIVANjE CREVA: kašika samlevene pšenice, 100 grama kisele pavlake, kašika kima, za doručak i više puta.

    UJED KOMARCA, istrljaj ga belim lukom.

    UJED PČELE , trljaj dajkon ili rotkvicu.

    Trovanje mesom, bilo da si se prejeo ili jeo nekuvano, sirovo. Intoksinacija mesom se manifestuje visokom temperaturom i prolivom. Namirnice koje neutrališu takvo dejstvo mesa su: ljutika u miso supi, pečurke, sake, ječam.

    Trovanje jajima: Neutralizuje ih: pečurka, limun, pomorandža, kiseo kupus, vino, alkohol i paradajz! žito ili ječam, zeleni čaj.

    Trovanje školjkama i rakovima. Neutralizuje ih: dajkon, ren, đumbir, limun.

    Trovanje ribom. Neutralizuje ga: dajkon, ren. Za svaki slučaj tunjevinu jedi sa slačicom, rečne ribe sa lukom, ljutikom, ili peršunom. Generalno je dobar limun.

    Trovanje šećerom. Neutralizuje ga: alge kombu i hidžiki, čičak, šargarepa, banča čaj.

    Trovanje solju: Neutralizujemo južnim voćem: limunom, pomorandža i njihovi sokovi.

    Alergije: prestati s mlekom, i mlečnim proizvodima, kao prvo. Zatim sve crveno izbaciti i smanjiti šećer na minimum, a prestati i s žitaricama i samo koristiti pirinač, ali ih ponovo uvedite polako u ishranu. Izgleda da gluten hoće da izaziva reakcije.

    Astmatični napadi, spazam : koštice bresaka i kajsija.

    Spazam gore, se leči ''energijama koje se spuštaju na dole'', a to je đumbir.

    Povraćanje je tendencija kretanja energije na gore i van, a mi koristimo suprotno. Nikako toplo, ali se pravi čaj od đumbira i soli, probaj samo so ili đumbir.

    Hemoroidi su prekomerna silazna energija koja se leči namirnicama koji raspršuju ovu sabijenu energiju. Uveče jedna kašika tofu sira.

    Iskašljavanje sluzi: npr. izrendisan dajkon.

    Proliv: banča čaj i sirće, ili banča čaj i umeboši.

    Alkohol: kompenzuje se vitaminom «C». Umerena dnevna količina je dobra za srce.
    KORISTI OD BILjAKA I MESA

    TARO-KROMPIR sa đumbirom izvlači gnoj i toksine iz kože.

    OBLOGE OD SLAČICE sa brašnom i vodom. Prekri peškirom pola sata, zagrevaju, pa su dobre za reumatizam, plućni šlajm i bolove u leđima.

    RAZBIJANjE MASNIH NAsl*gA: Dajkon i kombu, iseckaj na trake a koren na velike komade pa stavi vodu da ogrezne i kuvaj 30-40 minuta. Dodaj tamari, pa kuvaj još 2-3 minuta. Ukuvaj.

    ŠARAN: skuvan, povećava vitalnost i snagu, dobar je za disajne organe.

    ŠKOLjKE (OSTRIGE): Povećavaju seksualnu moć, dobre za zapaljenje krajnika.

    JEGULjA: Jača seksualnu moć – prokuvan tamari.

    KUPUS: Kuvati samo par minuta jer samo takav povećava seksualnu snagu.

    ĐUMBIR: (bubrezi, kamen, bol u želucu, crevni poremećaji, proliv, ukočenost delova tela, sinusi, ciste).
    1. U vruću vodu sa đumbirom stavi gazu pa se trljj do crvenila.
    2. Istruži u vrećicu, pa u vrelu vodu, kratko da se zagreje, da ne bi izgubio lekovita svojstva, posle 5 min kada se zamuti 4 lit vode umoči peškir pa na telo, pa suv peškir drži 20 min, i ponovi nekoliko puta.

    SO: prženu so stavi u vrećicu pa na telo kao đumbir.

    UMEBOŠI ŠLjIVA balansira slatko u organizmu, a velika količina šećera stvara veliku Jinizaciju, pa otuda ide krv na nos.

    TRNjINE su dobra zamena za Umeboši šljive.

