1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дефектологија на Филозофски

Дискусија во 'Образование' започната од i-v-i, 17 август 2010.

  1. i-v-i

    i-v-i Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Што мислите дали е правилен избор за студирање? Колку е барана оваа професија и какви се реално шансите за работа како дефектолог во нашата земја? Дипломирани дефектолози,идни студенти и информирани луѓе пишувајте зошто уписите почнуваат за неколку часа... :D
     
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Не знам колку е барана , ама според мене многу е убава. Некој нема да се согласи си мене, бидејќи сепак треба човек да биде силен за да го работи тоа.
    Јас гледав нешто за постдипломски по дефектологоја, ама уште ми е рано , ако има некој повеќе информации нека ги сподели, еве го сајтот од институтот.

    http://www.fzf.ukim.edu.mk/defektologija/opsto.htm
     
  3. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.643
    Дефектологија посдипломски се само 5 испити и стварно вреди да се заврши ако те интересира. А за професијата, кај нас не се ценат ич вакви професии за жал
     
  4. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Јас лично не би можела да Ја работам оваа работа...барем така мислам.
     
  5. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    не можам тоа да го работам :sweat:
     
  6. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Годинава се запиша еден мој другар, па ќе видиме како ќе му е...
     
  7. poison.ivy

    poison.ivy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    198
    Братучетка ми дипломира таму оваа година и за работа е многу тешко. За жал :(
     
  8. Anastasia94

    Anastasia94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    6
    и јас се мислам за дефектологија ама не знам какви се шансите за вработување?што мислите-ке можам ли да најдам работа ако го завршам овој факултет?
     
  9. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.267
    Допаѓања:
    3.203
    Пол:
    Женски
    Според мене, дефектологијата е за оние кои што ќе можат да поднесат понатаму да ја работат... лично јас не би можела секоја чест на оние кои можат.. туку да не бидам офф топик, мислам дека фали кадар од дефектолози во Македонија.. Сега и за работа мора да се мисли, со било кој факултет не можеш веднаш да се вработиш но мора да бидеме упорни нели? :) :) :)
     
  10. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Искрено ви се чудам на изборот .... :x

    Ќе ги видиш на тв , или по улица па одма ми паѓа расположение на О , жал ми е некако се полнам со некоја негативна енергија , тага , па може и бес кога гледам како патат... И го вртам погледот а камоли да го работам ова ?! Не Не и Не не би можела .
    Многу специгична професија а мислам малку знаат и се свесни во што се впуштаат зборуваме за животна определба , за професија која ќе ја работиш цел живот :?: :!: . Оваа работа не би ме исполнувала туку само ќе ме празни . Не можеш да бидеш ведар ако работата ти е таква едноставно не можеш .
    Разговарав со еден професор кој волонтирал ...
    Ми кажа де е ужасно тешко , ми вика ти му велиш не детево иди донеси ја крпата , тој трга за дома по крпата . Нерви тенчиш и тоа многу .
    Секоја чест за тие што го работат ова и што се запишуваат ама дефинитивни не е за мене.
    Уставари јас и нерви си немам за ова ...
     
  11. Bubamara93

    Bubamara93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    И јас планирам да одам на дефектологија,сите викаат дека е тешка работа односно тешко е да се соочиш со проблемите на таквите лица.Искрено јас мислам дека најпрвин треба самиот себе да се убедиш дека за да им помогнеш на тие лица треба да престанеш да ги сожалуваш и сета твоја енергија да ја насочиш кон тоа да им помогнеш,затоа што ако почнеш да ги сожалуваш,ем ништо нема да им помогнеш ем психички ќе опаднеш.А што се однесува до наоѓањето работа,ако така гледаме на работите ретко со кој факс ќе најдеш работа у Македонија...а ми се свиѓа што работата како дефктолог е многу благородна и хумана !
     
  12. CarrieBradshaw93

    CarrieBradshaw93 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    6
    Филозофски факултет-Дефектологија,да или не?

    Што мислите,има ли некој студент на дефектологија од вас драги феминки?! :angel: Јас сакам,но сеуште се мислам,имам уште малце време,помагајте!! :?:
     
  13. CarrieBradshaw93

    CarrieBradshaw93 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    6

    Велат дека сега секое училиште и секоја градинка ќе мора да имаат дефектолог :)
     
  14. vesni4kaaa

    vesni4kaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    8
    Јас сум студент на институтот за дефектологија, еве конечно сум при крај-го слушам последниот семестар :rock: Не знам што би сакала да знаеш за да ти помогнам во изборот. Не е многу тежок факултетот иако претежно сите содржини се нормално од медицината :) Има многу пракса што е добро но истовремено и доста мачно. Треба да имаш мноооооооооооооооооооооооооооогу живци и нерви за оваа работа но ако ја сакаш оваа професија мислам дека ке се снајдеш. Исто така и треба да бидеш малку повеќе креативен за сите активности кои ќе треба да ѓи правиш, но се на се не е лошо..... Па со среќа во изборот позз :*
     
    На Hristinaa93 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Hristinaa93

    Hristinaa93 Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Jas sredno sega kje zavrsam za medicinska sestra I se mislam dali da se zapisham na ovoj fakultet i sakav da te prasam kade mozam da vidam koi predmeti gi ima na ovoj fakultet i dali e toa tesko so se uci.I 4 li godini e fakultetov oti nekoj vikaat deka sega e zgolemeno na 5
    [mod-kirilica:2elrtic8][/mod-kirilica:2elrtic8]
     
  16. CarrieBradshaw93

    CarrieBradshaw93 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    6

    Јас конечно се решив и ќе идам на дефектологија 100 %,се надевам дека ќе успеам :)) Во секој случај фала на советите :*
     
  17. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    И јас на Дефектологија ќе се запишам, па ќе бидеме колешки. :)
     
  18. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Има има кандидати за дефектологија и јас сум за таму се надевам дека ќе ме примат дали знаете со колку најмалку поени примаат? :( страв ми е немој да не влезам :sweat:
     
  19. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Лати лани во државна последниот примен бил со 75 бодови. Ти колку имаш? Јас би требало над 80 да имам. И мене ми е страв многу, немој да не ме примат. :worried: А, гледам има кандидати.
     
  20. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Искрено не ми врши некоја улога дали ќе влезам во државна или приватна квота битно ми да влезам на дефектологија бидејќи желбата ми е голема немам сметано за поените ама би требало да е над 70 инаку ако последниот во државна лани бил примен со 75 најверојатно по некоја моја проценка во државна ќе бидат под 75 поени или претпоставката ми е грешна :rofl: