1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Онлајн шопинг

Дискусија во 'Мода и стил' започната од lady-gaga, 13 јуни 2010.

  1. yuiop

    yuiop Нов член

    Се зачлени на:
    23 мај 2013
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    32
    Јас немам пари за офлајн, не за онлајн купување...........
     
  2. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    јас имам, прите ги ставам на посебна картичка која ми ја дадоа, на картичката пишува дека е карта за тековна сметка, а пред да ја пластифицира девојчето кај која ја вадев пиша со пенкало дека за инетернет порачки, колку ставиш - толку трошиш. За користење на е - банкинг мислам дека се плаќа, колку незнам, а за вишокот на пари незнам како да провериш колку имаш, јас си ги рачунам и си запишувам, кога ке се соберат доволно ке пробам да направам порачка со нив.
     
    На bumbi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bumbi

    bumbi Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Да и јас имам две, едната за тековна сметка а другата е самата Виза картичка. Мислев дека може онлајн да се гледа состојбата ама изгледа и јас ке морам со пенкалото и тефтерот :D И уште едно прашање: За колку време стигаат парите на сметката? Уплатив пред 3 часа, а на овој листов што ми го дадоа пишува дека ќе може дури утре да ги користам.
     
  4. blackstyle

    blackstyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2011
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Не се наплаќа е-банкинг,треба да одиш пак во банката и да пополниш еден документ и ќе ти дадат корисничко име и лозинка.Па после некое време ќе одиш да земис цд за е-банкинг со кое што ќе можиш да си ги префрлиш парите од интернет картичката на дебитната ако ти останат или ако ти ги вратат.
     
    На bumbi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.817
    Допаѓања:
    102.653
    Пол:
    Женски
    http://www.ebay.com/itm/Sexy-Womens-Lac ... 6fc4fdc7e8

    [​IMG]

    сакам ова фустанче да си го порачам , многу е евтино и преубаво па кажете ми за броевите пишува US до броевите како што гледам ваљда не се азиски :?: С , М и Л јас носам Медиум па тогаш медиум да порачам? :?:
     
  6. bumbi

    bumbi Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Баш сега читав на нивната страница, значи добро сум разбрала. Најдов онлајн формулар за ова па го пополнив и го пратив. Сега претпоставувам дека ќе ме исконтактираат кога ке стигне цд-то.
    Фала ви на помошта :*
     
  7. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Глеј што пишува
    Size: One Size Fits US S-M
    Bust: 76cm-92(30"-36.2")
    Shoulder:34cm(13.3")
    Sleeve length: 59cm(23.2")
    Length:77cm(30.3")
    Hem:86cm-106cm(33.8"-41.7")

    Изгледа има ликра и е растегливо, али јас на твое мерсто би зела Л.
    Не знам колку стварно им се УС сајз величиниве ан кинезиве, и јас искрено не би ризкувала со облека.
    Консултрај се со некој што има нарачувано од селерот не знам како е на ебај, ама сигурно има коментари за величината читај споед тоа ако можеш да заклучиш дали се стандарни или не се.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.817
    Допаѓања:
    102.653
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    [​IMG]

    јас луѓе само што ги порачав овие две работи...ранецот на Дора за ќерка ми и футролата за таблет Самсунг , едното има 1ипол евро шипинг а ранецов има free shipping
    Е сега јас незнаев дека има и царина за овие работи :| :?: Бидејки секоја држава си има свои закони овде за во Грција немам појма што точно се случува а и во банкава ништо па не ми кажаа , причитав по форумиве дека за поголеми производи се плаќа за марки акко Томи Хилфигер , Ралф Лорен итн. , ако поминеш сума над 100 евра , ако производите доаѓаат од држави надвор од Европа, исто зависи и преку која пошта ке се прати пратката...но на овие производи не пишува брза пошта а и јас не сакам (брза пошта е да стигнат работите за 1 недела највеќе)...
    Незнам сега нема да биде фер ако ми акнат царина на овие 2 работи :| :?: Ајде со Господ напред...
     