    KLARKIJA: je antiparazit (karanfilić, pelin, plod mladog oraha). Dobra je i za nezeb.
    NA KRAJU, PREPORUKA (Možda je trebalo reći prvo)

    - Budite se i ležite veseli,
    - živite srećno, ne opterećujući se brigama o svom zdravlju, posebno o onome na šta ne možete diretktno uticati
    - svakodnevno budite fizički aktivni, bavite se fizičkim vežbama, radite kućne poslove, gimnastiku i slično.
    - odnosite se prema svemu, i prema svakoj osobi koju sretnete sa zahvalnošću, a posebno izrazite zahvalnost prirodi pre i posle svakog obroka.
    - Za kuvanje koristite prirodna goriva i što pre pređite na plin. Nikada ne upotrebljavajte mikrotalasnu pećnicu.
    - žvaćite hranu dovoljno dugo dok se ne pretvori u kašu jer time unosite pljiuvačku koja sadrži potrebne i neophodne enzime za pravilno varenje hrane. Uvek razmišljajte kada jedete da ne zadovoljavate vaš stomak, već celo telo.
    - održavajte svoj dom urednim, svaki ugao sobe.
    - redovono ga čistite i provetravajte
    - gajite zelene bilje u svome domu da biste ga oplemenili.
    - Neprijatelji ne postoje.
    4 SPORAZUMA

    1. Besprekorno koristi svoje reči (budi iskren i dosledan)
    2. Ništa nemoj shvatiti lično
    3. Nemoj stvarati pretpostavke
    4. Uvek učini sve što možeš
     
  11. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    Makrobiotika
    ANTITUMORSKO DEJSTVO GLJIVA

    Gljive predstavljaju neogranicen izvor polisaharida-lentinana,lanostan,ganoderana,lanofila,grifolana i drugih,koji imaju mocno antitumorsko i imunostimulatorno dejstvo:
    -stimulisu T-limfocite koji dalje pokrecu makrofage,te organizam pocinje da luci materiju perforin-visokomolekularni protein-koji unistava zlocudne celije.Perforin izaziva perforaciju tumorskih celija,usled cega one gube tecnost i 'umiru'.Istrazivanja su dokazala da lentinan stimulise ne samo aktivnost T-limfocita,vec i prirodnih 'celija-ubica' ili NK-celija,kojim pripada glavna uloga u UNISTAVANJU TUMORA I VIRUSA.Ove celije razvijaju jaku PROTIVTUMORSKU aktivnost stimulisanjem interferona.
     
  12. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    Makrobiotika
    sh*tAKE-UBICA MALIGNIH CELIJA

    Prema misljenju japanskog profesora Toki Morija, megu zdravim celijama uvek se moze naci pokoja kancerogena,ali organizam proizvodi enzim perforin koji,poput psa tragaca, prati 'uljeze' i 'ubija ih'.Dok je covek mlad obicno proizvodi perforin u dovoljnim kolicinama, ali nakon 35-45 godine starosti njegovo stvaranje se smanjuje.Kada stvaranje prestane u potpunosti,maligne celije pocinju brzo da se dele, jer ih u tome nista ne ometa.Polisaharid lentinan,koga sadrzi gljiva sitake,utice na stvaranje perforina-VISESTRUKO POVECAVA NJEGOVU KOLICINU i DAJE MOC ORGANIZMU U BORBI protiv TUMORA. Gljiva sitake ne unistava celije raka sama,vec VRACA U ZIVOT ARMIJU CELIJA koji STITE ORGANIZAM. Uzimanje sitake u ishrani, odrzava stvaranje perforina u organizmu na neophodnom nivou i NE DAJE MOGUCNOST celijama raka DA SE RAZMNOZAVAJU.

    Za vreme klinickih ispitivanja utvrdjeno je i da se znatno smanjuju nezeljna dejstva zracenja i citostatika kod bolesnika koji se tokom terapije uzimale sitake.
     
  13. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    Makrobiotika
    Kushi je ucio od Osawe.

    Kuši jeste Osavin učenik ali je napravio veći iskorak u odnosu na učitelja. Ukratko:

    - popularisao je makrobiotiku pružajući prosečnom pojedincu informacije koje lakše može da razume s obzirom na obrazovanje i socijalni milje. Osava je bio filozof, okrenut razmišljanju o suštini dok Kuši koristi u velikoj meri moderne metode npr. statistiku i time pokazuje prednosti makrobiotičke ishrane u odnosu na savremenu kuhinju. Kušiju nisu strane rasprave o nedostatku npr. B12 vitamina gde bi dotični napravio analizu recimo tempeha i dokazao da je 50 gr ove namirnice u makrobiotičkoj ishrani dovoljno da zadovolji dnevne potrebe organizma za ovim vitaminom, dok bi Osava verovatno rekao: "Ma kakvi vitamini, minerali - sve je energija - postoji samo višak/manjak određenog energetskog kvaliteta na određenom mestu u određenom trenutku."

