1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашите баби во младоста

Дискусија во 'Насмевка' започната од bad-cat8, 5 јуни 2011.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.699
    Баба ми е невиден мрчатор,ама ај не и замерувам со оглед на тоа што имала тешка судбина....
    Кога имала 4 годинки,мајка и умрела на породување.По 40 дена ,братчето и починало и тоа,без мајка.Татко и не се преженил и премногу ја сакал.По цел ден работел на нива а нејзе ја чувале тетките т.н.Ја терале да чисти,готви...и давале нејзе леб и сол за јадење а на нивните деца гозба.Не смеела ништо да каже,малечка,трпела и молчела.
    Така си нашла таа некој,ама вели многу не го сакала ,ја лажеле првите братучедки дека имал пари да избега со него и да се спаси од беда.Таа дури и сакала,невино бе,ама среќа и чукнало :lol: па баталила.Била многу вредна,а од слики ко шо гледам згодна и убава.Па така дедо ми,чул за нејзе,демек, :lol: од друго село,воспоставил врска со татко и и дошол да ја бара и така ја дале.Вели така ние без љубов се земавме,после се засакавме,овој дедо ти кога го видов грд,грд -а нема везе дедо е лепотан,ама велам јас мрчи ептен :lol: .Се преселиле во град.Дедо купил куќа работел нешто приватно правел огради,и бил шеф во една фабрика.Така да имале доста парички и она немало потреба да работи-и затоа сеа не зима пензија :lol: Има прошетано доста низ светот-Англија,Италија...ма цела Европа и повеќе од мене.На шопинг идела Италија и Грција 8)
    Ама ретко да и угодиш на женава.Не сака ептен,и се прави за нас,ама за све нешто става капак. :devil:
    Пред некоја недела,зборевме со сестра ми на скајп,пошто е во Америка,и баба ми тука , сестра ми си има долга врска,ама баба и вели-Си најде ли некој таму?-и и кимка :o И велам што збориш ма,многу убаво ја учиш...А она,ама не не,баба,викам другар да си најдеш ,немора дечко,онака :rofl:
    Леле се пресмеав....
    Иако има 78 години изгледа ко 60.И ден денес ме тера да и купувам млеко за лице од бадем и крема бекутан.Кога беше на операција првата желба и беше огледалце и чешел да и однесеме :lol:
    И да,си ја сакам бе :inlove:
     
    На dancing.queen му/ѝ се допаѓа ова.
  2. taylor.swift

    taylor.swift Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    10
    i baba mi mi ima kuzavano deka bila riba na vremeto :lol: i deka site ja sakale ama taja se zapnala po dedo mi toj i vikal deka ja sakal ama toj ja sakal nekoja milka i si ja peel ona milke dusoo srevo mi gori mamo milak ne mi zboori... :rock: ama taja milka zaminala neznam kade i dedo mi dzomiti se zatvoral vo nekoj temnici i ja molel baba mi da mu se vrati i taka se zasakale i ziveele srejcno :D
    [mod-kirilica:2br5q2ig][/mod-kirilica:2br5q2ig]
     
  3. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Мојата баба како дете не живеела добро, со оглед на тоа што мајка и умрела кога имала само 1 година а татко и се оженил со друга жена, жената не ја сакала и неа и сестра и,ја малтретирала, подоцна татко и ја оставил да живее сама заедно со нејзината 8 години постара сестра... Судбината се поиграла со неа, меѓутоа кога го запознала дедо ми животот целосно и се сменил.. Али.. ПОСЛЕ ДОЖДОТ - СОНЦЕ ИЗГРЕВА :) Во младоста била убава,абе рибче ипол, како што ми објаснува.. :D
     
