1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога се запознавте со штиклите?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од annie.bt.97, 25 јуни 2011.

  1. annie.bt.97

    annie.bt.97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    17
    не видов ваква тема па затоа ја ставив ако има слободно у канта..
    па вака сакам да знам кога прв пат сте носеле штикли чевли на плута и сл??
     
    На mijala му/ѝ се допаѓа ова.
  2. CupCake

    CupCake Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    165
    За полуматура.
    Црни штикли,со ременче,9ка..едноставни и елегантни,полуматурантски. :)
     
    На princessara му/ѝ се допаѓа ова.
  3. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Чевли на плута е друго, такви пониски и во основно сум носела, имав и чизми и сандали на плута, во мое време се носеа ептен. Онакви секојдневни не високи многу. Убави повисоки на плута носев на полуматура, ама пак светлосни години се поразлични од штикли.

    А штикла прва облеков на 16 ипол години. Поточно 2ра средно зимно време, првите чизми на штикла и тоа штиклиште едно 10ка минимум беа и тенка штикла плус.
    Од тогаш до ден денешен ние сме во љубовна врска :lol:
     
    На plawa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. malechkata

    malechkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.141
    Почнав да носам штикли во втора година средно. Оттогаш не сум престанала. :lol:
     
  5. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Почнав да носам на полуматура и од тогаш навака и понатака секако 8)

    Повисоки чевли ? Уште од мала сум носела кломпи, сум имала мали чевли на штикла имав и топуци. Али тоа не е тоа-тоа штикла :)
     
  6. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Тоа не беше обично запознавање тоа беше љубов на прв поглед ;) , црни со машна, некаде 10 см, преубави ми беа. Судениот ден беше, ден пред полуматура. Оттогаш многу пати ги изневерив со други :D
     
  7. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Почнав да носам од 15 години :)
    но сам често, иако сум висока :)
     
  8. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Од премалечка се сеќавам еден дедо до комшиите ми направи наланчиња на штикле, на радоста и немаше крај абе ни за спиење неќев да ги слекувам. А пред тоа нон стоп надвор во штиклите на мајками шетав, и си јадев после тоа ќотече како што е редот.
    Инаку кога потпораснав малку 2ро-3то одделение, на модерен танц тренинзите ни беа по штикли, и така ми продолжи дружбата и од полуматура па наваму не се одделувам. Ги обожавам, и збеснувам по чевли убави, на форумов не ни ја отварам темата за чевли оти си се знам што такво сум после само таму ке ми брчи умот за нови. И имам само едни рамни чевличиња :worried: Од немај каде едни само нека има.
     
  9. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    И ја тоа го праев до другарките нели мали дами бевме :!: :rofl:
     
  10. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Прв пат облеков оваа година, баш на нова година. :rofl: Високи се некаде 8цм, едвај излегов од дома си мислев сите чудно дека ќе ме гледаат пошто сум си висока. Сега ги обожавам, и на секое излегување на штикли сум.
     
  11. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.135
    Допаѓања:
    88.484
    Пол:
    Женски
    Уште на некои 3,4 години добив подарок преубави црни штиклички, со 2,3 сантима штикла, важно беше да тропкаат. Иако постојано носев на топук чевли, во наше време беше и модерно тоа, прв пат мои штикли си купив прва средно. Ги ставив во темана со наши штикли едни бели кломпи, а по нив црни чизми. До денес се насобраа многу и секое одење на шопинг се враќам со најмалку еден пар.
     
  12. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    На полуматура првпат, а веќе при крајот на прва година си станавме најверни другарчиња :)
     
  13. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    Во 7мо одд. сестра ми ми ги даде нејзините да ги носам. Црвени кломпи на 2 цм штикла. :lol:
    Потоа за Нова Година 2010, мерак ми беше да купам ниски чизми со 5 цм штикла.
    Од тогаш се зголемуваше по малку висината на штиклата, па за оваа Нова Година купив 10 цм чизми.
    Доста се сега за сега цм. :lol:
     
  14. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    хахахах браво за темава :clap:
    искрено си уживав во балетанчиња 8) знаев дека ќе им дојде ред на штиклите и дека не треба да се брзам.. крајот на 1год летото имав штикли со малечка штикла и штознам мн ми беа цакани ( додека сите другарки носеа вискои) потоа носев 7см и на крај односно сега терам со 12ка :D
    си уживам додека носам вискои и баш онака женствено и секси ми се 8)
     
  15. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    На 4-5 годинки првпат ми купија од оние пластичните шо се..на 3-4 цм. штикла..Ама у главно тропкаа..:) Во четврто одд. на патронио празник јас бев циганка и ми дадоа професорките едни топузаци 9 цм. штикла..И ја уште кога вежбавме си ги земав дома почнав да одам со нив по дома по цел ден и само викаа по мене, али ја се научив да одам..:) Лично мои штикли немам сега сум за 7 одд. и сеа ми вите мајка ми дека занова година ќе ми купи :inlove:
    Онака на излавање носев на 14 јуни :!: на роденден (оваа година) 8 цм. беа на една моја другарка се, али „не и стоеле нејзе“, а мене „ми стоеле“ оти сум била како русинка : :wasntme:
    Иначе Коа си дојдов дома коа ме виде брат ми : - Само да те видам уште еднаш да носеш штикли пред сите таму ќе ти ги собујам! (од сите дома само он не ми дава) :)
     
  16. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    После 2ра година средно, летото беше и тоа 10см :) :) и од тогаш душата ја давам за штиклии ;)
     
  17. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.784
    Допаѓања:
    131.326
    Колку што се сеќавам, првите штикли ги купив летото за 4 година, а во 4-та веќе имав и чизми на топук од околу 5 цм за во школо. Претходно - само рамни, на крај памет не ми паѓало штикли да носам. После главно бев на некои топуци за на факултет или работа, од прилика 5-7 цм, а за излегување не повеќе од 10 цм. И 10 ми се многу, до 9 ги поднесувам добро, ама на 10 цм едвај одам.

    Имав и фази кога пак носев само рамно, еден период имав проблеми, па не сакав ни да помислам на штикла.
    И сега не сакам многу високи. Мислам дека главно ми се 6-7 цм. Рамни речиси и не носам, затоа што најчесто сум во „здолништа“, па некако не ми оди.
     
  18. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Некаде во 2 ра средно ..и не ги сакав баш, ми беше срам така да шетам..сега стигнав до 13 цм...али тешко иде :lol:
     
  19. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    охоо,па од мали нозе ги носев штиклите на мајками од нога не ги вадев само за по дома :D
    А иначе мои и да носам сега почнав :$
     
  20. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    16 год., осумче. И сеа ми се грди и ги неам облечено со години. Скрос на друг тип преминав. Високи сакам, на помали штикли ме болат стапалата. Навикната сум со години на ептен високи и по цели вечери си терам, играм, одам, трчам... Ако е штикла, нека е штикла. :D