1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правен факултет-Јустинијан Први

Дискусија во 'Образование' започната од MyMar, 4 јуни 2010.

  1. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Од мене совет за бруцошите: Одете редовно на предавања,и фаќајте поени за активност на час,во прва година може ке треба повеќе пати да се јавиш за еден поен ама понатаму е многу полесно
     
    На Lady Lawyer му/ѝ се допаѓа ова.
  2. siki-mac

    siki-mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0

    a kako go otvarate forumot,koja strana??
     
  3. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам за електронските индекси нешто: Дали ви работеа одма кога ви ги дадоа? а ако не , колку чекавте?
     
  4. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Како мислиш дали ни работеле одма кога ни ги дале? :^)
     
  5. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Па нас ни ги дадоа одма првата недела. Ама не работат одн. не можеме да се логираме. Требаше да бидат активирани до сега... ама ете и денес пробав да се логирам и ми вика погрешна комбинација на пасворд и корисничко име.
     
  6. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Да не мислиш на електронското досие?
     
  7. brmbrmbrm

    brmbrmbrm Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Ima li nekoj koj e zapisan ili bil zapisan na praven fakultet na Pravni Studii ...prva godina sum i mi e potrebna pomos bidejki tamu nikoj nisto ne objasnuva site o4ekuvaat da znaeme SE odnapred :@.... mi treba pomos konkretno za predmetot Istorija na Pravoto ( B. Popovska)- so e bitno a so ne ? ima premnogu izopa4eni iminja , godini , opisuvanje od kade do kade se protegala nekoja teritorija.... i sl stvari a testovite se so zaokruzuvanje i 4ri ponudeni odgovori .... ke moze nekoj da mi kaze so kako da u4am ? isto i za voved vo pravo ( D. TAskovska)? ve molam ako nekoj nesto znae neka mi pomogne ...blagodaram mn
    [mod-kirilica:14gj5sd3][/mod-kirilica:14gj5sd3]
     
  8. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Оф леле, јас сеа мака мачам како ќе поминат есеиве?!
     
  9. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Јас дипломирав на правен одамна, по старата програма бев и тогаш историја на право кај Б. Поповска не се полагаше многу лесно, беше многу обемен и асистентот многу бараше. Сестра ми(таа е по ЕКТС) лани кога полагаше историја исто кај Билјана Поповска кажуваше дека многу лесно било и дека прашањата биле општи, значи најбитното. Јас мислам дека повеќе внимание треба да обрнеш на Вовед во право, зашто и потежок е испитот, и Добринка Тасковска е малку лева :lol: таква беше јас кога студирав, а и сестра ми кажуваше дека давале многу зезнати прашања, двосмислени, тешки и небитни. Сепак најдобро е да ти објасни некој кој студира по новата програма.
     
  10. bile991

    bile991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    10
    Некој да каже какви прашања дава Поповска на колоквиум ? :)
     
  11. rozeta-duskovska

    rozeta-duskovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Praven fakultet-Skopje

    Me interesiraat dokolku nekoj moze da mi dade informacii za pravniot fakultet vo Skopje ...Bas se interesiram so kak, zosto ? :D cekam informacii :*
     
  12. sheistheone

    sheistheone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Vaka sega sum 4ta godina i razmisluvam za zapisuvanje na fakultet...nekako najveke bi sakala da odam na politicki studii na pravniot fakultet...pa bi sakala da znam kako e,dali e mnogu tesko,dali se mn golemi knigite,i so kolku poeni bi mozela da vlezam vo drzavna kvota...ako ima nekoj so znae ili so e na ovoj faks bi go zamolila da mi odgovori...
    [mod-kirilica:261pgc7i][/mod-kirilica:261pgc7i]
     
  13. brmbrmbrm

    brmbrmbrm Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Правен факултет

    Запишана сум на правен факултет Јустинијан Први и сум прва година. Бидејќи никој ништо не објаснува на факултетов и сите очекуваат да знаеме се, а уствари сме почетници морам овдека да прашам. Сакам да учам за адвокат, ама не знам како иде тоа. Знам дека овие првите три години се за диплома правник и после тоа ништо не ми е јасно што треба да правам. Треба ли просек за тоа, или можеби постои некое определување нешто додека си на овие 3 години? Знае ли некој?
     
  14. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Правен факултет

    После тие 3 години, имаш опција да продолжиш на 2 години мастер студии, кај што си избираш насока... во твојов случај ти треба правосудна, најверојатно на модул казнено право. Во текот на вкупните студии ти треба просек минимум 8,00 ако сакаш да одиш во Академија за обука на судии и обвинители.
    После студиите ти треба стаж од минимум 2 години за да можеш да полагаш правосуден испит, па после тоа имаш испит за адвокати... :?:
    Многу е, и јас сум веќе дипломиран правник, во моментов сум на втората година на мастер студии - казнено право и мислам дека на старост ќе успеам да бидам тоа што сум замислила кога сум се запишувала на факс... Животиште! :worried:
     
  15. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Испит за адвокати веќе не се полага. Сега само со правосуден можеш да бидеш адвокат :)
    А за просекот 8.00 за на Академија, законот го изгласаа, ама дали помина на Уставен суд и дали стапи во сила?
     
  16. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Изгласан е законот, мојава генерација се надеваше дека ке падне на уставен зашто одредбите треба на законот ретроактивно да му важат, т.е. сме се запишале според стариот закон за академијата, а сега треба да ни важи новиот... Сеедно, ако не факултетот (дојди вчера) - државава не зеза цело време :sweat:
     
  17. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    И Снежана среќно си живееше со принцот и јас ќе остарам и коса ќе ми побеле дур завршам со Родна...
     
    На Tamara__96 и JuLleE им се допаѓа ова.
  18. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Aуууффф таа убавицата.... Па искрено јас немав многу мака со неа, жива среќа, ама може бев меѓу ретките такви! Многу заглавија кај неа, особено некој што немаше средства во моментот да и ги купи и покаже книгите нејзини... Срамота за интелектуалец и многу нехумано... Да не зборувам што дави и замара со глупости, семинарска ваква, семинарска таква, чекај редови од сабајле до вечер кај неа... честопати сме размислувале да кампуваме пред канцеларија со надеж дека кога-тогаш ке ја начекаме жива... :rofl:
     
  19. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Значи минимум 8.00 просек требало за академија,а на факултетот пак колегите спомнуваат дека и за полагање на правосуден требало просек,тоа би било апсурдно стварно..нема такво нешто нели? :o
     
  20. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Не треба просек за правосуден, ти треба минимум 2 години приправнички стаж. Инаку освен 8,00 просек за Академијата, треба да исполниме и ред други апсурдни критериуми, од типот на искази на 50 луѓе во врска со нашата личност, истовреме да те познавале не знам колку години, а да не ти се роднини... :?: