ТЕМА: Онлајн шопинг

Мислење 07 Јун 2013, 11:53

Perina напиша:
koritsaki напиша:Слика

Слика

јас луѓе само што ги порачав овие две работи...ранецот на Дора за ќерка ми и футролата за таблет Самсунг , едното има 1ипол евро шипинг а ранецов има free shipping
Е сега јас незнаев дека има и царина за овие работи :| :?: Бидејки секоја држава си има свои закони овде за во Грција немам појма што точно се случува а и во банкава ништо па не ми кажаа , причитав по форумиве дека за поголеми производи се плаќа за марки акко Томи Хилфигер , Ралф Лорен итн. , ако поминеш сума над 100 евра , ако производите доаѓаат од држави надвор од Европа, исто зависи и преку која пошта ке се прати пратката...но на овие производи не пишува брза пошта а и јас не сакам (брза пошта е да стигнат работите за 1 недела највеќе)...
Незнам сега нема да биде фер ако ми акнат царина на овие 2 работи :| :?: Ајде со Господ напред...

Јас мислам дека нема да ти рачунаат царина. Aма за секој случај провери си. Зошто во МК на пример е над 45, во Словенија па над 22. Ама мислам и дека нема во ист пакет да ти стигнат (ако се од различни sellers) Пробав да изгуглам сега ама за жал не можев да најдам колку е за Грција :(

Да , производите се од различни продавачи :) Инаку и јас не најдов нешто друго само ова што го пишав погоре :) Јас мислам дека треба да има некоја цена , на повекето сајтови прочитав дека над 100 евра порачка тогаш се плаќало царина. На др. место читав некој порачал лаптоп и не му наплатиле ништо дрго само отишол во пошта и си го подигнал...ке видиме за 2-3 недели што ке биде , прв пат нарачувам и незнам како се одвиваат работиве :D
Аватар на корисникот
koritsaki

Црвено цветче
 
47343709
Мислења: 6822
Зачленет: 01 Мар 2010, 01:25
Слика
Слика

Мислење 07 Јун 2013, 16:23

Еве девојки, за оваа страна прашав ( https://m.facebook.com/?refsrc=http%3A% ... 1348355882 ) има ли некоја од вас искуство. Пишува дека пoдигањето на нарачките е во термини, пред Холидеј ин или Сити мол. . . Не знам, не сум параноик, ама би ми олеснило ако некој потврди дека купил нешто благодарение на странава. Поздрав
Аватар на корисникот
Mandarinna88

Сино цветче
 
8589
Мислења: 198
Зачленет: 06 Јун 2010, 19:58

Мислење 07 Јун 2013, 16:31

Mandarinna88 напиша:Еве девојки, за оваа страна прашав ( https://m.facebook.com/?refsrc=http%3A% ... 1348355882 ) има ли некоја од вас искуство. Пишува дека пoдигањето на нарачките е во термини, пред Холидеј ин или Сити мол. . . Не знам, не сум параноик, ама би ми олеснило ако некој потврди дека купил нешто благодарение на странава. Поздрав

Леле ценивее........ Најдобро сама нарачај си ги од Али експрес. А некои од ланчињата и на Бит пазар ке ги најдеш за 100-150 ден. Мое мислење. Поз
Аватар на корисникот
t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

Сино цветче
 
317490
Мислења: 460
Зачленет: 15 Јул 2011, 21:56
Сeкое добро, со до........... СЕ ЗАБОРAВА!!!!!!!!!!!

Мислење 07 Јун 2013, 17:51

t.i.n.k.e.r.b.e.l.l напиша:
Mandarinna88 напиша:Еве девојки, за оваа страна прашав ( https://m.facebook.com/?refsrc=http%3A% ... 1348355882 ) има ли некоја од вас искуство. Пишува дека пoдигањето на нарачките е во термини, пред Холидеј ин или Сити мол. . . Не знам, не сум параноик, ама би ми олеснило ако некој потврди дека купил нешто благодарение на странава. Поздрав

Леле ценивее........ Најдобро сама нарачај си ги од Али експрес. А некои од ланчињата и на Бит пазар ке ги најдеш за 100-150 ден. Мое мислење. Поз

Купачи VS сакав да земам. Овде се 750, a на "Модни додатоци" (слична страна на оваа) се 2400ден. :/ Делот со подигнувањето на нарачките ми звучи страшно.. единствено тоа..
Аватар на корисникот
Mandarinna88

Сино цветче
 
8589
Мислења: 198
Зачленет: 06 Јун 2010, 19:58

Мислење 07 Јун 2013, 18:09

Mandarinna88 напиша:
t.i.n.k.e.r.b.e.l.l напиша:
Mandarinna88 напиша:Еве девојки, за оваа страна прашав ( https://m.facebook.com/?refsrc=http%3A% ... 1348355882 ) има ли некоја од вас искуство. Пишува дека пoдигањето на нарачките е во термини, пред Холидеј ин или Сити мол. . . Не знам, не сум параноик, ама би ми олеснило ако некој потврди дека купил нешто благодарение на странава. Поздрав

Леле ценивее........ Најдобро сама нарачај си ги од Али експрес. А некои од ланчињата и на Бит пазар ке ги најдеш за 100-150 ден. Мое мислење. Поз

Купачи VS сакав да земам. Овде се 750, a на "Модни додатоци" (слична страна на оваа) се 2400ден. :/ Делот со подигнувањето на нарачките ми звучи страшно.. единствено тоа..

Истите купачи на алиекспрес ќе ги најдеш за упола цена, ако не и за помалку. Подобро оди, извади си картичка од Стопанска банка - ќе ти се најде и за други работи, има доста ефтини :)
Како што разгледав, сите работи на странава им се од алиекспрес, сум ги сретнала веќе. А цените им се дупли, тридупли...

