1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Француски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од TeaB, 6 декември 2011.

  1. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Темава ја отварам со цел да си помагама по Француски јазик. Јас искрено сум дупка француски :D но може има некој што му иде јазикот. Имам некои вежби па ако можете да ми помогнете би ви била многу благодарна... А ако има некоја ваква слична тема слободно во канта...
    1. Reformulez les questions en utilisant l'inversion sujet-verbe
    Exemple: Est-ce que tu as le temps?--- As-tu le temps?
    a) Ou est-ce que tu vas dormir?
    б)Qu'est-ce qu'elle a dit?
    в)Qui est-ce qui a pris la decision?
    г)Laquelle est-ce que tu as choise?
    д)Comment est-ce que je peux le joindre?
    ѓ)Depuis quand est-ce qu'il va a cours de theatre?
    e) Est-ce qu'il y a quelque chose a ajouter?

    2. Completez au style indirect.
    Exemple: Qu'est-ce que tu as fait la-bas?---Je te demande ce que tu as fait la-bas
    a)De quoi est-ce qu'ils se moquent? Je ne sais pas...
    б)Que desirez-vous voir? Dis-moi...
    В)Qu'est-ce qui te fait rever? On voudrait savoir....
    г)De quoi ont-ils discute? J'ignore totalement.....
    д)Qu'est-ce qui vous a chogue? On ne comprend pas....
    ѓ) De quoi es-tu fier? Explique....

    3.Completez avec Y ou EN
    a) Nous nous_____ moquons completement
    б)Petit a petit,je m'_____ suis habituee
    в)Elle n'___ connaissait rien
    г) Ne t'____ fais pas! Ce n'est pas grave
    д) Reste! Ne t'_____ va pas!
    ѓ) Ca_____ est! C'est fini.
    е)Ne sois pas impatient! Nous _____ avons seulement pour trois minutes

    4. Repondez a la forme affirmative en utilisant des pronoms personnels
    Exemple: A-t-elle offert un cadeau a son copain? -Oui,elle lui en a offert un
    a)Ont'ils envoye une invitation a Aurelia?
    б)A-t-elle explique le probleme a sa mere?
    в) Avez-vois laisse vos cles au gardien?
    г)A-t-il presente sa copine a ses parents?
    д)Est-ce que tu t'interesses a la politique?
    ѓ)Il nous montrera les photos?
    e)Il s'adapte a son nouveau travail?
     
    На elka.timova му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    6 години го учев и уште незнам азбуката да ја кажам, мислам дека јазикот во гипс требаше да го ставам колку се мачев да зборам
     
    На Βικτωρία му/ѝ се допаѓа ова.
  3. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Француски јазик имам учено 10 години. Многу работи имам подзаборавено бидејќи не се среќавам често со јазикот. Не е како англискиот што често и насекаде е застапен. Ретко слушам француска музика или гледам француски филмови. :worried: Ама многу го сакам. Многу ми е пријатен за слушање, дури и кога се караат мене убаво ми звучи :lol: ..не е толку груб како некои други јазици. Ќе се потрудам во иднина да се потсетам, да земам некоја книга да прочитам и слично. Стварно ми недостасува. :)

    Ќе заборавев да кажам - за малку ќе се запишев на француски јазик и книжевност, ама во последен момент се предомислив. Може згрешив, ама касно е за каење. :^)

    TeaB ако уште ти треба помош околу вежбите пиши ми ЛП. ;)
     
  4. princesstiki

    princesstiki Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Феминки ми треба голема помош од вас! Имам да напишам краток состав на француски како сум го поминала зимскиот распуст.. Да ги одговориме на некој начин само реченициве.. Ве молам јас тапа сум француски, незнам два збора да сврзам Please, please, please....

    J'ai passe mes vacances d'hiver ......
    combien de jours..
    je suis ellee....
    Je suis contente de .....


    -Eве на пример вака нека бидат информациите.... дома сум била.. сум излегувала за време на распустот заедно со другарки... по кафичи.. читав книги, гледав филмови и седев на компјутер...
    задоволна сум од одморот....

