1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ти препорачувам да си пишеш уште сега во групите на фб кои во септември стануваат купи-продај и многу полесно ќе најдеш уште сега :)
     
  2. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    До кога работат студенски да не знаете ?
     
  3. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    До 10 јули.
     
  4. matejaaa

    matejaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    134
    Годинава сакам да се запишам на овој факултет, па ме интересира според вас кој смер е најлесен и на кој смер требаат помалце поени за во државна квота.. :))
     
  5. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.478
    Имам две три прашања...
    Што би можело да се работи во иднина со сметководтсво и ревизија, а што со финансиски менагмент :lol:
    И дали со тоа што има 150 места за во државна квота, значи дека конкуренцијата е помала? (со оглед на тоа дека минатите години во државна примале и по 100 бруцоши)
     
  6. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Најмалку конкуренција има на економија, маркетинг и надворешна трговија, тие квоти обично не се ни исполнуваат до крај во сите уписни рокови.

    Конкуренцијата на финансиски менаџмент е најголема, без разлика што е проширена квотата. Кога јас се запишував државна примапе 104, од кои последниот беше со 92.нешто поени. И после во приватна еден куп со 92, 91, 90 итн и последен во приватна беше со 82.
     
  7. provocativewoman

    provocativewoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Има некој земено стипендија од факултет (да биде ослободен од партиципација) во првите 10 , дали тоа важи само за бруцошите, и со каков просек одприлика?
     
  8. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Да, само за бруцошите, ја кога се запишував сите беа со 99.нешто поени што земаа. И важи само за прва година и само партиципација, а после за да ја задржиш треба да имаш висок просек на факултет.
     
  9. nikname

    nikname Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Сакам да ми дадете мислење за вонредно и редовно студирање, на економски факултет,кои предност или недостатоци ги имавте ако сте биле вонредни/редовни студенти при економскиот како ви течеле работите ( учењето, активностите, обврските, полагањата...) Ме интересира, имам дилема дали да посветам повеќе време на факултетот или да си ги ускладам работите и да работам, да си ги подавам испитите. Очекувам мислење од поискусните.. позз фала однапред :)
     
  10. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Завршив прва година и можам да ти кажам дека речиси (има исклучоци во изборните предмети) никој професор не бара редовност. А и да пуштаат списоци, тоа е за повисока оценка. Пак имаш право да полагаш. Јас сум редовна, ама ретко одев на предавања и пак имам положено скоро се (уште еден имам) :D Според мене, не се нешто многу битни предавањата, кој не знае да предава, кој чита од презентација и сл. По групите на фејзбук информираат за се, што значи ќе бидеш во тек со настаните ако си вонредна.
     
  11. Larichka

    Larichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2014
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    14
    Имам 95,78 поени, дали ќе ме примат во државна квота на финансиски менаџмент?
     
  12. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Никој тоа не може да ти го гарантира. Не можеш однапред да знаеш кој се ќе се пријави на финансиски. Јас кога се запишував имав 94,9 и влегов во државна, а другарка со 94,5 во приватна. Голема е конкуренцијата, посебно на финансиски. Тука никој не може да ти каже дали ќе влезеш или не. Не е секоја година иста границата меѓу државна и приватна квота.
     
  13. nikname

    nikname Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    sakam da prasam , prefrluvanje od status redoven na vonreden kolku se plakja (dali e 2500) i dali se potrebni dokumenti deka si vraboten.., za otkako ke se pocne so ucenje e ova ?
     
  14. HardRock733

    HardRock733 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    2
    Mozete da mi kazete malku poveke za profesorite na Ekonomskiot faklutet slusnav deka po matematika i statistika bil taka po ... ??? :D
     
  15. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Секој професор си е различен, како што секој човек си е различен.
     
  16. HardRock733

    HardRock733 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    2
    normalno deka sekoj e razlicen me interesirase mislenje dali mnogu baraat dali imaat razbiranje :))
     
  17. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Епа секој различно, некој има, некој не, некој многу бара, некој не. Не може да се генерализира :)
     
  18. HardRock733

    HardRock733 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    2
    okey.. sepak ti blagodaram za informacijata :) :*
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sanie

    sanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    Да не знае некој што ќе има на испит Економика и Организациско ?
     
  20. visnicka

    visnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    20
    Па прашања најверојатно. А ако мислиш кои прашања тоа сега за сега ни професорите не го знаат, можеби асистентите би знаеле...