1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Онлајн шопинг

Дискусија во 'Мода и стил' започната од lady-gaga, 13 јуни 2010.

  1. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Ај помош кој се разбира повеќе со buyincoins.
    Пред повеќе од два месецa направив порачка и не ми стигна и побарав да ми ги вратат парите и ми го пишаа следново
    Sorry that you still haven’t received your item yet.

    You’ve patiently waited for a long time. What about we fully refund you in coins first? If it arrives later, please inform us and repay for it. What’s your opinion?

    Looking forward to your reply.

    Ако им потврдам да ми ги вратат парите ќе е исто како на алиекспрес? Ме буни она in coins. :?:
     
  2. frangipani

    frangipani Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2014
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    ^ Ќе ти ги вратат парите ама не на сметката твоја туку на самата страна како coins во вредноста на парите на нарачката што не ти стигнала и со тие coins ќе можеш во било кое време да си направиш нарачка на страната,и мене истото ми се случи и пак си направив нарачка па ќе видиме дали ќе стигне. Ако не ме сфати,пиши ми слободно лп ќе ти пратам слики :)
     
    На martinuska му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    И мене ми имат пишано така, само што јас не сакав така, туку им пишав да сакам назад пари на мојата картичка и тие веднаш потоа ми испратија мејл дека ми ги вратија парите на картичка, повторно со извинување што не ми стигна порачката.
    На нив во прилог оди да понудат тие coins за да би оставила парите пак кај нив, ама ако тебе не ги одговара и немаш намера да купуваш нешто, слободно пиши им дека сакаш парите.
     
    На martinuska му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.599
    Допаѓања:
    151.763
    Ми треба помош :)
    Како за прв пат од ебаи порачав маичка од 3 евра ја платив со виза на која со предходно направив паипел акаунт на таа сметка
    Сега сакам да видам каде ми стои порачката каде ек добијам известување дека е пратена ,откажана или слично каде ке имам тракинг бројче и отприлика за колку време да ја очекувам?
    фала ви
     
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Тракинг на ибеј скоро никогаш нема, така да не очекувај. Оди во Purchase history кај My Account ,таму ти стојат сите нарачки, и време во кое треба да стигне.
     
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.599
    Допаѓања:
    151.763
    Сега видив порачката стои ја има ама нема време кога би требало да стигне и нема никаков статис инаку дуфи платена е пред 1час некаде да не е рано за да има време кога ке стигне?
     
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Не е, има и порачки кои неемат рок,па ти останува да чекаш :)
    Кога ќе ја пратат ќе ти стои кај Shipped 1.
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    963
    Допаѓања:
    17.156
    Пол:
    Женски
    Ми тргна мене со царинењето. Може им е наредено да царинат и тоа што треба и тоа што не треба, им се може. |( Вчера платив 500ден. за пратката од асос, сега ми стигнува порачката од iHerb, која беше околу 20$ и таа царинета, 250ден. Ви се случува и вас ова девојки, со последните порачки? Зошто една година веќе порачувам онлајн и ништо дополнително не сум платила досега, до последните две пратки. :?:
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Мене фала богу не ми се случило да ми царинат нарачка, ама веќе трети пат ми се случува да нарачам 2 пати маици за брат ми, еднаш моја маица од http://zavvi.com, чекам до одредениот рок и од нарачката ни трага ни глас. Среќа што се коректни и 3-5 дена ги рефундираат парите. А од истата страна ми има стигнато нарачка за 5 дена. Сега нарачав од http://thehut.com (истата фирма како zavvi.com) ќе видам баш дали и за колку време ќе ми стигне.
     
  10. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.599
    Допаѓања:
    151.763
    Ми треба помош од некој што го верификувал пеипелот да ми кажи како оди постапката?
     