    Ве молам девојки, незнам веќе каде да се обратам....
     
  5. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Јазиков значи.. не го можам :puke:
    3 години го учев, и поради него сум запишана во руска паралелка.

    Француски час.. и мене почнуваше да ми се лоши.
    Кај јазикот за никаде, наставничката ми беше напорна и полна со комплекси. Ме болеше глава од неа :D
     
  6. Egypt

    Egypt Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    18


    J'ai passee mes vacances d'hiver chez moi/a la maison. Parfois je suis sortie(je suis allee) avec mes copines, dans des cafe bars. J'ai aussi lue des livres, regardee des films et j'etais sur l'ordi(ordinateur).
    Je peux dire que je suis contente/satisfaite de mes vacances.. и така натака
     
    На Boomgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Не!
    Имаш грешки.

    J'ai passee mes vacances d'hiver dans ma maison. J'ai profete bien pour se reposse. J'aime beaucoup l'hiver car toute la famille est ensamble et nous parlons, mangons, regardons la television.. Il etait tres froid et la plupart du temps j'etait pres de la cheminee. Cette annee est plus differente que des annee d'avant. Il y a trop de neige. Moi et mes cousins, nous etions tres contente et nous avons jouer comme petits enfant dans le neige. Nous avons fait un grand bonhomme de neige. Tout etait si blanche. J'ai lue beaucoup des bons livres, J'ai vue beaucoup de films et j'ecoutee de la musique. J'ai visitee mes amis, et nous alions ensemble au cinema, au theathre et dans les cafe bars. Il etait superbe! J'ai passe trop du temps avec mon orinateur sur internet.
    Je peux dire que je suis tres contente de mes vacances et je suis triste que c'est finis et maintenant nous devons aller a l'ecole.

    Сигурно и јас имам грешки, посебно во времињата и родовите на именките..
    И немам француска поддршка па целиот текст е без акценти, акцентирај обавезно.. :)
     
    На Boomgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Egypt

    Egypt Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    18
    Ни јас немам француска тастатура, не е до тоа, ќе се снајде девојчето. Грешки немам, ти еден куп имаш во текстов. Како следниве: J'ai profitee bien pour me reposer. *
    ensemble*
    Nous avons parles. * А ти го напиша како во моментов да зборат, јадат итн.

    И други грешки имаш, немам време сега да ги корегирам. Попосле ако не ќе продолжам :hai:
     
  9. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264

    Значи, не ми беше намерата да ти контрирам, туку да му помогнеме на девојчето. Се потрудив да напишам малку подолго. Твоето е ептен кратко. И дека имаш грешки, имаш.
    Не реков и јас дека се ми е точно, си кажав дека имам грешки.
    А тие баш ти што ги имаш посочено, не се сегашно време туку минато.

    J'ai profitee bien pour me reposer. -минато, Је profitee bien pour me reposer-сегашно.
    Nous avons parles-минато, Nous parlons-сегашно
    Ensemble-заедно, не знам што те буни.. :^)

    Ноу хард филингс плис.. ;)

    Ех, да беше ЛаФиј сега тука да разреши дилеми.. :lol:
     
  10. Egypt

    Egypt Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    18
    ^ Какви hard feelings, таман работа :)

    Кратко и јасно е, сама малце да се потруди како иначе :P
    Ме натера да го погледнам пак мојот текст, забележав само една грешка, наместо LUS - LU* треба да биде.

    Не сакав да откривам кај живеам и ако некои познаници ме препознаат ќе се караме :D
    Францускиов го пеам, на 13 години се преселив во Франција, на тестови: Orthographe варирам со 9/10 и 10/10(оценки сдк). Pour les temps passees aussi :)

    Je profite* bien pour me reposer. - со едно Е = сегашно време.
    Ако забележиш некоја друга грешка, прецизирај ми ја. Никој не е совршен, луѓе сме, грешиме. :)
     
  11. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Би ве замолила да ми помогнете околу пасивна реченица во passe composse и futur. Не знам како се формираат . Знам со etre во идно и минато ама вториот дел :devil:
    Aко ви е тешко за објаснување барем линк поставете, ама некој поасолен. Видов 2-3 ама па и не е баш се најасно .
     