  4. Jovanna.I

    Jovanna.I Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Баба ми е стара жена има 72г а е многу вредна и способна жена во село била родена во семејство со 7 деца слаба жена со виткана средна коса многу убава.Не е учена жена има само до четврто оделение завршено потоа морала да работи на 18г ја омажиле за дедоми кој бил имотен и таму работела многу и родила 1 син и 2 ќерки па се преселиле во Скопје а дедоми работел во Германија таа сама ги чувала децата а идела и во Германија цела ја прошетала а и многу дотерана била како и сега и богато живеела и уште е богата.Но била многу мачена дедо ми се повредил на работа и останал инвалит а таа се грижела за него и за децата па затоа морала да замине во Германија на неколку месеци за да се грижи за дедо ми во болница.Откако се вратиле во Македонја таа се грижела за него направила 3 свадби се сама потоа не чуваше на нас 6 внучиња 4 машки и 2 девојчиња и дедо ми.Но кога имав 7г дедо ми почина а таа тагата не можеше да ја искаже за да не растажи децата се трпеше во себе и многу се разболе но кога оздраве по 2г умре и тетин ми а тетка ми остана со 2 сина и нејзината свекрва, баба ми се грижеше за нив 1 год па после се остана само во големата куќа но после за да не биде сама ме чуваше мене најмалата и најразгалената нејзина принцеза.Ете тоа е тажниот живот на баба ми која највеќе ја сакам и таа ми е мојот хетој и мојот советник нејзе и ги кажувам маќите но и среќните работи.БАБО ТЕ САКАМ НАЈМНОГУ
     
  5. BlueEyess

    BlueEyess Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    На едната баба животот и е буквално како Пепелашка немала многу среќни детство мајка и починала на рана возраст и потоа отишла кај татко и и неговата нова жена со ќерката кои стално ја терале да чисти, пере и готви ја казнувале не и давале да излезе надвор ама она бегала и одела по игранки каде што го сретнала дедо ми се венчале и таа станала манекенка кое за тоа време било којзнае што и така со дедо ми го патувале светот и си го живееле животот на полно потоа дошле и останале во Скопје каде што го добиле татко ми и чичко ми,многу си ја сакам баба ми ми покажуваше слики од младост вилицата ми падна колку убава била се зачудив ама супер жена е со 70 години шпага направи без мака значи супер е.

    А другата баба исто не е од тука ама наопачки животот прво среќно па тажно живеела исто во странство со мајка и и татко и потоа по работа дошла тука го нашла дедо ми се венчале и ги добиле мајка ми и тетка ми но за жал дедо ми ја варал и оставил со децата за друга жена ама се премажи за друг но тој сега скоро почина.И така таа во младоста била многу убава типична северно европејка:плава коса плави очи полна уста исто така многу убава ама се зафркнала со дедо ми и цела младост проарчена а инаку многу бунтовна жестока темпераментна девојка и неа многу ја сакам.Значи супер ми се бабиве!! :rofl:
     
  6. COollLady

    COollLady Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.337
    Ејјј баба ми!
    Го пишувам ова со гордост... :)
    Па, тие биле прилично богато семејство и ја гледам на сликите секогаш дотерана И во хеланки :o :o :o
    Се чудам јас велам бабо и тогаш имаше хеланки?! Учена жена тогаш со средно ПТТ, било многу. :lol:
    Книги нема број кој кажува колку е прочитала...Пазете читателка на годината 1999 и 2005 :!:
    А бе супер бабичка...Секогаш дотерана и со крената глава :rofl: Се смееам затоа што е пониска од мене...
    Со дедо живееле скоро на иста улица и така се засакале :inlove:
     
  7. FeminkaDoKraj

    FeminkaDoKraj Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    49
    ааа баба ми(на мајка ми-мајка) најмногу си ја сакам :) мноооооооооооооооооооооооооооооооооооогу е добра и мила,се би сторила за нас :) имам гледано и нејзини слики,имала мнооооогу убави нозе и верувале или не сеуште има убави нозе, но единствено што се сменило е тоа што за разлика од порано и се познаваат вените бидејќи има многу работено.Косата ја носела во плетенки си правела разни фризури......за мене баба била тогаш најубава и сеуште сметам дека е! хаха :) секому му помага,а замислете дури да се гребнам негде одма ќе почне:''леле бабинооо како се изгреба лелеееее пази се жити бабичкааа'' хихи срцка е.............е сега,имала тежок живот :\татко и бил убиен во војната, многу учела,но немала услови да го продолжи средното училиште, ми кажуваше дека сите и биле петки :) , многу работела и е многу измачена бидејќи била самохрана мајка,но сепак изгледа многу младолико и покрај тоа што има 77години, дај Боже до 177 да тера :D БАБО, ТЕ САКАМ НАЈМНОГУ,СЕ ГОРДЕАМ ШТО ТЕ ИМАМ ЗА БАБА! <3 <3 <3
     
