1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Есен – зима 2012/13

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Snow-Queen, 2 септември 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Тема, за модата и стилот, есен-зима 2012/13

    Бојата на есен – зима 2012/13 „трула вишна“
    Веќе е факт дека новата есенска боја е онаа што ја нарекуваме „трула вишна“ или бојата на црното вино. Во игра се повеќе нијанси, дури и темновиолетовата, меѓутоа дефинитивно ова е основната боја околу која ќе се вртат сите есенски комбинации.
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    На antonina, srn4e, ViktorijaMari и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Stefaani

    Stefaani Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    285
    мене ми се допаѓа
    оваа боја би ја носела како додаток или чевли и колан и ташна па дури и чзми би биле убави или пантоломчина, за блуза не знам баш специфична е бојава не би одговарала за секој модел на блуза, а туника може и др. а темно виолетова не би носела не ми е убава ама ич. и се знае секогаш кафеното ми е совршено за во зима :!:
     
  3. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    На последната слика последните чизми ми се врв :inlove: Ако налетам на такви, обавезно купувам. И се согласувам со Стефаани, би ја носела бојава во комбинација еве пример со црна облека, а ваков каиш или марама, со вакви чевли. Можат да се прават некои комбинации, сепак не е некоја дреч весела боја.
     
  4. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Немам парчиња облека во оваа боја,но супер ми стои :) Дефинитивно ќе гледам да земам нешто слично.
     
  5. Lunaria

    Lunaria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    1.087
    Пол:
    Женски
    А баш на почетоков на летово се шегувавме со другарките дека зимава актуелна ќе биде трула вишна,на сметка на тоа песната од Цеца хаха :) Да не сме некои трендсетери ? :P
    Убава боја e,како што имам бел тен и сакам бургундец боја кармин,прекрасно стои. Капут во ваква боја и некое блузиче и скокам од радост :)
     
  6. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Немам облека ваква боја, не ни сум имала, незнам ни дали ми стои убаво :) . Немам ни на што да ми одговара. :)
    Mногу сакам вакво некое , за сеа есен-зима :D
    [​IMG]
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Muffin.Love

    Muffin.Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    15
    Хмм ...па немам ништо вакво али дефинитивно ќе шетнам по продавнициве да си земам некое вакво парченце.
     
  8. Miss-Angie92

    Miss-Angie92 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Ми се допаѓа :)
     
  9. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Многу ми се допаѓа. Зимава треба да си купам ново капутче и баш планирав да е нешто на загасита црвена боја... Одлична трендовска боја за оваа есен/зима колекција :)
     
  10. Steff.Unique

    Steff.Unique Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    270
    Пол:
    Женски
  11. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Модни трендови: Есен/Зима 2012/13

    Летото полека си заврши, еве го пристигна Септември, а со него си носи и обновување на есенскиот плакар со алишта.
    Било да се тоа нови обувки, палта, пантолони или капчиња секој сака да си се поднови и да си купи нова гардероба.
    Еве неколку колекции од познатите модни брендови. Ви се допаѓаат?
    Темава нека биде за коментирање на актуелни модни трендови и поставување на нови... ;)

    Актуелни бои за оваа сезона ќе бидат носење на црни, пастелни бои и многу темна црвена боја, кожа (еко или вистинска), златни додатоци, леопардски принтови, пуфкасти јакни и исто така ретро стилот е повторно во мода и винтиџ како инспирација. :)

    Kohl's (Колекција на Вера Ванг)
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    Victoria's Secret
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    H&M со Лана Дел Реј
    [​IMG]cles/3858/01.jpg[/img][​IMG]
    [​IMG][​IMG][​IMG]

    Blanco
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
  12. renne

    renne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    19
    Модни трендови: Есен/Зима 2012/13

    Прееска слушав на радио дека:
    -Капутите во боја ќе бидат на мода
    -Леопард панталони



    За сезонава се предвидува носење на црни, пастелни бои и мнооогу џиш црвена боја, кожа (без разлика дали е вистинска или еко кожа), златни додатоци. Потоа тука ги имаме и леопардски принтови, кои мене лично не ми се допаѓале никогаш, но што е тука е. Пуфкасти јакни или како што најдов. Потоа ретрото е повторно во мода т.е vintage како инспирација..
    Мислам дека темава е супер и дека одлично ќе функционира !!! :) поззз :* :*

    Еве ова го најдов само..
     
