1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ендометриоза

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 16 јануари 2010.

  1. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    endometrioza
     
  2. lili1

    lili1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    52
    Endometriumot normalno se naoga samo na vnatreshnosta na uterusot(matkata).Ako endometriumot se naoga na miometrium(muskularen del na matkata) ,tuba uterina,ili na ovariumi(jajnici) togash zborime za endometrioza.Simptomite se :Dismenorea (bolki za vreme na menstruacii ),dispareunia(bolki za vreme na seksualen kontakt)i sterilitet koe najcesto nastanuva od endometriumot vo tuba uterina.Konzervativna terapija -analketici i hormonalna terapija.A ako ne pomaga konzervativna terapija togash se upotrebuva hirushka intevencija.No vo posledno vreme se postigna golem uspeh so pomosh na laparoskopia so koja se vershi gorenje na endometriumot ektopik(ne normalen) so laser. Se nadevam deka ti pomognav malku .pozzz
     
  3. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    fala..sum pravena laparaskopija pred 6god.odma se povtorija po nekolku meseci,potoa zabremenav so lekarstva pa sega koga pokusav na vtoro dete ne mozese i pravev tumur markeri rezultatite pokazaa isto kako pred 6 god,sega mora da me otvorat da se izvadi edniot jajnik tri cisti imat, a drugiot dve,odam kaj tase vo bitola ama neznam sto da pravam toj privatno vo skopje moze da me operira kaj dr.lazarevski,dali znaete koj e toj?kosta 1000evra ili na klinika so kartoni ama i tamu treba mito inaku ne ti se pulat,neznam sto da pravam ili vo sistina da vidam,ama mi bese rabotata zatoa sto tase ednas me operira i e znae rabotata ama ne znam mozda e podobro kaj drug mozda prviot par toj ne e zavrsi dobro rabotata pa se povtorija i se namnozija.zatoa sto imav samo na desniot jajnik.posle 5-6 meseci imase na leviot 3 cisti a na desniot 2.si mislam dan e mozno vo samoto cistejne da e rasprskano i da se namnozeni.sve mi se sobra kako nekoj baksus imami cin1 problemi so noktite na nozete nekakvi gabicki odam da mi gi cistat vo ohrid ama e bolno 7-8 meseci kaj sto odam i neznam dali ce prodolzam?
     
  4. oljapp

    oljapp Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    24
    Zdravo na site. Vo Juli mesec imav prodolzeno krvarenje i otidov na pregled.Mi najdoa cista 6,5 m.Tumor markerite mi bea vo red. Vednas me upati doktorkata na klinika Bitola za da se konsultiram na koj nacin da se otstrani laparoskopski ili punkcija.Se somnevase na Endometrizna cista, bidejki imav krvav iscedok.. No...citajki go forumov najdov eden broj od edna zena vo selo Slivnica- Pretor i deka leci so molitva i caj. Bev kaj nea, piev caj. Pred nekolku dena bev povtorno na pregled CISTA NEMA. Ne se izlozuvajte na operacii , nisto ne ve kosta da piete caj 10 dena.Probajte ke se uverite. Pozdrav.

    [mod-kirilica:1hnzj5jz][/mod-kirilica:1hnzj5jz]