    - U dijetetskim preporukama postoje određene razlike - pogledajte samo osnovne preporuke ova dva učitelja (recimo: koliko je meni poznato Kuši je veoma retko "prepisivao" mono dijete ili korišćenje "suvog" ili "mokrog" puta kod detoksifikacije)...

    Postoji još razlika ali mislim da su gorespomenute najizraženije.
     
  14. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    Makrobiotika

    BANCHA CAJ

    Banca caj (preprženi listici zelenog caja), kukica caj(prepržene grancice zelenog caja).
    Kukica caj se pije leti, a banca zimi. Oni imaju veliki procenat kalcijuma i minerala, tako da su posebno pogodni za žene u menopauzi i osobe koje pate od osteoporoze. Efikasno uništavaju bakterije i otklanjaju otrove iz organizma. Zeleni caj predstavlja snažno antioksidantno sredstvo (uništavaju slobodne radikale koji prouzrokuju starenje i propadanje organizma), snižava holesterol i gliceride...
     
  15. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    Makrobiotika
    ZAMENA ZA MESO

    Evo nekih izvoda iz "Biblije optimalne ishrane" na tu temu:

    Svetska zdravstvena organizacija preporucuje da oko 10% od ukupnog broja kalorija koje unesemo budu belancevine.
    Namirnice koje nam obezbedjuju vise od 10% kalorija u belancevinama:
    -sve vrste sociva
    -sve vrste pasulja
    - kostunjavi plodovi
    -semenke
    -zitarice
    -vecina vrsta voca i povrca.
    54% kalorijske vrednosti soje potice od belancevina; 26% crvenkaste siroke boranije i crvenog pasulja; zitarice variraju od 16% kod kinoe do 4% kod kuk*ruza; kostunjavi plodovi od 21% do 12%; voce od 16% kod limuna do 1% kod jabuke; povrce od 49% kod spanaca do 11% kod krompira...

    Znaci, ako unosimo dovoljno kalorija konzumiranjem ovih namirnica, gotovo sigurno unosimo i dovoljno proteina, sem ako ne zivimo na nezdravoj hrani punoj secera i masnoca.
    Juneci odrezak, na primer, obezbedjuje 25% proteinskih kalorija, ali i 75% masnoce, od koje najveci deo otpada na zasicenu masnocu. Polovina kalorija iz soje otpada na proteine, tako da je ona zapravo bolji izvor proteina nego jagnjetina. Uz to, soja ne sadrzi zasicene masnoce, vec ostatak njenih kalorija cine pozeljni ugljeni hidrati.

    Rizik od srcanih oboljena i kancera direktno je vezan za konzumiranje mesa. Mnogo je vise ljudi kojima opasnost preti od konzumiranja previse belancevina, nego onih koji su u opasnosti sto ih konzumiraju malo.

    Kvalitet belancevina koje unosimo moze se povecati kombinovanjem namirnica iz razlicitih grupa, tako da se nizak nivo odredjenih aminokiselina iz jedne grupe namirnica nadoknadjuje visokim nivoom iz druge grupe. Kombinacija sociva i pirinca, na primer, povecava vrednost belancevina za trecinu!

    SEITAN

    ZAMENA ZA MESO je Sejtan - psenicno meso ( od psenicnih proteina )
     
  16. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    FUKUS ALGA

    Fukus (ili fucus vesiculosus poznatiji kao kelp (ili morski kelp) je jedna od algi koja se koristi u makrobiotickoj ishrani. Bogata je jodom i drugim mineralima. U homeopatiji koristi preparat spravljen od ove biljke ali za stanja poremecaja rada stitne zlezde (lek upravo se i zove fukus.)
     
  17. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    Caos..imam kronovu bolest,da li makrobiotika moze da mi pomoogne!>?

    ODGOOVOR:

    Makrobiotika veoma mnogo moze da pomogne kod Kronove bolesti, ali iako ti je konsultant svakako potreban, sustina izlecenja je u tvojoj veri i odluci. Veruj nije ni malo lako promeniti dugogodisnje navike, ali ako verujes u ozdravljenje i primenjujes pravila makrobiotickog nacina zivota rezultati nece izostati.
     
  18. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    soja i starije dame

    Upotreba soje moze pomoci starijim zenama da smanje rizik preloma kostiju

    Hrana bogata sojom moze uticati na smanjenje rizika preloma kostiju kod zena koje su usle u
    menopauzu zakljucak je istrazivaca sa Vanderbilt Univerziteta- Medicinskog fakulteta iz Nesvila,SAD.
    Oni su ispitivali zene u periodu ulaska u menopauzu i prvih deset godina i zakljucili su da soja
    povoljno utice na kosti i smanjuje mogucnost preloma. Soja stiti i zene koje su vise od 10 godina u
    menopauzi ali u manjem procentu.

