1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. Em4ence

    Em4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Луѓе дали знае некој сто се случи со стипендиите за студенти,кога ке ги пратат,колку месеци ке бидат исплатени?Ке помине годината веќе а тие немаат ни за еден месец исплатено :( :evil:
     
  2. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    јас колку што знам стипендиите се пуштени,оди до министерство ако ти немаат пуштено само тебе сигурно има некој технички проблем.
    А некој дане знае дали ке има студенски кредити оваа година,јас аплицирав и уште нема ни ранг листи објавено,незнам ни дали сум добила :?
     
  3. LaFille

    LaFille Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    57
    Стипендии за студенти исплатија за неколку месеци уште пред Нова Година. Би требало сега во март да исплатат за уште 2-3 месеци. Доколку немаш добиено ни денар од стипендијата треба да отидеш до Министерството и да провериш што е работата, можеби оваа година си одбиена за стипендија.
     
  4. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    кога се аплицира за стипендија?
    и колкави се можностите за одбивање со просек 9,75 :P
     
  5. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Јас имам слушнато дека и други фактори се важни како на пример имотна состојба, примања и сл. и се плашам дека тоа ќе ми зафркне работа а имам 9,?? просек (не ги имам сите оценки земено :D ) исто така имам слушнато дека повекето лажат за овие работи кога аплицираат па си реков и јас да подизлажам нешто :rofl: незнам ни дали проверуваат ни ништо. Кој што знае нека пише нешто.
     
  6. puflaa

    puflaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    23
    За стипендии се конкурира септември негде, треба да се има просек над 8,5 и битна е и материјалната состојба. Знам некои луѓе што немаат добиено затоа што нивните родители имаат добри примања но не мора секогаш да е така! И тука го има оној фактор врски така да секакви земаат. А за оцените не се лаже туку има варијанта да се напишат 90% од оцените така да некоја 6ка може да се скрие :lol:
     
  7. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    За оценките незнам ама имам слушнато дека за материјалната состојба лажат. Па и јас си викам: зарем ќе земат тие од преку 3000 апликации да проверуваат кој зема висока плата а кој не? :P Сепак незнам има време до септември здравје
     
  8. TheEki

    TheEki Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Јас земам информатичка стипендија и остнаа уште две рати. Праќаат секој месец по 5500 :D само нема кој да ги штеди.
    За мојата стипендија е битен само просекот да е над 9.00
    За другата стипендија се зема се во предвид и секако дека се разгледува до детаљ: просек, материјална состојба, факултетот на кој студирате и уште некои работи и за се добивате соодветни поени.
     
  9. Oluska

    Oluska Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    24
    Последно шо разбрав е дека стипендиите и кредитите од оваа година ќе се исплатуваат до декември :( Буџетот како и секогаш бил празен затоа и се одлага исплатата.Иначе пред некој месец прочитав во весник дека од оваа година може да се исплатуваат стипендии за 10 месеци.Само мене некако не ми се варува.Они одвај ги пуштаат овие не па да исплатат уште за 1 месец плус.
     
  10. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Девојки ако некој дознае кога треба да се аплицира за стипендија нека пише :talk:
     
  11. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.641
    Ке има објавено на страната на МОН.. Ке те известам кога ке биде огласот
     
  12. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    фала
     
  13. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    А кренат е просекот за добивање на стипендии од оваа година?
    За техничките факултети од 8.00 на 8.5 ,а за останатите е од 8.5 на 9.00..Така слушнав,демек кажале на вести.
    И кредити ќе има оваа година или не?
    Јас имам просек 9.1 па можеби имам шанси за стипендија..или не? :)
     
  14. cinderellce

    cinderellce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    47
    Јас немам слушнато ништо за тоа дека е кренат просекот....иначе и јас имам над 9 просек и се надевам дека ке ја добијам стипендијата што е за информатичари :)
     
  15. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Каква е таа стипендија за информатичари?За тие што студираат на тој факултет или за тие што имаат просек над 9?Не се разбирам многу во овие работи,прва година ми е :angel:
     
  16. cinderellce

    cinderellce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    47
    И мене ми е прва година така да не сум ни јас мн искусна.Ама колку што знам таа стипендија е само за студенти кој студираат на информатика и имаат просек над 9...ако има некој што знае нешо повеке нека ни објасни ;)
     
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Мојата цимерка имаше просек 9.5, ама пак не успеа да добие. Треба ептен максимален просек од 9.8 нагоре. Многу е јака конкуренцијата. На списокот повеќето беа со 10,00 просек.
     
  18. cinderellce

    cinderellce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    47
    А на кој факултет студираше цимеркати.....оти јас познавам студенти во велес што студираат информатика со просек негде над 9 ама сигурно не над 9.5 и земаа стипендија.Но сепак и во стипендиите голема улога играат врските нажалост :worried: :worried:
     
  19. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Зависи на кој факултет била твојата цимерка.Инаку на списокот за одобрени стипендии од лани,има и студенти со просек под 9 а над 8.5 па земале стипендии.
     
  20. UniqueCreature

    UniqueCreature Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    44
    Вака, стипендиите за информатичари се само за студентите што студираат информатика, значи тука спаѓаат информатичките смерови од Електро и ПМФ во Скопје, Технички факултет и АМИС во Битола, смерот за информатика при Универзитетот Гоце Делчев од Штип и Универзитетот за информатички науки од Охрид како и сите дисперзирани на наведениве факултети и при тоа треба да имаат минимум 9 просечен успех. Тука спаѓаат и информатичките смерови од приватните факултети, но е точно одредено колку стипендии се доделуваат на студентите кои студираат на државните, а колку на приватните факултети. Значи тој е сосема различен конкурс од оној општиот за студентските стипендии на кој можат да аплицираат сите студенти кои ги исполнуваат условите. Инаку, за овој што е за сите студенти треба да се има минимум 8.5 просечен успех, додека на техничките факултети треба да се има најмалку 8 просек. Така барем беше досега. Конкурсите обично излегуваат во септември или октомври на страната на Министерството за образование и наука и во некои од дневните весници, па останува да видиме кои ќе бидат условите оваа година. позз :)
     
    На Blabla16 му/ѝ се допаѓа ова.