Скриен текст: покажи
Еве, ако мислеше за овие купачи, види им ја цената:
http://www.aliexpress.com/item/free-shi ... 84982.html
Аватар на корисникот
Simplicity

Сино цветче
 
11165
Мислења: 117
Зачленет: 23 Фев 2013, 15:38

Мислење 07 Јун 2013, 18:29

Simplicity напиша:
Mandarinna88 напиша:
Купачи VS сакав да земам. Овде се 750, a на "Модни додатоци" (слична страна на оваа) се 2400ден. :/ Делот со подигнувањето на нарачките ми звучи страшно.. единствено тоа..

Истите купачи на алиекспрес ќе ги најдеш за упола цена, ако не и за помалку. Подобро оди, извади си картичка од Стопанска банка - ќе ти се најде и за други работи, има доста ефтини :)

Како што разгледав, сите работи на странава им се од алиекспрес, сум ги сретнала веќе. А цените им се дупли, тридупли...

Скриен текст: покажи
Еве, ако мислеше за овие купачи, види им ја цената:
http://www.aliexpress.com/item/free-shi ... 84982.html

Дааааааааа!!! А како оди нарачувањето од странава, и за колку време се вади таа картичка од банка? Ептен сум новајлија во онлајн шопинг :))
Аватар на корисникот
Mandarinna88

Сино цветче
 
8589
Мислења: 198
Зачленет: 06 Јун 2010, 19:58

Мислење 08 Јун 2013, 14:36

Mandarinna88 напиша:
Simplicity напиша:
Mandarinna88 напиша:
Купачи VS сакав да земам. Овде се 750, a на "Модни додатоци" (слична страна на оваа) се 2400ден. :/ Делот со подигнувањето на нарачките ми звучи страшно.. единствено тоа..

Истите купачи на алиекспрес ќе ги најдеш за упола цена, ако не и за помалку. Подобро оди, извади си картичка од Стопанска банка - ќе ти се најде и за други работи, има доста ефтини :)

Како што разгледав, сите работи на странава им се од алиекспрес, сум ги сретнала веќе. А цените им се дупли, тридупли...

Скриен текст: покажи
Еве, ако мислеше за овие купачи, види им ја цената:
http://www.aliexpress.com/item/free-shi ... 84982.html

Дааааааааа!!! А како оди нарачувањето од странава, и за колку време се вади таа картичка од банка? Ептен сум новајлија во онлајн шопинг :))

И јас сум прилично нова :lol:
Картичката ја зедов пред некој ден, отприлика за една недела откако ќе поднесеш барање - готова ќе ти биде. Откако ќе ја земеш, после еден ден можат да се прават нарачки. :)
За порачувањето од страната - лесно е, си одиш чекор по чекор. Најпрво треба да се логираш и таму, тоа е 2 минути работа. Си ги одбираш производите, после за плаќањето пишуваш потребни информации од картичката. Јас тука малку заглавив, па побарав помош од една феминка. :) Најпосле - нарачката беше успешна. Парите префрлени на алиекспрес. Се чека 24 часа. После тие 24 часа продавачот треба да почне да ја спрема нарачката. Постои одреден период во кој продавачот мора да ја испрати нарачката. Ако не го стори тоа - нарачката автоматски се откажува. А ако случајно во меѓувреме додека чекаш, се премислиш - можеш да ја откажеш нарачката. Како што читав, продавачот треба да ти даде и бројче за следење на нарачката, што најчесто и не е за верување затоа што локациите се без врска. :rofl: Откако ќе ти стигне тоа што си нарачала - дури тогаш парите се префрлаат кај продавачот. Ако не ти стигне - не знам, би требало да ти ги вратат парите. Кога порачуваш гледај и коментари од другите корисници - дали се задоволни или не од производите на продавачот. :)
Заборавив да спомнам во врска со картичката. Бесплатна е, меѓутоа за да извадиш интернет картичка, мора да имаш и сметка во Стопанска банка. :)
Тоа е тоа, па пишувај ако некаде заглавиш, тука сме сите да си помогнеме. :hai:
Аватар на корисникот
Simplicity

Сино цветче
 
11165
Мислења: 117
Зачленет: 23 Фев 2013, 15:38

Мислење 09 Јун 2013, 19:26

девојки а сте нарачувале ли од сајтов www.victoriassecret.com ?
Аватар на корисникот
koritsaki

Црвено цветче
 
47343709
Мислења: 6822
Зачленет: 01 Мар 2010, 01:25
Слика
Слика

Мислење 09 Јун 2013, 22:47

Брат ми додека беше во Америка порачуваше преку Амазон и му стигаа работите, но си порача и мобилен кој не стаса а објаснувањето беше изгубен при испорака и така си пропаднаа парите и си остана без телефон :) Инаку доколку некој е во Амерка може да ви порача од таму и да ви ги донесе, значи облека, саат, ташни..
sweety23

Фем почетничка
 
20
Мислења: 22
Зачленет: 06 Окт 2010, 16:32

Мислење 10 Јун 2013, 15:06

koritsaki напиша:девојки а сте нарачувале ли од сајтов http://www.victoriassecret.com ?

Јас си напраив цела листа, кога видов после колку е поштарина искрено се предомислив од порачување :lol:
Прикачени фајлови
Untitled.png
Untitled.png (10.32 KiB) Разгледано 441 пати
Аватар на корисникот
Perina

Зелено цветче
 
302200
Мислења: 758
Зачленет: 01 Јун 2013, 22:42
Локација: My own little piece of heaven ♥
Слика

As life goes on, there's new challenges that we all have to face, there's more problems for us to solve, there's more mistakes for us to make and to learn from. That's what life is all about.

Врати се на Мода и стил

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 4 гости