ТЕМА: Екстерни тестови

Мислење 07 Дек 2010, 16:52

^Читај малку, има погоре......
Екстерно годинава нема да има.
Го средувале системот
Аватар на корисникот
specificone

Зелено цветче
 
808284
Мислења: 512
Зачленет: 22 Окт 2010, 15:13
Слика

.Sve će biti onako kao prije nego što sam tebe upoznao.
Samo.. eto falit ćeš mi... i to je sve.''

Мислење 07 Дек 2010, 17:04

а јас прочитав дека ќе има, ама нема да влијае ниту на наставикот/професорот ниту на ученикот.. само пробно.. :?: :?:
Аватар на корисникот
BeYourself

Жолто цветче
 
24305123
Мислења: 1418
Зачленет: 12 Сеп 2010, 17:17
Локација: Далеку од очи, далеку од срце..
Beauty is a curse on the world. It keeps us from seeing who the real monsters are.

Мислење 30 Јан 2011, 22:17

Погоре повеќето напишаа за тоа да се проверат тие коишто си поминуваат со 5 и 4 со врски и се согласувам за тоа. Но мислам дека е премногу едно дете од 6то одделение да научи 4 учебници на памет.И,ако се паднат некои ептен тешки предмети и да ти се измеша се живо и диво и на крај да паднеш во несвест кога ќе го видиш тестот.И еве јас на пример усмено сум подобра тест некогаш знам и утка да направам и глупаво е што ако имам 5 и добијам 2 или 3,4 или 3 да ми пишат на крај.Идејата не е лоша,но е многу лошо реализирана може еве на тромесечие да се прави по неколку теми од предметите,на полугодие уште еднаш и еднаш на крај.И може да те фати некој стрес,да имаш некој проблем и да го утнеш тестот.
Па и на крај краишта кој сака да го тестираат 4 предмета по цела книга !?
Аватар на корисникот
Monna.Monna

Жолто цветче
 
27368770
Мислења: 2548
Зачленет: 04 Ное 2010, 18:02
Локација: Here without you
“Maybe some women aren’t meant to be tamed. Maybe they just need to run free til they find someone just as wild to run with them.” - Carrie Bradshaw

Мислење 16 Апр 2011, 15:38

ии сеаа оваа година ќе има ?? :)
дали знае некој? ;)
Аватар на корисникот
Independent.girl

Фем почетничка
 
346
Мислења: 16
Зачленет: 06 Фев 2011, 13:23

Мислење 19 Апр 2011, 15:57

Тестирање НЕМА да има. :rofl: 8)
Али затоа ќе има нешо незнам као да го наречам.. ќе го викам тестирање подоле. :lol:
Во моето школо ќе има тестирање, т.е само осмите.. Избираа две одд. коишто ќе ги тестираат. (шо е најбитно моето одд :!: ) Ќе не тестираат по 5 предмети (хемија, биологија, физика, математика, географија) ќе има од прилика математика 8 прашања итн.. За материјалот од 5 одд. до 8 одд. Ќе ни дадат 3-4 часа и ќе имаме мала пауза.. Али најбитно е шо резултатите нема да влијаат врз оцената (малце не верувам али ај, има некои терсене наставници) како и да е.. само ќе ги собираат резултатите и ќе видат на кое ниво се наоѓа македонија по образованието..
Аватар на корисникот
Elennaa

Жолто цветче
 
1172819999
Мислења: 3871
Зачленет: 22 Фев 2011, 14:41

Мислење 19 Апр 2011, 16:05

Elennaa напиша:Тестирање НЕМА да има. :rofl: 8)
Али затоа ќе има нешо незнам као да го наречам.. ќе го викам тестирање подоле. :lol:
Во моето школо ќе има тестирање, т.е само осмите.. Избираа две одд. коишто ќе ги тестираат. (шо е најбитно моето одд :!: ) Ќе не тестираат по 5 предмети (хемија, биологија, физика, математика, географија) ќе има од прилика математика 8 прашања итн.. За материјалот од 5 одд. до 8 одд. Ќе ни дадат 3-4 часа и ќе имаме мала пауза.. Али најбитно е шо резултатите нема да влијаат врз оцената (малце не верувам али ај, има некои терсене наставници) како и да е.. само ќе ги собираат резултатите и ќе видат на кое ниво се наоѓа македонија по образованието..

