1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Екстерни тестови

Дискусија во 'Образование' започната од Wild.Child, 26 октомври 2010.

  1. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.742
    Пол:
    Женски
    Mене ми се погоди биологија(29 мај) и математика(1 јуни :@ ).Математика јас преку сила вадам 3ка, не ми оди и не ми оди и таа тројка се дешава 2-3 пати во годината.Мислам нервите ми се искинаа кога слушнав.Ама после тоа ни кажаа дека ќе ни ги сменат предметите, поради тоа што голем дел од децата имаме 2 природни науки,поради тоа што во списоците не ги ставиле јазиците(англиски и германски).
     
  2. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121
    Значи вака кај мене во школо имаше пробно и беше стварно леснооо ..имаше 30 прашања и беа на закружување нормално на компјутери.Многу кочеше целиот систем али ок беше.Во петокот натваничката ни кажа дека добиле спискови кои деца кои предмети ќе бидат тестирани и во кој ден али уште не ни ги кажеле во понеделник ќе ни ги кажат.
    Јас ич не се согласувам со екстерниве поради милион причини и да не ги повторувам по сто пати знаеме сите кои се тие..еве да има екстерни и нели да бидат по два предмети и сега ние полуматурантиве што да правиме на пример ми се падне на ден на полуматура вечерта или пак другиот ден кога во школо ни доаѓаат свирачи и се што ја треба да се секирам за екстерното а да не се спремам за полуматура мислам алооо !Дај боже да не ми се паднат само математика,физика кој ќе ги учи сите теми во книга од 200 страници па башка и везе си немаат една со друга тема или пак француски да не ми се падне зошто појма немам!Ај ќе видиме утре :( .

    Иначе за математика јас имав на пробното и ти даваат лист зошто нели се заокружува само конечниот резултат и листовите несмееш да ги изнеш надвор од училница а за дигитрони мислам дека смееше али не ме факајте за збор :)
     
  3. N-ate

    N-ate Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    јас се паднав физика (27 мај) и македонски (10 јуни) :x
    не се тешки (по мене ) но физика имаме малку време а оваа недела сите не трупаат со испрашувања,тестови,писмени,натпревари... :(
     
  4. 3m43

    3m43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Мене ми се падна математика и македонски.
    Македонски ќе има дефиниции а математика .. ?
    Јас знам математика да решавам ама дефиниции слабо.. :?:
     
  5. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    не се грижи ептен е лесно нема тешки задачи...
    ние имавме пробно...
     
  6. dream.queen

    dream.queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Blabla16 - сакам да ти се извинам за моето однесување и за тоа што те нападнав,работата е што тие денови бев малку напната со учењево и тестовите,мое длабоко извинување до тебе.

    А што се однесува до екстерните класната утре ќе ни каже за кој предмети ќе правиме само знам дека хемија не сум бидејќи денеска наставничката по хемија кажуваше кој ќе прави екстерно по хемија.На друга паралелка денеска им кажале за кои предмети ќе прават и нивната класна им кажала дека едниот предмет мора да биде математика или хемија или физика како задолжителни за полагање и од 28 деца во таа паралелка на 15 им дале математика и физика.
    И во петокот ни кажаа дека ќе се прави екстерно на предметите математика,хемија.физика,македонски,биологија и географија,а само 8 деца од цела генерација ќе прават по историја.
    Јас сакам македонски и биологија меѓутоа тоа да ми се падне тешко.
     
  7. LudaDevojka

    LudaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2013
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    62
    Хахахаха...мене ми падна биологија и македонски... :D
     
    На dream.queen му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Изгледа денес ќе се одлучува дали да има генерален штрајк. Наставниците ќе штрајкуваат. Можно е и да се укинат. Јас вториот предмет сеуште не го знам. Значи ова е катастрофа невидена!
    И плус некои деца воопшто ги нема на списоците. Лудило!!! Незнам, мене главата ми пукна :@
    Што нервози сотурив овие денови... Ова е веќе претерано! :fubar:
     
    На zaki288, Someonespecial и prettyliar им се допаѓа ова.
  9. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Џенцки, абе изгледа предметиве ќе ни ги менат. Оти некои деца немаат по два предмети, ги нема на списоците а некои и воопшто ги нема. :x
    Не ми се верува во каква држава живеам. Уште од помала не го сакав овој прост народ, сега уште повеќе го намразив...
     
  10. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Јас полагам хемија и географија.
    Фаааааааааааааак.
     
  11. dream.queen

    dream.queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    денеска наставничката по математика кажала на еден родител дека на екстерното по математика нема да има задачи само дефиниции :?: вие знаете нешто за ова?
     