  8. cherry-on-top

    cherry-on-top Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    45
    Баба ми ми имаше кажувано дека не се депилирале во нејзино време и било ,,убаво,, кога ќе облечеле доколенки или проѕирни хулахопки а влакната на нозете ќе им биле ,,исчешлани,, на една страна :puke: ми се згади :rofl:
     
  9. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    Мојата бабичка , Бог да ја прости , беше најсаканата и најмилата бабичка на целиот свет...
    Била единица , најгалена и најпазена во цело село...Бидејќи една, ја пратиле во Скопје да учи средно машинско уште во тоа време :) ...Татко и и купувал свили од Солун, имала се што ќе посака, била многу модерна и учена жена ...Плавуша со виткана ,долга коса , играорка во Орце Николов....
    А дедо ми пак, беше најстар во семејство од 9 деца, ама многу работлив и мирен човек :) го меркала баба ми и се зеле на 24 години од љубов :inlove: многу се сакаа и многу убав живот си живееа :inlove:
    Баба беше главна во семејството , дома од машина до перална се таа поправаше :D , додека дедо ми беше плашлив човек...ако не дај боже нешто тропне викаше Т,, стани некој има :D а баба ми ни пет ни шест по спаваќа и одма надвор да провери...Памтам како мала едвај чекав да дојде викенд да одиме кај баба , да си играме во дворот и да спиеме со неа :inlove: Многу ни угодуваше, одевме со неа на пазар, се шетавме во паркот со неа и со дедичко, јадевме животинско царство чоколатциња...многу убави спомени од детството и моите најомилени баба и дедо

    Ах многу ми недостигате , да си знаете...
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  10. doutzen

    doutzen Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    158
    тогаш викале место таа со ајфонот таа со дупла плетка
     
  11. Boleyn.7

    Boleyn.7 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    425
    Хм, интересна тема :)

    Баба ми од страната на татко ми била многу модерна жена(ете од кого сум го наследила генот што ме прави да се интересирам за мода :D ), и постојано била облечена по последна мода, и во некоја средна големина на високи потпетици.Имала црна коса и секогаш црвено карминче на уста.Работела во фабрика, со многу колешки, а да инаку ,имало и мажи, и тие тогаш озборувале(дури и тогаш) :D , ама повеќе биле жени.Многу работела,и на работа и дома, а кутрата млада останала без сопруг, на околу 30 години мислам, па така татко ми и чичко ми останале без татко. Но , сепак сеуште е силна жена која поднела многу голем товар на свој грб.Многу си ја сакам. :l:

    А другата, е нешто постара, и ми има кажувано како се зеле со дедо ми , како не се знале многу и слично, ама сепак се сакале. Работела како шивачка и ми има кажувано како живееле порано со многу браќа и сестри, па каков им бил животот...Уф, многу ми е интересна кога раскажува. :D Од неа имам научено многу приказни како помала, доста совети ислушано ,и многу е мудра дефинитивно! :)

    Си ги сакам и двете најмногу! :)
     
  12. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Мојата бабичка си ја сакам највеке на свет :inlove:
    Кога била млада, секогаш се дотерувала во фустани, косата секогаш прибрана во пунџа и карминче задолжително :!:
    Со дедо ми, секој ден на чешма се сретнувале и си правеле муабет :D
    И дедо ми дека многу ја сакал , и предложил да се земат, ама баба ми одма услов поставила ( опасна е за тие работи ). Ако престане да пуши дедо ми, тогаш ке бидело работа :rofl:
    Дедо од пуста љубов ги откажал цигарите и така среќно си живеат до ден денес. :D
     