  12. marija994

    marija994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    194
    На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    И јас сум дупка француски а сакам да научам.
     
  14. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Passe composse со etra:aller,arriver,descendre,entrer,monter,partir,passer,rester,returner,sortir,tomber,venir,mourir
    Во овој случај etra ти е помошен глагол и глаголите горе ти се главни глаголи.На главните глаголи кои завршуваат на "er" отфрлаш "er" и ставаш "é", они кои завршуваат на "ir" отфрлаш ir ставаш "i".Без разлика дали завршува на er или ir на женски род додаваш уште едно "е" a во множина "s" и множина женски род додаваш "e" пред да ставиш "s".Исклучок прават venir и mourir затоа и ги потцртав.

    Еве пример
    Je suis allé Nous sommmes allés
    Tu es allé Vous etes allés
    Il est allé Ils sont allés
    Elle est allée Elles sont allées

    venir и mourir: за venir основата ти е venu a mourir-morti со наставките останува исто само никаде не ставаш é.
    Je suis venu Nous sommes venus

    Passe sompose со avoir за помошен глагол го земаш avoir и од главниот глагол инфинитив па ако завршува на er ставаш é ако на ir ставаш i и ништо повеке...еднина и множина ти е исто.И со avoir се сите останати глаголи кои не се образуваат сo etra.
    Со avoir имаш многу неправилни глаголи и треба сите да ги знаеш на памет!
    Пример:
    lire- J`ai lu
    savoir-J`ai su

    :whew: се надевам помогнав :) Многу има за учење но кога еднаш ќе ги научиш ќе ги знаеш секогаш.
    Ај да ви се пофалам денес одговарав 4-5 времиња и се знае 5 8)
     
    На FortuneTeller.xD, danniela5 и Ognenija им се допаѓа ова.
  15. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    8 години го имав францускиов јазик како предмет, мислам дека освен добар ден и пријатно ништо друго не научив :D
     
  16. Saani

    Saani Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    37
    Јазиков, значи неможам да го научам и јас не знам ни абуката да ја кажам :lol: :lol:
     
  17. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    Hiii многу убаво имаш објаснето. Дури сега разбрав некои работи, иако го учам од шесто одделние а сега сум втора година средно. :up:
    Францускиот ми иде колку толку, само за оцена го учам што се вика, инаку посебно не ме интресира. А за ова голем придонес имаат и професорките, три ми се сменија до сега, и ниедна асална да се погоди, се некои намќори. |(
     
    На Veronika90 и Hiii им се допаѓа ова.
  18. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Јас до основно бев дупка ако имав 5.Ништо не научив од таа професорка и така не поминуваше ради реда...Но сегашната професорка што ми е во средно е предобра.Има многу разбирање за сите и да не знаеш не ти става слаба оценка туку ти дава шанса да одговараш се додека ти не си задоволен од оценката.Еднаш ќе станеш не знаеш, втор пат повторно не знаеш за 5 но ти дава и трета шанса па макар и четврта ако гледа дека се трудиш и сакаш тоа да го научиш :)
    Камо среќа сите професори да беа вака полни со разбирање и навистина да сакаат да те научат.
     
  19. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    Исто и кај мене. Само што кај мене и во средното таква ми е професорката. Жената е стара едвај се движи многу бавно зборува, неможе да се сети одма на некои зборови и малку е клета, ако фрли око на некој, готов е. Еднаш ја прашав нешто да ми објасни и ми вели „како сметаш дека е правилно така напиши го“ па аман, јас ако знаев немаше да ја прашам :fubar:
    Штета што не се сите професорки како твојата Hiii
     
  20. Jewel

    Jewel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    144
    :clap: за објаснувањето Hii :) Супер си објаснила се' , само една мала забелешка, основата за mourir односно партиципот не е morti туку meurt.