1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Dali znaete deka genitalnite bradavici,kondilomite koi se tip na ovoj virus mozat da se dobijat i od DEPILACIJA,teorijata veli deka seksualnite odnosi gi preneseuvaat no praksata i vistinata kazuvaat sosema drugo,duri i kaj nevini devojcinja od depilacija se imaat pojavano,,,,VNIMAVAJTE
     
    На Fancy_Nency 22, Demon4e, milakoljo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Ivanaina

    Ivanaina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    da da moze i preku depilacija istotaka koj e inficiran treba da vnimava da ne jadava svojata obleka na drug i sekako pri perenjeto da ne se mesaat alistatai na vakov nacin se prenesuva iako e mal procentot. i vnimavajte parite se golem prenositel na site vidovi virusi i bakterii ...
     
    На Fancy_Nency 22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. zobi

    zobi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    za HPV sum dosta informirana bidejki sum operirana od karcinom na matka,sepak moe mislenje e deka za priciniteli se mozni i se poveke modernite i neprobivacki vloski kako i materijalite od koi se izrabotuvaat kako istite taka i dolniot ves,zatoa moja preporaka e da se koristi materijal od cist pamuk.
     
    На Lilly., Fancy_Nency 22 и flavia им се допаѓа ова.
  4. Amelie

    Amelie Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9
    Vsusnost HPV infekcijata e mnogu podmolna infekcija, kazuvaat deka 100% za prisustvo na virusot ili ne davaat rezultatite od MANU. No dali... :?: pravev tipizacija pred nekolku meseci zatoa sto na papot imase CIN 1 progresivno, mi napravija tipizacija i rezultatite od MANU izlegoa negativni, doktorkata bese sigurna deka ke ima prisustvo na HPV virus zaradi prisustvoto na min.kletki sto gi vide na kolposkopija. Dali mozebi virusot stagnira vo nekoja faza pri rastenje na imunitetot pa ceka povtorno da napadne koga organizmot ke bide mnogu slab, ili pak pricinite za nepravilnite PAP testovi lezat vo stresniot i nezdrav zivot...Ke vidam sto ke se sluci na sledniot PAP test vo Fevruari :)
     
    На Fancy_Nency 22 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.193
    Пол:
    Женски
    Jas depilacija so vosok ne preporacuvam na nikoj(na kozmeticar neli)bidejki od takva depilacija dobiv infekcija i ne mozev da se opravam. Sreka papot bese negativen,megutoa sega na se si vnimavam :) pozdravce
     
    На Fancy_Nency 22 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. marijasweet

    marijasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    jas imam napraveno pap test prvpat imam 18 godini i rezultatite od testot bea deka imam hpv human papiloma virus a ginekologot mi rece nisto strasno i mi dade terapija da pijam vitaminsko apce so sodrzi A,E,C vitamin i selen i treba da odam na kontrola za 6 meseci i mn mi e strav pomognete nekako pls dajte mi sovet :(
     
  7. Elena941

    Elena941 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4

    Epa cim ti kazal genekologot deka ne e strasno znaci ne bidejki ima 130 vidovi na hpv virusot taka da tebe garant ti e od namalen imunitet i zatoa ti rekol da pies apcinja zatoa nema od sto da se plasis :)pozz
     
    На Fancy_Nency 22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sandra-Di

    Sandra-Di Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2009
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    70
    ko sme veke na temava, devojkite do 26 godini slobodno moze da se vakciniraat protiv hpv.
    Ne stiti protiv site tipovi hpv, no protiv 70 % od niv, da.
     
    На Fancy_Nency 22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Sandra vakcinata e protiv 6 tipovi na HPV a postojat 130 tipovi,,,,,,,,,jas ne bi se vakcinirala nikogas zatoa sto so vakcinata vnesuvas oslabeni agensi od virusot so cel da tvojot organizam stvori imunitet protiv tie tipovi na virus,no sto ako tvojot imun sistem oslabel i nereagira kako sto treba tuku naprotiv ,,,,,,,,,,,,,mislam deka ova se vakcini koi seuste ne se dobro istestirani,mozebi ti nikogas nema da go dobies virusot a ako nedaj boze dojdes vo kontakt zar organizmot ke go bira tipot,moze da bide bilo koj od ostanatite,zatoa najdobro e da si go jacame imunitetot so ovosje,zelencuk,vitamini,namesto da primame vakcini kako eksperimentalni gluvci,,,,,,POZDRAV
     
  10. numberone

    numberone Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    i jas imam problem so hpv na papa testot mi pokazuva deka ima hpv virus no eve vtor pat pravam tipizacija tamu ni trag ni glas od virus ili nesto slicno.mi kazaa deka e od namalen imunitet no strav mi e i sakam da znam dali mozam da ostanam bremena i pokraj toa sto imam hpv mnogu se plasam da ne ne mozam da ostanam bremena.koj znae neka mi pise pozz fala vi
     
