ТЕМА: Екстерни тестови

Мислење 21 Мај 2013, 18:26

Јас сум социологија и физика,за социологија се радувам затоа што е прелесно за 2 дена можам цела книга да ја повторам, а физика ме фаќа паника од задачите..колку ли ќе ги има па да ги решам за кратко време а и тапа сум задачи теорија супер али задачи не. исто така уште се тешам дека ке се укине оваа глупост поради што воопшто не се организирани некои училишта сеуште незнаат по што ќе се тестирани а нели требаше 7 дена да се каже пред тестирањето.. ГЛУПОСТИ! се надевам дека ке им светне во главите до петок дека ова што го прават не е во ред..
sarricka

Бело цветче

2616
Мислења: 98
Зачленет: 25 Ное 2012, 18:27

Мислење 21 Мај 2013, 18:51

Ова со сменувањево на предметиве е катастрофа! Несредено општество! Ајде да протестираме! Ќе се спремаат сите и на крај - 20 луѓе на протест! :fubar: Денес беа воведени и ликовно и музичко како предмети за тестирање. :x Ајде да чекаме, да видиме утре какви нови списоци ќе има.
phoenix204

Сино цветче

133
Мислења: 100
Зачленет: 29 Мар 2013, 23:34

Мислење 21 Мај 2013, 19:05

tinka-mace напиша:Вас ви кажаа ли што ќе полагате? :)
Мене да. Јас ќе полагам историја и информатика. :D :lol: |(

Лелееее не ми се верува денеска па ни ги сменија предметите. |(
Сега сум македонски и природни науки. Уфф. :^) |(
tinka-mace

Зелено цветче

403467
Мислења: 881
Зачленет: 05 Мај 2013, 20:52
Локација: Istanbul, Turkey <3
Слика
Можеби во животот ќе тргнам по друг пат, можеби таму ќе најдам подобар живот, љубов, среќа, но знам дека таму никогаш нема да најдам другарка како тебе. :*

Мислење 21 Мај 2013, 19:29

Хаос!! :@
Тотален хаос е ова шо се случува!!Таман си реков ми се погодија предметите фатив да повторувам математика и географија.. кога денес наставничката ни чита нов спосок:овај,онај..пола оделение хемија!! А најстрашно е то шо полагањата ќе бидат нареднава недела а ние уште незнаеме кој по шо предмет точно ќе полага..Ај ќе речиш имало некои измени ама треба да се одложат за + една недела поради то шо закаснаја со списоците.. Аман веќе!!! :@
x-MajaEsposito-x

Зелено цветче

394324
Мислења: 658
Зачленет: 08 Мар 2013, 12:27
Локација: Neverland
Слика СликаСликаСлика

Мислење 21 Мај 2013, 20:02

Значи ко прво предметите се многу неправилно распоредени, на некои им се паѓаат комбинации како математика и физика, математика и историја, математика и македонски, биологија и хемија а на други ликовно или музичко најчесто со математика.
И тоа кај нас општи паралелки се физика, хемија, математика, со ликовно сме само 2 деца, со музичко 3-4, додека кај билингвалниве пола класови се информатика и историја, информатика и хемија, кај нив уопште нема математика и физика.
Второ, денеска ни ставаат списоци (со кој памет) а во понеделник почнува тоа, среќа што учев математика за годишен, иначе немаше шанси за 5 дена да научам.
Трето, на сите професори децата го полагаат предметот што тие го предаваат.
Четврто, нема шанси 30 задачи да се решат за еден саат.
Петто тој што има врски ќе има и на екстерно.
Шесто, без оглед на екстерните ниеден професор не го поместува тестот, испрашуваат и нема ни скратени часови ни ништо па кога мислат тие ние да учиме?
Кога ќе се сумира се испаѓа дека екстерново е чиста глупост, кружат некои информации по нетов дека биле собрани 10.000 потписи и дека ако не помине на Уставен ќе нема екстерно, се надевам дека така ќе испадне.
Monna.Monna

Жолто цветче

26668714
Мислења: 2510
Зачленет: 04 Ное 2010, 18:02
Локација: Here without you
“Maybe some women aren’t meant to be tamed. Maybe they just need to run free til they find someone just as wild to run with them.” - Carrie Bradshaw

Мислење 21 Мај 2013, 20:23

Butterfly14 напиша:
Anna-Banana напиша:^
Па и јас тоа се мислам бе.Аман.Безврска.
Иначе не е фер тоа што имаме време во рок до 30 секунди да одговориме едно прашање,и притоа да не смееме да го вратиме назад.
Мислам нема смисла. :@ :@

Како тоа? :o
Нели како на пробното решаваш и ако се предомислиш можеш да вратиш назад..

