ТЕМА: Екстерни тестови

Мислење 17 Мај 2013, 21:16

Мене ми се падна Физика ( 27 мај ) и Историја ( 6 јуни баш на ден на полуматура :fubar: ) |(
Аватар на корисникот
CocoLady

Сино цветче
 
5777
Мислења: 182
Зачленет: 13 Дек 2012, 21:59
Локација: На прекрасна плажа :*

Мислење 17 Мај 2013, 22:14

Someonespecial напиша:Нас уште не ни кажаа по кои предмети ќе бидеме тестирани :^)
Скриен текст: покажи
што се тиче мене и не мора :D

Според мене најлоша варијанта би било математика да ни се падне, како ќе решаваме таму задачи од 8 теми... а професорката ни рече дека не смеело ни дигитрони :o или физика, и тоа би било со решавање :sweat:
А другото ќе се снајдеме некако, пошто нели само со заокружување е, понудените одговори ќе не потсетат. ;)
А по англиски и француски има ли тестирање? :?:

има по анг и фра, а математика да несмет дигитрони само ливче пред нас да решаваме задачите и после ливчињата ќе ни ги проверувале :|
Аватар на корисникот
Dog-lover

Жолто цветче
 
36618008
Мислења: 1501
Зачленет: 13 Фев 2013, 12:02
Локација: Allianz Arena,München
“Accept the useful! Reject the useless! And add something of your own!”
-Manuel Neuer.
Скриен текст: покажи
Слика.... :l: :l: :l: :l: !!!!
!

Мислење 17 Мај 2013, 22:36

што е поентата? значи на некого прашањето ќе му биде обично со заокружување, а математика треба да решавам :fubar: кај нас никој ништо не знае а ни пробно не правевме...зелени на векот
Аватар на корисникот
psychic

Жолто цветче
 
1227356
Мислења: 2345
Зачленет: 23 Сеп 2012, 21:39
Локација: in the devil's eyes
Are you running away from something you don't want? Or running away from something you're afraid to want?

Мислење 17 Мај 2013, 23:39

Ова за математика што зборувате, дека треба на ливче да решаваме (можно е) за да дојдеме до точниот резултат, и да го одбереме точниот одговор од понудените, меѓутоа мислам дека нема да го проверуваат ливчето. Не е логично :fubar: Кој ќе седне да проверува толку многу задачи? :?:
Аватар на корисникот
luncika

Сино цветче
 
12584
Мислења: 195
Зачленет: 13 Јул 2012, 15:08

Мислење 17 Мај 2013, 23:41

luncika напиша:Ова за математика што зборувате, дека треба на ливче да решаваме (можно е) за да дојдеме до точниот резултат, и да го одбереме точниот одговор од понудените, меѓутоа мислам дека нема да го проверуваат ливчето. Не е логично :fubar: Кој ќе седне да проверува толку многу задачи? :?:

е и јас тоа се чудам, ама така ни кажаа за да виделе решението како сме стигнале до заокружениот одговор или на тепка сме погаѓале |(
Аватар на корисникот
Dog-lover

Жолто цветче
 
36618008
Мислења: 1501
Зачленет: 13 Фев 2013, 12:02
Локација: Allianz Arena,München
“Accept the useful! Reject the useless! And add something of your own!”
-Manuel Neuer.
Скриен текст: покажи
Слика.... :l: :l: :l: :l: !!!!
!

Мислење 17 Мај 2013, 23:42

Кај нас имаше многу грешки во списоците. Вчера класната на мене ми рече дека ќе полагам француски и македонски, а денес ми вели дека ќе полагам француски и математика. Математика полагам на 1ви јуни, а француски незнам кога. А некои предмети се премноги застапени, еве на пример француски кај нас во одделение полагаат 23 од 24 ученика, а пак англиски и некој други предмети не полага никој. :^)
Аватар на корисникот
BlackPiano

Сино цветче
 
264684
Мислења: 224
Зачленет: 16 Дек 2012, 20:48
Слика

Мислење 17 Мај 2013, 23:47

BlackPiano напиша:Кај нас имаше многу грешки во списоците. Вчера класната на мене ми рече дека ќе полагам француски и македонски, а денес ми вели дека ќе полагам француски и математика. Математика полагам на 1ви јуни, а француски незнам кога. А некои предмети се премноги застапени, еве на пример француски кај нас во одделение полагаат 23 од 24 ученика, а пак англиски и некој други предмети не полага никој. :^)

и нас ни кажаа дека можда ќе се менуваат списоците ама само оние кои имаат 2 јазици или немаат јазик ако имаш на пример хемија и физика ќе ти сменат ќе ти стаат на пример хемија и англиски, јас имам јазик значи нема да ми менуваат ;( така ни кажаа па сега незнам :|
Аватар на корисникот
Dog-lover

Жолто цветче
 
36618008
Мислења: 1501
Зачленет: 13 Фев 2013, 12:02
Локација: Allianz Arena,München
“Accept the useful! Reject the useless! And add something of your own!”
-Manuel Neuer.
Скриен текст: покажи
Слика.... :l: :l: :l: :l: !!!!
!

Мислење 18 Мај 2013, 00:39

П. Колку време трае самиот чин на тестирање?
О. Тестирањето трае 60 минути.
Скриен текст: покажи
http://www.mon.gov.mk/index.php/eksterno-testiranje/upatstva-za-eksternoВреме за одговарање на тестот:
- За решавање на тестот имате 40 минути, а мерењето на времето започнува со кликнување на копчето Започни со тестот.
- Преглед на преостанатото време од тестот, ќе биде достапно во левиот долен агол за цело време на тестот.

Скриен текст: покажи
http://www.mio.gov.mk/?q=node/2122


:^) сега 60 или 40 мин. ќе биде тестирањето?
две различни информации на еден ист сајт и тоа не било кој туку официјалниот на МОН
Аватар на корисникот
sanjaeva

Жолто цветче
 
1592856
Мислења: 1186
Зачленет: 03 Фев 2011, 00:37

Мислење 18 Мај 2013, 10:33

Дали е вистина тоа што го кажуваат дека во училниците каде што ќе се полага екстерново оценување ќе има поставено блокатор за телефони?
Аватар на корисникот
Faith.M

Фем почетничка
 
112
Мислења: 15
Зачленет: 16 Фев 2012, 10:49

Мислење 18 Мај 2013, 11:00

Dog-lover напиша:
luncika напиша:Ова за математика што зборувате, дека треба на ливче да решаваме (можно е) за да дојдеме до точниот резултат, и да го одбереме точниот одговор од понудените, меѓутоа мислам дека нема да го проверуваат ливчето. Не е логично :fubar: Кој ќе седне да проверува толку многу задачи? :?:

е и јас тоа се чудам, ама така ни кажаа за да виделе решението како сме стигнале до заокружениот одговор или на тепка сме погаѓале |(

Нема теоретски шанси тоа да ги проверуваат.
Така ви имаат кажано за да ве заплашат, да не заокружувате на памет и за да учите.
Знам братучед ми правеше пробно математика, си решавале на страна ама тие листовите не им ги земале.
Аватар на корисникот
SparkleGirl7

Фем почетничка
 
43
Мислења: 18
Зачленет: 03 Фев 2013, 15:04

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Bebipapa, Yahoo [Bot] и 42 гости