1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Нема, ако мислиш на услов за положени предмети не, туку ако ти останат некои од 1 семестар, ги презапишуваш во 3 наместо изборни, а ако немаш ни така простор отфрлаш задолжителни во 3 семестар итн. посекако губиш предмет дали изборен, дали задолжителен.
     
  2. Desert.Rose

    Desert.Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    189
    Некој да каже нешто повеќе за вторите колоквиуми по економика и статистика? Полесни/потешки?
     
  3. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ќе ти кажам лично искуство, не мора да значи никогаш дека е така кој и да кажува, како и да кажува, зошто секоја година ги мењаваат работите.

    Економка 2 ми беше мноооогу полесен, а статистика ми беше отприлика исто, може за многу мала нијанса 2 потежок, ама пак ќе кажам тука негде, во проценти негде 49-51 % во тежината нека се еве 1 спрема 2.
     
  4. frangipani

    frangipani Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2014
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Девојки ако може некоја што студира е-бизнис да ми пише лп пошто ме интересираат некои работи во врска со смерот :)
     
  5. x-y

    x-y Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Дали може некој да ми ги наброи хронолошки департманите според бодовите кои ги бараат за упис за прва година и по колку бодови се бара т.е. како било претходните уписи ? фала многу :)
     
  6. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    На финансиски менаџмент најмногу бараат и таму врие од конкуренција, знам лани и прелани од 92.нешто беше државна, а од 80 и нешто приватна. После се сметководство, е бизнис, менаџмент, а на економија, маркетинг и надворешна трговија лесно е да влезеш и со слаби поени, и во државна квота, нема многу конкуренција и обично не ги исполнуваат ни квотите до крај.
     
    На x-y му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Успеавте да се пријавите онлајн на iknow за вториов колоквиум? Јас не можам, не ми ги покажува предметите :^)
     
  8. Angelceto

    Angelceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    236
    Треба таму кај што пишува (Летна) втора испитна сесија да се избере мајска колоквиумска сесија и ќе ти се појават. :)
    Пробај вака.
     
  9. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    ^
    Ни така не ми се појавуваат. :worried:

    [​IMG]
     
  10. monique93

    monique93 Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Имам потреба од семинарска по Јавни финансии на тема Видови даночни системи..
    некој нешто мала помош..? :?:
     
  11. Angelceto

    Angelceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    236
    Можеби има некој проблем, почекај до утре и ако не се опраи оди на студентски ќе ти ги пријават колоквиумите. Рокот е до 24 април.

    Исто ако си од мозила може да не ти ги дава. Прееска преку неа сакав да се логирам и ми викаше дека ме нема во системот, а со хромот одма се уклучи, пробај со хром. :)
     
  12. peperutka7

    peperutka7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    91
    Некоја од постарите колешки да сподели позитивно/негативно искустово со практичната настава, која банка да ја одбереме? :?:
     
  13. Sm1ley

    Sm1ley Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Колешки неделава ќе даваат потписи професорите или?
    И дали е точно дека мин. еден потпис мора да имаме организациско за да не пуштат да положиме?
     
  14. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Пробав и од мозила и од хром, ама пак истото си е. Ќе морам на студентски да отидам. Рокот е согласно со 24ти, така?
    Фала ти, сепак. :)
     
  15. Angelceto

    Angelceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    236
    Да, заклучно со 24.04.
     
    На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. peregrina

    peregrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    Тиеш што презентиравме организациско дали ек ни дава оценка плус? и ако може да ми каже некоај колешка што треба за 2 колоквиум орг?
     
  17. kumalisa

    kumalisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    74
    Дали бил некој на предавање по Организациско однесување? Дали и кај Дракулевски важи дека потпис можеш да земеш ако те има мин на 1 список? И дали Леонид дава есеј доколку ти фали бод за оценка?
     
  18. Angelceto

    Angelceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    236
    Како што прочитав во групите на фб и кај Дракулевски требало да те има на еден список за да ти даде потпис, а тој на предавање нема ништо кажано, редовно одам.
    А, тоа дека Леонид дава есеј до сега немам слушнато, не ми се верува, ама ако ти фали еден бод попушта. Барем така беше за деловна етика. :)
     
  19. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Јас бев само на првото предавање и баш убаво памтам дека Дракулевски кажа на сите ќе даде потпис, без разлика дали одиме на предавања. Не знам од кај се овие информации што кружат по групиве. |(
     
  20. kumalisa

    kumalisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    74
    Сега ми кажа колешка,ја прашала асистентката денес и истото и го кажала,како и дека тие што презентирале, а ги нема на список - ќе добијат потпис..