1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

AliExpress

Дискусија во 'Мода и стил' започната од pamelche, 27 февруари 2013.

  1. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.848
  2. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Токму така :) Јас си кажав само свое лично мислење од мое лично искуство и на мои блиски...Како и да е секој сам индивидуално си одбира што ќе носи на себе и што ке користи ,дали вистински квалитет или делумно т.е скоро ич.
    Баш денес попладнево на српска телевизија збореа за алиекспрес за тоа колку се популарни ширум светот но и колку им биле материјалите канцерогени и штетни а уште толку повеќе парфемите,кремите ,шминките кои се жив фалсификат ...Скоро сегде го има ова да ,но поготово кај нив затоа е и се скоро џабе се :)
    Нема љутиш секако ова е мое мислење пак повторувам.A и зошто би се лутеле па овде никој не е газдата на алиекспрес нелии па да се вреѓа или слично :lol: :*
     
    На sinorinJa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    значи ти бараат извод од банка. Ќе си појдеш во банка и ќе побараш од картичката од која плаќаш извод. На него се гледа колку пари му се префрлени на Алиекспрес. Односно џабе си лажела за сумата.
    На изводот точно се гледа колку пари ти повлекле. Мој совет е да неправете вакви работи затоа што сама си правиш проблем. Недај боже да ти се погоди некој на царина што подобро се разбира па да те пријави.
    Инаку се повеќе сите пратки прво одат на царина па потоа ги пракаат така да внимавајте завршија тие денови кога ни цариниците не беа информирани па стигнуваа големи или вредносни пратки без доплата или без царина....сега ке те изгорат.
     
    На itgirl и Nausicaa им се допаѓа ова.
  4. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Женски си порачав вентијага од Али, но еве веќе 6-ти ден имам Awaiting shipment :^)
    Сум порачувала до сега, но пратката била за максимум 2 дена одобрена т.е. пратена. Дали е можно да не ја пратат воопшто?!
     
  5. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Зависи од селер до селер, еднаш чекав точно месец додека дека да ми ја пратат порачката. Во случај да не ти ја прати до дадениот датум, автоматски ќе ти се вратат парите.
     
    На donna.17 и kolovoz им се допаѓа ова.
  6. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    за првиот ти пишува да си земеш еден број поголем:
    5. Sizes : 70C /32 75C/34 80C/36
    Hint for choosing proper size:
    1. Use similar clothing to compare with the size. This is Asian Size ,it is one size smaller than Euro Size, Watch it2. Choose larger sizes if your size are same as the flat measurement Size chart
    на вториот имаш цели табела со мерки измери еден градник кој ти е точен и спореди си која големина си. Вториот многу добра табела ставил нема шанси да згрешиш.
    Инаку јас имам купено градник од али ама јас најмало бројче носам 65ка што е ретка во македонија па така си го одбрав најмалото и ми се погоди.
    секој селер е различен види прво колку дена има ставено за да ти ја одобри порачката. Кај некој е 10 дена додека да ја прифати. Така да почекај уште малку.
     
  7. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    Девојки имам едно прашање,доколку нарачам еден производ кој цената му е 50 евра дали плаќам плус при подигање на пакетот,бидејќи доставата е бесплатна од каде што сакам да го купам производот?
     
  8. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    ^Штом е над 45 евра, ќе мора да се царини и ќе треба да доплатиш 120 ден при подигање. За да избегнеш царинење, можеш да му пишеш на селерот да стави помала сума на пакетот или да пише дека е подарок :)
     
  9. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    Добро јас си мислев дека треба многу повеќе да се плати бидејќи имаше некоја девојка прашано па пишуваше 2500 ден дека треба да се доплати,ако е 120 ден тогаш не е проблем.Но исто ме интересира дали се доплаќа плус ако е потежок производот или нема врска?
     
  10. Avenged

    Avenged Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    1.495
    Пол:
    Женски
    Ова значи дека пратката сега за сега е во Турција? :D
     

    Прикачени фајлови:

    • Screenshot_4.png
      Screenshot_4.png
      Големина на фајлот:
      60,9 KB
      Прегледи:
      80
  11. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Прашај во пошта да си бидеш сигурна, таму ќе ти дадат најточни информации.
     