  11. Butterfly.girl5

    Butterfly.girl5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    114
    Девојки имате ли порачувано од gardemoda.mk ? гледам има убава ефтина постелнина, па незнам што да правам. ако имате искуство, споделете :)
     
  12. frangipani

    frangipani Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2014
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Девојки како иде правење нарачка на ебеј? Видов убав прајмер за пудра па сакам да си го земам ама ме интересира како да видам дали е доверлив селерот,по фидбекот како на али што е или има друг начин? Малку не ми е јасна странава додека да влезам во шема па ако знаете што како кажете :)
     
  13. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.443
    Допаѓања:
    22.744
    Пол:
    Женски
    Жени, помош !
    Ми стигна известување дека за вредносна пратка со тежина 0.55 кг треба да се спроведе царинска постапка и треба да доставам фактура/сметка/документ за вредност на стоката...
    Што значи ова ???

    Инаку вредноста е околу 36 долари. И сега... што треба да направам, ќе ми се царини ова и колку ? :^)
    Пратката е со производи од iHerb.

    Едит*

    Еве што најдов на страната на Царинска Управа на РМ:

    Доколку примачот е физичко лице, плаќањето на царинските давачки и ДДВ се врши на еден од следните обрасци:
    -Поштенско царинска декларација: ако вредноста на стоката во пратката е помала од 800 ЕУР во денарска противвредност и се применува единствена царинска стапка од 15 % и стапка на ДДВ од 18% или 5% во завосност од видот на стоката. Неа ја пополнува царинскиот службеник, а давачките се плаќаат при приемот на пратката.
     
  14. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    963
    Допаѓања:
    17.156
    Пол:
    Женски
    Тебе барем ти стигнало нешто од царина да доставиш фактура, мене директно ми ја царинеле пратката, не знам можеби дека не сум од Скопје. Исто и во мојот случај се работеше за пратка од IHerb, околу 20$ беше мојата нарачка. Ми ја царинеле, 150тина ден. треба да платам.

    Ти испечати од iHerb тоа каде што ти е нарачката, каде што се гледа колку си платила. Можеби ќе ти се царини, па ќе треба само за ддв да платиш.
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  15. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.443
    Допаѓања:
    22.744
    Пол:
    Женски
    Епа, ди ајрони е тоа што баш денес се вратив од Ск. и можеби ќе идам задутре може после 10 дена, а тоа не знам на сигурно. Знаев дека нема да сум таму, и јас за шипинг адреса си пишав Струмица.
    И сега, дали може да им пратам на мејл документ? И пак овде да ми стигне? За да нема потреба само до пошта да идам до Ск.? :^)
     
  16. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    963
    Допаѓања:
    17.156
    Пол:
    Женски
    Би требало да можеш да го испратиш документот, или на мејл или по факс.
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  17. jelena.rozga

    jelena.rozga Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    205
    http://www.gardemoda.mk/ Moжете и од овде да порачувате со достава до дома. Доставата мислма дека е бесплатана. А од оваа страна имам порачувано и доставата е брза и бесплатна www.kupinakit.mk
     
  18. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Има шанси да им е наредено да царинат. Мене ми се фати да платам 600 денари за порачка од 2200 денари. Така да... не важи она над 45 евра. Како ќе им дојде така прават по се изгледа. :emo:

    Испринтај ја страната каде што ти пишува колку пари си платила за таа порачка и ќе ја однесеш таму за царина. После тоа ќе ти кажат каде да си платиш и ќе платиш секакви глупости како лежарина, отварање на пакет ау бау... Мене се тоа 600 денари ме фати. :emo:


    Секако дека доставата ќе е брза и бесплатна. Производите им коштаат стотина денари, а ги даваат 5-6 пати поскапо... :D
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
  20. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.443
    Допаѓања:
    22.744
    Пол:
    Женски
    Вчера им се јавив, барем љубезни беа, ми кажаа дека може и по мејл документ за вредноста да им пратам.
    А, за колку време сега да ја очекувам пратката? :^)