  13. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Јас повеќе си ги сакав дедовците, но ете, само една баба ми е жива, таа од на мајка ми страната. Имала и она малку тешко детство, за време на војната ги избркале од Дебар, каде што живееле, и тоа првиот и најблискиот комшија им рекол - "Бегајте вечерва, зашто утре тешко вас". И така оставиле се’ што имале и дошле во Скопје. Тука завршила средно трговско, нешто во врска со материјали и текстил - и ден денес знае без да ми пипне блуза - од што материјал е. :)

    Најинтересно ми е кога ми кажува за како се запознала со дедо ми, Бог да го прости, и колку брзо се земале. Се запознала преку другарка, се бендисале, дедо ми бил тука на служба (ЈНА воено лице нАли), згоден официр и све остало, баба ми почнала скришно да излегува со него, и нормално татко и’ ја фатил и работата била - или ќе ја зимаш или мрш одавде. И дедо ми си ја земал со него во Србија, шта да ради?! :lol: :lol:

    Долго време биле на релација Србија-Скопје, за конечно дедо ми да се пензионира тука во СК. Иако дедо ми бил воено лице, кај нив дома, баба ми командала барем за тоа дека он не смееше цигара да запали внатре во станот, па смрзнуваше секогаш надвор на тараса.

    Баба ми сега е сама во станот. И ден денес, после мноооогу операции, се убива од чистење, секој ден, нема теорија да најдеш прашинка :) :) А да, и секогаш ми зборувала да си најдам маж србин, како дедо ми :lol:
     

    Прикачени фајлови:

    • img276.jpg
      img276.jpg
      Големина на фајлот:
      242,9 KB
      Прегледи:
      369
    На Valerin и Lella им се допаѓа ова.
  14. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.029
    Пол:
    Женски
    Баба ми по мајка,учела само основно,немала можности за да продолжи со средното образование,бидејќи требало да работи и да се грижи заедно со другите за семејството.Многу учела,сите и биле петки од 1во до 8мо,знаела многу убаво да пее и ми кажуваше дека нејзината учителка многу сакала баба да продолжи со средното образование бидејќи многу учела,но за жал тоа не се случило...Се разбира од плетење,шиење,готвење,знае која храна,пијалок за што е добар...Многу е добра,паметна и најмногу си ја сакам! :)
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Баба ми била запросена на интересен начин. :D Ќе ви ги раскажам најинтересните приказни од баба ми.

    Запросување:
    Во тоа време се собирале на река и таму стоеле. И биле цело друштво и таму бил дедо ми.
    Тој и понудил врска на баба ми, таа кажала „аа јас не сакам за само да стоеш со мене на река, ајде некој озбилен нека дојде да ме ожени„ и дедо ми и кажал „помни го ова што го кажуваш“.
    Баба ми секако ништо не сфатила озбилно..
    Утредента таа ќе одела кај некоја другарка, кога од реката долу го слушнала дедо ми како и вели „не оди никаде, дојдов да те запросам“ оваа штама.
    И баба ми цела возбудена влегла внатре и му кажала на татко и, дедо ми влегол внатре со некои роднини и така ја запросиле.

    Баба ми инаку не знаела дека тие живеат под кирија и многу се каела зошто отишла во таа куќа, секако после тоа се' се средило.


    Младоста на баба ми:
    Баба ми има сестра неколку години поголема од неа. Таа навечер секогаш излегувала со другарките а баба ми сакала да оди со нив исто така. Секако, бидејќи била помала никогаш не ја викале со нив.
    Тогаш баба ми една вечер за сестра и да не избега и да оди без неа ги врзала косите.
    (нејзината коса и косата на сестра и плетенка ги направила)
    А, баш таа вечер сестра и решила дома да си остане и да не излегува. Кога сакала да се заврти знаете што се случило..


    Имам мноогу приказни запомтено, само ме мрзи да пишувам. Чудно е како баба ми се сеќава на сите тие работи. Еве и ден денес да ја прашам ќе ми раскаже некои работи.