  12. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Дали некој има порачувано со MasterCard-картичка за пазарење дали е можно да ти повлечат повеќе пари од потребната сума?
    Бидејки сакам да ги порачам овие работи со оваа картичка, за да не вадам посебна картичка за пазарење од интернет :)

    http://www.aliexpress.com/item/New-fash ... 89358.html

    http://www.aliexpress.com/item/Min-orde ... 98159.html
     
  13. Super-Mama

    Super-Mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    13
    Прашав во пошта но не можеа со точност да ми кажат,ми рекоја дури кога ке пристигне производот тогаш ќе се знае колку би коштал.Затоа некој ако има нарачувано од али потежок производ дали доплатил плус?

    И друго сакам да откажам нарачка кликнав cansel order но сеуште чекам продавачот да ми одобри.Му пишав и порака ми напиша дека производот ке ми го прател не можел да откажи,а кога кликнав за откажување производот не ни беше испратен.Постои начин да ја откажам нарачката и да ми ги вратат парите или..?
     
  14. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Да, шипингот.
    Бидејќи до скоро пријател мој нарачуваше и знам дека работите што ги порача му беа некаде околу 30 и нешто евра а шипингот 10 или 15 евра. Битно вкупно се беше над 45 евра.
    И му стигна дома ливче да плати царина 900 денари.

    Патем тој нарачуваше од Амазон.
     
  15. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Тоа влегува да, шипингот е всушност доставата и тоа се додава на цената така да кога ќе ти стигне производот нив ги интересира само вкупната цена која си ја платила на производот без разлика колку чини само производот, а колку шипингот. Значи заедно со шипинг да не е повеќе од 45 евра.
     
  16. inn

    inn Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    29
    дечки, вака
    пред некој ден нарачав една алка, но не видов дека на тој селер минимум му е 10усд... и сеа ова ми одговори, као у стил да ја откажам али поим неам како

    Dear friend,could you please read this this passage Patiently:
    Our shop min.order is 10USD,we need to pay more than 1.75USD as post fee,so could you please understanding us ,thanks.If your buy less than 10USD,could you please choose more items in our shop to 10USD ? And if you do not want to ,pay us the post fee is ok too.

    or could you please cancel the order choose the reason "Buy the same order " to close the lose money order ,the system will refund you soon .Deals together more than 10USD ,please ignore this information ,We will send all your order together to you soon Any problems,pls contact us

    а ја нејкам да плакам шипинг зашо ке искочи поише да платам поштарина него алката, а у кенсл ордер ми појавува ова:


    :)
     

    Прикачени фајлови:

  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Кликни Cancel order, и избери I placed diplicate order т.е првото и толку.

    Селерот ќе потврди, да ја откаже нарачката , после 10тина денови ќе ти ги вратат парите.

    Инаку некој прашуваше дека ја откажа нарачката ама селерот рекол ќе ја прати.
    Тоа е тоа, ако ја откажаш треба и селерот да се согласи, а некогаш не се согласуваат, па сепак на крај ќе ти ја испратат, а тука не се може ништо.
    Ако сте згрешиле боја, број, пишете им, не прават никакви проблеми, не мора да ја откажувате нарачката, оти како што реков не значи дека ќе се согласат.
     
  18. Trnche

    Trnche Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    241

    Дефинитивно извади си посебна картичка, од лично искуство ;)
    Мислејќи дека се е ок, толку многу испишани страни овде со позитивни искуства, си порачав со картичката на која земам плата (унибанка)...со порачката се беше ок, си платив, си ја добив, презадоволна и се` по ред, се` додека наредните 2 месеца не приметив дека месечно по 1100 ден ми повлекуваат од сметка. Првиот месец не обратив внимание, но вториот веќе ми стана чудно и извадив извод.
    Резултат - ја блокирав картичката, банката не можеше ништо да направи, му пишав на селерот, тој ми врати дека нема овластување да повлече пари од мојата сметка, па пишав на али, она што е submit claim. Пишуваше дека ќе добијам одговор во рок од 2 работни дена, но поминаа 2 недели и ништо...Така да јас веќе си се откажав од 2200 ден.

    Памет за другпат....овие пари + околу 900 ден за конверските што ги порачав, на крај ми излезе исто како од овде да сум купила оригинал ;)

    Совет - исклучиво посебна картичка само за таа намена.
     
    На realGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    17.203
    Онлајн производи (искуства и критики)

    Девојки има некоја искуство во порачување на зимски јакни преку Алиекспрес? Сакам да си нарачам ама некако сум скептик. :sweat:
     
  20. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Моите штикли се сеуште во Кина а од прстените ни трага ни глас
    порачани се на 4ти Септемви
    Има шанса штиклите да стасаат до кај 8-9ти Октомври :?: