1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Црнки на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Sonce, 11 ноември 2009.

  1. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    ja probav i mozam da ti kazam deka ti bese fenomenalna idejata,super si go osekam liceto kako da mi dise a voedno i na kraj koga go miev so ladna voda strugajki go aspirinot si napraviv i piling.Zadovolna sum mazno mi e liceto go osekam cisto ne mi e zategnato a jas poso nemam crnki nekoi vidlivi epten sitni imam moze da se malku izbeleni ama ne primetiv nekoja golema razlika zaso i ne se sekavam pred maskata kakvi mi bea bas,jas ja napraviv da go osvezam liceto,toplo preporacuvam da ja probaat maskava site sto imaat po izrazeni crnki moze ke vi pomogne.Iren4e ti blagodaram za idejava.pozz
     
  2. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    сакам да прашам дали мора да се стави мед?
     
  3. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Da, aspirinot e za da ja iscisti kozata, a medot e da ja hidratira! Medot se mesha so aspirinot, za da dojde do gusta kozinstencija! Ili med ili aloe vera gel, obavezno! Pozzzzz
     
  4. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    Женско ...а аспирин кога побарав ме прашаа за настинка или за циркулација????????????????кажи ми има врска за маскава или????јас земав од поскапиот за циркулација мислам...ај пиши ми....
     
  5. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328

    Srcuska, ne e bitno kakov e, jas koga nemav od tie golemite obicni 500 mg ski, koristev mali aspirincinja i toa za gastrointestinalno varenje.... :rofl: , najvaznata rabota kaj aspirinot e toa sto sodrzi salicilna kiselina, sto vo obi4nite sretstva za akni e sodrzana samo 1-2 %!.....I vazno ako si alergicna na aspirin nemoj da go koristis! Ako ja koristis maskava, neka ti stoi do 30 min na kozata! Pozzzzzzzz
     
  6. Colorful

    Colorful Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Маската со аспирин, и тоа како пишавте дека делува, ќе ја пробам деновиве обавезно. Иако, се сомневам дека многу ке ми помогне, затоа што порите на моето лице се прешироки, и црнките преголеми. Кога ги стискам, дупки ми се ствараат на тие места, и веднаш се полнат со нова нечистотија.
    Имам пробано од тие лентите за црнки што ги спомнувавте. Ефективни се, но не премногу, барем кај мене. Лентите се добри за оние чиј проблем со црнкиве не е како мојов. :worried:
     
  7. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Srcuska ako imas presiroki pori, ti preporacuvam da koristis, Aloe Vera! Ako slucajno imas rastenie Aloe, ke ti pomogne da se smalat porite!Listot na Aloeto e debel, i vnatre ima gel, so toj gel se mackas, no pred toa mora da se isplaknes dobro so topla voda! Pozzzzzzzz
     
  8. Colorful

    Colorful Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Немам дома алое, а оние куповните гелови, не знам колку се ефикасни и природни. Но ке побарам.
    Фала за советот :) :*
     
  9. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    а какко да засадиме дома алое вера и каде да купиме??? баш сакам да си засадам и да го користам тој природен гел од листот барем знам дека е природно и свежо :) :)
     
  10. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328

    Hmm..pa toa e malce tesko prasanje... :lol: , inace aloeto sto go imam doma, i go dadoa na mama edni prijateli! Ako mozes da najdes od nekade....kako na primer nekoi oranzerii, ili sadnici sto prodavaat ovosje i zelencuk....sigurno imaat i drugi rastenija, ili prasaj po prijateli.....stavrno neznam kako da te sovetuvam za ova...i jas da sum na tvoe mesto...istoto ke sum se prasuvala.... :lol:
     
  11. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    :lol: па ај ке се обидам да најдам.. ке прашам некој.. а ти си го употребуваш гелот од алоето за проширени пори или??? и помага ли???
     
  12. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Da go koristam aloeto, zatoa sto go namaluva crveniloto, pomaga luznite da izbledat, i da se isushi liceto! Inace posle nekolku koristenja zabelezav deka porite ne mi se siroki kako porano! Za sekogo e posebno dejstvoto, ama sto te koshta da probas! 8)
     
  13. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    ништо не ме кошта само да најдам алое и да си го засадам :D ако успеам супер :)
     
  14. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    152
    Ima prasanje za maskata so aspirin i med :)
    1. Dali smesata treba da se rasprostrani na celoto lice ILI samo na onie mesta kade sto ima crnki (najcesto okolu nosot) ?
    2. Kako da se otstrani smesata otkako ke pominat 30 min. od nejzinoto nanesuvanje ? Fala :) PozdRAv
     
  15. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Vaka najdobro e na celoto lice, zatoa sto ti ja neguva kozata nasekade! Jas taka pravam, pa posle si nemam gajle za kremoj i 300 cuda!!! :))) Ova ti e kako da mu pravis usluga na tvoeto lice, em go cistis so aspirinot, em go hidratiras t.e neguvas so medot! Probaj ke se uveris! Inace od koga ke pominat 30 min, ke se mies so voda, i pri samoto mienje, si pravis piling, zatoa sto maskata, ima delcinja od apsirin, koi mozat da posluzat za piling efekt! Samo so voda se izmiva! Pozzzzzzz
     
  16. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Ова денес ќе го пробам , сеа го видов , не знам како порано не сум влегла тука :lol:
     
  17. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    Двата методи од ирен4елициус ;) се стварно супер...ги пробав и двата по еднаш а има веќе видливи резултати...фала ти женска мноооооооогу :*
     
  18. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Ова со аспирин и мед го пробав , еве сега го измив лицето . Прекрасно ми е ауу :rofl:
    Браво иренче :clap: :clap: Редовно ќе го практикувам ова , а и тоа со маслиново масло ќе пробам деновиве . Само да прашам . Колку аспирини точно? Јас 4 стаив .. не знаев колку треба , не ме карајте ако се многу или малце :D
     
  19. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45
    ЈАс за чистење на црнки од лицето имам порачано од авон маска за лице со 0,2% салицилна киселина и тоник 2% салицилна кислеина утре треба да ми стигни па ќе видиме резултати а во меѓувреме ќе пробам со аспирините ;)
     
  20. babyblue

    babyblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    12
    devojki ne znam od koj grad ste, ama jas denes si kupiv od cvekara Komunalec, od bitola sum......... ako ne ste od bt prasajte po cvekari ili bilo kade sto se prodavaat rastenija sigurno ke najdete ;)