1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скапоцени камења, нивното значење

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Gordana10, 27 јануари 2010.

  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    На Бит пазар има една теткица, што продава наводно вистински полудраги камења. Сите да ве предупредам дека тоа НЕ се правилни полускапоцени камчиња!!
    Во златарите секако ќе најдете, но на пазар или во бижутерија не.
    Ако ве носи патот накај чаршија, таму побарајте, зошто во тие златари нема што нема. :)
     
  2. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Порано имаше кај Грчка амбасада продавница специјална за накит со овие скапоцени камења, дали знаете дали уште постои? Ми ја имаат зборено, а не сум била. Ако знае некој нека каже точно кај е дали е сеуште, мн сакам да си купам :)
     
  3. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски

    Да постои, има секакви камчиња во секакви форми и големини... Трговскиот што е кај Грчка амбасада, значи одма позади амбасадата, се гледа малечка е многу :)
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    И не се скапи.Прифатливи цени има.
     
  5. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    А може да ми кажете отприлика колку се движат цените во таа продавничка кај Грчка Амбасада? Одамна сум имала желба да си купам скапоцено каменче или слично ама никогаш не сум знаела каде можат да се најдат и цената колку им е, зашто знам дека би требало да се прилично скапи. :?: Мене фаворит ми е аквамаринот но има и други што ми се допаѓаат.. :)
     
  6. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ептен ми е погодено и по месец и по хороскоп. Дијамантот е стварно преубааав. Сега за сега немам нешто такво во мојата колекција но ќе поработам на таа тема :)
     
  8. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Многу ми се допаѓа накит со овие полублагородни камења,ама не сум имала можност да сретнам до сега а и немам познавање дека се вистински..се прашувам дали даваат некоја гаранција кога ги купувате ,се разбира доколку некоја од вас купила :wasntme:
     
  9. Chocoholic.girl

    Chocoholic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    39
    Има продавница за накит од полудраги камења во Лептокарија, преубави се и секое парче е оригинално, а и цената е пристојна. Камењата се оригинални, знам со сигурност бидејќи сум голем љубител на вакви камења. Што се однесува до тие на пазар што ги продаваат тие не се ни приближно вакви, тоа се фарбани камења за слично да изгледаат.. али не е тоа тоа. За матура од тука си купив накит и сите ме пофалија :D
    Видете ги и сами http://www.facebook.com/pages/Арт-Понтес-Art-Pontes/189316897752112
     
  10. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Има и во Sewa има избор од неколку 10-тина полускапоцени камења, и има објаснување кој кака влијае, според хороскопски знаци.
    Си зедов Aметист, знам дека тогаш не ни загледав значење туку ми се виде најубав и го зедов.
    И кога проверував дома, најдов дека во Америка за продава од 70 до 100 долари а јас го зедов за 70/80 денари. |( :D
     

    Прикачени фајлови:

    • Amethyst(1).jpg
      Amethyst(1).jpg
      Големина на фајлот:
      99 KB
      Прегледи:
      739
  11. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    И ти сериозно мислиш дека тој од 70/80 ден. е вистински Аметист? :o
     
  12. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    :rofl: :rofl:
    За 70 денари не може ни ќесичка со најефтини монистри да се купи.
    Тоа попустот во Сева ги исполажа луѓето. |(
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    има некоја од бт? дали има во продавницата за накит на широк сокак вакви камења? таа до хард рок мислам дека се викаше тоа :tmi:
     
  14. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Опседната сум со вакви камења. За мене се свети. Секогаш носам понекое со мене. Имам многу видови камења просто ги обожавам, цело мало богатсво имам потрошено на нив.
    И навистина, некои даваат енергја, некои ми носат среќа, некои кога ке ги стиснам и кога ке им ја почувствувам топлината ме прават среќна. И на пример кога ке ме боли глава ке го стиснам хематитот и болката за чудо проаѓа и не само кај мене, сите што пробале успеало! Не знам до што е ама... :x
     
    На Maja333, yellowflower и Ket.Rin им се допаѓа ова.
  15. Miss.Waldorf

    Miss.Waldorf Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    16
    Не ги сакам многу =)
     
  16. lovelife

    lovelife Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.722
    Девојки значи пред некој ден читав хороскоп веројатно беше овој на фемина индијанскиот и како и да е значи прочитав дека мој камен е азуритот.Е сеа навистина сакам да си купам значи таков камен али потребен ми е како ланче или како прстен за на десна рака а незнам каде да најдам...помош ?Вие носите скапоцени камења?Од каде купувате и по колку пари ? :)
     
  17. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Скапоцени камења и кристали

    Јас не носам. Но можеш да прашаш во златара или место каде што се продава накит па мислам дека 2000 3000 се најевтините кристали и скапоцени камења ;)
     
  18. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    4.838
    Пол:
    Женски
    Во Гтц во пролазот кај што е Ботони има една бижутерија каде се продава накит од полудрагоцени камења.
    Судејќи според цените не би требало да е fake
    Ама каков е накитот :inlove:
     
  19. selly.gomez

    selly.gomez Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    42
    file:///C:/Users/Martin/Pictures/Logitech%20Webcam/Picture%2041.jpg
    Незнам дали ова е аквамарин, ама е потемен оти од позади е полиан со злато (барем така мислам)
    ве мооолам ако знаете кажете ми ;(
     
  20. Aniche

    Aniche Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    20
    Браво бе за темиве!
    Инаку сакам полудраги и драги камења и имам доста накит. Кај и да патувам си купувам обавезно или мажот ми ми носи. Е пари за вистински камења давам и многу ги ценам, за Сваровски не.
    Браво за Хипика и објаснувањата!!!
    Тиркиз, сафир, дијамант, бисери, тигрово око, рубин, жад, оникс. Ахххххх прекрасно нешто, кој од кој!