    Soja sadrzi prirodna, biljna jedinjenja slicna estrogenu- isoflavone koja mogu pomoci u ojacanju kostiju.
    U svom izvestaju u "Dostignuca Interne medicine" od 12. septembra istrazivaci su proucavali preko
    24.000 Kineskinja prosecne starosti 60.godina koje su koristile soju u redovnoj ishrani. One koje su
    uzimale prosecno 13 grama soje dnevno (kockica sira od soje, 2 casa sojinog mleka itd.) imale su
    35-37% manji rizik od preloma kostiju. One su unosile kroz svoju ishranu 60 miligrama isoflavone.

    Ovo je samo jos jedan dokaz da soja i njeni proizvodi blagotvorno deluju na organizam zene. Ranije su
    istrazivanja dokazala njeno delovanje na umanjenje razvoja kardiovaskularnih bolesti i raka dojki. Ipak,
    ne treba preterivati sa upotrebom soje i njenih proizvoda u dnevnoj ishrani, jer moze dovesti do povecanja
    telesne mase.

    (preuzeto sa Yahoo Health News)
     
  19. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    NORI ALGA

    NORI ALGA se u Japanu naziva “mosko povrće” jer predstvalja nutritivnu riznicu. Nori sadrži obilje vitamina, minerala, gvožđa, vlakana i kalcijuma. Takođe je odličan izvor omege 3” nezasićenih masnih kiselina, što znači da smanjuje loš holesterol u krvi, krvni pritisak, i predstavlja zaštitu od srčanih oboljenja, određenih vrsta kancerogenih oboljenja, artritisa, mentalnih oboljenja i drugih bolesti. Još jedna iznenađujuća primena nori alge: pre nego što previjete posekotinu zavojem, stavite na ranu nori algu, brže će zaceliti!
     
  20. Sania

    Sania Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    7
    INTEGRALNI SUSAM

    Integralni susam se gaji u dolinama planinskih Mediteranskih predela i predstavlja prirodni antioksidans. Odgajan je na zemljistu koje je bogato kalcijumom, fosforom, silicijumom, cinkom i magnezijumom i zbog toga mu je ukus raskošan.

    Susamovo seme je vrsta začina i isprva se koristio u medicinske svrhe. U drevna vremena ono se nije jelo, već se samo presovalo i koristilo u obliku ulja. Takvo se koristilo u medicinske i kozmetičke svrhe.U Vavilonu se koristilo kao baza za izradu egzotičnih parfema. Neki istraživači smatraju da je, zahvaljujući njegovom izuzetnom antioksidantskom dejstvu, upotreba susamovog ulja u velikoj meri doprinela lepoti starih Egipćanki poput Kleoptare, veruje se takođe da je upotreba susamovog ulja doprinosila I njihovoj dugovečnosti.

    Pored visoke vrednosti kalcijuma, hranljivost integralnog susama ogleda se
    pre svega u bogatstvu esencijalnim aminokiselinama posebno linolinskom i oleinskom kiselinom. Prema tome, izvrstan je izvor omege 3. Pored toga, za razliku od lanenog semena, koje teže svarljivo, integralni susam je jestiv i lako svarljiv a uz to prebogat raznim oblicima vitamina E, selenijumom, B vitaminima, magnezijumom, cinkom, gvožđem, biljnim vlaknima. Sadrži fitosterole koji sprečavaju stvaranje holesterola

    Sadrži jedinstven sastav biljnih proteina što ga svrstava u skoro savršenu hranu.

    Integralni susam pomaže da se naše telo“podmaže”. Odličan je blagi laksativ, pa je idealan za tretiranje konstipacije, diareje i divertikulusa. Pomaže balansiranju organizma kod žena zahvaljujući bogatom sadržaju vitamina E. Studije su pokazale da ima snažno antikancerogeno dejstvo zahvaljujući jedinjenjima koja ubijaju ćelije raka, naročito raka pluća i prostate. To potvrdjuje i činjenica da je pojava ovih kancerogenih oboljenja daleko manja u regionima gde je susam zastupljen u svakodnevnoj ishrani.Takođe je dokazano da svakodnevnom upotrebom integralnog susama možemo da sprečimo zapaljenske procese u organizmu. To možda objašnjava zašto je integralni susam dobar za tretiranje bolesti poput artritisa, srčanih oboljenja, visokog krvnog pritiska.

    Integralni susam je hrana neprocenjive vrednosti i preporučuje se u svakodnevnom jelovniku. Može se dodavati u hleb, pecivo i krekere. Najbolje je blago ga tostirati i posuti po salati ili nekoj kuvanoj žitarici.