1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Турбофолк

Дискусија во 'Музика' започната од Blue, 26 ноември 2009.

  1. Blue

    Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    16
    Koe e vaseto mislenje za pesnite bez znacenje,za muzikata koja e vekje iziveana...za Turbo folkot koj najverojatno ne ni zasluzuva tema, no ajde da vidime sto se ima po Skopjevo...
     
    На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Секаде има различни луѓе со различни вкусови и стилови, во секој град не само во Скопје, има кафичи каде што пуштаат турбо фолк „музика“, и луѓе кои ги пеат сите песни на глас, пијат и кршат чаши. Значи сето тоа е индивидуално, секој различно си ја гледа забавата.
    Мене да ме убиете ама на воопшто српска музика не можам да се развеселам, а уште помалку на турбо фолк, едноставно ми се гади од самите изведувачи на тие песни кои се со баш никаква вредност.
    Ама, добро е што има посебни места кои пуштаат добра музика.. сосема различна од оваа... :P
    Штета што не работат на развивање на македонската музичка сцена.. туку вложуваат напори кој да ја донесе најраслечената певаљка од пинк.... :worried:hock:
     
  3. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    хмммм има многу за дискутирање на темава и повеќето може нема да се согласат со мене,но сепак тоа е само мое мислење :D
    прво ме иритира тоа што многу луѓе викаат дека не слушаат турбо фолк и дека им се гади од таква музика и бла бла....а штом ја слушнат си потпевнуваат или си заигруваат на првите стихови од таквите песни....да не зборувам што прават после неколку чашки алкохол......друго секој има право да слуша што сака и нема потреба да биде осудуван и критикуван заради тоа,многу ми се патетични и одвратни коментарите од типот леле како можете да слушате такво нешто,неморално,неквалитетно,вулгарно....
    сакале или не мора да признаеме дека тоа е еден правец на музика кој е многу популарен и слушан на балканот :?
    јас лично не го преферирам и не го слушам по дома,ама кога сум излезена не ми пречи,особено во кафана :lol:
     
    На makgirl и Sara123 им се допаѓа ова.
  4. Eli4e

    Eli4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    39
    фуј...воопшто не ми се допаѓа, посебно не некои шабански како што си ги викам јас
     
  5. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.888
    Лично јас не слушам таква музика,меѓутоа не ми смета некој друг да слуша,само ако не е пред мене:)
    Мене воопшто не ми се допаѓа,посебно па некои песни се крајно мизерни.
     
  6. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    166
    a dali ke moze eden poiskren odgovor site velat bljak selska svadba odvratno a takvite bas koga se sami doma slusaat turbo folk , mislam ok ima iskucoci , ama tie sto ne spagaat vo niv daj barem da bideme iskreni
     
    На makgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Океј девојко, јас само ќе го потврдам предходниот мој одговор. Немам никаква причина да лажам или прикривам.
     
  8. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    браво за постов и јас на истото алудирав со тоа што го напишав погоре....сепак ИСКРЕНОСТА е доблест која неможе секој да ја има :)
    никој нема да биде осудуван за тоа што го слуша :P
     
  9. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Такво земјоделие не благодарам. Песните ми се некако многу прости и сите ми се исти.
     
  10. kiki

    kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2009
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    18
    Нема никаква смисла и убавина во турбо фолкот, како што би требало да има во секоја музика.

    Јас сум многу против распространувањето на таков тип на музика, затоа што не е само музиката во прашање. Луѓето кои слушаат турбо фолк прифаќаат и одреден глуп начин на живот. Проблемот не е во тоа да слушаш за нова година или во кафана турбо фолк сите се расположени бла бла), но да го сметаш тоа за правец во музиката....ц ц ц ц ;)
     