  9. Buterflygirll

    Buterflygirll Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    77
    Јас не преферирам да купувам преку онлајн. :/
     
  10. Perina

    Perina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    321
    Јас мислам дека нема да ти рачунаат царина. Aма за секој случај провери си. Зошто во МК на пример е над 45, во Словенија па над 22. Ама мислам и дека нема во ист пакет да ти стигнат (ако се од различни sellers) Пробав да изгуглам сега ама за жал не можев да најдам колку е за Грција :(
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.817
    Допаѓања:
    102.653
    Пол:
    Женски

    Да , производите се од различни продавачи :) Инаку и јас не најдов нешто друго само ова што го пишав погоре :) Јас мислам дека треба да има некоја цена , на повекето сајтови прочитав дека над 100 евра порачка тогаш се плаќало царина. На др. место читав некој порачал лаптоп и не му наплатиле ништо дрго само отишол во пошта и си го подигнал...ке видиме за 2-3 недели што ке биде , прв пат нарачувам и незнам како се одвиваат работиве :D
     
  12. Mandarinna88

    Mandarinna88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    116
    Еве девојки, за оваа страна прашав ( https://m.facebook.com/?refsrc=http%3A% ... 1348355882 ) има ли некоја од вас искуство. Пишува дека пoдигањето на нарачките е во термини, пред Холидеј ин или Сити мол. . . Не знам, не сум параноик, ама би ми олеснило ако некој потврди дека купил нешто благодарение на странава. Поздрав
     
  13. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335

    Леле ценивее........ Најдобро сама нарачај си ги од Али експрес. А некои од ланчињата и на Бит пазар ке ги најдеш за 100-150 ден. Мое мислење. Поз
     
  14. Mandarinna88

    Mandarinna88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    116
    Купачи VS сакав да земам. Овде се 750, a на "Модни додатоци" (слична страна на оваа) се 2400ден. :/ Делот со подигнувањето на нарачките ми звучи страшно.. единствено тоа..
     
  15. Simplicity

    Simplicity Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    534
    Истите купачи на алиекспрес ќе ги најдеш за упола цена, ако не и за помалку. Подобро оди, извади си картичка од Стопанска банка - ќе ти се најде и за други работи, има доста ефтини :)
    Како што разгледав, сите работи на странава им се од алиекспрес, сум ги сретнала веќе. А цените им се дупли, тридупли...

    Еве, ако мислеше за овие купачи, види им ја цената:
    http://www.aliexpress.com/item/free-shi ... 84982.html
     
  16. Mandarinna88

    Mandarinna88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    116


    Дааааааааа!!! А како оди нарачувањето од странава, и за колку време се вади таа картичка од банка? Ептен сум новајлија во онлајн шопинг :))
     
  17. Simplicity

    Simplicity Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    534
    И јас сум прилично нова :lol:
    Картичката ја зедов пред некој ден, отприлика за една недела откако ќе поднесеш барање - готова ќе ти биде. Откако ќе ја земеш, после еден ден можат да се прават нарачки. :)
    За порачувањето од страната - лесно е, си одиш чекор по чекор. Најпрво треба да се логираш и таму, тоа е 2 минути работа. Си ги одбираш производите, после за плаќањето пишуваш потребни информации од картичката. Јас тука малку заглавив, па побарав помош од една феминка. :) Најпосле - нарачката беше успешна. Парите префрлени на алиекспрес. Се чека 24 часа. После тие 24 часа продавачот треба да почне да ја спрема нарачката. Постои одреден период во кој продавачот мора да ја испрати нарачката. Ако не го стори тоа - нарачката автоматски се откажува. А ако случајно во меѓувреме додека чекаш, се премислиш - можеш да ја откажеш нарачката. Како што читав, продавачот треба да ти даде и бројче за следење на нарачката, што најчесто и не е за верување затоа што локациите се без врска. :rofl: Откако ќе ти стигне тоа што си нарачала - дури тогаш парите се префрлаат кај продавачот. Ако не ти стигне - не знам, би требало да ти ги вратат парите. Кога порачуваш гледај и коментари од другите корисници - дали се задоволни или не од производите на продавачот. :)
    Заборавив да спомнам во врска со картичката. Бесплатна е, меѓутоа за да извадиш интернет картичка, мора да имаш и сметка во Стопанска банка. :)
    Тоа е тоа, па пишувај ако некаде заглавиш, тука сме сите да си помогнеме. :hai:
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.817
    Допаѓања:
    102.653
    Пол:
    Женски
  19. sweety23

    sweety23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    Брат ми додека беше во Америка порачуваше преку Амазон и му стигаа работите, но си порача и мобилен кој не стаса а објаснувањето беше изгубен при испорака и така си пропаднаа парите и си остана без телефон :) Инаку доколку некој е во Амерка може да ви порача од таму и да ви ги донесе, значи облека, саат, ташни..
     
  20. Perina

    Perina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    321
    Јас си напраив цела листа, кога видов после колку е поштарина искрено се предомислив од порачување :lol:
     

    Прикачени фајлови:

    • Untitled.png
      Untitled.png
      Големина на фајлот:
      10,3 KB
      Прегледи:
      442