1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки при односи

Дискусија во 'Секс' започната од snake, 25 декември 2009.

  1. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    девојки имам проблем.
    сексуално сум активна 1 год.при секој однос имам болки во јајниците а до сега не сум била на гиниколог.дали некоја од вас имала таков или сличен проблем,и од што може да биде проблемот?
     
  2. Snake i jas sakav da ja otvoram ovaa tema. Od pred nekoe vreme mi se pojavija bolki i mene koi prethodno gi nemav. Bev na ginekolog da se proveram dali e sve vo red zasto bev mnogu isplasena, no na pap testot ne se pokaza nisto. Se bese vo red, samo mi bese pronajdena kandida. No i pokraj toa sto ja lecam kandidata taa postojano se pojavuva, znaci toa e premnogu dosadno i neznam dali voopsto e vozmozno nea da ja snema :) Megutoa i dodeka se lecev, iscedokot prestana no bolkite ne. Taka da neznam dali ova ima nekakva vrska so kandidata. Na ginekolog mi kazaa deka ne e nisto opasno a bolkite moze no i nemora da se posledica na nekoja bolest. Navistina e neprijatno, ponekogas znae da bide dosta bolno. Ako ima nekoj slicno iskustvo ve molam spodelete go so nas i kazete nekoj sovet. Pozz***
     
  3. mirka

    mirka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пред еден месец ја изгубив невиноста со мојот дечко,сега имаме секс 2-3 пати неделно но, мене сеуште ме боли. еднаш уживав затоа што болката ја немаше но, сега откако направивме пауза од неколку дена заради менструацијата пак ме боли! имавме секс 3-4 пати овие дена но пак ме боли :( :( :( кога ќе престане?
     
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека болката се должи на самиот секс, туку најверојатно ти не си доволно возбудена... Пробајте малку подолга предигра, и пробај да не размислуваш на тоа дека може да се појави болка. Концентрирај се на него и на тој момент. Ако и тоа не помага, може само природно твоето тело создава помалку "подмачкување"... :) Па и за тоа има лек... :D
     
  5. lili1

    lili1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    52
    Bolka za vreme na seksot se vika dispareunia i toa mozhe da nastane od nekoja infeksija na vaginata, endometriumot, miomi i slicno podobro e da se konsulltirash na ginekolog pred da bide docna pozzz
     
  6. skopjanka

    skopjanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    i edna moja blsika prijatelka go imase istiot problem,od koga ja izgubi nevinosta-celi 3 meseci. bevme zaedno na d-r i toj i rece deka treba pocesto da ima odnosi,zatoa sto sekoja matka e razlicna. nemase nikakva infekcija se i bese vo red. posle i pomina, i sea i e se ok!
    no sepak nemoj da se potpiraas na ova iskustvo.pobaraj sovet od doktor.mozebi stanuva zbor za namaleno lacenje na vaginalen sekret koj e najvazen za bezbolen seks. no moze da e infekcija,koja sto navistina go pravi seksot bolen.
    najdobro e da pobaras sovet od doktor,toj najdobro ke ti kaze.
     
  7. doktorkata

    doktorkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    не е ништо страшно.кандидата е премногу честа појава. во нормални услови ја има во анусот но во вагината прави проблеми.од мала го имам тој проблем, сега се снаоѓам избегавам танги и носам исклучиво памучен долен веш.едноставно некои девојки имаат афинитети кон кандидата...препорачливо е плакнење со чај од камилица но доколку имаш обилен исцедок пробај со канестен вагиналети.за 3 дневна употреба се и мн едноставна им е апликацијата.после првата вагиналетка веке се приметуваат резултатите...
     
  8. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    или кантарион вагиналети тие се за процистување и доста смируваат јас само тие ги користам, баска се на природна база, и мене ми препорачаа многуууу јогурт
     
  9. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Јас имав слични пробеми при однос ме печеше и болеше беше страшно непријатно ....бев веднаш на гинеколог и ми најдоа инфекција кандида со трихомонијас нешто така беше двете искомбинирани и ми препишаа таблети и вагиналетки и не смеев да имам односи додека ги примав лекарствата...А јајниците ми се тема за себе често ме болат по однос и тоа сум убедена дека е можеби поради тоа што должината на половиот орган на партнерот е доста голем :)
     
  10. Bi-bi

    Bi-bi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    zdravo devojki , jas sum nova ovde, imam eden problem i ako moze da dobijam nekoj sovet od vas. Koga imame seks so decko mi imam mnogu silno custvo kako potreba za mokrenje. Neznam zosto e toa taka, dali nesto nepravilno pravime?SSS
     
  11. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Вака и јас ја имам таа болка,но верувај тоа не е од кандида :^) сум имала и јас кандида :envy: но тогаш надворешно те пече боли и сл. а проблемот што те болатјајниците е друг
    Јас бев на гинеколог и имам проблем со јајникот и за тоа ме боли и секогаш ке ме боли
    Зато одиди најдобро на гинеколог и ако сакаш пиши што ти рекол бидејќи навистина ме интересира :drunk:
     
