1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од natasa.vakanska, 25 февруари 2010.

  1. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    ШАНГАЈ бејби- Веј Хуј многу добра книга :)
     
  2. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Длабоко во ноќта - ХАРУКИ МУРАКАМИ... Одлична книга!
     
  3. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Ви ја препорачувам Втора шанса од Даниела Стил,многу убава книга,само што ја дочитав...
     
  4. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Уметност на љубовта-Фром
    Психологија на успехот
    Будењето на Офелија-Мери Пајфер
     
  5. AngelGirl

    AngelGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    78
    PA vaka od oblasta na psihologijata ja preporacuvam PATOT PO KOJ PORETKO SE ODI - Skot Pek ...... navistina vredi da se procita mnogu pomaga za zajknuvanje na licnosta i malku da gi pogledneme rabotite poinaku od toa sto se navistina .... .. imam mnogu knigi procitano no ovaa inzvoredna se cuvstvuvav kako da sum bila na psihoterapija ;) :) :up:
     
  6. SoNi55

    SoNi55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Јади,моли се,сакај - Елизабет Гилберт
    Порака во шише - Николас Спаркс
    Шангај бејби - ??? :up: :up: :up:
     
  7. LaFille

    LaFille Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    57
    Петмина што ги среќаваш во рајот од Мич Елбом. Интересна книга за тоа како некои од луѓето што сме ги сретнале во животот, знаат да остават траги на нашата иднина. Исто така и Вторниците со Мори од Мич Елбом е прекрасна книга.
     
  8. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    "Затоа што те љубам" - Гијом Мисо
    Болен драматичен патепис на психата, премногу човечки мазохизам, топлокрвна одмазда, атрофија на срцето... Сонливи но сеуште читаме зар не? Проклетата стрв по неизвесното не удира по слепоочниците будејќи хронична мигрена и при најотпорниот имунитет,аверзија кон болката,панична епилеписија при помислата на загубата на себеближниот. Пандемониум на три визуелизирани смртнички ада кои по игра на судбината паѓаат во рацете на брутлано стручниот психолог Конор ја доживуваат својата хаотична метаморфоза. Алисон-самоубиствена старлета, Иви - одмаздољубивата емотивка и Марк - себеказнивиот психолог со телата приклучени на еден вид виртуелна релност мораат да се соочат со своите отелотворени Танатоси (грчки Бог на смртта) и да им ги предадат таткото, мајката и чедото на она што никој не го видел, помилувал или огледал,она каде што само може да се препуштиш на непознатото. Преку некои кулминалнокултни бележења на Мисо се наоѓаме ембрионално мали и исплашени, сфаќајки дека во својата психотична симбиоза и неподносливо прележаната бол, неговиот ум бега. Да трча и по 1000 метри со пречки, оставајќи ги зад себе љубовта,омразата, судбината, но никогаш па и тогаш неможе да се ослободи од стравот бидејќи нели никогаш не сме поранливи и исплашени од тогаш кога љубиме.
     
    На damaskop му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.888
    Неколку пати ја гледав книгата во библиотека и некако не ме предизвикуваше да ја прочитам,ама по толку препораки на интернет ја зедов.Баш вчера ја дочитав и сум пријатно изненадена.
    Малку сум скептична за кинеските писатели ама оваа ми се допадна.

    Инаку да не ја има читано некој На патот од Џек Керуак???
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Ги препорачувам книгите од Александар Дима таткото... прекрасни книги, приказни за минатите времиња, преполни со страст, интриги, крвопролевање во име на љубовта, и секако полни со љубов... нема да зажалите! ;)
     
  11. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    stranec vo ogledalo -sidni seldon ,tunel ernesto sabato,... :up: :up: :up:
     
  12. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328

    Mn dobra kniga :))) Da si nestrpliv da ja procitas celata! Eden den ja citav, tolku mi bese interesna sto ne ni slegov da jadam :lol:
    Inace,filmot go gledav pred izvesno vreme, mislam deka e od 1972 god so Franko Nero :))) Lepotan :)))
     
  13. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    papata jovana
    praznikot na rozite
    bestseleri od den braun
    herman hese
    albert einstein - mojot pogled kon svetot
    agata christie
    paulo coeljo

    skolska literatura :D vprocem moja omilena :)
    bozestvena komedija -algieri
    sekspir - romeo i julia, hamlet, king john...magbet.....
    tartif - molier
    les miserables - viktor igo
    mladiot verter - gete
    evgenij onegin - puskin
    gogol
    zlostorstvo i kazna - dostoevski
    vojna i mir, ana karenina, smrta na ivan ilic - tolstoj
    I MNNNNNNNNNNNN MNNNNNNNN DRUGI...NEMOZAM DA SE SETAM...:))))))))))))))))))))))))
     
  14. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Дечки беше ли некој од вас на саемот на книгата нели од 13-ти е почнат, а до 18-ти ќе трае. Јас пламирав во петок или сабота да отидам, па ако бил некој од вас кажете дали имаше добар избор на книги и цените беа ли прилично намалени? :)
     
  15. Svetlina

    Svetlina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    35
    Јас бев на саемот, но за жал овој е најлош до сега. Има само една хала и многу малку издавачки куќи. Специјализирана литература нема, а белетристиката е со цени исти како кога издавачките куќи си организираат интерни саеми.
     
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    neznam koj go interesirase za knigite od Ditas no gi ima kaj deckite sto prodavaat knigi na staro 250 den. e edna a do pred nedela dena gi imase site knigi od nego. koga sme kaj preporacuvanje na knigi bi vi gi preporacala poslednata kasmirsa rosa, papata jovana, zagovor na tretoto nebo, najgolemiot trgovec na svetot ako mi teknat uste nekoj ke vi pisam
     
  17. FuriousBaby

    FuriousBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Николас Спаркс - Одлука! Ја читам моментално и сум воодушевена :)
     
  18. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    Теорија на хаосот....малку конфузно и опширно но за воодушевување во секој случај
    Невеста во Борџии...мислам во еден здив ја прочитав
    Финансиер, Титан од Драјзер....најдобро нешто според мене(се читаат првин Финансиер , па Титан) мотивирачки книги, суштината е падовите, поразите, воздигнување, пад, воздигнување....како да се исправиш по зададен удар од животот...а начинот на кој се напишани....остава без здив
    И дефинитивно кој не ја прочитал Добра земја-Перл Бак.............да не губи време...безвременска книга...навидум лесна и едноставна, но е многу многу длабока и поучна книга...
    Шега - Кундера...апсурд , напишан на многу неапсурден начин....мек...не круто и безчуствително, како да речеме Странецот....
    И еве сега ја читам Катедралаta на морето, и прееска мислам читкам некој пола саат...јас сум поминала 100 страни...солидно, доста солидно....сега за сега барем ;)
     
  19. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Преубавааа книга, како и сите останати од Николас Спаркс.
     
  20. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Добра Земја е првиот дел, потоа е Синови па на крај е растурен дома, ите три се Бак,
    Инаку искрено ви ја препорачувам се плашите ли од темница, фантастична книга која ве остава без здив од Сидни Шелдон - трилерче