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Jas ne znam zasto site se bunat protiv turbo folkot.Zosto nekoj ne rece nesto za metalot i za toj nacin na ziveenje?i kakva smisla ima vo taa muzika? ili akoveke zboruvame za toa i hardkorot isto taka. Muzikata e rabota na vkus a za vkusovi ne se rasprava neli. I se soglasuvam so drugite postovi deka site znaat da otidat vo kafana i da zapeat nekoja pesna. Eden prost primer. Bevme izlezeni na nekoja rap promocija na spot i posle so "raperite" kade otidovme?vo kafana na niven predlog. E da gi videvte tie raperi po nekoja caska alkohol...
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. iwannaU

    iwannaU Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    20
    Epa vaka...Turbo folkot ic go nejkam! Eve i zaso: nemaat vrska od peenje (skoro site); bitno e da imaat 10kg silikoni na niv; samata muzika e nekako bez vrska, znaci mi prai primesi od turbo folk i rock, elektricni gitari frcat u najvise; e a za tekstovite ic da ne pravam muabet, pee za nekoi 'brushalteri' 'tangi' - sekakov vid na dolen ves, pa nesto 'kraljica trotora'...itn itn Da zaokruzam tekstovite se cist promasaj, katastrofa. I sega so vakvi tekstovi treba da se 'true' mladata populacija, da zivee zivot kao 'zena zmija'...textovite nemaat sodrzina i ne nosat vo sebe nekoja poraka, kako da gi pisuvalo dete od osnovno... 8)
    E a za metalot nema so da se zbori. Tie se nesto sosema drugo. Si ziveat u nekoj svoj svet i si furaat svoj film.
    Ali sepak da razgranicime nesto koga otides u kafic ne ti pustaat metal, nego turbo folk.
    Toa e moeto mislenje...pa koj kako misli neka cini
    BTW turbo folk ne sakam da slusam i me faka nervoza od nea. E a od druga starna pak narodnata muzika mi e OK i koga ke otidam u kafana slusam narodna muzika, bas opusteno...
     
  13. Blue

    Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    16


    Vidi kako sto rece....se raboti za vkus...A sto se odnesuva ne metalot barem taa muzika ima svoe znacenje,pretstavuva odredeno razmisluvanje i nacin na zivot...Kakov e tvojot nacin na zivot i razmisluvanje ako slusas turbofolk?
     
  14. iwannaU

    iwannaU Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    20
    Se slozuvam so tebe... :mrgreen:
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Pa vidi i jas ne mozam da go sfatam metalot isto kako sto i ti ne mozes da go sfatis turbofolkot. Megutoa jas ne gi osuduvam lugeto sto slusaat metal ili pak nekoj drug zanr na muzika sto jas ne go razbiram. Samo sakav da prasam zasto site go osuduvaat turbofolkot? I ti sakas nekoj vid na muzika pa nikoj ne te osuduva. Dekoj moze da si slusa sto si saka i toa e toa
     
  16. Blue

    Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    16

    Vidi za vkusovi ne se zboruva.... :P zatoa gi ima mnogu i razlicni...A sto se odnesuva na turbofolkot zasto site go osuduvaat...zatoa sto turbofolkot e sinonim za seljak...No jas gi pocituvam mn povekje onie seljaci sto slusaat i si priznavaat...odkolku onie sto se nesto kako protiv a posle edna caska se kacuvaat na masa u kafana... :lol:
     
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Kako prvo vo denesno vreme terminot seljak e mnogu pogresno upotrebuvan ( kako i ti sto si go upotrebila) i e so navredliva konotacija za skromnite i cesni luge koi sto si ziveat vo selo.Kako vtoro i jas sakam da si sednam vo kafana so drustvo i da si se opustime so nekoja cashka alkohol (bez kacuvanje po masi) i ne gledam nisto loso vo seto toa. A i polovinata od naselenieto da ne slusase turbo folk, toj zanr na muzika nemase tolku da cveta. No, kako sto kaza i samata nekoi si priznavaat, a nekoi se sramat(iako ne mozam da razberam sto e tolku sramno) ama ete toa e :) ajde pozdrvace i bitno e da se uziva, pa na koj kako i kade mu odgovara.
     
  18. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    RainBow сељак е едно, а селанец друго. полека со поимите, да не ги навредиш ти тие луѓе.
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Ajde te molam kazi mi sto spored tebe e seljak, a sto selanec?
     
  20. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    епа ова на пример е СЕЛАНЕЦ. а зборот СЕЉАК сеуште не влегол во фондот на литературни зборови на македонскиот јазик, а народот го употребува во навредлива конотација