1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хемороиди

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од majamaja, 25 ноември 2009.

  1. majamaja

    majamaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Imate li problem so hemoroidite,ako imate nekoj lek kazete.
     
  2. leniang

    leniang Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Probaj navistina eden efikasen lek od prirodata ili ako se poslabi kantarion mast 20% ili gavez mast. Inaku moras da vnimavas i na ishranata, zacini, luta i mrsna hrana zaboravi. Pokonkretno stanuva zbor za vnatresni ili nadvoresni hemoroidi?
     
  3. majamaja

    majamaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    I vnatresni i nadvoresni ludilo
     
  4. leniang

    leniang Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Primeni gi gorenavedenite sveti, no mozebi ke moras i do gastroenterolog da pogleda i da se zemat i hemiski lekovi ako se vo aktivna faza. Pozdrav
     
  5. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Дефинитивно најдобар лек цо веднаш позитивни резултати е да користиш вагиналети од кантарион, но да ги ставаш во анусот, нормално :D користи по 2 на ден, за 2-3 дена ќе ти исчезнат хемороидите, но при секоја наредна појава истото ќе го повторуваш. Верувај дека ќе ти успее.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Каде ги има тие вагиналети од кантарион, во аптеките?
     
  7. kiki-82

    kiki-82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Samo Faktu mast ili cepsinja 100% deluva ubavi efekti ima, no kontrola od gastroenterolog MORA da se napravi ako ne se pojavuvaat prvpat ili dolgo vreme se prisutni ;)
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kalaaa

    Kalaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    17
    zdravo znaci okolu edna godina koga odam po golema nuzda zabelezuvam sitni kapki krv na toaletnata a koga se slucuva toa e prosledeno so peckanje i bolki pri vrsenje na nuzdata. Kako izgleda hemoroid i kako da znam dali imam? Inaku nemam analen seks i zatoa ne znam sto bi mozelo da bide a ne jadam niti ljuta hrana. Ve molam za sovet
     
  9. majamaja

    majamaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Извини што е на српски ама тоа е прво што го најдов во кратки црти.Јас долго време се мачам со нив сега користам едно масло што го купувам од Хебамедика аптека позади универзална сала ,пробај сигурно ќе ти помогне маслото се вика АНТИХЕМ на природна база е 350 денари Многу е ефикасно

    На почетку и крају дефекације могуће је безболно светлоцрвено крварење, често у виду штрцања. Крв је на столици, није помешана с њом. Чест је пролапс шуљева при дефекацији, који може да постане сталан. Хемороиди углавном нису опасни и не угрожавају људски живот. Симптоми најчешће нестају у року од неколико дана. Симптоми унутрашњих хемороида су: столица прекривена светлом крви, крв на тоалет папиру или на тоалет шољи. Међутим, унутрашњи хемороиди могу изаћи из ануса и тада могу бити болни. Симптоми спољашњих хемороида укључују бол око ануса. Читаво подручје око аналног отвора је осетљиво, болно и сврби.

    Дијагноза
    Пажљиви преглед и исправна дијагноза важна је приликом сваког крварења из ректума или налаза крви у столици. Крварење може бити симптом и других болести гастроинтестиналног тракта, па тако и тумора дебелог црева. Ректални преглед често је довољан за дијагнозу. У пределу ануса наћи ће се отечени крвни судови, а потребно је и да доктор направи дигиторектални преглед (преглед задњег црева прстом) тражећи абнормалности

    Терапија
    Благи случајеви хемороида могу се лечити конзумирањем веће количине течности и исхране богате влакнима. Хемороидалне креме или чепићи могу помоћи у смањењу отока и бола. Корисно је купање у млакој води. Понекад је стање такво да захтева хируршку интервенцију. У лечењу се све више примењује и ласерска коагулација хемороида.

    Компликације
    Као последица продуженог крварења понекад може наступити анемија због недостатка гвожђа.

    Превенција
    Могуће је превенирати поновни настанак хемороида променом стила живота, у смислу промене исхране (већи унос влакнасте хране) и уношења веће количине течности (8 - 9 чаша дневно). Такав начин исхране погодује настанку мекше столице, а тиме је олакшано пражњење црева и смањење притиска, који кад је повишен погодује настанку хемороида.
     
  10. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Вистина ли е дека скоро секој има хемороиди? :^)
     
  11. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Хемороидите се попуштени вени и крвни садови во дебелото црево. Секој има крвни садови во дебелото црево. Најчесто попуштаат кај шофери, од многу седење, кај луѓе што кревале тешко па од напор , кај луѓе што лошо се хранат, јадат многу луто, кисело, неизмиена харана.... и др причини.
    Хемороидите многу луѓе ги мешаат со глисти, а уствари нема врска едно со друго, во зависност од тоа колку се попуштени крвните садови тие може да излезат малку од анусот, крвави се и често луѓето мислат дека имаат глисти.
     
  12. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    koj ima problem neka proba so FLUGOCIT mas ja ima vo veterinarna apteka,ke bidete BLAGODARNI koga ke probate da se namackate,i mienje samo so ladna voda /ne so topla/da ne se upotrebuva toaletna hartija,nitu vlazni maramcunja,samo odrzuvanje na higiena so voda,cista voda,probajte,,,,,,,,masta e 200 denari
     
  13. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Можеш да ми објасниш за маста и тоа ветеринарна аптека , да не си грешка со ветеринарна ?
    Мојата сестра има проблем со хемороидите уште од кога го доби првото дете па се до сега од време на време .
    поздрав.
     
  14. skorpija79

    skorpija79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Поздрав до сите
    Вака,имам закажано термин за операција на хемороиди за две недели.Ке се оперирам во ремедика.
    Ме интересира дали има некој такво искуство и да ми каже на што треба да внимавам и дали е болна таа интервенција.
    Ве молам за побрз одговор
     
  15. missperfect

    missperfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    60
    Операцијата е најдобар лек за оние чија болка не може да се издржи , односно чии хемороиди се и внатрешни и надворешни , и се веќе во крајна фаза , операцијата е трајно решение за хемороидите . Јас имам голем проблем со хемороидите и во најскоро време ќе се решам за операција . Поздрав
     
  16. nokia

    nokia Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    девојки ве молам за мислење.Пред околу еден месец кога идев по голема нужда осеќав како болка, нешто како гребење да кажам пред самиот чин :D :) ;) .Ама тоа траеше околу 2-3 дена и помина после тоа.Сега после месец дена кога бев во вц на хартијата видов бледа крв, со светло црвена боја.И оттогаш веќе 10 дена да кажам секое сабајле имам како мала дамка, нешто кафено на гаките.Во текот на денот немам ништо, ни болка ( сега за сега, се надевам ни во иднина), ни исцедок ама секое сабајле забележувам нешто и тоа баш од кај анусот како да е истечено :tmi: .
    Имал ли некој ваков проблем, или сум едниствена?? Можно ли е хемориоди да се у прашање ??? Или нешто сериозно е ????
     
  17. Raki

    Raki Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Hemoroidi

    Imam edno prasanje do nekoj strucen na ovaa oblast.Tatko mi imase krvarenje vo stolicata.Bese na doktor i mu rekoa deka ima tri hemoroidi i nekoj izrastok od 2 mm dole na anusot sto ne mozea da utvrdat sto e tocno.se pretpostavuvase deka e polip ili nekoja limfna zlezda ili nesto sto ne znaat sto e,ednostavno go definiraa kako mek sirokobrazden format od 2mm.Mu preporacaa da se pravi operacija i da se otstrani toj izrastok.Bese na operacija se otstrani toj izrastok isto taka i trite hemoroida.Se prati izrastokot na ispituvanje i stasa rezultat deka i toa bilo hemoroid.Pa moete prasanje e dali e mozno hemoroid da ne se prepoznae deka e hemoroid t.e.da se misli deka e polip ili limfna zlezda,neli site hemoroidi se isti ,ne mi e jasno kako moze da ne se prepoznae?Ve molam da mi odgovorite na prasanjevo.Odnapred blagodaram
     
  18. matejab

    matejab Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    8
    здраво... сакав да споделам еден случај кој што мислам дека е поврзан со хемороиди... на една моја другарка веќе некое време кога ќе врши поголема нужда има болки...а пред некој ден ми кажа дека имала и крв додека ја вршела истата но немала голема болка... нема појдено на лекар но ако се случи повторно планира да си провери на лекар.. мислиме дека станува збор за хемороиди, па ако сака некој нека пиши дали мисли дека станува збор за хемороиди или за нешто друго :?: фала однапред
     
  19. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    девојки мислам ми се појавуваат хемороиди :worried: внатрешни,
    ме гребе,ме чеша,и крварев, :x
    се погледнав,немам некое "мозолче"големо,ми е страв и срам да отидам на лекар,не сакам таму да ме гледаат ;( Cамо премногу ме чеша,витамниска помага ли?домашен лек? :sweat:
     
  20. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    стави си на влошка маслиново масло, кантарионово и ореово натопи ја убаво дури акоможиш и внатре кај што те чеша намачкај се нека ти стои подолго време после истуширај се со млака вода, ќе ти се повлече ама ова не елек хемороиди ако ти се појават тешко се лекуват освен со операција, кај мене дома сите имаме освен сетсра ми татко ми неможе да стане од кревет после секоја нужда, мене ми е во поблага форма па имам еднаш вака направено добро ми беше, на моменти е поголемо ,,црвеното топче,, некогаш е помало!
     
    На TheDogLover му/ѝ се допаѓа ова.