1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предлог за шијачка на фустан

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Viiiiip, 25 април 2010.

  1. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    расчистувајќи низ дома, начекав три добри материјали кои ми се поклон, за шиење.
    И стварно немам идеја што да правам. Кај и да прашам за шиење на некое фустанче најобично, добивам понуди од 2500 па до 3000 денари.Ако е за толку, ќе идам од продавница ќе го купам!

    Еднаш отидов кај една кројачка да ми смени постава за нешто и реков дека не ми се брза, за еден месец да биде готово.
    Поминаа месец дена одам кај неа да си го земам материјалот, типкава ми вика, ааааа чекај уште не сум купила постава! И ја у прашалници. :o
    Ми вика, ај дојди утре се ќе средам.
    Идам утредента, и ми се пофали дека купила постава, која инаку со се работна рака ќе ме чини 800 денари, ама нејсе, се фатив на орото и ќе го играм. И убаво се сеќавам ми рече да поминам кај 17.00 часот да си го подигнам парчето за корекција.
    И идам ја у 17.00 часот, кое инаку се уште и е работно време, кога гледам, дуќанот затворен, она си отишла :@
    Толку ме изреволтира што и материјалот и го оставив и парчето гардероба кое требаше да се корегира и повеќе не влегов.

    Јас само би ве замолила, сите кои имате да препорачате кројачка, ставете и слика од она што ви го шиела ако сте задоволни.
     
  2. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Еве ти линк од топ кројачка,девојкава има завршено Моден дизајн,си ја знае работата.Утка не направила до сега.И цените не и се астрономски.Може и вие да и дадете моделче,скроз исто го прави,и таа може да ви издизајнира нешто,немам зборови.Топ е!
    https://www.facebook.com/gabi.stole

    Еве и дел од нејзините креации:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1.0-
    9/p417x417/10170708_572730192825480_7232023149701611887_n.jpg
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  3. Olgitsa

    Olgitsa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    797
    ^^

    Оваа е од Пробиштип, ако може некоја од Ск..
     
  4. Danicula

    Danicula Нов член

    Се зачлени на:
    4 мај 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Може ли итно некој да ми го даде бројот од шивачката во автокоманда?!
     
  5. ana89d

    ana89d Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    7
    Може ли бројче од женичкава од автокоманда, ми треба итно! Фала многу
     
  6. izgoreni

    izgoreni Нов член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
     
  7. kikirikce

    kikirikce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
  8. kikirikce

    kikirikce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
  9. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Дали би било дозволено во spoiler некој да го пише бројот на жената од автокоманда и дали знаете дали шие машки одела?
     
  10. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    921
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Ми треба и мене број од некоја од шијачкиве во Автокоманда или Чаир или било каде некоја што убаво шие и не е прескапа, само ми треба за кратко време па ве молам пишете.
     
  11. ilovecupcake

    ilovecupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    77
    Може некој да го пише бројот на шијачката од Автокоманда? Дали тука или во ЛП, ама итно е
     
  12. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    јас броеви незнам од никој ама има една шивачка во Драчево фустанот ти е готов за 3-4 саати те гледа од око ти го шие го пробуваш ама прво треба да и кажеш каков сакаш мајка ми шиеше долг и и рече да носи и штикли откако ке го пробаш дали е таман ти вели седи ке ти го напрааам и седи си и фустанот ке ти биде готов и сето тоа за 50 евра ич пари аа фустанот ти е готов за 3 саати инаку ти треба да си купиш материјал позз
     
  13. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    Женски, а од Фросина Младеновска нешто број да не ви се наоѓа? И во однос на цените како е?
    А, да не е има продавница во ТЦ Мавровка?
    И некој ако го нашол најслучајно бројот на жената од Автокоманда нека пише.
     
  14. nightingale

    nightingale Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    2.774
    Пол:
    Женски
    Здраво девојчиња,

    Прочитав погоре сте ја спомнале Цеце од Аеродром. Размислувам за повеќе опции, а Цеце ми е блиску, па би ми одговарало да шијам кај неа. Затоа, ако некоја од вас има искуство со Цеце може ли да сподели? Отприлика колку зема за долг свечен фустан? Ако не сакате јавно ве молам пратете ми во пп некоја сликичка од фустан шиен кај неа, колку да знам што да очекувам. Фала однапред :*
     
  15. AnaDea

    AnaDea Нов член

    Се зачлени на:
    25 септември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ke ve molam brojot na zenata sto sie od Avtokomanda.Itno mi e.Blagodaram
     
  16. EMoonlight

    EMoonlight Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    13.815
    Пол:
    Женски
    Ве молам кажете ми што мислите за Сакам Мода ,пишете кој од вас имал искуство со нив ?
    Сакам да шијам фустан,па итно ми е потребно да знам,ви благодарам однапред девојки :) :)
     
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јас имам искуство. Девојката е супер,само што не зима мерка на лице место туку ти и кажуваш димензии во инбокс. Мене не ми се допадна само што фустанот ми го направи многу кус и кратко и неможев да го носам на хулахопки туку на хеланки само. А вака материјалот беше одличен. Околу 10-15 дена се чека.
     
    На EMoonlight му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Шие и во Скопје. :)
     
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Е како може така, димензии во инбокс? Што шнајдерка е таа? Всушност ете од искуство кажуваш дека ти ја утнала должината, а тоа кажува дека секој шнајдерка треба сама да земе мерки на лице место. Па не се работи само за мерки ''гради, струк и кук''.

    Можам да ви изрекламирам една девојка со стаж во шиење, ми ја шиеше венчаницата и беше комплетна за една недела, со две проби. Исто така и фустаните на мајка ми и свекрвата.
    Наплаќа според тежината на изработка, од 1500ден за фустан, нешто поевтино за поситни работи. По договор може да дојде и кај вас дома за зимање мерки и проби. За материјалот или ќе ви каже каков да барате (ако прво го види моделот на слика), или доаѓа со вас по набавка. Значи работи максимално брзо и безпрекорно.

    Бројче (а и слики од нејзина работа) можам да ви пратам во инбокс.
     
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    ^Kitten си се мериш самата себе си и даваш димензии. Мада, јас според фустанот забележав дека не работела според димензиите, јас сум во принцип висока девојка и сум поголема по струк, задник итн. Затоа напишав дека ми беше кус и краток. Мада јас така си го перцепирав фустанот дека ќе го носам со хеланки. И премногу ме затвораше што решив да го продадам. Го платив за 1500 денари. Но, тоа беше пред 2 години. Така да, сега незнам на кој принцип работи. Вака во однос со клиентите беше љубезна и ми рече ако сум сакала да го поправи да сум и кажела, да го вратам и ќе го поправи без дополнителни трошоци. 1500 денари како што кажав кошташе фустанот, плус поштарина. Пошто сум од Скопје, ми го донесе со такси. И јас на таксистот платив за фустанот. Тоа беше се. И сега да порачувам пак, не би порачала од Сакам Мода. Да ги прави убави во однос на материјалот да. Но за 1500 денари има и долг шиен фустан.