    Имале многу лош живот. Мајка и умрела на пораѓај (или таа или детето требало да умрат, бебето се спасило). Тоа се случило кога баба ми била мала околу 3-4 години. Бебето немало кој да го дои па го оставиле некоја жена да го чува. Им дале неколку офци и таа демек ќе го чувала. Жената имала 5-6 деца и секако бебето не го гледала, тоа починало. :( После тоа татко им се оженил со некоја друга жена, баба ми и сестрите не ја сакале ни малку. Маќеата на баба ми е и ден денес жива, добро се држи за нејзини години.
     
  16. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Па, па, па, баба ми, како што кажува била крупна жена, згодна и убава :lol: Чаршиска жена на гратски маж и со гордост го каже името на дедо ми кој за жал е починат. Секогаш била ведра и насмеана, дотерана, нашминкана и со фризура :clap:
     
  17. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Баба ми е од постаро време, уште кога родителите одлучувале за кого ќе се мажат. Дедо ми многу ја сакал, учеле заедно до четврто оделение(до четврто учеле блазе си им) и дури од тогаш се бендисале. Дедо ми бил многу мирен и одличен ученик и сите ги подучувал и им помагал. А таа била многу добра (со гордост до кажуваше тоа) :rofl: . Во тоа време излегувале по собори на чешми во носии. Едната ја зачувала за мене кога ја носела кога била млада. Татко на дедо ми прадедо ми Стојан сакал да го ожени за некоја побогата а баба ми била сиромашна од многудетно семејство. Но тој не сакал да се жени за никоја друга само за баба ми Драга и сепак некако го убедил татко му и се земале со баба ми :) дури на 17 годишна возраст :).
     
  18. kitty267

    kitty267 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2013
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    51
    Ааа баба ми била многу опасна.. и смешно ми е коа зборам со неа за дечковци :lol: на времето многу дечковци ја бркале ама она само си ги менувала и сеа коа збориме секогаш ми вика: "Ти млада си уште, немоој случајно да си се излажала со еден ист да бидеш долго време, мењај ги , и секогаш да си имаш повеќе за кога со некој нема да ти тргне или ќе ти здосади секогаш да имаш друг кај кој да отидеш и да си пополниш време. Никако ти да бидеш играчка на нив, туку они на тебе! " :rofl:
     
  19. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Мајката на мајка ми беше дама во вистинска смисла на збор :) Висока и витка, со зелени очи, имаше многу осет за мода и стил, секогаш квалитетно и стилски искомбинирано. Живееше многу уредно, се знаеше кога станува, легнува, јаде, дома секогаш и било цакум-пакум од чистота до функционалност, мислам дека секој месец имаше по некој мајстор :D И она и дедо ми беа многу почитувани, луѓе од фамилија, куќата секогаш била полна гости. Мене ми беше буквално втора мајка, многу ме гледаше и пазеше, да не речам ме обожаваше, немало желба што не ми исполнила. Кога ме носеа на чување кај неа, прво следеше гушкање кај неа во кревет под кебе, јас се доспивав, она тивко си слушаше радио :) Не сум сретнала толку добра и грижлива особа како неа, во секој момент најбитно и било да угоди на друг, макар и на своја штета. Ако бидам само 10% на неа во карактер во иднина, би била пресреќна :bow:

    Другата баба сосем поинаков тип, посебична и секогаш прво себе и својот мир го става на прво место, инаку исто така жена со ред и отсекогаш водела здрав живот. Никогаш не пушела, еднаш неделно обавезно има овошен ден итн. Затоа има 85 години и се уште е витална, да не ја урочам :) Многу е младолика, би и дале 70години и како што гледам по кожава таа младоликост од неа сум ја наследила :)
     
  20. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    Ма она имала две плетенки и најубава била. Кога дедо ми не можел нешто да се договори за работа, ја носел и оваа знаела да се пазари. А овој дишел на раат.

    :rofl::rofl::rofl: