ТЕМА: Француски јазик

Мислење 20 Мај 2013, 17:49

Дали може некој да ми каже дали е точно ова?
Vous êtes invités à la fête souprise d'anniversaire de Sophie. Nous allons avoir du plaisir. Mais n'oubliez pas d'amener un ami. Lundi 14 novembre à 17 heures.
Аватар на корисникот
BlueHeart

Сино цветче
 
449570
Мислења: 237
Зачленет: 06 Јул 2012, 20:48
Локација: Во Тардисот

Мислење 20 Јун 2013, 15:03

Интересен јазик,го учам од 6то одд,сега за сега имам 5ка ама тежок ми е малце (граматиката) :)
Аватар на корисникот
Dog-lover

Жолто цветче
 
36618008
Мислења: 1501
Зачленет: 13 Фев 2013, 12:02
Локација: Allianz Arena,München
“Accept the useful! Reject the useless! And add something of your own!”
-Manuel Neuer.
Скриен текст: покажи
Слика.... :l: :l: :l: :l: !!!!
!

Мислење 24 Сеп 2013, 17:32

Акцент :clap: , читање :wasntme: , граматика :emo: (нула)....
До наставникот е... :punch:
Jay-jay

Бело цветче
 
38112
Мислења: 97
Зачленет: 10 Јан 2013, 15:43

Мислење 25 Окт 2013, 19:03

Некој да ми каже се за:
-глаголи во сегашно време
-реченици во негативна форма
Ви благодарам однапред :D
Аватар на корисникот
EMILI1999

Сино цветче
 
4380
Мислења: 355
Зачленет: 06 Сеп 2012, 15:05
Локација: каде што никој не знае
Sa ljubavlju je isto kao i sa sjenkom; ako za njom trčiš dostići je nećeš nikada. No, samo joj okreni leđa i ona će te zauvijek pratiti. ♥

Мислење 25 Окт 2013, 19:34

Не го обожавам многу, ама е прелесен :D
Аватар на корисникот
I.want.to.sleep

Сино цветче
 
267952
Мислења: 423
Зачленет: 03 Јан 2013, 16:33
Локација: Улица темница, Број не се гледа
Смеењето е универзален јазик. :D :D :D

Мислење 27 Окт 2013, 00:13

Граматика знам, ама друго ништо незнам. Една од најактивните ученички од одделението сум, ама на тестови се вадам 3ки или 4ки, сепак на крај имам 5ка. :D
Аватар на корисникот
BlackPiano

Сино цветче
 
264684
Мислења: 224
Зачленет: 16 Дек 2012, 20:48
Слика

Мислење 08 Ное 2013, 00:23

Луѓе помош!
Треба да го опишам мојот омилен фил на француски јазик,во кратки црти.Кој може да ми помогне и да ми напише веднаш во ова време?Значи сите филмови од овој момент ми се омилени,ако се најде некој што не гледа филмови нека го измисли,не е битно ама нека напише нешто.Ќе му бидам благодарна! :)
Аватар на корисникот
lilili

Фем почетничка
 
612
Мислења: 25
Зачленет: 21 Окт 2012, 20:15

Мислење 09 Ное 2013, 17:54

EMILI1999 напиша:Некој да ми каже се за:
-глаголи во сегашно време
-реченици во негативна форма
Ви благодарам однапред :D

Глаголите ако се од прва група т.е завршуваат на er:

Chanter:
je chante nous chantONS
tu chanteS vous chantEZ
il/elle chante ils chantENT
си ги имаат тие наставки, ако се неправилни или други групи се учат напамет. Негацијата најчесто се прави: NE + verbe (vo soodvetno lice) + pas. pr. Je ne mange pas. Mоже и со јamais, personne, plus. Во тој случај се става наместо pas. Personne ne dort (Никој не спие), је ne peux plus (не можам повеќе). Појасно?
Leona88

Фем почетничка
 
50
Мислења: 13
Зачленет: 07 Мар 2013, 00:56

Мислење 27 Ное 2013, 17:38

ako moze nekoj da mi pomogne,so poprosti zborovi nekoja recepta na francuski?se obiduvam da najdam na google,ama bukvalno nema nitu edna recepta vo koja nema nekoj iskompliciran zbor,nekoja poslozena francuska imenka za nekoja sostojka..
Аватар на корисникот
AmericanGirl

Бело цветче
 
85
Мислења: 62
Зачленет: 17 Јул 2012, 15:05

Мислење 03 Дек 2013, 15:39

Zdravo moze li nekoj da mi pomogne mi treba sostav na tema: Que la nature entre dans les couloirs du lycee. povrzano so ekologija. fala
Tanya19

Бело цветче
 
52
Мислења: 54
Зачленет: 24 Окт 2013, 20:35

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: alex7, christinnn, Iv.girl55 и 33 гости