Истото ќе биде и во моето училиште. Истово ова тестирање кај нас класната го објасни како тестирање од ЕУ. Лесни се прашањата, од чиста култура се, треба само да се користи мозокот. Затоа овие неколку недели со наставниците ќе си го вежбаме мозокот. Elennaa со среќа. :)
Аватар на корисникот
Lali-Esposito

Бело цветче
 
2437
Мислења: 86
Зачленет: 03 Јун 2010, 20:02

Мислење 19 Апр 2011, 16:10

Lali-Esposito напиша:
Elennaa напиша:Тестирање НЕМА да има. :rofl: 8)
Али затоа ќе има нешо незнам као да го наречам.. ќе го викам тестирање подоле. :lol:
Во моето школо ќе има тестирање, т.е само осмите.. Избираа две одд. коишто ќе ги тестираат. (шо е најбитно моето одд :!: ) Ќе не тестираат по 5 предмети (хемија, биологија, физика, математика, географија) ќе има од прилика математика 8 прашања итн.. За материјалот од 5 одд. до 8 одд. Ќе ни дадат 3-4 часа и ќе имаме мала пауза.. Али најбитно е шо резултатите нема да влијаат врз оцената (малце не верувам али ај, има некои терсене наставници) како и да е.. само ќе ги собираат резултатите и ќе видат на кое ниво се наоѓа македонија по образованието..

Истото ќе биде и во моето училиште. Истово ова тестирање кај нас класната го објасни како тестирање од ЕУ. Лесни се прашањата, од чиста култура се, треба само да се користи мозокот. Затоа овие неколку недели со наставниците ќе си го вежбаме мозокот. Elennaa со среќа. :)

Фала, исто и на тебе. :angel:
Иначе според тие тестови шо им ги дале на наставниците, изгледаат стварно лесно. Али ипак малце ми фуфка. :$
Аватар на корисникот
Elennaa

Жолто цветче
 
1172819999
Мислења: 3871
Зачленет: 22 Фев 2011, 14:41

Мислење 19 Апр 2011, 21:51

Elennaa напиша:Тестирање НЕМА да има. :rofl: 8)
Али затоа ќе има нешо незнам као да го наречам.. ќе го викам тестирање подоле. :lol:
Во моето школо ќе има тестирање, т.е само осмите.. Избираа две одд. коишто ќе ги тестираат. (шо е најбитно моето одд :!: ) Ќе не тестираат по 5 предмети (хемија, биологија, физика, математика, географија) ќе има од прилика математика 8 прашања итн.. За материјалот од 5 одд. до 8 одд. Ќе ни дадат 3-4 часа и ќе имаме мала пауза.. Али најбитно е шо резултатите нема да влијаат врз оцената (малце не верувам али ај, има некои терсене наставници) како и да е.. само ќе ги собираат резултатите и ќе видат на кое ниво се наоѓа македонија по образованието..

И во нашето школо се падна ваквото тестирање ама среќа не се паднавме ние туку др. клас. :lol: Ова не е нешто од материјалот многу повеќе се логични прашања и задачи со цел да се види нели нивото на образование во Македонија и дали не трупаат со многу податоци што не се потребни
Аватар на корисникот
white.kitten

Сино цветче
 
65566
Мислења: 179
Зачленет: 27 Јан 2011, 22:05
Слика

Мислење 21 Апр 2011, 19:04

И кај нас ке има такво тестирање, и баш нашиот клас се падна.. Инаку, нема да влијае тоа на оценката, зошто како 1 наставниците не ни знаат сеуште дали ке имаат повратна информација, значи незнаат дали ке ги добијат резултатите на секое дете посебно.. Класната и кажала на мајка ми. А другите наставници само не лажат, ни кажуваат дека ке влијае на оценката, дека само од овие тестови ке гледале и такви глупости што нема никаква врска.. Само сакаат да не заплашат и да учиме повеќе. Ама јас не се замарам многу многу со тоа :D
Аватар на корисникот
Night.Wish

Сино цветче
 
3014
Мислења: 126
Зачленет: 27 Мар 2011, 21:29
Screw you guys im going home!

Мислење 21 Апр 2011, 20:27

Night.Wish напиша:А другите наставници само не лажат, ни кажуваат дека ке влијае на оценката, дека само од овие тестови ке гледале и такви глупости што нема никаква врска.. Само сакаат да не заплашат и да учиме повеќе.

Исто! Сите ни викаат, а не ни знаат дали ќе добијат повратна инф. И да не ги фалам, но навистина се малце глупави, се фаќаат во својата замка. Де викаат така, де вака. :lol:
Аватар на корисникот
Elennaa

Жолто цветче
 
1172819999
Мислења: 3871
Зачленет: 22 Фев 2011, 14:41

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: peperutka7 и 24 гости