  12. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Decki i ja imam ist problem :envy: ja imam dolga vrska 5 god i sum aktivna 4 god prvite 3 god nisto ne me bolese :D aama se a poslednava godina mn me boli ne znam sto e rabotava ama epten e neprijatno chuvstvoto ako ima neko resenie ili slicen problem neka pise zasto ja stvarno ne znam sho e rabotava :D shto se smeni hhe :D
     
  13. beautiful20

    beautiful20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    jas mislam deka ke vi pomognam :) go imav ovoj problem so bolka pri sekoj odnos podolgo vreme.seksualno aktivna sum veke 3god.megutoa mnogu cesto odam na ginekolog do sega sum nemala nekoja infekcija ili slicno no za bolkata doktorkata me ispita i mi rece deka se raboti za relativno mala vagina :lol: koja ja imaat 30% od devojkite.taka da normalna e taa bolka a isto taka bolkata vo jajnicite zavisi i od pozata.promenuvaj ja pozata pocesto,i ednostavno bidi skoncentrirana samo na ubavoto cuvstvo,bolka se pojavuva i koga vo tekot na odnosot razmisluvas na drugi raboti i ne si dovolno opustena.kako i da e,potreben e ginekoloski pregled vednas posle prvoto seksualno iskustvo.pozdrav
     
  14. iki.35

    iki.35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    pa eve i jas da se priklucam na temava jas sum vo brak 17 god i na pocetokot i jas imav strasni bolki sto ponekogas doagase i do grcenje da ne mozam da se dvizam ama seto toa mi bese od plitka materica i so tekot na godinite isceznuvase no najmnogu zavisi od pozata ne treba da se pravat tie pozi koi doveduvaat do bolka a i zavisi od raspolozenieto treba da si maksimalno opustena eve i deneska nekogas cuvstvuvam blaga bolka ama odma ja menuvam pozata i isceznuva a za kandidata taa redovno se pojavuva nikogas ne se leci celosno i skoro sekoja zena mozi da ja ima ama taa ne predizvikuva vnatresni bolki samo pecenje cesanje ili iscedok
     
  15. Ewii

    Ewii Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Болка за време на секс

    може да е од инфекија а може и да е од што не си доволно опуштена, сепак и не си толку искусна, кажи му што е проблемот, нека се потруди да те опушти повеќе..во секој случај мислам дека не е ништо страшно, нека те бакнува нека те опушти и ти опушти си се скроз, со тек на време болката ќе исчезне
     
  16. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Болка за време на секс

    Најдобро е да отидеш на гинеколог, тој најдобро ќе може да те советува а и крај краева постојат лубриканти и проблемот е решен.
     
  17. misspretty

    misspretty Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Мислам дека у најголем случај зависи од позата... Со дечко ми имаме сексуални односи одамна, и многу пати имаме пробано кучешка поза, не во анус туку во вагина, и секој пат ме боли, негде во пределот на долниот дел од стомакот, некое непријатно чувство ко да ми ја поместува матката хахаха :D у секој случај, јас мислам дека не е ништо страшно :)
     
  18. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Имам болки кога имам односи во деновите пред да добијам. Незнам од што е предизвикано тоа. Кратка и остра болка во долниот дел на стомакот. Некогаш е толку силна што мораме да ја смениме позата или во најлош случај да го прекинеме односот.
    Загрижена сум, ама сум читала дека има и други на кои ова им се случува.
     
  19. modest-girl

    modest-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Мене истото ми се случува..последните два месеци имам болка пред доагање на ментруација...иако сум доволно напалена и сакам да имаме секс со дечко ми..вагината не ми е доволно влажна и чувствувам болка...дали некоја од вас го има проблемот со влажноста..? (порано не го имавме овој проблем само во овие два месеци) пишете ако веќе имате сличен проблем :*
     
  20. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Мене ми се случува да ме болат јаниците ако сум во некоја поза која ја предизвикува болката, инаку не сум имала вакви проблеми, но ве советувам секој да појде на гиноколог и да направи еден преглед и сметам дека оние кои се сексуално активни барем еднаш годишно да прават пап тест чисто за сигурност за своето здравје, а кандида мислам дека 99% од жените ја имаат не е ништо страшно можете да ставите на памукче вино бело навечер пред спиење па кога ќе се разбудите ќе видите дека виното се влече тоа правете го неколку дена и кандидата ќе се повлече или со канатрион исто на памукче или на влошка ставте не мора секогаш со вагиналети да ја лечите кандидата пробајте на природен начин. Јас ги примив и вакцините против ХПВ односно вакцината кој штити од заболување на грлото на матката, но и кога ги примав вакцините имав реакција по две недели имав чешање.