ТЕМА: Економски факултет - Скопје

Мислење 24 Мај 2011, 10:40

Plavusa.17 напиша:Чисто информативно, за финансиски менаџмент колку испити има магистериум ? И ако сака некоја од тој смер да ми пише најтешки предмети (објективно) или најзезнати професори на финансиски менаџмент дека планирам таму да се запишувам:)

Колку што знам нема на постдипломски смер финансиски менаџмент. Еве ти линк види ги смеровите :) http://www.eccf.ukim.edu.mk/studiranje/studii/postdiplomski
Аватар на корисникот
tweety88

Бело цветче
 
1710
Мислења: 56
Зачленет: 27 Мар 2011, 16:06
What doesn't kill you, makes you stronger!!! Слика

Мислење 24 Мај 2011, 10:48

Добро, Монетарна економија, финансии и банкарство ова се предмети од Финансиски менаџмент така да исто како да го има, фала девојко :wasntme:
Аватар на корисникот
Plavusa.17

Жолто цветче
 
58443089
Мислења: 4076
Зачленет: 20 Мар 2011, 10:57
Слика

Мислење 24 Мај 2011, 13:47

ќе може ли некој од вас економисти да ми помогне? итно ми треба семинарска за фискална политика на република македонија?
па ако некој има и ако сака да ми помогне ќе му бидам многу благодарна
Аватар на корисникот
sarrra

Фем почетничка
 
713
Мислења: 27
Зачленет: 24 Мај 2011, 13:39

Мислење 24 Мај 2011, 13:51

sarrra напиша:ќе може ли некој од вас економисти да ми помогне? итно ми треба семинарска за фискална политика на република македонија?
па ако некој има и ако сака да ми помогне ќе му бидам многу благодарна

Имам нешто за фискална политика, како проект за матура : ) Скоро се ми е од учебникот на Таки Фити..
Па ако сакаш пиши ми маил во ЛП ќе ти го пратам
Аватар на корисникот
Em4e711

Сино цветче
 
132135
Мислења: 454
Зачленет: 11 Авг 2010, 00:47

Мислење 28 Мај 2011, 16:36

дали некој знае што ќе има на испитот банкарство? :|
Аватар на корисникот
lonely111

Фем почетничка
 
35
Мислења: 15
Зачленет: 12 Апр 2011, 09:28

Мислење 30 Мај 2011, 16:35

Колеги има ли некој прашања или задачи сметководство?
Последна редакција: RainBow на 30 Мај 2011, 16:36; редактирано еднаш.
Причина: Мислењето не беше напишано на кирилица. Прочитајте ги правилата на форумот.
kiki3

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 30 Мај 2011, 16:31

Мислење 01 Јун 2011, 16:29

Здраво на сите форумџикииии :D :D :D
Од есен планирам да се запишам на Економски факултет - Скопје, департман Финансиски менаџмент.. Би сакала некој/а кој/а веќе студира таму да сподели некое мислење со мене во врска со предметите на изучување, нивната тежина и слично. Исто би сакала да знам дали Економски факултет-Скопје доделува стипендии после втората година за изучување во странство ?! :) :) Поздрав и очекувам ваши мислења и предлози.. Паааа се гледаме од 15.09 :*
Аватар на корисникот
Annie.mk1

Жолто цветче
 
34412707
Мислења: 1435
Зачленет: 10 Мај 2011, 13:57

Мислење 04 Јун 2011, 10:52

средно завршив техничар за транспорт и шпедиција
проекната задача ми беше по предметот шпедиција и шпедитерско работење
сакав да одам на Технички факултет - Патен сообраќај во Битола,
ама сега го гледам и Економскиов факултет - Надворешна трговија
па што мислите има ли некаква поврзаност и дали е добар смеров ? :?:
Аватар на корисникот
cuciTo

Сино цветче
 
918
Мислења: 155
Зачленет: 25 Апр 2011, 20:35

Мислење 04 Јун 2011, 14:04

Annie.mk1 напиша:Здраво на сите форумџикииии :D :D :D
Од есен планирам да се запишам на Економски факултет - Скопје, департман Финансиски менаџмент.. Би сакала некој/а кој/а веќе студира таму да сподели некое мислење со мене во врска со предметите на изучување, нивната тежина и слично. Исто би сакала да знам дали Економски факултет-Скопје доделува стипендии после втората година за изучување во странство ?! :) :) Поздрав и очекувам ваши мислења и предлози.. Паааа се гледаме од 15.09 :*

јас завршив економски и тој смер..во мое време пред 2год беше потешко сега е полесно, се сменија старите професори кои бараа многу и измислуваа прашања што ги нема во книгата, се е на заокружување , сам си ги бираш предметите -никој не те тера потешките, пишуваш семинарски и стручни трудови,.. се на се е ок
ова е економски факултет и тоа значи буквално на се ти зимаат пари, па не очекувај никакви стипендии ..ке ти биде ОК и овде :hai:
Аватар на корисникот
kolovoz

Зелено цветче
 
381362
Мислења: 642
Зачленет: 09 Мај 2011, 20:39
GIRLS are like phones.We love to be held, talked too,but if you press the wrong button you'll be disconnected!

Мислење 04 Јун 2011, 14:39

kolovoz напиша:
Annie.mk1 напиша:Здраво на сите форумџикииии :D :D :D
Од есен планирам да се запишам на Економски факултет - Скопје, департман Финансиски менаџмент.. Би сакала некој/а кој/а веќе студира таму да сподели некое мислење со мене во врска со предметите на изучување, нивната тежина и слично. Исто би сакала да знам дали Економски факултет-Скопје доделува стипендии после втората година за изучување во странство ?! :) :) Поздрав и очекувам ваши мислења и предлози.. Паааа се гледаме од 15.09 :*

јас завршив економски и тој смер..во мое време пред 2год беше потешко сега е полесно, се сменија старите професори кои бараа многу и измислуваа прашања што ги нема во книгата, се е на заокружување , сам си ги бираш предметите -никој не те тера потешките, пишуваш семинарски и стручни трудови,.. се на се е ок
ова е економски факултет и тоа значи буквално на се ти зимаат пари, па не очекувај никакви стипендии ..ке ти биде ОК и овде :hai:

Многу убав смер, и не би се согласила со тоа дека е на заокружување и полесно е, барем за мене е многу потешко... Ќе ти дадат некои цртички таму и ти бараат запирка, ќе ти смени збор во набројуванката па ајде нека ти текне убаво како беше, значи на памет учење сите набројуванки.....
Надворешна во глобала 90% од предметите се на пишување, од годинава има нови предмети за кои нема ни книги, се учи од презентации и од англиска литература, онака мешано..... Има два предмета на англиски во втора година, од е бизнис се ама мн се лесни. Професорите се ОК во глобала, Кикеркова е на овој смер и таа бара многу учење ама ако ти работи логиката е мн лесно и таа дава на пишување. Зашто стручните предмети по овој смер не можеш да ги полагаш на заокружување, они ти бараат да видат како ти си ја сфатила материјата, што е далеку подобро според мене..... Ако те интересира нешто др можеш слободно да ме прашаш...... :)
Аватар на корисникот
apple12

Сино цветче
 
5339
Мислења: 165
Зачленет: 25 Мај 2011, 21:07
Никогаш не игнорирај ја личноста која те сака, личноста која се грижи за тебе. Еден ден кога ќе се разбудиш ќе сфатиш дека си ја изгубил месечината броејќи ги звездите !!!

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: ansi.i, Cholipam, denicija123, QueenN, SaraTd и 33 гости