1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Плетени работи

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Maripos.a, 3 декември 2010.

  1. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Знам да плетам уште од мала баба ми ме научи. Но во последно време почнав поинтензивно да се занимавам со плетење. Изработувам хеклан накит, а си направив и капчиња, шалови и грејачи за раце. Започнав и еден поголем проект - фустан ама никако да го завршам останаа уште ракавите ама се некако немам време, се надевам дека ќе го завршам пред да заврши зимата :) Кога ќе биде готов следува слика ;)
    Инаку мислам дека секој може да научи, има толку многу туторијали на интернет се што ви треба е игла(и), конец и добра волја. Ако некој е заинтересиран може да отвриме и тема за плетење :hai:
     
    На palacinka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Обожавам плетено..мајка и на мојата најдобра другарка плете и и плете стварно многу убави работи..и мене ми има исплетено ракавици без прсти баш у мој стил и капчиња што се носат од средина на главата па надоле многу се убави
     
  3. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706

    Блазесити што си знаеш да плетиш,и јас сакам да научам да плетам.Ај ако сакаш дај линк од некој туторијал од интернет.Фала однапред :)
     
  4. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Кристи зависи што сакаш да плетеш, дали со една или две игли.
    Мислам дека за почетници полесно е со една игла (crochet). Еве неколку линкови, а од страна ќе ти се појават уште многу слични.
    http://www.youtube.com/watch?v=9cq9ivY- ... re=related
    http://www.youtube.com/watch?v=FIH0ntfwzCk
    А еве едни од моите обетки што си ги направив сама.
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_2922.JPG
      IMG_2922.JPG
      Големина на фајлот:
      218,2 KB
      Прегледи:
      1.525
    На FBI и kristii им се допаѓа ова.
  5. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    На kristii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    во Матекс во ГТЦ на 3 кат има плетени материјали и има 2-3 што се многу убави.Доколку сте вешти во плетење може да си купите ,а доколку не сте можете да си направите шал :lol:
     
  7. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    Мајка ми во моментов ми го плетe овие модели:



    Едвај чекам да ги носам :)
     

    Прикачени фајлови:

    • 107.jpg
      107.jpg
      Големина на фајлот:
      46,1 KB
      Прегледи:
      1.434
    • 148.jpg
      148.jpg
      Големина на фајлот:
      40,1 KB
      Прегледи:
      1.434
    На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DrenkaC

    DrenkaC Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    105
    И јас обожавам плетени и хеклани работи.
    Порано и викав на мајка ми и баба ми да ми плетат и ме слушаа. Ама еднаш ми рекоа дека не ми плетат веке дека сум имала многу желби. Ме изнервираа и си научив сама да плетам. Тоа ми стана големо хоби кое ми го исполнува животот и сега трошам доста пари за купување книги, конци, вуница, игли и разни реквизити за плетење. Понекогаш и плетам за пари бидејки другарки и луѓе што ги знам почнаа да ми бараат да им правам на нив работи.
    Еве нешто што си имам направено во последно време:
    1. Хеклано ланче
    [​IMG]

    2.Хеклана торбичка
    [​IMG]

    инаку хеклано е плетено со една игла

    Веке долго време имам и блог каде си ги прикажувам своите работи и работи кои ги направиле други а мене многу ми се допаѓаат. Можете да погледнете ако сакате.
    http://drenkascrochet.blogspot.com/
     
    На Miss666 и Mayyya им се допаѓа ова.
  9. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Мене мама и баба редовно ми плетеа кога бев малечка. Двете обожуваат и или ми плетеа или ми везеа нешто. Можам да отидам да продавам, што пари ќе зберам. :D Обожувам рачно плетени или везени работи, ама во последно време престанав со носење на истите.

    Кај нас каде има евтини? Си проверила во Тетекс? :$ Колку и да звучи смешно, јас имам џемперче и фино ми е некако. :)
    Многу, многу убави работи има во Златибор (ок, не е баш Македонија тоа), али скапи беа доста. :swear:
     
  10. DrenkaC

    DrenkaC Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    105
    Евтини? Мислиш на конци?
    Порано купував многу често од Тетекс. Ама искрено имам пробано многу подобри конци од тие на Тетекс. Не дека Тектекс е за потценување, ама има некои вуници на Тетекс кои се катастрофа. Не зборам само за изгледот туку и за квалитетот.
    Најчесто јас си купувам конци и вуница од БитПазар, има една продавница која се наоѓа спроти полициската станица. Продавницата има голем избор на конци и волница, има секакви цени и секогаш си наоѓам нешто нови и интересно таму. Да не зборам дека продавачот кој работи таму е супер и доста знае за тие работи па дури и некогаш ми објаснува како некој конец се изработува или информации како работи фабриката.
     
  11. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Не, за плетени џемпери мислев. :)
     
  12. DrenkaC

    DrenkaC Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    105
    хахахаха...леле се изнасмеав :)

    Јас си купувам џемпери...во Теткес никогаш не сум купила, не сум ни влегла во таа продавница. Имам многу убави џемепрчиња и плетени работи низ градов и со радост си купувам, особено кога се на попуст.
    Нешто сама си правам а нешто си купувам. Ако нешто е доста ефтино (како на пример кога има попуст во Теранова или Калиопе) нема поента да сендам и да го плетам кога многу поевтино ке го најдам да си го купам а и побрзо ми е :)
     
  13. mikka

    mikka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    5
    [mod-reklama:2v858yo1][/mod-reklama:2v858yo1]
     
    На DrenkaC му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DrenkaC

    DrenkaC Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    105
    Денес, 11 Јуни е светски ден на плетење во јавност и светски ден на "јарн графити" односно графити со волница и конци. Повеке информации можете да добиете овде.
    http://www.facebook.com/pages/International-Yarn-Bombing-Day-June-11th-2011/104441312968198

    Во оваа чест, утре во Скопје, на мостот на бул. Крсте Мисирков (помеѓу новото Веро и Судот) ке има мал придонес кон овој ден и ке бидат закачени плетени работи. Кој сака нека дојде и да ги види.
     
    На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Обожавам да плетам капчиња и шалчиња и џемперчиња. Прво почнав да плетам чорапчиња па сега плетам цвеќиња, украси... Научив и слики да правам, да везам гоблени... :lol:
    Изгледаат интересно, посебно сакам да облечам некој полесен широк џемпер со едно голо рамо и шорцеви. :)
     
  16. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Па со оглед на тоа дека мајка ми знаењ да плете и мн е креативна кога станува збор за облеката и имам доста плетени работи што ми ги има таа направено ќе видам некое моделче и ќе и кажам и ќе ми го направи истото и морам да кажам дека сум мн горда на мајка ми имам безброј плетени работи кои та ами ги има направена и кога некој ќе ме праша од кај ми е со гордост одговарам дек амајка ми ги има направено Ч)
     
  17. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.490
    Допаѓања:
    2.078
    Ех да имав и јас така некој :)
     
  18. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

  19. Shopaholic77

    Shopaholic77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    109
  20. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Ги обожавам , макар немам многу ( нема кој да ми сплете, а да ги купам се прилично скапи)
    Еве што ми се допаѓа :)

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]