1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    3.280
    Пол:
    Женски
    Многу убав смер, барем за мене.
    Надворешна во глобала 90% од предметите се на пишување, од годинава има нови предмети за кои нема ни книги, се учи од презентации и од англиска литература, онака мешано зошто програмата е сменета од пред 2 години..... Има два предмета на англиски во втора година, од е бизнис се ама мн се лесни. Професорите се ОК во глобала, Кикеркова е на овој смер и таа бара многу учење ама ако ти работи логиката е мн лесно и таа дава на пишување. Зашто стручните предмети по овој смер не можеш да ги полагаш на заокружување, они ти бараат да видат како ти си ја сфатила материјата, што е далеку подобро според мене..... Ако те интересира нешто др можеш слободно да ме прашаш...... :)
     
  2. cuciTo

    cuciTo Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    13
    а после можеш да работиш во фирми каде има увоз-извоз или ?
     
  3. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    3.280
    Пол:
    Женски
    ^^ Да да, можеш да рабориш во извозно одделение на некоја фирма, можеш да работиш на Царини исто во Стопанска комора, ако сакаш стриктно по струка..... Со еден збор секаде можеш да работиш ако имаш врски, зошто знам многу што завршија на овој смер па сега работат во банки, во финансии хехехех
     
  4. cuciTo

    cuciTo Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    13
    а тоа дека оди сегде со врски на сите ни е јасно ама ае да пробаме со диплома ;)
    па ајде голема можност и јас да ви се придружам
    фала многу на информациите :*
     
  5. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    3.280
    Пол:
    Женски
    хехехе епа ќе си бидеме колешки хехехе. Само да ти кажам дека во најголем дел ќе учиш за Европска унија, Свестска трговска организација, Обединети Нации и се во круг се врти, истите работи :)
    Ако ти треба нешто друго што те интересира пиши ми лп, да не ја окупираме темава... :)
     
  6. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    има некоја што учи на економски и дава семинарска по статистика? :) јас сум на друг факултет ама ми треба :|
     
  7. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Највише конкуренција има таму така да тешко се влага во државна квота, а богами и во приватна општо е многу тешко да влезеш. И јас планирам таму, ама рачунај оценките 5.00 сите 4 години + матура 5ки ептен ако имаш една 4 на матура ти праи голем проблем, на све се одземаат бодови. Разликата меѓу конкурентите е премала, можеш да не влезеш за 0,некој бод. Во 1ва година сите учат исти предмети, тек во 2ра секој од својот смер.
     
  8. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    ^^^
    Лани, јас кога се запишував на Финансиски, последниот во приватна квота што беше примен, имаше едвај 91,5. Така да, ако сакате на овој смер, направете добра матура, и да имате најмалце 91-2-3, да се надевате на смеров, и тоа за во приватна да ве примат. За државна, сигурно над 94 е потребно.
     
  9. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Јас за лани дознав за државна со 96,нешто бил примен последниот, а до 91,нешто што викаш и ти во приватна. Оценките ќе бидат 5.00 за матурата тоа догодина ќе се мисли али ќе биде, мене ми е не знам како рачунаат веќе колку % оценки, колку матура. Не можеш да си пресметаш :worried:
     
  10. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    368
    Епа оценките влегуваат со 60% а матурата 40%.. така беше овие години а и оваа година..
     
  11. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    Добро се сеќавам, мислам оти од државна беше последниот некаде 94-5, 96 е многу :)
    Ако ти се сите 5, тогаш имаш 60 поени гарант од успехот, а со тоа ти остануваат 40 поени од матура.
    Сега тие 40 поени, зависи како ќе ги направиш тестовиве на матура, али гледај до 34-5 да дојдеш, за државна на Финансиски.
    Мислам дека, се даваа 4 поени за проектната, за интерните по 8, и по 10 за екстерните.
    Сега, за да си ги пресметаш поените од екстерниве, пример: имаш 98 % македонски, и тоа ти е оцена 5. 98 го множиш со оцената по 2, значи со 10 и добиваш 980. Тоа го делиш со 100 и си добиваш мак дека имаш 9.8 поенчиња. Сето ова е објаснето на една страна, но не ми текнува, така да, ова е од тоа што се сеќавам од лани, јас рачунав ко ненормална :D , затоа вака ќе си сметаш и ќе знаеш.
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    А сега проектната ја направија 12 поени затоа и прашав како е, ама ако е истиот принцип на пресметки тогаш може и над 100 бода да има некој што се му е максимум пример :?:
     
  13. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    ^^^
    Не знаев дека проектната е сега 12 :^) . Што комплицираат секоја година, не знам |( . Али, ако ги имаш сите поени, нема што да му се секираш многу, од проектнава и интерниве. А за екстерните, тој е начинот. Освен, се разбира, ако не смениле и таму нешто |(
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Да се надеваме, битно 60 поени ќе имам и од проектната 12 и после за матурата ќе греам столици држи среќа :worried: :lol:
     
  15. lovelost

    lovelost Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    15

    Незнаев дека највише конкуренција има, мене ми се сите 5 од сите 4 години а сега на матура кој знае што ќе направам :(
     
  16. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Тепачки е на финансиски врие конкуренција само од Скопје има премногу секој втор што ќе го прашам кај ќе се запишува ми вика ќе проба таму ако не на некој од другите смерови, а не па од другите градови. Пробај, што да ти кажам може ќе влезеш, ако го нема овој смер во твојот град :)
     
  17. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Мој совет: запиши се на било кој смер, некој каде нема конкуренција и после во 2ра година со молба и 2000 денари префрли се кај сакаш
     
  18. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    зошто оваа година од проектна 12 поени? од каде излезе тоа? баш во списаниоето матурант си пишува дека се 4 ? дали има некој да ми објасни :)
     
  19. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Вака кога полагаа другарките знам ми кажуваа. 6 бода имаш од менторот мислам, а по 3 бода од другите двајца во комисијата, гледаме ако го имаш максимумот 12. Е сега менторот обично најмалку крати или воошто не крати што е логично, ама другите двајца во комисијата да не се погодат терсене е работава :)
     
  20. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    да да исто јас веќе ги имам 12 те од проектната ама за на фах не идеме со 12 бидејќи за таму нај многу се 4 затоа се збунив коа видов 12поени,бидејќи не е логично проектот со 5ка да носи 12 поени исто или приближно како оценките од матура,з начи да нема забуни проектната за на фах носи најмногу 4 поени, а 12те се секако од професорите од школо пошто спрема поените ја добивавме оценката :)