    На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Обожавам лак во трула вишна дефинитвно.
    Немам облека во оваа боја, а би сакала да имам барем една чанта.
    Обавезно ќе си купам лак во ваква боја.
    Мислам дека и кафеавите нијанси би требало да бидат во тренд и оваа есен.
    Не за друго, дека имам кафеав капут :lol:
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.651
    Пол:
    Женски
    Исто, есенва актуелни ќе бидат и темнозелените тонови.
    [​IMG]
    Вакви отприлика.

    Јас сепак мислам дека не само трула вишња, или зеленава, ами во мода ќе бидат и сите бои во такви потемни нијанси. Загасито темно жолта, мастило боја.
    Како и да е, мене ми се допаѓаат и радо би ги носела. Обожавам бои, иако до пред некое време не сакав да видам ништо друго поразлично од крем и нјуд, нежните нијанси.
    Среќа што го променив мислењето и среќа што на време сфатив дека на мојов блед тен му треба боја. :D
     
    На Hipster, Sara123, Chocolate.me и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Многу се радувам што ,,потемните'' нијанси ќе преовладуваат сезонава, бидејќи бев презаситена од оние colour block комбинации. Трула вишна, војничко темно зелено или пак мастило боја, шта год, само да нема повеќе бои што очи бодат.

    http://www.youtube.com/watch?v=5xCJHb8XmmY

    http://blog.stylert.com/2012/04/14/kenz ... ylert-com/


    Јас веќе се опремив со некои потемни нијанси на бои, чекам сега да присоберам некој денар и да си докупам уште некои работи. Во Боди лајн, ако сте заприметиле имаат донесено панталони мастило боја и трула вишна, 1400 денари се.
     
  16. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.984
    Допаѓања:
    4.839
    Пол:
    Женски
    Повеќе би одела на додатоци во овие бои, отколку парчиња облека. Може само едно капутче во бордо боја да ми заврши работа
    Ако се враќа леопардскиот принт во мода, значи марамите ќе ги има на секој чекор, а јас се убив од барање цело лето и не најдов :@

    Значи се фрлам јас во потрага во темно црвена ташна, марами и накит кој значително ќе се зголеми оваа сезона.
     
  17. Lemonade

    Lemonade Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    222
    Да си земам и јас едни фармерки во нијанси на мастило и трула вишна добро би било. Ми фаќаат око, а и темно зелената е добра. Ми се допаѓаат есенските бои годинава. :up:
     
  18. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Еве ја и машката колекција од ХиМ, да не бидат машките дискриминирани
    H&M машка колекција есен '12

    [​IMG]
    Во боите на есента, најновата колекција од H&M за мажи е спој на секојдневен опуштен изглед со класични парчиња облека.

    Портокаловите нијанси на есента се насекаде. Модните детали по се изгледа и оваа сезона ќе бидат задолжителни во секоја комбинација. Плетените капи, машките марами, каиши и кожни ракавици се повторно ин.

    Облекувањето во слоеви е уште една карактеристика на оваа колекција. Маици кои се гледаат под џемперот и кошули со подвратени ракави над сако или џемпер се еден од примерите како може да постигнете изглед на маж кој ја следи модата.
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
  19. simce11

    simce11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2012
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Супер имам мантилче и фармерки во таа боја ,лани ѓи купив но ретко ги носев иако црвената боја ми омилена :) од новите трендови се ми се свиѓа само анимал принтот не,не можам да се замислам во него.. :)
     
  20. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Мм вишна боја колку е убава. Моментално ми се лакирани ноктите во оваа боја.
    Сестра ми има капутче од Бершка бордо,многу и’ е убав. И јас сум за нов капут, сакам да биде некоја потемна нијанса на портокалово. Имам и малку потемно црвени панталони, всушност како хеланки се, ама се убави. И портокалово розе наметка. Вакви бои многу сакам, зашто баш асоцираат на пролет. Леопардски принт ич не ми се допаѓа. :puke: Ја сакам и темна зелената, едни такви фармерки добро би ми дошле. :wasntme: На времето имав панталони во војнички стил, ама дека беа широоки и со големи џебови не сакав да ги носам. А сега гледам модерни се. Леле ако ги најдам ќе ја терам мајка ми да ми ги преправи. :D