Да,така беше на пробното ама на ова сега не.Барем така кај нас кажаа.
И некои дури кажуват наместо 60 минути,ќе сме имале 40 минути за решавање.
Го ебавме ежот.
Порано барем малку да кажеа. :@ :@ :@
Anna-Banana

Жолто цветче

25523600
Мислења: 2797
Зачленет: 04 Окт 2011, 11:46
Локација: На штиците што живот значат.
Без разлика колку сте паметни.. срцето барем еднаш во животот ќе ве натера да се чувствувате како будала !

Мислење 21 Мај 2013, 20:40

Леле катстрофааа :@ :@ Учев цел викенд за едно после ми се падна сосема друго,во понеделник правиме а можеби овие не се конечни.Многу сакам да го укинат,ај да имаше ама они тоа го прават многу неорганизирано и глупо,што мислат дека сме ние тука да ни менуваат предмети кога сакаат и ние за 2 дена да учиме по цели книги.Па уште и 40 минути да го направат си се откажувам и не учам па ќе правам таму со еци пеци пец.Нема шанси два предмета да научам за 5 дена,а и можеби пак ќе ни ги сменат.Одвај чекам тој протестот,да се собереме многу и да видиме што ќе излезе од тоа.
prettyliar

Жолто цветче

6061153
Мислења: 1013
Зачленет: 14 Јун 2012, 14:44
Локација: Upper East Side
Just close your eyes and enjoy the roller coaster that is life.
There are no ugly women in the world just lazy ones -Coco Chanel

Мислење 21 Мај 2013, 21:16

Кај нас денеска ни кажаа по кои предмети ќе бидеме тестирани. :doh:
Ми се падна музичко на 28 мај и хемија на 4 јуни. Музичко ми беше баш супер, хемија така-така :?: ... Да не се жалам, можеше да биде полошо. Ама :!: би било добро кога во наредните две недели не би имале уште 4 теста освен екстерниве. :@
А дали тоа навистина ќе вршат работа потписите на петицијава? ^_^ И да, каде прочитавте дека може да се однесе екстерново на Уставен? Дај Боже тоа да е точно, мислам дека ако биде на Уставен 100% нема да има, нели и порано еднаш така не помина... :?:
Не знам веќе што да мислам, во што да верувам... ама се надевам дека ова е точно... :D
Someonespecial

Жолто цветче

1040513087
Мислења: 2464
Зачленет: 17 Ное 2012, 21:16
Локација: Italia ♥
Happiness is a perfume you cannot pour on others without getting some on yourself.

Мислење 21 Мај 2013, 21:26

И на нас денеска ни дадоа нов список,на мене убаво ми се погодија географија и биологија а сега математика и македонски баш тие предмети кои не ги сакам...И не само тоа туку првиот ден (27 мај) се тестирам математика а македонски (29мај)..немам време кога да стигнам со повторување..сепак наставниците рекоа дека ке ги сменуваат пак списоците бидејќи има некој три предмети ќе се тестира,некој два,некој па само еден предмет.Ако се тестираме требаше да ни кажам барем 1 месец порано да знаеме што ќе се тестираме да си ја повториме целата книга а јас за 5 дена не можам да повторам цела книга а после за еден ден уште една,плус не е фер што некој ќе се тестира еден премет некој ќе се тестира три предмета а и списоците секој ден ги менуваат.Во нашиот град се организираат протести и денеска и утре и во петок ќе има изгледа а и има 10.000 потписи така да се надевам дека ќе нема екстерно оваа година.
ViN.-2

Фем почетничка

516
Мислења: 41
Зачленет: 08 Јул 2012, 21:03
People wait all week for friday,all year for summer,all life Happiness .

Мислење 21 Мај 2013, 21:29

За тие што ќе полагаат математика.Слушам муабети дека ќе имало само дефиниции и форумули ама не ме фаќајте за збор.Сепак се само муабети што сум слушала :)
Anna-Banana

Жолто цветче

25523600
Мислења: 2797
Зачленет: 04 Окт 2011, 11:46
Локација: На штиците што живот значат.
Без разлика колку сте паметни.. срцето барем еднаш во животот ќе ве натера да се чувствувате како будала !

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 19 гости