1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. Idiotka90

    Idiotka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    Сите 10 ги дава, бар така беше лани, колку што јас се сеќавам
     
  2. lonely111

    lonely111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    јас не идам на предавања а гледам тука сте пишале за семинарска.... мора да се направи или нема врска, кој како сака?? :|
     
  3. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Кој како сака и мислам дека заврши пријавувањето! ;)
     
  4. Addicted

    Addicted Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Би ви била многу благодарна ако некој од вас се потруди да ми даде одговор на некое од овие прашања по монетарна економија од професорот Шајноски :sweat: :sweat:

    1. Како инфлацијата влијае на кредитните пари и ако си корисник на кредит дали ќе бидеш во загуба или во добивка и како заемодавателот ќе се заштити од загуба?
    2. Дали во Македонија постои стопанска или монетарна рамнотежа. Елаборирајте го тврдењето.
     
  5. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    1. Инфлацијата е состојба кога паричните фондови ги надминуваат стоковните фондови, парите ја губат својата вредност, доаѓа до подигање на општото ниво на цени.
    -Од доверителите кон должниците на кредитот.. Значи оние кои што се корисници на кредитот (должниците) во услови на инфлација секогаш се во добивка. Доколку дојде до инфлација, неочекувана, ќе дојде до пораст на цените, парите помалку ќе вредат...а ратата која што ја има корисникот на кредитот останува иста..
    На пр. должникот должи 100 000ден, годишната рата е 10 000, ако дојде до неочекувана инфлација ратата и натаму ќе остане 10 000ден кои заради инфлацијата помалку ќе вредат и плус примањата на должникот ќе пораснат (во услови на инф. работниците се изборуваат за повисока плата) и полесно ќе го врати долгот..
    Доколку истата таа неочекувана инфлација потрае подолго време луѓето ќе почнат да ја предвидуваат, да ја вградуваат и да вградуваат надомест за инфлацијата по каматите (каматните стапки) и во тој случај доверителите ќе бидат заштитени...
     
  6. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Addicted кога го прочитав "Шајноски" неможев а да не прашам..Фин професор, нели? :D
     
  7. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    Ова образложение не е од Шанојски, од Таки Фити е...:) Се надевам ќе ти послужи..
     
    На Addicted му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Addicted

    Addicted Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу :) секако дека ми послужи да разграничам некои работи.
     
  9. Addicted

    Addicted Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Ме погоди со прашањево :x Многу "фин" професор.
     
  10. lonely111

    lonely111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    дали некој од прва година знае кога ќе даваат потписи???
     
  11. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    329
    има некој дополнителен материјал ми треба за семинарска за економија
     
  12. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Дали некоја од колешките посетува предавања кај Славе, статистика или да не знае некој кои лекции и што треба статистика од 14 глава?

    Однапред ви благодарам :lol:
     
  13. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Колешки како поминавте денес на колоквиумот по економика и што ви се падна? :$
     
  14. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    Па поминавме а како.. ќе видиме дури на 12 мај :) Ама мислам има за поминување ахаха
    Не беше мн тешко, скоро се од скриптата беше, ама уште да ја имав убаво научено.. тоа набројувањата каша попара ми беа во глава
    Еве од прилика што имав: кои се квалитативни методи, активности на методот на бодирање, кое е помошното време (понудените што беа не беше ништо од скрипта xD), за релативно фиксните трошоци дали се намалуваат, се зголемуваат...при преминување од една во друга зона, дегресивнита трошоци по единица производ дали се зголемуваат или намалуваат, што се гранични трошоци, кои се калкулации според методот на составување, за direct costing методата и со неа нешто во врска дали се зголемува или намалува, како се изразува квалитетот на економијата, кои се фактори на продуктивност според потеклото, кои се ексерни факотри, облицита на резултатите на функционирање.., кои се расходи од финансирање, од што произлегуваат приходите од финансирање, системот за добивка..што треба да се покрие со него..
    Тоа ми текнува :))
     
  15. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Леле вика толку паметам, ти цел колоквиум ми го напиша, за ова имас Мрси само уште да знам која си и на која адреса да ти го пуштам убаво ќе беше :rofl: Благодарам мн мн најмногуу
     
  16. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    Хахаха па кога ќе ги прочиташ по едно 10 пати прашањата сигурно ќе запамтиш нешто повеќе..
    Ништо, повели и др пат, супер ќе биде ако ти помогне ова е тогаш ќе се снајдеме за адресата и за тоа што треба да ми го пуштиш преку неа хехехе мала шала :Д
     
  17. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Уф.. и тоа многу ми помогна...ајде во вторник ќе те известам што сум направила...па ќе ти пратам едно мерсии :rofl:
     
  18. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Хаха, Ем4е си била 1ва група како и мене :D

    Но Миљкович, немој да се зафркнеш, вака навидум изгледа лесно и едноставно и најважните работи, но има мн збунувачки работи. Како на пример, Приходи од финансирање што се и има понудено дека произлегуваат од финансиски трансакции, и можеш да се залеташ и само тоа да го прочиташ и да не продолжиш понатаму, а понатаму имаше и уште дека не произлегуваат од основната активност на претпријатието... Имаше доста замки, ама беше се од скрипта. Со добро научена скрипта, концентрација на ниво, и можеше и 100ка да се извади, ама ќе видиме... :)
     
    На miljkovic му/ѝ се допаѓа ова.
  19. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Женски верувам сте пријавувале испити па ми треба информација. Колку пари му доаѓа за една пријава + таксена. Колку пари е пријавата со уплатница, и колку зимаат во банка за една таксена марка со провизија (дека нели за секоја таксена парка посебна уплатинца).....Сакам да си направам математика пред да идам да купувам и да уплаќам
     
  20. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    јас не сум на економски ,така да не знам за испит колку се плака .Пријава ти е 30 ден,за таксена марка уплатница со провизија во ТТК банка земаат 60 ден.
     
    На AlicaInWonderland му/ѝ се допаѓа ова.