1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поткожни влакна

Дискусија во 'Тело' започната од irena, 10 ноември 2009.

  1. irena

    irena Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    26
    Имам голем проблем со поткожните влакна што долго време никако не можам да го решам. Сега имам и флеки по нозете. Козметичарката каде што одев на депилација ми рече да ги вадам со игла, ама тоа не е решение. Цело лето бев со иглата в раце и пак никогаш не можев слободно да си ги покажам нозете. ;( ;(
    Најмногу ми се прават кога се депилирам, затоа престанав и сега се бричам.
    Кажете се што знаете дека може да помогне. поздрав
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. milena-21

    milena-21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    За поткожните влакна најважано е ексфолирањето. ;)
     
  3. mareto

    mareto Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    Najubavo e da si ja eksfolirate kozata so talog od kafe. :!:
     
  4. milena-21

    milena-21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    Талог од кафе???? Како го користиш?
     
  5. srcule

    srcule Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    18
    Za site sto imaat problem so potkozni vlakna, treba da se napravi piling na kozata, a za toa najdobra e najsitnata vodena smirgla, probajte uspeva
     
  6. blanka

    blanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    naracaj si tretman od planet spa od avon :) mene mi pomogna epten !! ;)
     
  7. Ivanka

    Ivanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Koj e toj tretman ?
    Piling ili...?
     
  8. Mistik

    Mistik Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    40
    Strucno zenska.... treba prvin da kazis kakva do sega depilacija pravese TOPLA ili LADNA.Posle so drugi soveti prodolzuvam
     
  9. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.029
    Пол:
    Женски
    планет спа од авон- шеа путер и кафен шеќер. а има и од la soy на природна база во тегличка. ако ти е сува кожата обавезно некое путерче мачкај по бањање за да можат влакната непречено да пробиваат.
    не прашувај гаталец, прашај паталец :lol:
     
    На AnGeL4e009 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. blanka

    blanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    jas go koristam eksfoliantot od planet spa...vo nego ima i mali granuli koj deluvaat kako piling vo isto vreme..kozata e meka a vlaknata izleguvaat nad koza i posle toa gi otstranuvas...probaj i kazi dali ti uspea ;)
     
  11. Ivanka

    Ivanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
  12. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    I jas kje probam.. Sakav da postavam vakvo prashanje no srekja najdov..:)
     
  13. skorpija1992

    skorpija1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    36
    Подкожни влакна

    Од што испаѓаат подкожните влакна и како да ги спречам :?: :?: :)
     
  14. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    мене многу ми се појавуваат на интимната зона совет некој??
     
  15. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Мене почнаа да ми излегуваат одкако почнав да се депилирам со депилаторче... а за тоа како да се спречат поима немам Кога ми е досадно дома си ги вадам со игла, иначе не знам како и мене многу ме нервираат, особено летно време, како неиздепилирана изгледам... :oops:
     
    На AnGeL4e009 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. marina22mk

    marina22mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    51
    Имам читано дека пилингот пред депилација помага во "борбата" со поткожни влакна ;)
     
  17. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    поткожните влакна почесто се појавуваат при депилирање со депилатор, но ги има и при депилација со восок... нема спас за нив :D жалосно но така е :D можеби како што кажа Марина над мене, дека пилингот помага, но не знам не сум пробала.
     
  18. EmCeee

    EmCeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    DA DA TOA E TOCNO DEKA IZLEGUVAAT OD DEPILIRANJE SO DEPILATOR I MENE OD DEPILATOR MI IZLEGOJA.JAS SE DEPILIRAM 6 GOD SO DEPILATOR AMA MNOGU NE UBO IZLGLEDAAT KAKO DA NE SI DEPILIRANA I CRNI TOCKI NIZ CELI NOZE ZATOA SEGA POCNAV DA SE DEPILIRAM SO VOSOK LADEN NA KOZMETICAR AMA PA SO DEPILATOR E UBAVO SO I MALECKI GI FAKA I MOZES DA SI GI DEPILIRAS KOGA SAKAS A SO VOSOK MORAS DA CEKAS DA PORASANT POGOLEMI :( A SO BRIC PA VO NIKOJ SLUCAJ I TAKA MORA DA SE ZANIMAVAME SO NIV NON STOP JBG ZENI SME.POZZDRAVCE :D
     
  19. strudla

    strudla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    7
    женски ако имате поткожни влакна пробајте после секое тусирање со некоја пкрута крпа да ги триете деловите каде Што имате поткожни влакна, знаеме дека поткожните влакна излегуваат поради тоа Што кожата е дебела многу а влакното Што израснува е премногу тенко и не може да пробие низ кожата, затоа уШте после бањање кога кожата е топла тријте ја со крпа и ке видите дека има резултати полека полејка влакната поЧниваат да си излегуваат сами
     
    На Sannelaa и AnGeL4e009 им се допаѓа ова.
  20. sofija91

    sofija91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    Ајде ја да се обидам да помогнам со моето искуство. Значи подкожни влакна се јавуваат најчесто како последица од депилација. Причината за тоа е што влакната се кинат испод површината на кожата. Таквото искинато влакно не може да го пробие површинскиот слој. Исто важи и за депилатор, и тој ги кине влакната.
    Е сега, зошто влакната се кинат? При депилација со восок, влакната се вадат во насока спротивна од нивната природна насока на растење, и кога ќе се тегне восокот ендоставно не може да го извади комплетно од коренот и влакното пука. Доколку сакате да се уверите, кога одите на депилација кога козметичарката ќе го извади восокот едноставно побарајте да ви го покаже и ќе видите дека само мал број од влакната се извадени од корен. Друг проблем е и што тие козметичарките брзаат, нарочно во тие поголемите салони кај што има стално гужва, и набрзинка гледаат да те протераат и не марат многу.
    Пилинг дефинитивно помага. Правете пилинг со морска сол барем еднаш месечно и ќе видите дека помага.
    Јас мака мачев со моите подкожни влакна се додека не почнав да се депилирам во еден салон со шеќерна паста. Принципот на работа е спротивен од восок, односно при ваква депилација влакната се вадат во нивниот природен правец на растење и при самото вадење не се кинат, односно не пукаат. Прв пат кога отидов да се депилирам со шеќерна паста, кога ми ги видоа подкожните влакна ми препорачаа да не се депилирам одма, туку дека они ќе ми направат пилинг со некоја сол од мртво море, па да дојдам после 3 дена да ме депилираат. Мислев дека само сакаат пари да ми земат и сакав да си отидам, амо откако ми кажаа дека без пари прв пат ќе ме депилираат :lol: па ако ми се свиѓа ок, ако не више и така и така нема да ги идам, се решив да пробам. И од тогаш сум раат, тука и тамо ќе се појави понекое подкожно еднаш на 2-3 месеци, амо порано цела бев таква, плус знаеја и да загнојат, па стискај, па боли, е сега веќе немам таков проблем.
    Се надевам дека помогнав ;)
     
    На Cecko85, Espadrila, Rubinka7 и 3 други им се допаѓа ова.