1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да пишувам кирилица?

Дискусија во 'За форумот' започната од kristin4e, 18 јануари 2010.

  1. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
    Shift + Alt i bez problem si pisuvav kirilica,ama od neodamna go formatiravme kompjuterov(ako ima toa vrska) i sega ovaa opcija ne mi uspeva.
    Moze nekoj da mi pomogne i da mi kaze kako povtorno do kirilica?
     
    На drakena му/ѝ се допаѓа ова.
  2. bilkata

    bilkata Администратор

    Се зачлени на:
    4 октомври 2008
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    1.679
    Да, kristin4e, точно форматирањето на компјутерот е проблемот. Во зависност од верзијата на Windows, еве како повторно да ја активирате комбинацијата „Alt + Shift“ за да можете да пишувате кирилица.

    Чекори за вклучување на македонска поддршка на Windows XP:

    1. Одете во Start => Control Panel => Date, Time, Language, and Regional Options.
    2. Кликнете на Add other languages или Regional and Language Options. Во јазичето Languages, клик на копчето Details...
    3. Десно до списокот со јазици, кликнете на копчето Add...
    4. Одберете FYRO Macedonian :? и кликнете OK.
    5. Кликнете OK уште два пати.

    Чекори за вклучување на македонска поддршка на Windows 7:

    1. Одете во Start => Control Panel => Clock, Language, and Region.
    2. Кликнете на Change keyboards or other input methods. Кликнете на копчето Change keyboards...
    3. Десно до списокот со јазици, кликнете на копчето Add...
    4. Во списокот побарајте Macedonian (Former Yugoslav Republic of Macedonia). Кликнете на плусчето.
    5. Кликнете на плусчето до Keyboard и штиклирајте Macedonian (FYROM). Кликнете OK.
    6. Кликнете OK уште два пати.
     
    На mackica1, angelche16, Rawr и 9 други им се допаѓа ова.
  3. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
    фала ти многу што ми помогна!!!
     
    На Smilee и Maca00 им се допаѓа ова.
  4. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    голема буква на кирилица не ми се пишува
     
  5. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Каде се наоѓаат на тастатура буквите со надреден знак, како на пример ова è ?
     
    На mackica1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bilkata

    bilkata Администратор

    Се зачлени на:
    4 октомври 2008
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    1.679
    è – Alt+0232 (броевите се пишуваат на нумеричкиот дел од тастатурата) ;)
     
    На cresa-jagoda и mackica1 им се допаѓа ова.
  7. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Благодарам ;)
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Да се надоврзам. Како ќе се пишува И со надреден знак?
     
  9. bilkata

    bilkata Администратор

    Се зачлени на:
    4 октомври 2008
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    1.679
    ѝ – Alt+1117

    Hipica, „ѝ“ е поспецифична буква и кодот нема да фукционира во најголем дел од програмите, но работи на пример во Microsoft Word. Затоа и не го напишав претходно.

    Ако ја користите нашата веб-поддршка за кирилица, можно е да не функционира копчето „Caps Lock“. Во таков случај, обидете се да пишувате големи букви со Shift.
     
  10. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Vi se izvinuvam za toa sto koristam latinica :?: dosega barav da namestam na mak ne mozev,i plus kompjutrov e na drug clen na nasata fam.i nejkam neso da mu zafrknam ]:) ke probam da najdam resenie za da pisuvam kirilica,zato sto polesno mi e i koga citam postovi i bi sakala da pisuvam na kirilica :) pozdrav :)
     
  11. bupce

    bupce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    мене кирилицата ми се оклуцува за писење но никако не можам да се снајдам со буквите. Ч секогас ми е голема а s последната буква од азбуката и 6 тата никако не мозам да ги написам...дали тоа има врска сто не живеам во мкд...и ве молам кажете ми како пробав на знакЧињата но не ми успева...поздрав
     
  12. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Бупче ако пишуваш со македонска подршка Ч ти е веднаш до L , a Ш веднаш до P, Ѓ е до Ш. Ѕ буквата е на местото каде што е Y . Ај пробај, па кажи дали е во ред.
     
  13. bupce

    bupce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    да писувам со македонска подрска мегутoа и предходно пробував но никако не успевам. десно од L кога стискам ми излегува еве вака ò а до P десно è и + незнам до сто може да е
     
  14. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Е незнам тогаш како да ти помогнам. Ај пробај стисни на тоа со знаменцето горе во левиот агол, да ти се промени во кирилица и тогаш пробај со оние копчиња што таму ти се напишани за овие специфичните букви. Може ќе се оправи :)
     
  15. bupce

    bupce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    пробав и на shift и горе на знаменцето сите букви се писуваат во ред освен тие три. пробувам веке 2 дена мегутоа никако да се снајдам...во секој слуЧај ти благодарам на помоста..малце ми е глупо кога писувам без тие букви зборови во кој се вметнуваат мегутоа :( .затоа и предходно две три мислења написав на латиница...се надевам дека нема да ми замерите ..поздравце :inlove:
     
  16. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698

    Биди среќна што воопшто ти излегува ова. :rofl: :rofl: :rofl: мака мачам никако не искача е со надреден знак кај мене. :lol:
     
  17. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Бупче види дали ти е активирана, може да имаш а да не е активирана имаш на првата страница од оваа тема како да ја активираш и внимателно со инструкциите особено мислам во 4тата точка зошто се јавуваат повеќе опции па можеби тука е грешката , сега зависи дали имаш виндоус икс пе или 7.
     
  18. bupce

    bupce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    ги проЧитав упатствата мегутоа од од латиница на кирилица менувам горе на знаменцето..и сите букви ми се ок освен 6 та и 31 последната морам така да кажам бидејки немозам да ги написам, на знаменцето горе кај со се менат ги писувам другите мислам ако е за активација преку виндоус воопсто нема да можам да писам ќирилица или гресам? не ми е јасно како можат другите букви да се писуваат а тие 2 не...
     
  19. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека не ти е активирана кирилицата затоа.
    Не знам што е точно проблемот кај тебе.
    Пробај Ѓ да ја напишеш после п на латиница што ти е 2 места, а Ш пред ѓ е , едно место до п на латиница, не знам дали ме сфати.
    Не се сите букви на исто место на сите тастатури, ама на поновите ги има буквите и на латиница и кирилица.
    Еве вака ќе се обидам розево копче Ш, плаво Ѓ
     

    Прикачени фајлови:

    • tastatura.jpg
      tastatura.jpg
      Големина на фајлот:
      61,6 KB
      Прегледи:
      637
  20. bupce

    bupce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    да те сватив мегутоа само буквата Ч ми успева на тој наЧин и секогас е голема. Додека на тие сто ми ги кажа не ми успева ни со ќирилица и со латиница ми излегува é на розевото и * на плавото,користам ЛАП ТОП тастатурата е со средна големина односно ком. во секој слуЧај фала ти сто се потруди...ако не се справам со проблемот ке мора изгледа вака да писувам