  11. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    sto e tipizacija i kakov e toj manu test? i jas imam cin 1 treba da odam za edna nedela da mi dade maticniot nekakva terapija rece deka ne e strasno.sega primam vaginalni eritromicin imase bakterija vo brisot,pa da zavrsam so niv i ce mi dade druga terapija.puknav od strav
     
  12. Amelie

    Amelie Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9
    Suzeto, ne grizi se toj bris za tipizacija na HPV treba da go zeme tvojot maticen ginekolog. Zemanjeto na toj bris e isto kako i za PAP test voopsto ne e bolno i strasno. Rezultatite se prakaat vo MANU od pricina sto samo vo laboratorijata na MANU imaat reagensi koi so 99% sigurnost mozat da go potvrdat prisustvoto na nekoj tip na HPV infekvija. Treba da pocekas i da zavrsis so sekakva terapija pred da napravis ispituvanje za HPV infekcija za rezultaite da ti ispadnat potocni, zatoa sto prisustvoto na nekoj lek vo organizmot moze da gi previdi rezultatite,odnosno da ti se pokaze nesto drugo od vistinski sto e.Znaci otkako ke ja sredis bakterijata napravi uste eden PAP test za da bides sigurna za CIN-ot zatoa sto najcesto prisustvo na nekoja bakterija dava pogresna slik za kletkite na grloto na matkata. Sto znaci mozebi PAP testot ti izlegol CIN 1 zaradi bakterijata. Ako nemas prisustvo na bakterija a povtorno ti se pokaze CIN 1 togas ke se konsultiras so tvojot lekar za da ti zeme bris za ispituvanje na HPV infekcija. Se nadevam ti pomognav...Pozdrav i sekoe dobro :)
     
  13. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    denes bev kaj maticniot i mi rece vo cetvrtok da odam za kolposkopija i ce vidime sto ce bide so narednata terapija.ipak blagodaram, a inace dosta sum zagrizena se povtorija i cistite na jajnici ce morat da odam do bitola da vidime za operacija
     
  14. cara

    cara Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Pred mesec dena mi otkrija HPV16 visokorizicen virus ,pravev i biopsija sreka nema maligni promeni megutoa viruost go ima i vo tkivoto. Kako terapija mi dadoa da stavam betadine i da pijam vitamini se do naredniot pap za 5 meseci.
    Imal li nekoj iskustvo so ovoj tip na virus i da mi kaze ima li sansa da se povlece?
     
  15. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    na kolposkop me gledase maticniot i ima promena na grloto na matkata ima nesto kako bradavicki mi rece doktorot ,go prasav za nekoe ispituvajne dali treba toj rece zasega ce pratime samo,ama jas se plasam mislam deka treba da mi dade nesto za da se spreci a ne da pratime samo za cin1 mi dade gynex forte i da jadam morkovi i zelenilo
     
  16. prasence

    prasence Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Девојки ве читам гледам сите дека имате различно искуство со дијагностицирање на HPV. А што се случува со Вашите партнери, дали тие се провериле, дали кај нив го има вирусот, како го лечат? Јас го натерав дечко ми да оди да се провери зошто кај мене на последниот пап тест покажува дека има клеточни промени што асоцираат на вирусни инфекции значи хпв, но нема епилептилни клеточни абнормалности. Тоа значело дека нема цин но вирусот постои. Ќе правам типизација па ке видиме
     
    На Lady Leona му/ѝ се допаѓа ова.
  17. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    И јас ја имам истата дијагноза како прасеце и стварно ме интересира што со партнерите како да не се пак ре-инфецирам ? Како се лекува хпв кај мажи?
     
  18. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Па не постои начин за 100% излечување колку што знам јас. Нели се работи за вирус и не постои лек кој директно го третира, туку и кај него исто треба да се работи на јакнеење на имунитетот. Да си зема алое таблетки и мултивитамини со минерали три месеци. Е сега имам слушнато дека вирусот излегува од клетката каде што нели живее. Затоа треба редовно некои 3-4 месеци секојдневно да се мачка половиот орган со Бетадин - јодот го уништувал вирусот. Само многу е битно да е редовно мачкањето. Незнам не сум медицинско лице, ама ова го имам слушнато како совеет од многу стручен гинеколог. Консултирајте се и пробајте.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски

    Нема трајно лекување. Штом еднаш ќе го фатиш вирусот, готово. Тој останува во телото, мирува, ама од време на време се активира, исто како херпес вирусите. Има различни видови HPV, но не се сите потенцијално канцерогени, т.е не сите предизвикуваат појава на рак на грлото на матката. Нина ти дала добар совет, и убаво е да се применува, колку толку си заштитена.
     
    На Simona809 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    nekoj da kaze poveke iskustvo so gynex forte i kolku moze dolgo da se upotrebuvaat?