  12. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    На сајтот на МОН стои дека математика задачите ќе се решаваат на лист (листови и молив е дозволено за математика, хемија и физика само) а потоа само резултатите ќе се внесувале во тестот. Ако се само дефиници сигурно нема да нагласуваат дека на оние кои полагаат математика им е дозволено са носат лист и молив.
     
    На jEwElRy, cresa-jagoda, MaggieTatum и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Вас ви кажаа ли што ќе полагате? :)
    Мене да. Јас ќе полагам историја и информатика. :D :lol: |(
     
  14. D.i.a.M.o.n..D

    D.i.a.M.o.n..D Активен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Право да ви кажам,јас сум Против екстерните тестови. :devil: Се зборува дека оцената од Екстерното ќе стои во сведителство.Неможе еден компјутер да знае колку јас сум научила и работела цела година.Некој се трудел,бил активен,учел,пишувал домашни и имал 5 а сега на екстерново да извади 2-3 и нема да помине со 5.00.Тотална глупост..Инаку јас ќе полагам Македонски на 10 јуни и Информатика на 31мај.(можда и наопаку беше,ама тука е :lol: ) Поздравче :*
     
  15. the.vampire.girl

    the.vampire.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    1.490
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш на овој протест, одлучено е за во петок, ама премалку луѓе се и нема сите да дојдат.
    https://www.facebook.com/events/645977468750740/

    Кај нас не кажаа за ништо, ова стварно нема смисла. Каде ќе имаме цели книги да ги учиме, па уште не ни ни кажаа. :swear: Всушност целово тестирање нема смисла, неможе некој да добие оцена од 1 часовно тестирање, а цела година да учел редовно, да бил активен, да правел проекти. :fubar:
     
  16. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    И јас слушнав за протестот прееска на вести.
    А зошто да бидат премалку? :^) Ајде бе луѓе не зезајте, дајте да направиме нешто! :@
    Јас 100% ќе идам, да знаете. :!:
     
    На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Walien007

    Walien007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    ja ke polagam matematika i geografia LOL O.o
    ali geografija ne e nisto strasno zs predmetot kul mi odi,a matematika kuznae kako ke resavame -_-
     
  18. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    нас ни кажаа дека утре ќе се сменеле списоците :party: ( само математика нека ми тргнат) ама па и не било сигурно некои викаат дека ќе им менувале на оние кои немале јазик, а јас имам Македонски,колку е ова вистина незнам, највеќе од се сакам да немам математика :doh:
    иначе ова нереално ќе е ,колку и да си учел неможеш за 1 саат,ние тест обичен за 1 тема го решаваме цел час ( 4о мин) а не пак цела книга за 60 мин,плус математика задачи се тоа, а 30 прашања ќе се,јас матемаитка цел час се мачев да решам 10 задачи и 3ка извадив пак а не пак за 60 мин дарешиме 30 задачи,нема смисла стварно |(
     
  19. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Сега уште и списоците ќе се менувале? А кај нас сеуште не ни кажале по што ќе бидеме тестирани. :clap:
    Абе се е каша попара. :x Call me crazy ама кај мене уште има надеж дека овие по се изгледа нема да бидат способни да ги организираат, и пак ќе доживееме дежа ву како што се случува неколку години наназад. ]:)
     
    На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Hayley

    Hayley Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    899
    Жими 10ве денови што ни ги дадоа. Амин. Вчера демек ќе стигнеле списоците, а ни с од нив не видовме. Како е фер, во некои градови и училишта веќе знаат за што ќе бидат тестирани, а во други не?
    Па како треба јас да научам на пример ако ми падне физика на 27, кога оваа недела имам уште 5 теста (буквално, од кои еден полугодишен по алгебра) и следнава недела 2 полугодишни (по 2 различни предмети математика; не сакам ни да размислувам за другите тестови и испрашувања што сеуште не се најавени)?
    -Сакаме повеќе пари? Ајде, децава малку по малку ќе ги убиваме со школово.
    Па уште ова им требаше. Ајде, екстерно, ем нереално, ем и не толку важно, ќе си поминеше ко што ќе поминеше. Кому сум јас должна сега ни да јадам, ни да спијам затоа што немам време бидејќи по 3 теста на ден правам? Затвори се в соба и само бубај, тоа е работава.
    Си гледам сега, џабе ми беше што цела година учев, што цела година со сите петки врвев, па не знам колку збирки математика да се решавало, па колку вежби и припремни тестови по хемија, не знам колку дена уназад да се спремало есеи, ма што ти не сме правеле овде, и сега на крај година да ги намалам сите оцени и чао чао факултет по желба.

    Е фала ви многу министерство, се надевам дека ви вредат парите.
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.